Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: feyg
2011-02-22, 13:44
Hałda fosfogipsów w Wiślince
Autor Wiadomość
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-02-06, 13:50   Hałda fosfogipsów w Wiślince

Jak mocno promieniuje hałda?
Cytat:

Urząd Marszałkowski do Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej: czy aby na pewno promieniowanie z hałdy w Wiślince nie jest zagrożeniem dla ludzi? Bo z raportu naukowców Uniwersytetu Danzigiego wynika, że może prowadzić do rozwoju nowotworów

Na stronie internetowej wislinka.fosfory.pl tyka elektroniczny zegar. Odmierza czas do zamknięcia wielkiej hałdy fosfogipsów w poddanzigiej Wiślince. Jeśli dzisiaj wejdziemy na stronę, zobaczymy, że zostało 328 dni.

Koniec zmartwień? Niezupełnie. Zamknięcie hałdy nie oznacza jej fizycznej likwidacji. To prawda: nie będzie już tam trafiał fosfogips - odpad produkcji nawozów, prowadzonej przez danzigie zakłady „Fosfory”. Firma twierdzi również, że hałda po rekultywacji - m.in. obsadzeniu jej roślinami - nie będzie negatywnie oddziaływać na środowisko. Ale są co do tego wątpliwości. Dotarliśmy do pisma, które tydzień temu Urząd Marszałkowski wysłał do Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej (CLOR) w Warszawie. Urzędnicy pytają: • czy na skutek procesu pylenia i wymywania hałdy stężenie pierwiastków radioaktywnych w środowisku może ulec zwiększeniu
• czy oddziaływanie radionuklidów [izotopów promieniotwórczych - red.] może wzrosnąć do wartości, powodujących negatywne oddziaływanie na zdrowie ludzi i środowisko
• czy po zamknięciu składowiska fosfogipsów w Wiślince (31.12.2009) należy prowadzić badania radiologiczne w jego otoczeniu.

To, że w hałdzie jest wiele substancji promieniotwórczych nie jest tajemnicą. Skały fosforytowe - surowiec nawozów fosoforowych - zawierają uran, rad, czy polon. Te substancje są także w fosfogipsie. Ale oficjalnie "Fosfory" od lat zapewniają: żadne normy promieniowania nie są przekroczone, ludziom mieszkającym w sąsiedztwie hałdy nic nie grozi. Potwierdzały to również ekspertyzy CLOR z 2005 r.

Takiej pewności nie ma już jednak w opracowaniu z 2008 r. Radioaktywność hałdy fosfogipsów, której autorami są naukowcy z wydziału chemii Uniwersytetu Danzigiego: prof. Bogdan Skwarzec, dr Alicja Boryło i dr Waldemar Nowicki. To właśnie ich raport skłonił Urząd Marszałkowski do wysłania listu z pytaniami do CLOR. Z dokumentu naukowców wynika m.in., że:

• dotychczasowe badania hałdy przeprowadzone przez CLOR nie uprawniają do postawienia tezy, że hałda fosfogipsów jest bezpieczna dla mieszkańców

• zagrożeniem jest nie tylko bezpośrednia radioaktywność emitowana z hałdy, ale także pierwiastki promieniotwórcze zawarte w fosfogipsach, które w wyniku pylenia, wypłukiwania przez deszcze i nagromadzania w organizmach roślin i zwierząt dostają się do organizmu człowieka. Może to prowadzić do rozwoju chorób nowotworowych;

• zamknięcie i rekultywacja hałdy (przez, np. posadzenie na niej roślin) nie rozwiąże problemu radiotoksyczności hałdy. Konieczne są dodatkowe, kompleksowe badania skażeń radiologicznego w sąsiedztwie hałdy.

- Niczego nie zamiatamy pod dywan. Urząd dostał taki raport, więc postanowiliśmy skonsultować go z innymi ekspertami - tłumaczy wysłanie listu do CLOR Anna Grapatyn-Korzeniowska, zastępca dyrektora departamentu środowiska Urzędu Marszałkowskiego.

- Przez lata od urzędników i przedstawicieli "Fosforów" słyszeliśmy wiele kłamstw na temat hałdy. Na przykład to, że hałda wcale nie pyli. Teraz już się tego nie ukrywa. Podobnie jest z problemem radioaktywności. Dlatego dobrze, że urzędnicy chcą ten temat badać i napisali ten list - ocenia Monika Orzechowska, ekolog z Nieformalnej Grupy Inicjatywnej Fosfi, która monitoruje proces likwidacji składowiska.

Co na to "Fosfory"? - Powtarzam: niebezpieczne promieniowanie hałdy to mit - twierdzi Mirosław Piepka, rzecznik firmy. - Ale jak ktoś chce to dalej badać, zapraszamy.


Naukowcy swoje, "Fosfory" swoje. A "Kilimandżaro" jak szpeciło i truło, tak będzie szpecić i truć nadal.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Azaziz 
Zamykamy oczy...


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 140
Skąd: Silent Hill
Wysłany: 2009-02-06, 21:42   

Fajne miejsce na narty po fosfogipsie
_________________
...w krzyżu mnie boli ostatnio :) ))))
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-02-06, 21:46   

Azaziz napisał/a:
Fajne miejsce na narty po fosfogipsie

Na narty wodne pod hałdą fosfogipsów, jak najbardziej.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Azaziz 
Zamykamy oczy...


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 140
Skąd: Silent Hill
Wysłany: 2009-02-06, 22:23   

Jakiś krzyż by mogli na tym postawić, Polacy tak lubią i przy okazji nadać np Góra Lecha, Góra Solidarności, może jakąś solankę i kurort na szczycie 8-)
_________________
...w krzyżu mnie boli ostatnio :) ))))
 
 
 
Strach 


Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 61
Wysłany: 2009-02-07, 10:10   

A z tym truciem to nie przesada?
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-02-07, 10:17   

Azaziz napisał/a:
Jakiś krzyż by mogli na tym postawić, Polacy tak lubią i przy okazji nadać np Góra Lecha, Góra Solidarności, może jakąś solankę i kurort na szczycie 8-)

A może megabazylikę Głódzia?
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-02-07, 10:26   

feyg napisał/a:
Azaziz napisał/a:
Jakiś krzyż by mogli na tym postawić, Polacy tak lubią i przy okazji nadać np Góra Lecha, Góra Solidarności, może jakąś solankę i kurort na szczycie 8-)

A może megabazylikę Głódzia?

Wyborna myśl. Taka podstawa pod megabazyliszka. Ale by była dominanta. Tylko jest jeden problem...hałda jest za daleko od Danziga.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Strach 


Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 61
Wysłany: 2009-02-07, 10:39   

Ale gdyby rozsypać to może było by widać z kosmosu?
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2009-02-09, 20:15   

Ludzi, którzy zachorowali z powodu tego syfu na pylicę czy raka zapytaj :flaga: :szczena:

Czy w tym kraju opinia ekspertów to za mało, aby coś zrobić ze sprawą? Ile jeszcze będą truć tych ludzi?

Coś mi się widzi konieczność zbudowania sarkofagu jak w Czernobylu :rozpacz:
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Strach 


Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 61
Wysłany: 2009-02-10, 23:45   

Ponury napisał/a:
Ludzi, którzy zachorowali z powodu tego #upss! Pora zawrzeć znajomość z wenerologiem# na pylicę czy raka zapytaj :flaga: :szczena:

Czy w tym kraju opinia ekspertów to za mało, aby coś zrobić ze sprawą? Ile jeszcze będą truć tych ludzi?

Coś mi się widzi konieczność zbudowania sarkofagu jak w Czernobylu :rozpacz:


Ponury, proszę wytłumacz mi to co napisałeś prostym przystępnym językiem, bo przekracza to moje możliwości percepcji.

Z jakiego powodu, jacy Ludzie i na co zachorowali?
Sugerujesz że mam kiłę mózgu? skąd to wziąłeś?
Z jakimi ludźmi mam rozmawiać i po co?
Opinia jakich ekspertów i co sprawia że możesz ich nazwać ekspertami?
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2009-02-12, 19:41   

Strach napisał/a:
Z jakiego powodu, jacy Ludzie i na co zachorowali?


Pylica płuc, zapalenie górnych dróg oddechowych - w okolicach Sobieszewa, Wiślinki, Przejazdowa - norma przekroczona o 40% niż w innych częściach aglomeracji. Dane dostępne w NFZ.

Strach napisał/a:
Sugerujesz że mam kiłę mózgu? skąd to wziąłeś?


A skąd. Osoba moderująca widocznie celowo wykasowała moje słowo. Brzmiało ono ".yf" i odnosiło się do samej hałdy. Ciekawe skąd ktoś wpisał jakieś bzdury o chorobach wenerycznych? ha_ha_ha

Strach napisał/a:
Z jakimi ludźmi mam rozmawiać i po co?


Ty nie. Sprawa nadaje się dla prokuratora.

Strach napisał/a:
Opinia jakich ekspertów i co sprawia że możesz ich nazwać ekspertami?


Sprawiają to odpowiednie artykuły kodeksu postępowania karnego - wiadomości specjalne z danej dziedziny wiedzy. Niewątpliwie ludzie ze Centralnego Laboratorium OR są takimi ekspertami. Co to za pytanie?! 8-)
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Strach 


Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 61
Wysłany: 2009-02-13, 10:12   

Ponury napisał/a:
Strach napisał/a:
Z jakiego powodu, jacy Ludzie i na co zachorowali?


Pylica płuc, zapalenie górnych dróg oddechowych - w okolicach Sobieszewa, Wiślinki, Przejazdowa - norma przekroczona o 40% niż w innych częściach aglomeracji. Dane dostępne w NFZ.

Strach napisał/a:
Sugerujesz że mam kiłę mózgu? skąd to wziąłeś?


A skąd. Osoba moderująca widocznie celowo wykasowała moje słowo. Brzmiało ono ".yf" i odnosiło się do samej hałdy. Ciekawe skąd ktoś wpisał jakieś bzdury o chorobach wenerycznych? ha_ha_ha

Strach napisał/a:
Z jakimi ludźmi mam rozmawiać i po co?


Ty nie. Sprawa nadaje się dla prokuratora.

Strach napisał/a:
Opinia jakich ekspertów i co sprawia że możesz ich nazwać ekspertami?


Sprawiają to odpowiednie artykuły kodeksu postępowania karnego - wiadomości specjalne z danej dziedziny wiedzy. Niewątpliwie ludzie ze Centralnego Laboratorium OR są takimi ekspertami. Co to za pytanie?! 8-)


Przepraszam cię Ponury ale nadal nic nie rozumiem :mur:

Jakie badania potwierdzają wyższą zapadalność ludzi w tych okolicach w porównaniu do innych okolic: kohortowe, kliniczno-kontrolne, przekrojowe, opis przypadku lub serii przypadków? Możesz mi podać miejsce gdzie mogę sobie poczytać? (tylko nie odsyłaj mnie do NFZ bo z punktu widzenia EBM to ta sama wiarygodność co NBA w tym względzie)

Jakiego rodzaju pylice to są krzemica, beryloza, azbestoza?

Co zostało przekroczone o 40%?

Co ludzie ze Centralnego Laboratorium OR mają do pylicy płuc, zapalenie górnych dróg oddechowych? Oni zajmują się ochroną przed złymi skutkami promieniowania jonizującego.
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-07-21, 20:38   

Kryzys odbija się na likwidacji hałdy

Cytat:
Za 162 dni powinien zakończyć się proces zamykania hałdy fosfogipsów w Wiślince. Już wiadomo, że projekt rekultywacji wysypiska nie zostanie w pełni zrealizowany

W listopadzie 2007 r. w siedzibie Danzigich Nawozów Fosforowych "Fosfory" zaprezentowano projekt zamknięcia hałdy fosfogipsów w Wiślince. Nie było innego wyjścia - zgodnie z unijnymi przepisami zatruwające wody podziemne i powierzchniowe składowisko musi przestać funkcjonować.

Likwidacja miała polegać m.in. na nadaniu hałdzie regularnego kształtu: przecinający ją wąwóz, którym zanieczyszczona woda spływała z wysypiska, powinien być zasypany. Ale deszczówka wciąż nim płynie.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2009-07-21, 20:43   

Ale za to będzie stadion.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
naziir 

Wiek: 48
Dołączył: 09 Kwi 2011
Posty: 46
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: 2011-04-12, 13:47   

Panowie na dokładkę dodam, iż od 3.01.2011 na Wyspie Sobieszewskiej (a więc nie tak daleko Wiślinki oraz hałdy) powstało SANATORIUM JANTAR.
Mam mieszane uczucia co do wyboru przez ZUS sanatorium właśnie w tym miejscu :rozpacz:
Dodam jeszcze, że sam osobiście przebywałem w tym sanatorium :-? . Byłem kuracjuszem na pierwszym turnusie. Pytanie tylko czy wyszło mi to na zdrowie, czy nie. W końcu przebywałem tam prawie miesiąc. Wprawdzie nie leczy się tam dróg oddechowych lecz narządy ruchu, ale bliskość hałdy raczej nie jest atutem tego sanatorium.
Pozdrawiam!
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl