Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Województwo Pomorskie
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-01-29, 13:42   Województwo Pomorskie

Pomorskie ma już 10 lat



Cytat:
Chcesz żyć w dobrych warunkach? Zamieszkaj w województwie pomorskim - chciałoby się powiedzieć po wysłuchaniu wczorajszej informacji przedstawionej przez Jana Kozłowskiego, marszałka województwa, na uroczystej sesji sejmiku, poświęconej 10-leciu istnienia województwa pomorskiego. Znacząco rosną u nas bowiem nakłady na inwestycje, szybko spada bezrobocie.

W 1999 roku Pomorskie osiągnęło dochody nieco ponad 130 mln zł. W zeszłym roku były one już prawie osiem razy wyższe, bo wyniosły ponad 1020 mln zł. Bezrobocie, kiedyś u nas wyższe od średniej krajowej, w roku 2003 sięgało 22,4 proc. W ciągu pięciu lat zmniejszyło się do 8,9 proc. Przybywa miejsc pracy, bo coraz więcej pieniędzy mamy na inwestycje.

Niestety, nie wszystko układa się po naszej myśli. Zdaniem radnego Patryka Demskiego, przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Bezpieczeństwa Publicznego Sejmiku Pomorskiego niekorzystny jest brak wystarczającego wpływu samorządu regionalnego na finansowanie służby zdrowia. Spod naszej kontroli wymknęła się też Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Nie wiadomo, czym się skończy dla samorządów przejęcie od państwa zadłużonej spółki PKP Przewozy Regionalne.

Jednym z najważniejszych punktów programu rocznicowej sesji było zaakcentowanie zasług danzigich złotych medalistów z igrzysk olimpijskich w Pekinie. Honorowe wyróżnienia "Za zasługi dla województwa pomorskiego" otrzymali: Leszek Blanik - gimnastyk, Adam Korol - kajakarz oraz Tomasz Tomiak - prezes Akademickiego Związku Sportowego Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Danzigu.

Byli radni sejmiku i członkowie Zarządu Województwa Pomorskiego otrzymali pamiątkowe upominki.
Padła też propozycja nadania Sali Okrągłej Urzędu Marszałkowskiego imienia Lecha Bądkowskiego. - Oczywiście, uroczystość odbędzie się dopiero po wyremontowaniu tego pomieszczenia - zapewnił prof. Brunon Synak, przewodniczący Sejmiku Pomorskiego. Kazimierz Klawiter, były członek zarządu, zaproponował, by ustanowić święto naszego regionu. Dobrą datą byłby 10 lutego, zaproponowany też przez Grzegorza Grzelaka, przewodniczącego sejmiku I kadencji.

Jednym z najważniejszych punktów obrad roboczej części sesji było przyjęcie uchwały w sprawie ustanowienia roku 2009 Rokiem Regionu Morza Bałtyckiego. Pomorskie włącza się w ten sposób w ogólnoeuropejskie działania na rzecz naszego morza i w opracowanie unijnej strategii rozwoju regionu Bałtyku.

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2009-02-01, 02:48   

Ja mam takie małe zapytanie co do nazwy. Nie chce mi się grzebać w topografii dlatego pytam Was. Za moich czasów Trójmiasto leżało na Wybrzeżu. Nigdy nie mówiło się, że na Pomorzu. Pomorze to była Bydgoszcz i okolice. Dlaczego nasze województwo nazwano pomorskim? Czy tylko dlatego, że ciężko jest utworzyć przymiotnik od słowa wybrzeże?
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-02-01, 02:57   

Nie ma czegoś takiego jak "Wybrzeże". To komunistyczna nowomowa, jeśli chodzi o nazwanie tym mianem większego obszaru kojarzonego z woj. Danzigim.
Wybrzeże to tylko coś mniej więcej przy brzegu, pas terenu.
Cytat:
wybrzeże «obszar położony nad brzegiem oceanu lub morza»


Zobacz w jakim województwie leżała Gdynia przed 1939 rokiem :arrow: Województwo pomorskie (II Rzeczpospolita)

Cytat:
Stolica województwa: Toruń
Główne miasta: Brodnica, Chełmno, Gdynia, Grudziądz, Starogard, Wejherowo
Powiaty: pucki (do 1928 roku), wejherowski, kartuski, kościerski, chojnicki, starogardzki, tczewski, gniewski (do 1933 roku), świecki, tucholski, sępoleński, chełmiński, grudziądzki, toruński, wąbrzeski, brodnicki, działdowski, nowomiejski i grodzki gdyński (od 1929 r.)


Zobacz :arrow: Województwo pomorskie (I Rzeczpospolita)


Cytat:
Utworzone przez Kazimierza Jagiellończyka w 1454 w wyniku inkorporacji Prus do Królestwa Polskiego. Obejmowało ziemie historycznego Pomorza Danzigiego opanowanego przez zakon krzyżacki w 1308 na zachód od Wisły. Ostatecznie zostało ukształtowane po II pokoju toruńskim w 1466, stając się częścią Prus Królewskich. Obejmowało obszar 12 907 km² i dzieliło się na 8 powiatów:




No i :arrow: Pomorze a przede wszystkim :arrow: Pomorze Danzigie :-)
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2009-02-01, 03:32   

No dobrze. Historycznie oświeciłeś i wyjasniłeś i za to dziękuję. Nie mogę jednak do końca zgodzić się z
villaoliva napisał/a:
Nie ma czegoś takiego jak "Wybrzeże". To komunistyczna nowomowa, jeśli chodzi o nazwanie tym mianem większego obszaru kojarzonego z woj. Danzigim.
Wybrzeże to tylko coś mniej więcej przy brzegu, pas terenu.
45 lat to jednak chyba jakiś tam fragment dziejów jest. Jakoś ciężko znaleźć wzmianki o buncie robotników Pomorza w 1970 i 1980 roku, zazwyczaj mówi się jednak o Wybrzeżu. Półtora pokolenia Polaków jakby nie było operowało tą nazwą, więc nie można mówić, że nie ma czegoś takiego. Idąc dalej można też powiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak Szczecin czy Świnoujście.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-02-01, 03:38   

Tangens napisał/a:
Jakoś ciężko znaleźć wzmianki o buncie robotników Pomorza w 1970 i 1980 roku, zazwyczaj mówi się jednak o Wybrzeżu.


No własnie dlatego, że tak te zdarzenia nazwały władze komunistyczne. "Wypadki grudniowe na Wybrzeżu". Ani wypadki, ani na wybrzeżu. Teraz tak mówią nawet w "Solidarności".

Co do "Wybrzeża" przez duże W. Tak już zostało, siła przyzwyczajenie. Nadal prezenerzy pogody mówią o "temperaturze na wybrzeżu" myśląc o Danzigu.
Jednak nazwa Pomorze istnieje od wielu wieków a nie kilkadziesiąt lat władzy niekuków ;-)

Tangens napisał/a:
Półtora pokolenia Polaków jakby nie było operowało tą nazwą, więc nie można mówić, że nie ma czegoś takiego. Idąc dalej można też powiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak Szczecin czy Świnoujście.

Ja jestem pewien, że większość myśli, że Szczecin leży nad morzem. Czy w związku z tym ma zostac to uznane za fakt?
Setki milionów operowały nazwą ZSRR a tego już nie ma. Znana od setek lat Rosja musi wystarczyć :idea:
Było NDR, był Karl Marx Stadt a jest Chemnitz. I całe szczęście ...
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2009-02-01, 08:16   

O tych Pomorzach to już przelano hektolitry atramentu.

Wybrzeże - jako nazwa miejscowa - istnieje tak samo jak "Starowka" i "Morena"w Danzigu.

Pomorze to obszar od Rostocku do Lęborka. Ale polscy historycy (a morze przede wszystkim politycy) na początku XX wieku uznali, że taką nazwę nosił też nasz region w czasach średniowiecznych przed zajęciem tych stron przez Krzyżaków. Nie jestem przekonany, czy zostało to wystarczająco udowodnione, ale tu nie chodziło o pewność co do prawdy historycznej, tylko o nadanie słowiańskiej i "swojskiej" nazwy obszarowi, który przez 600 lat zwał się... Prusami (Zachodnimi lub Królewskimi - zależnie od epoki). No bo przecież Prusak bije polskie dzieci... I tak powstało przedwojenne województwo Pomorskie, obejmujące Kujawy i część Kaszub. Nie sądzę, by wcześniej Bydgoszcz, Grudziądz i Toruń były uznawane za Pomorze...

Polityka - jak zwykle - była tez ważniejsza od prawdy historycznej w momencie ostatniej reformy administracyjnej. W ten sposób Powstała kuriozalna zbitka "Warmia i Mazury" (uznawanie tych dwóch krain za jedna całość to bzdura), Wschodnia część historycznego Pomorza została nazwana Pomorzem Zachodnim, a Prusy Królewskie (Prusami nazywano ten region w czasach I Rzeczypospolitej, a nie tylko w czasach niemieckich) zostały Pomorzem.

Osobiście jestem zdania, że jeśli nasze województwo już koniecznie musi być Pomorzem (co uważam za średnio uzasadnione) to powinno być Pomorzem Wschodnim albo Danzigim, a województwo ze stolica w Szczecinie powinno byc Pomorskim bez przymiotników. A "Wybrzeże" powinno zniknąć z języka jako nazwa własna - zresztą bzdurą jest uznawanie, że Danzig i Gdynia to "Wybrzeże", a - dajmy na to - Kołobrzeg to już nie...
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2009-02-01, 14:19   

villaoliva napisał/a:
Ja jestem pewien, że większość myśli, że Szczecin leży nad morzem. Czy w związku z tym ma zostac to uznane za fakt?
Nie wiem, gdzie tu widzisz związek?
villaoliva napisał/a:
Setki milionów operowały nazwą ZSRR a tego już nie ma. Znana od setek lat Rosja musi wystarczyć :idea:
No, między Rosją a ZSRR była chyba jednak spora rożnica?
Jagst napisał/a:
W ten sposób Powstała kuriozalna zbitka "Warmia i Mazury" (uznawanie tych dwóch krain za jedna całość to bzdura),
A co myślisz o nazwie kujawsko-pomorskie?
Jagst napisał/a:
Wschodnia część historycznego Pomorza została nazwana Pomorzem Zachodnim
Rzeczywiście, 23 lata mieszkam w Świnoujściu i zawsze mówiło się tu Pomorze Zachodnie. Słowa Wybrzeże używało się tutaj tylko w odniesieniu do całości tzn. Szczecin i Danzig. Tak też postrzegali Wybrzeże ludzie w kraju. Jedynie w Trójmieście roszczono sobie prawo do wyłączności nazwy Wybrzeże. Pisano np. w prasie, że w sezonie 1968/69 Wybrzeże nie miało drużyny piłkarskiej nawet w II lidze, a przecież Pogoń Szczecin grała w I, a Arkonia w II lidze. Kiedyś Albert Gochniewski pisał nawet o dwóch wybrzeżowych województwach, tj. danzigim i... elbląskim.
 
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2009-02-01, 15:31   

Tangens napisał/a:
A co myślisz o nazwie kujawsko-pomorskie?

Że powinna ona się składać tylko ze słowa "Kujawskie"...


Tangens napisał/a:
Rzeczywiście, 23 lata mieszkam w Świnoujściu i zawsze mówiło się tu Pomorze Zachodnie. Słowa Wybrzeże używało się tutaj tylko w odniesieniu do całości tzn. Szczecin i Danzig. Tak też postrzegali Wybrzeże ludzie w kraju. Jedynie w Trójmieście roszczono sobie prawo do wyłączności nazwy Wybrzeże. Pisano np. w prasie, że w sezonie 1968/69 Wybrzeże nie miało drużyny piłkarskiej nawet w II lidze, a przecież Pogoń Szczecin grała w I, a Arkonia w II lidze. Kiedyś Albert Gochniewski pisał nawet o dwóch wybrzeżowych województwach, tj. danzigim i... elbląskim.

Roszczono sobie? Bez przesady, myślę, że tzw. trójmiastu to przypisano. podobnie jak inny twór nowomowy, czyli właśnie..."trójmiasto".

Tymczasem przymiotnik "pomorski" był typowy (i słusznie) dla wielu zakładów i instytucji w województwach szczecińskim, koszalińskim i słupskim (1975-1998, a przed 1975 szczecińskim i koszalińskim), że wspomnę tylko Pomorską DOKP z siedzibą w Szczecinie (w Danzigu wtedy była Północna DOKP). "Pomorskich" instytucji tu u nas najwięcej namnożyło się dopiero po utworzeniu województwa "Pomorskiego" ze stolicą w Danzigu.
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2009-02-01, 17:21   

Jagst napisał/a:
Tangens napisał/a:
A co myślisz o nazwie kujawsko-pomorskie?
Że powinna ona się składać tylko ze słowa "Kujawskie"...
Zgoda. Ale w takim razie, gdzie leżą Bydgoszcz, Toruń i Grudziądz?
Jagst napisał/a:
Roszczono sobie? Bez przesady, myślę, że tzw. trójmiastu to przypisano. podobnie jak inny twór nowomowy, czyli właśnie..."trójmiasto".
Hm, rzeczywiście troche niefortunnie dobrałem słowo, choć wydaje mi się że Szczecinianin miałby prawo czuć się urażony Wybrzeżem bez Szczecina, mimo iż ma do morza 100 km szosą, 115 koleją i 64 wodą. Słowa Trójmiasto też nigdy nie lubiłem.
Szczecinianin jak chce ubliżyć Gdańszczaninowi to mówi na niego Kaszub. No właśnie, a jakby woj. pomorskie nazwano kaszubskim lub kaszubsko-kociewskim?
Jagst napisał/a:
Tymczasem przymiotnik "pomorski" był typowy (i słusznie) dla wielu zakładów i instytucji w województwach szczecińskim, koszalińskim i słupskim (1975-1998, a przed 1975 szczecińskim i koszalińskim), że wspomnę tylko Pomorską DOKP z siedzibą w Szczecinie (w Danzigu wtedy była Północna DOKP). "Pomorskich" instytucji tu u nas najwięcej namnożyło się dopiero po utworzeniu województwa "Pomorskiego" ze stolicą w Danzigu.
A Pomorski Okręg Wojskowy miał siedzibę w Bydgoszczy. Niech będzie, że to efekt komunistycznego prania mózgów, ale mnie zanim wyjechałem z Danziga słowo Pomorze kojarzyło się zdecydowanie z Bydgoszczą. Z kolei Głos Pomorza wychodzi w Koszalinie, zaś Gazeta Pomorska w Bydgoszczy. W Szczecinie wszystkie gazety miały przymiotnik "szczeciński" (Głos, Kurier, Dziennik...). Gdy zamieszkałem na Pomorzu Zachodnim (które powinno nazywać się Wschodnim) to rzuciło mi się w oczy, że ogromna większość instytucji brała nazwę od Gryfa lub Odry.
Nie wiem. Nie chcę polemizować z Villaolivą, bo argumenty ma mocne, ale ta nazwa "pomorskie" dla naszego województwa zdecydowanie mi nie pasuje. Choć na pewno nie wolałbym kaszubskiego. Najbardziej pasowałoby mi "danzigie", ale wyobrażam sobie co powiedziałaby Gdynia, mimo iż przez ponad pół wieku była w woj. danzigim?
 
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2009-02-01, 18:58   

Tangens napisał/a:
Zgoda. Ale w takim razie, gdzie leżą Bydgoszcz, Toruń i Grudziądz?

Na Kujawach.


Tangens napisał/a:
Szczecinianin jak chce ubliżyć Gdańszczaninowi to mówi na niego Kaszub. No właśnie, a jakby woj. pomorskie nazwano kaszubskim lub kaszubsko-kociewskim?

Nazywanie kogoś Kaszubem było (w intencji nazywających) obelgą nie tylko w Szczecinie. Na temat uznawania Kaszubów za kogoś gorszego przez polskie władze i Polaków napływowych tez już przelano hektolitry atramentu.

Województwo Kaszubsko-Kociewskie miałoby sens geograficznie i nawet historycznie, ale należałoby do dwuczłonowej nazwy dołozyc kolejne człony: żuławsko-, słowińsko-...


Tangens napisał/a:
A Pomorski Okręg Wojskowy miał siedzibę w Bydgoszczy. Niech będzie, że to efekt komunistycznego prania mózgów, ale mnie zanim wyjechałem z Danziga słowo Pomorze kojarzyło się zdecydowanie z Bydgoszczą.

To raczej pranie mózgów z II Rzeczypospolitej.


Tangens napisał/a:
nazwa "pomorskie" dla naszego województwa zdecydowanie mi nie pasuje. Choć na pewno nie wolałbym kaszubskiego. Najbardziej pasowałoby mi "danzigie", ale wyobrażam sobie co powiedziałaby Gdynia, mimo iż przez ponad pół wieku była w woj. danzigim?

Dzięki uwzględnianiu głosów z jednego czy drugiego nadambitnego miasta stworzono przed dekadą w Polsce co najmniej kilka dodatkowych i bezsensownych województw.

Województwo powinno się nazywać Zachodniopruskie, albo Wschodniopomorskie, albo Danzigopomorskie.
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-02-01, 21:24   

Jagst napisał/a:
Województwo powinno się nazywać Zachodniopruskie


Już raz takie plany zrealizowano. Chlubna tradycja?
Może jeszcze Kraj Warty?

675px-Danzig-Westpreussen.jpg
wikipedia
Plik ściągnięto 35843 raz(y) 53,17 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-02-01, 21:28   

No i Prusowie a Prusacy - to też subtelna różnica.
 
 
 
Łukasz 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Lis 2008
Posty: 38
Skąd: Wysoka
Wysłany: 2009-02-01, 21:40   

Jagst napisał/a:
Tangens napisał/a:
Zgoda. Ale w takim razie, gdzie leżą Bydgoszcz, Toruń i Grudziądz?

Na Kujawach.


Eeeee... Bydgoszcz to tak, ale Grudziądz i Toruń (oprócz części za Wisłą) to Ziemia Chełmińska.

Jeżeli zaś chodzi o okres sprzed odzyskania niepodległości... W przewodniku po Grudziądzu I. Żnińskiego z 1913 r. stoi, że Grudziądz jest w Prusach Królewskich, co oczywiście jest mało precyzyjne. Ale w "Geschichte des Graudenzer Kreises" X. Frölicha z 1868 - że w "Culmerland" czyli Ziemi Chełmińskiej.
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2009-02-01, 22:18   

villaoliva napisał/a:
Już raz takie plany zrealizowano. Chlubna tradycja?
Może jeszcze Kraj Warty?

Nie bardzo rozumiem sarkazm - określenia "Prusy Królewskie" (które jak najbardziej SĄ zachodnie) używała (właściwie wprowadziła je) administracja polskiego króla. Polska paranoiczna fobia przed nierozumianym powszechnie wyrazem "Prusy" w tej nazwie spowodowała wyparcie go przez niezbyt historyczne "Pomorze". Jak daleko ta paranoja postąpiła widzimy przy nadawaniu nazw województwom parę lat temu. Podobnie alegiczno-histerycznie zareagowano na propozycję wprowadzenia dla województwa historycznego herbu w postaci czarnego orła w koronie na szyi i mieczem nad głową. Ten herb wymyślili heraldycy Kazimierza Jagiellończyka - ale skoro jest tam czarny orzeł, to na pewno jakiś pohitlerowski spisek. W ten sposób dostaliśmy kompletnie z kosmosu wziętego i do tego brzydko narysowanego gryfa. Jeśli komuś wszystko kojarzy się z III Rzeszą, to naprawdę czas poczytać trochę.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-02-01, 23:02   

Sięgając do etymologi terminu "Prusy" wynika jedno: to, że król Kazimierz Jagiellończyk z lenistwa czy z niewiedzy usankcjonował wymysł krzyżackiej propagandy nie zmienia faktu że Prusów na zachód od Wisły nigdy nie było.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl