Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2009-03-02, 23:56
GDAŃSK 1945. KRONIKA WOJENNEJ BURZY
Autor Wiadomość
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2011-11-08, 15:35   

Nie rozumiem, a więc nie było historycznego i fizycznego tworu, jakim był Festung Danzig, Breslau, Koenigsberg etc.? Czy mam rozumieć, że Ziemia Danziga była wyzwolona, a nie zdobyta? Dalej pytam od kogo i od czego?
 
 
 
Colonel 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 460
Skąd: zewssząd
Wysłany: 2011-11-08, 17:25   

Wrocław był ogłoszony przez Niemców twierdzą, Festung Breslau i został zburzony podczas długich i krwawych walk.
Danzig, o ile wiem, twierdzą nie był ogłoszony, był natomiast kilka tygodni w okrążeniu, a walki trwały kilka(naście?) dni, zniszczenia możnaby rozumieć, gdyby nie fakt burzenia i palenia miasta PO zajęciu przez Armię Sowiecką.
Z punktu widzenia Rosjan Gdąńsk został zdobyty na Niemcach, i zarazem "wyzwolony od faszyzmu". Z punktu widzenia polskiego został przywrócony po stukikudziesieciu latach do Macierzy i wyzwolony od Niemców. Tak też relacjonowali to ci nieliczni Gdańszczanie, kórzy przeżyli kwiecień 1945, a z którymi miałem okazję rozmawiać osobiście. Przy czym rozmawiałem z takimi, którzy do "powojnia" po polsku nie mówili ale czuli się Gdańszczanami i /lun Polakami i pozostali na miejscu. Nie znam osobiście Gdańszczan, którzy czuli się na tyle Niemcami, że wyjechali natychmiast po wojnie - dobrowolnie lub pod przymusem.
Dla mnie jako Polaka urodzonego po wojnieDanzig został w kwietniu 1945 wyzwolony z rąk wrogich wtedy Niemiec i hitlerowskiego faszyzmu, co było tożsame.
_________________
Pozdrawiam
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
 
 
slowik45 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 62
Dołączył: 17 Wrz 2009
Posty: 607
Skąd: Gdańsk-Dolne Miasto
Wysłany: 2011-11-08, 17:51   

Colonel napisał/a:
Danzig został w kwietniu 1945 wyzwolony z rąk wrogich wtedy Niemiec i hitlerowskiego faszyzmu
co nie tłumaczy w niczym barbarzyńskiego obejścia się z miastem i jego mieszkańcami.
 
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2011-11-08, 18:26   

W książce „Dzieje aptekarstwa w Elblągu (1397-1945)” słusznie napisano: "Wielka ofensywa Armii Czerwonej ruszyła 12 stycznia 1945 r. znad linii środkowej Wisły na zachód. W ciągu zaledwie kilkudziesięciu dni Armia Czerwona przepędziła dywizje niemieckie niemal na linię Odry – Nysy. Na zapleczu frontu pozostały jednak niemieckie punkty oporu w tak zwanych „miastach-twierdzach”; były to FESTUNG BRESLAU, FESTUNG POSEN, FESTUNG DANZIG (pierwsza twierdza zaistniała w 1807 roku) I FESTUNG ELBING". I nie opierajmy się na bajkopisarzu i plagiatorze M. Żakiewiczu, co potwierdza jego praca "Moja mała ojczyzna. Gmina Pszczółki." Zaś taktyka "spalonej ziemi" nie dotyczy tylko własnej ziemi, ale i ziemi, która naszym zdaniem jest nam wroga lub w przyszłości nieprzydatna.
 
 
 
Colonel 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 460
Skąd: zewssząd
Wysłany: 2011-11-08, 19:00   

Tak Słowiku.
OK. Doldar dziękuję za pouczenie.
Mam dwa pytania:
1. Czy "Dzieje aptekarstwa" mówią także o twierdzach w Giżycku, Kwidzynie, Lęborku, Słupsku, Koszalinie, Lidzbarku Warmnińskim, Legnicy, Głogowie....?
2. Czy słuszne było "wyzwolenie" Danzig z substancji miejskiej dokonane dokonane w kwietniu 1945?
_________________
Pozdrawiam
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2011-11-08, 20:49   

Zastanówmy się jeszcze nad sowieckim pojęciem "Ziemie Odzyskane". Akurat mieszkam przy granicy z dawnymi Prusami Książęcymi n(Giżycko, Gołdap., Olecko), które nigdy nie były polskie, a uznawane są za tzw. Ziemie Odzyskane. Myślę, że adekwatna do tematu jest moja dywagacja, czy można mówić o Pomorzu Danzigim i jego stolicy "Ziemie Odzyskane".
 
 
 
Colonel 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 460
Skąd: zewssząd
Wysłany: 2011-11-08, 21:08   

Jak chcesz się zastanawiać nad komuszą propagandą, to życze sukcesów, jest jeszcze kilka określeń do zanalizowania.
A akurat o Pomorzyu Danzigim i jego stolicy można tak mówić bez tejże propagandy.
Cofanie się do 1772 jest moim zdaniem uprawnione.
_________________
Pozdrawiam
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2011-11-08, 21:11   

Taka jest prawda historyczna i trzeba ja przyjąć z pokorą.
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2011-11-09, 06:16   

Także nie kojarzę jakieś doktryny ACz polegającej na grabieniu paleniu,niemieckich miast i gwałceniu niemieckich kobiet. Jest niedawno wydana, ciekawa książka zachodniego autora o podłożu takich zachowań Rosjan, ale to są kwestie propadandy, wychowania, przyzwolenia dowódców na takie praktyki. Nic więcej.

Oczywiście ich zachowania to nie usprawiedliwia. Bardziej robiłbym od razu zestawienie działań Rosjan i Niemców wcześniej. Jedni nie byli w niczym gorsi od drugich. Patrz spalenie Warszawy w 1939 i 1944 roku czy też nawet bombardowanie takich miast pozbawionych wojska jak Wieluń w 1939 r.

Że o Piaśnicy, Eisatzgruppen nie wspomnę. To jak, kto wywołał burzę, która miała swój finał w 1945 roku? Tą ujętą w tytule "wojenną burzę".

Colonel napisał/a:

2. Czy słuszne było "wyzwolenie" Danzig z substancji miejskiej dokonane dokonane w kwietniu 1945?


Od nazizmu jak najbardziej.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-11-09, 07:42   

Colonel napisał/a:
Dla mnie jako Polaka urodzonego po wojnieDanzig został w kwietniu 1945 wyzwolony z rąk wrogich wtedy Niemiec i hitlerowskiego faszyzmu, co było tożsame.
A dlaczego nie zdobyty? Berlin też został wyzwolony?
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Colonel 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 460
Skąd: zewssząd
Wysłany: 2011-11-09, 08:33   

Dla mnie Berlin został zdobyty...
_________________
Pozdrawiam
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-11-09, 08:35   

No to jak można wyzwolić miasto pełne Niemców od Niemców?
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Colonel 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 460
Skąd: zewssząd
Wysłany: 2011-11-09, 08:39   

Prowokujesz?
Nie będę dalej brnął, bo to niczego nie wnosi.
_________________
Pozdrawiam
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-11-09, 09:12   

Nie prowokuję. Po prostu jestem zwolennikiem logicznego a nie ideologicznego myślenia.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2011-11-09, 13:07   

Cytat:
Cytat:
Cytat:
Zgadza się. Trzymajmy się prawdy historycznej - zdobywania i niszczenia miasta w myśl stalinowskiej doktryny "spalonej ziemi" na terenach niemieckich.

Nie kojarze takiej doktryny. Znam z 1941 r. i z 1943 r. Z 1945 r. nie.


Cofam wypowiedziane słowa. W 1945 r. istnała "doktryna spalonej ziemi", ale uskuteczniali ją sami Niemcy. Chodzi mi tu o niszczenie wszystkiego co mółgłby ewentualnie użyć wróg + wieszanie/rozstrzeliwanie tzw. defetystów. Niemcy Niemcom zgotowali ten los ;)
Jakoś mi to z głowy wyleciało wczoraj.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl