Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Baza hydroplanów i domek odpraw celnych
Autor Wiadomość
lestat 


Pomógł: 1 raz
Wiek: 61
Dołączył: 13 Maj 2008
Posty: 125
Skąd: Sopot
Wysłany: 2008-12-31, 11:20   Baza hydroplanów i domek odpraw celnych

" Po pierwszej wojnie światowej obok budynku Łazienek Południowych powstała baza hydroplanów latajacych do Niemiec.

W 1927 ,gdy kryzys gospodarczy spowodował zmniejszenie liczby pasażerów , stylowy domek odpraw celnych został przeniesiony do górmego Sopotu na stadion sportowy przy Schaferstrasse ( Wybickiego ) " H.Domańska

Prośba

Czy mozna znaleźć na mapie z lat 1920-27 umiejscowienie budynku odpraw celnych ?

A może ktoś ma zdjęcie z okolic Łazienek Południowych na którym ten budynek się znajduje?

O hydroplanach nie wspominając.

Budynek odpraw celnych - tu na terenie stadiony po przeniesieniu z okolic Łazienek Południowych

domek odprawy celnej.JPG
Plik ściągnięto 15481 raz(y) 85,2 KB

 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-12-31, 19:02   

Według "Bedekera Sopockiego" Ryszardy Sochy (str. 107), budynek pochodzi z Łazienek, ale Północnych. A kryzys to chyba wybuchł ponad 2 lata później...
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
lestat 


Pomógł: 1 raz
Wiek: 61
Dołączył: 13 Maj 2008
Posty: 125
Skąd: Sopot
Wysłany: 2009-01-01, 13:48   

Socha pisze w Bedekerze

"Jeden z segmentów ( łazienek pólnocnych ) prawdopodobnie podczas którejś przebudowy przeniesiony został na Boisko Stulecia" Dla mnie brzmi to nieco bez sensu .

Najbardziej przekonuje mnie wersja Domańskiej - ze wzgledu na podobieństwo architektoniczne domku z Łazienkami Południowymi i nijak się mające do architektury Łazienek Północnych i okolicy Placu Mancowego .


Dlatego rozstrzygająca byłaby mapa z tamtych lat - o zdjęciu nie mówiąc.
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2009-01-01, 19:34   

lestat napisał/a:
Socha pisze w Bedekerze

"Jeden z segmentów ( łazienek pólnocnych ) prawdopodobnie podczas którejś przebudowy przeniesiony został na Boisko Stulecia" Dla mnie brzmi to nieco bez sensu .

Bardziej bez sensu jest uwaga Domańskiej o kryzysie w 1927 roku, który miał spowodowac spadek popytu na usługi hydroplanów, skoro wybuchł on za oceanem pod koniec 1929 roku a do nas dotarł zapewne z pewnym opóźnieniem. Domańska nie jest nieomylna, a wersja Sochy potwierdza się u Sperskiego, o ile dobrze kojarzę. Co oczywiście nie oznacza, że Domańska racji nie ma, ale nie wyrokowałbym...

lestat napisał/a:
Dlatego rozstrzygająca byłaby mapa z tamtych lat - o zdjęciu nie mówiąc.

I może tego się trzymajmy...;)

Z tym, że plan "strażacki" z 1924 roku, w skali 1:5000 z zaznaczonym każdym budynkiem i z zaznaczoną każdą posesją, nie widać budyneczku odpraw celnych przy żadnych łazienkach, ani w ogóle w pobliżu plaży. A na zdrowy rozum, to hydroplany cumowałyby raczej przy Seestegu, czyli przy molo, wszak nawet one potrzebują odrobinę wody, a nie wyobrażam sobie, że pasażerowie wsiadali i wysiadali prosto z morza w odległości co najmniej kilkunastu metrów od brzegu... Chyba, że hydroplan cumowałby przy któryms z pomostów łazienek, wtedy budyneczek musiałby sie mieścić u nasady tegoż.

Ale mam wrażenie że gdzieś kiedyś widziałem jakieś zdjęcie hydroplanu przy sopockim molo - ale pewny nie jestem.
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2009-01-01, 20:29   

Mam jeszcze dwa wątpia :mrgreen:
1. architektura budyneczku przy stadionie. Owszem, ciemne drewno ścian i wysoki dach są podobne do Łazienek Południowych, ale już detale niekoniecznie, zwłaszcza kształt wykuszy w dachu i okienek w nich zawartych (to pewnie się jakoś fachowo nazywa). I w ogóle ten domek jest jakiś... zbyt prosty, nie ma tego "wikingowego" stylu jak Łazienki Południowe.
2. W "Dziejach Sopotu do 1945 roku" (wydanych w 1998 r.) jest rozdział Marka Andrzejewskiego "Dzieje Sopotu w latach 1920 - 1945", w nim jest podrozdział "Komunikacja" i... nie ma tam ani słowa o hydroplanach. Informacji o bazie hydroplanów w Sopocie nie widziałem tez w żadnym innym źródle (oczywiście nie uzurpuję sobie prawa do znajomości wszystkich źródeł). Mam poważne wątpliwości co do informacji H.Domańskiej, bo ta "baza hydroplanów" obok Łazienek (czyli na lądzie) i budynek odpraw celnych (musiałby być odgrodzony od miasta, z jednym wejściem od strony hydroplanów i drugim od strony miasta) brzmi trochę bajkowo. Technicznie coś takiego było możliwe na molo, i takie coś tam funkcjonowało, wszak przypływały tam statki z poza Wolnego Miasta. Ale obok łazienek? To by wymagało odgrodzonej drogi, fizycznego przecięcia plaży w poprzek, chyba byłby po tym jakiś ślad w literaturze innej niż książka Domańskiej, byłoby to widoczne na jakimś zdjęciu z plaży przy Łazienkach...?
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
lestat 


Pomógł: 1 raz
Wiek: 61
Dołączył: 13 Maj 2008
Posty: 125
Skąd: Sopot
Wysłany: 2009-01-01, 22:51   

Jagst

Generalnie wszystkie wersje są naznaczone jakimś niedomówieniem czy błędem a domku nie ma na jakimkolwiek zdjęciu z okolic Łazienek Południowych czy Północnych a sporo tego jest. To mnie zastanawia bo to jednak kilka lat było gdy stał ... gdzieś zanim trafił na Stadion.

p.s. też kojarzę zdjęcie hydroplanu koło molo - rzucę okiem w czeluść twardziela.
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2009-01-01, 23:20   

lestat napisał/a:
domku nie ma na jakimkolwiek zdjęciu z okolic Łazienek Południowych czy Północnych a sporo tego jest. To mnie zastanawia bo to jednak kilka lat było gdy stał ... gdzieś zanim trafił na Stadion.

I to skłania mnie ku podejrzeniom, że... nieprawdziwa jest tez informacja o przeniesieniu domku na Stadion. Bo niby po co mieliby wtedy taki domek przenosić? Nie był on ani niczym nadzwyczajnym (prosta drewniana budka) ani nie był wtedy zabytkiem (mógł mieć ze 20 lat), w dodatku drewniany... Może to raczej same belki drewniane i inne materiały z rozebranej budki lub dobudówki posłużyły do zbudowania nowego domku na Stadionie? Wtedy prawdopodobna byłaby wersja o Łazienkach Północnych - bo tam była przebudowa w latach 20-ych i - być może - został jakiś nadmiar takich materiałów.

Dobrze byłoby wiedzieć, skąd współcześni polscy autorzy wzięli informację o tym przeniesieniu domku... I jak ta informacja brzmi w oryginale.
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
lestat 


Pomógł: 1 raz
Wiek: 61
Dołączył: 13 Maj 2008
Posty: 125
Skąd: Sopot
Wysłany: 2009-01-02, 13:09   

wątpliwości mam podobne co Jagst , choć koncepcja z hydroplaniami i domkiem odpraw celnych byłaby najmilsza gdyby okazała się prawdziwa

hydroplan w Sopocie chyba jedyne zdjecie jakie widziałem

hydroplan.jpg
Plik ściągnięto 15305 raz(y) 59,04 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl