Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2010-01-19, 20:47
Odeszli
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-11-17, 13:55   Odeszli

Janusz Christa 1934 - 2008

:arrow: Zmarł rysownik Janusz Christa - autor "Kajka i Kokosza"

Cytat:
15 listopada zmarł Janusz Christa, największy twórca polskiego komiksu, odznaczony medalem Gloria Artis autor m.in. "Kajka i Kokosza".

Christa urodził się w 1934 r. w Wilnie, zadebiutował 23 lata później komiksami "Kuku-Ryku", "Opowieść o Armstrongu" i "Kichaś". Współpracował z "Wieczorem Wybrzeża", w którym publikował komiksy o przygodach Kajtka-Majtka i Kajtka i Koka.

Kajko i Kokosz - najsłynniejsi bohaterowie Christy - narodzili się w 1972 r. Obrazkowe historie z ich przygodami zamieszczał "Świat Młodych". Później komiksy te ukazały się w wydaniu książkowym.

Christa zmarł w Sopocie w wieku 74 lat.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
danzigerek 
Nothing's forgotten

Dołączył: 18 Maj 2008
Posty: 93
Wysłany: 2008-11-17, 21:37   

Pamiętam te super komiksy z dziecięcych lat
_________________
Jesteśmy odpowiedzialni za: gradobicie, trzęsienie ziemi i koklusz....
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-17, 21:59   

Wychowałem się Kajtku i Koku w Kosmosie wyszperanym na strychu potem były Relaxy :-| ...

Christa- początki

kosmos.gif
Plik ściągnięto 38646 raz(y) 40,1 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Magrat 


Wiek: 38
Dołączyła: 11 Maj 2008
Posty: 70
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2008-11-17, 22:14   

no już niejedno pokolenie się na tym wychowało
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-17, 22:42   

Taaak.... w tym komiksie to były super postaci, jak orionida Zar-zur, robot Mepron i drugi robot-nałogowiec, co dało autorowi okazję do żarciku, iż "zgubił go pociąg do oliwy".
 
 
lestat 


Pomógł: 1 raz
Wiek: 61
Dołączył: 13 Maj 2008
Posty: 125
Skąd: Sopot
Wysłany: 2008-11-18, 11:37   

Niektórzy jeszcze pamiętają najwieksze skarby czyli zeszyty A4 wyklejone paskami z Wieczoru Wybrzeża.Miałem szczęscie że dwóch z podwórka miało duzo starszych braci - dzieki temu na początku lat 70-tych poznałem takie cuda jak "Na tropach Pitekantropa" , W krainie Baśni czy oczywiście cały zajmujący trzy takie wyklejone zeszyty Kajtek I Koko w Kosmosie.

A ja jako 10-latek zacząłem ten sam "proceder" wklejania pasków od pierwszych przygód Kajka i Kokosza w WW pt Złote Prosie nie wiem dlaczego zamienione obecnie na Złoty Puchar.

A na półce grzecznie stoi 6 tomów Kajtka i Koko by Egmont - dopiero w XXI wieku zamienione na dostępny wszystkim komisky , które czytało się 35 lat temu z kolekcji starszych kolegów w zeszycie A4 :)
 
 
DarioB 
Szalikowiec

Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 153
Skąd: nie ważne
Wysłany: 2008-11-18, 12:28   

Mamy, mamy takie wyklejane zeszyty - nawet pokolorowane :)
+ cała kolekcja na CD :)
_________________
www.DarioB.net
www.Lechia.net
 
 
 
didid 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Wrz 2008
Posty: 53
Skąd: -----
Wysłany: 2008-11-21, 15:53   

Oprawa graficzna przewodnika "Sopot, lato, vademecum i nie tylko" to także dzieło Christy...

sopot_lato_okl_chr.jpg
Plik ściągnięto 38494 raz(y) 53,9 KB

 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-01-19, 20:51   

Może pamiętacie jego programy historyczne w danzigiej TV z lat 90. Artykuły w Dzienniku Bałtyckim.

Zmarł dziennikarz Tomasz Zając

Cytat:
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci naszego byłego kolegi redakcyjnego Tomasza Zająca.
Tomek był jednym z najaktywniejszych reporterów w Trójmieście. Jako korespondent "Dziennika Bałtyckiego" w 1995 r. z arktycznej bazy w Kanadzie relacjonował wyprawę Marka Kamińskiego i Wojciecha Moskala na Biegun Północny. Pasjonował się historią i jej zagadkami, poświęcając im wiele tekstów. Miał wyjątkową łatwość pisania.

Współpracował z wieloma redakcjami, m. in. BBC i agencją Reuters. Ostatnio pracował w "Twojej Gazecie".
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
knovak 


Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 62
Skąd: Gyddanyzc
Wysłany: 2010-01-19, 22:08   

Tomek był fajnym gościem i czuł historycznego i danzigiego "bluesa"...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-03-22, 19:50   

Zmarł Biskup Zygmunt Pawłowicz

Cytat:
Po długiej i ciężkiej chorobie, w czwartek o godzinie 21:25 zmarł Biskup senior archidiecezji danzigiej Zygmunt Pawłowicz. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek w Katedrze Oliwskiej.


In Christo Jesu – wspomnienie o biskupie Zygmuncie Pawłowiczu

Cytat:
Z górą półwieczna praca duszpasterska i wkład, jaki Zygmunt Pawłowicz wniósł nie tylko do życia danzigich katolików, wymagają wspomnienia o tym człowieku, który swoją postawą zasłużył na pamięć wszystkich mieszkańców Danziga.


IMG_4235.jpg
www.adalbertus.gda.pl
Plik ściągnięto 37885 raz(y) 114,26 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-03-23, 21:30   

Olbrzymia fotorelacja z mszy świętej pogrzebowej w Katedrze Oliwskiej.

Oraz relacja TV



IMG_4638.jpg
www.adalbertus.gda.pl
Plik ściągnięto 37852 raz(y) 87,97 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2010-06-18, 04:15   

Jacek Spychała - reżyser bitwy o zamek i Misterium Męki Pańskiej zginął w wypadku
Cytat:
Gdańszczanin Jacek Spychała, twórca widowisk plenerowych w całym kraju, niestety już nie wyreżyseruje nocnej bitwy o zamek podczas Oblężenia Malborka. Zginął tragicznie w środę w wypadku drogowym. Jechał motocyklem do Wrocławia, gdzie następnego dnia miał przygotowywać kolejne wielkie widowisko. Po drodze zamierzał zatrzymać się w Warszawie na koncercie zespołu "Metallica".
Człowiek z fantazją, pełen pasji, z wizją, niesłychanie kreatywny - tak będzie zapamiętany. W Malborku znany nie tylko ze spektaklu oblężeniowego, ale także cyklicznej miejskiej imprezy Magic Malbork, której pierwsza edycja odbyła się w sierpniu w ubiegłym roku. Był pomysłodawcą i reżyserem. W Danzigu znany m.in. z Misterium Męki Pańskiej i Parady Niepodległości, w Gdyni z pokazu rzeźb lodowych, w Będominie z Batalii Napoleońskiej. Można by długo wyliczać... Osierocił wielu ludzi, z którymi współpracował, ale przede wszystkim najbliższych, żonę i dwoje małych dzieci.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-06-18, 05:42   

Ze strony http://www.spychala.art.pl/wrzeszcz.php

Cytat:
Moim miastem jest Danzig.
Każdy ma swoje ukochane, magiczne miejsce, gdzie jest mu dobrze. Dla mnie tym miejscem jest jedna z największych i najbardziej znanych dzielnic Danziga - Wrzeszcz, a właściwie kwartał ulic ograniczony ulicami Grunwaldzka, Słowackiego, Do Studzienki i tzw. lasem. Tu się wychowałem, chodziłem do podstawówki, Topolówki, tu mieszkam i pracuję. Czuję się częścią tego "małego świata". Cieszę się, kiedy widzę, jak miejsce to się zmienia i rozwija, choć uważam, że za dużo tu banków a za mało restauracji czy pubów.


po_godzinach_na_motorze.jpg
spychala.art.pl
Plik ściągnięto 37575 raz(y) 117,13 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2010-06-18, 13:18   

Znałem Jacka stosunkowo krótko, po niewiele ponad dwa lata, ale dał się poznać jako naprawdę niesamowity człowiek. Trochę szalony, wizjonerski; ceniłem go za elastyczność i kreatywność, choć nie zawsze się z Nim zgadzałem.

Wielka szkoda, że odszedł.
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl