Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak skarszewski kolekcjoner upolował ... wielki róg tura
Autor Wiadomość
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2008-10-17, 17:38   Jak skarszewski kolekcjoner upolował ... wielki róg tura

Dziś o rarytasie kolekcjonerskim pozyskanym latem tego roku. W internecie, na tczewskiej stronie, zachowała się okrojona i dość dowolnie sklejona wersja Dziennika Bałtyckiego ( http://tczew.naszemiasto.pl/wydarzenia/874295.html ). Dlatego poniżej dołączam wersję podstawową.


RÓG TURA W MUZEALNEJ GABLOCIE


W 2000 roku ogromną sensację wzbudziło odkrycie kła mamuta w skarszewskiej żwirowni. Ze względu na udokumentowane miejsce odkrycia, było to znalezisko wyjątkowe w skali Pomorza. Teraz do zbiorów Muzeum Skarszew trafił okazały róg tura, znaleziony w Pogódkach, gmina Skarszewy.

Kilkadziesiąt lat temu, podczas oczyszczania rzeki Wierzycy, między Pogódkami a Jaroszewami w gminie Skarszewy, wydobyto z mułu wielki róg tura. Wzbudzający ogromne zainteresowanie okolicznych mieszkańców przechodził z rąk do rąk, by przed dwudziestoma laty znaleźć się w zbiorach Wiesława Pobłockiego z Pogódek.

Róg za stare fotografie

Niedawno o znalezisku sprzed lat dowiedział się skarszewski kolekcjoner Maciej Mostowy, którego zbiory stanowią znaczną część eksponatów w Muzeum Skarszew. Natychmiast podjął próbę pozyskania przyrodniczego zabytku dla tej placówki. Nie było to łatwe, gdyż Wiesław Pobłocki traktował osobliwy róg jako ozdobę swojej kolekcji. Dopiero w ubiegłym tygodniu, po długich pertraktacjach, doszło do porozumienia. Pan Wiesław zgodził się na wymianę kolekcjonerską, przekazując róg w zamian za wiekowe fotografie przedstawiające Pogódki oraz stare dokumenty związane z tą miejscowością. Decydującym okazał się argument, że róg będzie eksponowany w skarszewskiej placówce muzealnej, do której na lekcje historii przychodzi młodzież szkolna z terenu całej gminy.

Tur - władca puszczy

Tur, zamieszkujący ongiś pradawne puszcze Europy, to wymarły przodek niektórych gatunków bydła domowego, żywiący się głównie trawami. Dorodny byk tura ważył około tony, miał przeszło 3 m długości i do 2. m wysokości w kłębie. Swoją posturą dorównywał żubrowi. Potężne, ostre rogi stanowiły śmiertelną broń władcy puszczy, którego pokonał i doszczętnie wytępił dopiero człowiek. W całej Europie polowano na niego tak skutecznie, że w XIV wieku można go było spotkać jedynie na Mazowszu. Mimo książęcej ochrony, w 1557 roku było już tylko 50 turów, w 1559 – 24 a w 1601 pozostały tylko 4 sztuki. W 1627 roku w Puszczy Jaktorowskiej padła, z przyczyn naturalnych, ostatnia w Europie samica tura. Dziś miejsce to zdobi pomnik tej ostatniej przedstawicielki wymarłego gatunku.

Muzeum Skarszew zaprasza

Za kilka dni róg tura o długości 70. cm (mierzonej po krzywiźnie dłuższego boku) znajdzie się, jako wyjątkowa osobliwość, w muzealnej gablocie. Wzbogaci dział zabytków, pochodzących ze średniowiecza. Obok niego będzie można obejrzeć średniowieczne groty strzał, sztylet wydobyty ze szczeliny muru skarszewskiego zamku, monety i inne artefakty z czasów panowania joannitów i Krzyżaków w grodzie nad Wietcisą. Odwiedzając tę placówkę warto nieco więcej czasu poświęcić atrakcyjnej wystawie przygotowanej przez Muzeum Archeologiczne w Danzigu, a dotyczącej prehistorycznej przeszłości Skarszew i okolicy. Trzeba też zobaczyć, jedyne w zbiorach muzealnych naszego województwa, gazety z podziemnej drukarni Gryfa Pomorskiego, wielką tarczę skarszewskiego Bractwa Strzeleckiego, pamiątki z czasów napoleońskich oraz kilka obiektów wpisanych do Księgi Polskie Rekordy i Osobliwości.

Edward Zimmermann
POLSKA Dziennik Bałtycki, 12.07.2008 r.

Pani Kasia z Muzeum Skarszew prezentuje okazały róg tura..jpg
Fot. Sebastian Dadaczyński
Plik ściągnięto 16091 raz(y) 12,96 KB

Tur według H. Hardera.jpg
Plik ściągnięto 16091 raz(y) 41,67 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl