Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kolkowo / Kolkau
Autor Wiadomość
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-01-24, 09:46   Kolkowo / Kolkau

W związku z budową sztucznego zbiornika wodnego, w 1973 roku przestała istnieć miejscowość Kolkowo. Chyba właśnie wtedy rozebrano niewielki dworek (który pewnie po przebudowie wyglądał jak wiejska chałupa), podpisany na starych pocztówkach jako Schloss. A tak wyglądało kiedyś miejsce, w którym biegną wspomniane ogromne rury. Co ciekawe, Mapę Krajoznawczo-Samochodową (poniżej) opracowało Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych w 1984 roku, gdy ta miejscowość (podana jako Kołkowo) już nie istniała.

Widok z Kolkowa na Jezioro Żarnowieckie. Zbiór własny.jpg
Plik ściągnięto 24086 raz(y) 25,03 KB

Okolice Jeziora Żarnowieckiego.jpg
Plik ściągnięto 28357 raz(y) 114,14 KB

Ostatnio zmieniony przez ezet 2012-02-06, 22:21, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-01-24, 12:39   

Akurat tutaj możemy zobaczyć ten dworek. :-)

537785007.jpg
Wydawca:Rogorsch,Danzig
Pieczątka z 1909
Plik ściągnięto 28333 raz(y) 70,03 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-01-24, 16:14   

villaoliva napisał/a:
Akurat tutaj możemy zobaczyć ten dworek


Dysponując tylko jednym ujęciem tego budynku myślałem, że to dworek, choć trochę mnie dziwiło określenie Schloss. Tak wtedy określano nie tylko zamki, ale i pałace. Na mojej kartce wygląda jak mały dworek (parter ukryty w zieleni). Teraz widzę, że to rzeczywiście pałac (budowla z pełnym piętrem). Wiem, że mieszkała tam rodzina spokrewniona z Rodenackerami z Celbowa Koło Pucka (Celbau b. Putzig) i Sopotu. Niestety, nic więcej na ten temat nie wiem. Może ktoś z użytkowników Forum dysponuje materiałami, dotyczącymi majątku ziemskiego Kolkau i jego właścicieli?

Kołkowo - pałac. Zbiór własny.jpg
Plik ściągnięto 28306 raz(y) 33,13 KB

 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-01-24, 16:42   

Natrafiłem tylko informacje pochodzące z czasów wojny i ewakuacji obozu Sztutowie cytowane za Markiem Orskim „Filie obozu koncentracyjnego Stutthof w latach 1939-1945”.:
Cytat:
Ewakuacja obozu łącznie z filią w Rusocinie (Russoschin) rozpoczęła się około 11 lutego 1945 r.. Po dotarciu w okolice Lęborka (Lauenburg), zgodnie z ogólnym planem ewakuacji KL Stutthof, umieszczono je w dwóch obozach RAD (Reichsarbeitsdienst) w Gniewinie (Gnewin) i Toliszczku (Burgsdorf) oraz w nowo zorganizowanym obozie w Kolkowie (Kolkau). Po wyzwoleniu obozu w Kolkowie przez Rosjan zastano na terenie obozu 600 skrajnie wyczerpanych kobiet. Według relacji więźniów norweskich wyzwolonych 11 marca 1945 r. w pobliskim majątku w Jęczewie (Jenzow), właściciel majątku w Kolkowie został po wkroczeniu Rosjan rozstrzelany. Na terenie obozu natrafiono w 1945 r. na zbiorową mogiłę 143 osób zmarłych na skutek strzału w tył głowy. Szczątki pomordowanych przeniesiono na cmentarz w Rybnie.

źródło


P.S. Jeszcze jeden widoczek z Kołkowa

531394576 Kolkowo głaz.jpg
Plik ściągnięto 28292 raz(y) 77,2 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-01-24, 22:58   

Przy aukcji: k.Gniewino,pałac-kolej ZUG!!! (numer 537785007) sprzedający napisał:
Cytat:
Bardzo ciekawy stempel Kolej Wąskotorowa ZUG 2 Neustadt-Chottschow z 1909 roku
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=537785007

Coś mi się wydaje, że na tej trasie nie było wąskotorówki.
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-01-24, 23:44   

E. Zimmermann napisał/a:
Przy aukcji: k.Gniewino,pałac-kolej ZUG!!! (numer 537785007) sprzedający napisał:
Cytat:
Bardzo ciekawy stempel Kolej Wąskotorowa ZUG 2 Neustadt-Chottschow z 1909 roku
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=537785007

Coś mi się wydaje, że na tej trasie nie było wąskotorówki.

Nie pierwszy i nie ostatni który Kleinbahn kojarzy jednoznacznie z koleją wąskotorową. :hihi:
BTW: przystanek kolejki w Gniewinie pierwotnie nosił nazwę Kolkau-Gniewin
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-05-24, 11:01   

Urna odnaleziona w Kołkowie?
Z albumu:

Album okładka.jpg
637305899
Plik ściągnięto 28019 raz(y) 96,89 KB

Kołkowo urna.jpg
Plik ściągnięto 28019 raz(y) 36,49 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
elsner irena 
elsir

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 27 Paź 2009
Posty: 39
Skąd: Bavaria
Wysłany: 2010-09-30, 16:31   

O rodzinie Jochheim z Kołkowa wspomina Gerhard Behrend von Graß w swojej książce:
O rodzinie Jochheim z Kołkowa wspomina Gerhard Behrend von Graß w swojej książce:
http://www.wolneforumdanz...p?p=30352#30352

Z państwem Jochheim już od kilku pokoleń łączyła nas przyjaźń. Jochheimowie byli rodziną kupiecką z Hamburga. Przyjaciel moich pradziadków był pierwszym Jochheimem, który wyłamał się z tej tradycji rodzinnej. Wywędrował on na odległe Pomorze i kupił sobie nad Jeziorem Żarnowieckim majątek Kołkowo. (...)

Potem był jeszcze syn Richard, który odziedziczył Kołkowo. Miał on właściwie zamiar poślubić moją ciotkę Marie Piwko, co mu jednak wujek Leo wybił z głowy. Richard pozostał więc kawalerem, sprzedał Kołkowo pruskiemu państwu i pozostał na tej posiadłości do końca swego życia jako dzierżawca. (...)


Z państwem Jochheim już od kilku pokoleń łączyła nas przyjaźń. Jochheimowie byli rodziną kupiecką z Hamburga. Przyjaciel moich pradziadków był pierwszym Jochheimem, który wyłamał się z tej tradycji rodzinnej. Wywędrował on na odległe Pomorze i kupił sobie nad Jeziorem Żarnowieckim majątek Kołkowo. (...)

Potem był jeszcze syn Richard, który odziedziczył Kołkowo. Miał on właściwie zamiar poślubić moją ciotkę Marie Piwko, co mu jednak wujek Leo wybił z głowy. Richard pozostał więc kawalerem, sprzedał Kołkowo pruskiemu państwu i pozostał na tej posiadłości do końca swego życia jako dzierżawca. (...)

von Grass.jpg
Plik ściągnięto 26693 raz(y) 13,5 KB

_________________
elsir
Ostatnio zmieniony przez ezet 2010-10-01, 15:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl