Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2009-03-02, 23:56
GDAŃSK 1945. KRONIKA WOJENNEJ BURZY
Autor Wiadomość
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2011-11-09, 13:57   

A w 1941 roku przy realizacji planu "Barbarossa" stosowali ją Rosjanie. Niemniej taktyka ta była też przez nich stosowana w odniesieniu do tzw. "ziem zdobytych" m.in. Pomorza Danzigiego. Co do Berlina niegdyś w wojsku oficer polityczny uświadamiał nas, że raczej go wyzwolono niż zdobyto, gdyż były to ziemie odwiecznie słowiańskie. Stąd okupacja NRD przez towarzyszy radzieckich.
 
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2011-11-09, 14:11   

Co do doktryn.
Spaloną ziemie jako doktrynę stosowali sowieci w 1941 r. a Niemcy w 1943 r. (w Rosji) i w 1945 r. (u siebie, ale też na terenach które okopywali).
W zniszczeniach dokonanych przez sowietów w 1945 r. nie widzę doktryny, Ponury to dobrze opisał.
Jeśli musiał bym jej szukać to wskazałbym na wywożenie wszystkiego co mogło się ewentualnie przydać w ZSRR już po zakończeniu działań wojennych. Wtedy było to zoragnizowane, ale robione zwykle bez głowy i z częstymi przypadkami "typowego rosyjskiego burdelu" jak wyraził się Bieszanow (ros. historyk).
 
 
Colonel 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 460
Skąd: zewssząd
Wysłany: 2011-11-09, 16:52   

Doldar, i pewnie Rosjanom świetnie poszła realizacja Barbarossa płana?
_________________
Pozdrawiam
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2011-11-10, 00:06   

Moim zdaniem i tak nie mamy pojęcia jak to wtedy wyglądało. Wyszedł taki więzień ze Stuthoffu i co, miał uznać że Rosjanie są be, a Niemcy są pokrzywdzonymi? Nie, on jeszcze stał na ul. Pohulanka i kibicował jak wieszali załogę obozu.

A ktoś inny, kto pamiętał zajadłe przemówienia Forstera? Miał uznać, że to jedynie taki skromny coś ala polski wojewoda ?! Nie, był za karą śmierci dla niego.

A sami Niemcy? Miało było ruchu oporu? Przypominam że jedną z najważniejszych postaci spisku 20 lipca schwytano właśnie w naszej okolicy. To jaśniejsza strona medalu i słusznie Niemcy z tych ludzi są dumni.

Łatwo się nam ocenia z ciepłego fotela... do niczego nie dojdziemy. Pasjonujmy się nadal Danzigiem, ale po co nam roztrząsać dlaczego stereotypowany Rosjanin palił, Mongoł gwałcił, Polak im sekundował, a Niemiec rozstrzeliwywał więźnów podczas marszu śmierci :rozpacz:

Mój dziadek rocznik 1922 zmarł 1.11 tego roku. On pamiętam tamten Danzig, był tutaj już dzień po wyzwoleniu, przepracował spokojnie cały PRL, za politykę się nie brał, ale o Niemcach także wyrażał się z powagą. O Rosjanach tym bardziej, a widział co się działo. Powtarzał mi jak mantrę że wojna to straszna rzecz i ten slogan z ciepłym fotelem.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2011-11-16, 20:08   

Cytat:
No to jak można wyzwolić miasto pełne Niemców od Niemców?

Na tym forum są 2 osoby dla których WMG nie miało nic wspólnego z III Rzeszą, było państwem neutralnym i jedną z pierwszych ofiar tejże.
Więc może dla nich terytorium WMG zostało wyzwolone spod niemieckiej okupacji (spod okupacji państwa niemieckiego)
;)
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-03-31, 22:45   

Ciekawa relacja, broniąca Rosjan.

Kto odpowiada za zniszczenie Danziga w 1945?
Cytat:
Widziałem Danzig przed atakiem Armii Czerwonej i dwadzieścia dni po zdobyciu. Zniszczenia były szokujące. Jednak nie rozumiem tych, którzy odpowiedzialnością za tragedię miasta próbują obciążać Rosjan
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2013-04-01, 17:41   

villaoliva napisał/a:
Ciekawa relacja, broniąca Rosjan.



Ciekawa rozmowa. Co najlepsze, przeprowadziłem ponad dwa lata temu wywiad z przymusowym robotnikiem, który przebywał w marcu w rejonie baraku, o którym mowa w GW :) I pojawiają się te same spostrzeżenia. Fajnie.

Cierpliwie, krok po kroku, zbieram relacje, fragmenty opracowań, wspomnień żołnierzy (opublikowanych i nie, także po stronie sowieckiej, ale wydanych ostatnio...)... i myślę, że
a) jak dożyję ;)
b) jak uda mi się być bardziej zdyscyplinowanym ;)

...to za jakieś półtora roku przedstawię w moim doktoracie parę wniosków o 1945 r., które może nie będą rewolucyjne, ale parę mitów obalą. A przynajmniej dadzą konkretne argumenty do dalszej dyskusji. I zdjęcia :) Nowe ;)
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2013-04-01, 19:09   

Długo czekać - półtora roku. No mnie to Zajmie 4 lata
 
 
 
HENRYK0072 
Heniek -4

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Sty 2013
Posty: 54
Skąd: GDYNIA
Wysłany: 2013-05-10, 22:47   

Szkoda,że temat tak zboczył z tematu zdjęć z kolekcji Rolanda zamieszczonych przez Amstawika ze strony 2-giej (26 zdjęc)i nie został dokonczony ,może więc ktoś się pokusi o opisanie ,dalsze śledztwo?

sam Roland nie opisał zdjęć.Pozdrawiam.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-11-22, 20:34   

Tego zdjęcia tu jeszcze nie było. Pokazuje, ile można było odbudować.
Kwiecień 1945.



źródło

2206_2116227727_big.jpg
Plik ściągnięto 16452 raz(y) 108,24 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2013-11-22, 21:20   

Wieluń przed bombardowaniem w 1939 r. także można był rozbudować, podobnie Frampol, gdy rycerska Lufwaffe bawiła się w punktowe bombardowanie.... tak, dla sportu, bo miasto miało rys ulic niczym szachownica i tak dalej...

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bombardowanie_Frampola

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Frampol_bombing.jpg

Każda wojna jest brudna. Nie ma wojen sprawiedliwych, a co najważniejsze - wojny wywołują politycy, a nie żołnierze.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl