Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Starowiejska
Autor Wiadomość
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-10-17, 13:08   Starowiejska

Ciekawa kartka, wydaje mi się że z początku lat 30-tych. Kamienica w centrum kadru to dzisiejsza Starowiejska 9, po głębi po prawej Kamienna Góra, z kolei po lewej w oddali nad samym morzem wille "Tusia" i "Świt".

źródło

456361137 Gdynia starowiejska.jpg
Plik ściągnięto 34121 raz(y) 49,84 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
rychu40 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 464
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2008-10-17, 13:34   Re: Starowiejska

feyg napisał/a:
Ciekawa kartka, wydaje mi się że z początku lat 30-tych. Kamienica w centrum kadru to dzisiejsza Starowiejska 9, po głębi po prawej Kamienna Góra, z kolei po lewej wille "Tusia" i "Świt".

Fotka już sprzedana. Nieźle. Jak za dzieło sztuki. Te dwie wille to te domki parterowe. :-|
Ta przecznica za kamienicą to Świętojańska. :?: Bo może w jednym z tych domków był zakład fotograficzny. Wiem że był taki na początku Starowiejskiej.
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-10-17, 13:56   Re: Starowiejska

rychu40 napisał/a:
feyg napisał/a:
Ciekawa kartka, wydaje mi się że z początku lat 30-tych. Kamienica w centrum kadru to dzisiejsza Starowiejska 9, po głębi po prawej Kamienna Góra, z kolei po lewej wille "Tusia" i "Świt".

Fotka już sprzedana. Nieźle. Jak za dzieło sztuki. Te dwie wille to te domki parterowe. :-|
Ta przecznica za kamienicą to Świętojańska. :?: Bo może w jednym z tych domków był zakład fotograficzny. Wiem że był taki na początku Starowiejskiej.


O tak! Początek Starowiejskiej to przede wszystkim sklep papierniczy i zakład fotograficzny Romana Morawskiego w nieistniejącym od wojny domku przy Starowiejskiej 2, kapitalnego dokumentalisty przeistaczania się Gdyni ze wsi w miasto. Potem wysokiej klasy pocztówki wydawał zakład "Foto-Elite" przy Starowiejskiej 7 (notabene istniejący do dziś w tym samym miejscu i tą samą nazwą, nawet podczas okupacji!) Swego czasu był do kupienia aparat Kodaka w stosownym futerale

P.S. Wille o których wspomniałem znajdują się poniżej napisu "GDYNIA"

429922022_1 Foto Elite.jpg
Plik ściągnięto 34094 raz(y) 48,36 KB

429922022_2 Foto Elite.jpg
Plik ściągnięto 34094 raz(y) 25,94 KB

429922022 foto Elite.jpg
Plik ściągnięto 34094 raz(y) 42,1 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
rychu40 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 464
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2008-10-17, 14:18   Re: Starowiejska

feyg napisał/a:
Swego czasu był do kupienia aparat Kodaka w stosownym futerale

I nikt nie kupił. Dziesięciokrotnie taniej niż za zdjęcie. :-?
Tam jest informacja że to 36 mm. To aparat na szeroką taśmę 4,5x6 cm.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-10-17, 17:12   

feyg napisał/a:
zakład "Foto-Elite" przy Starowiejskiej 7 (notabene istniejący do dziś w tym samym miejscu i tą samą nazwą, nawet podczas okupacji!)


To rzeczywiście jest niesamowity ewenement na skalę całego Trójmiasta a i zapewne Pomorza :idea:

foto elite.JPG
Plik ściągnięto 34072 raz(y) 56,53 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
rychu40 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 464
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2008-10-17, 18:34   Re: Starowiejska

feyg napisał/a:
... wydawał zakład "Foto-Elite" przy Starowiejskiej 7 (notabene istniejący do dziś w tym samym miejscu i tą samą nazwą, nawet podczas okupacji!)

Tam chyba był przez pewien czas punkt "Fotoplastyki", Spółdzielni Fotografów mającej swoje punkty usługowe w cały Trójmieście. Mój ojciec raczej chyba pracował na Starowiejskiej 2. I to był parterowy domek. Na zdjęciu z kolekcji Muzeum Miasta z wystawy która była w nieistniejącym pawilonie na Skwerze jest na tle takiego domku z reklamą usług foto.
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-10-17, 19:16   

Rewers pocztówki Romana Morawskiego.

Roman Morawski pocztówka.jpg
Plik ściągnięto 34055 raz(y) 53,9 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
rychu40 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 464
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2008-10-17, 19:54   

feyg napisał/a:
Rewers pocztówki Romana Morawskiego.

Drukowane pocztówki to już wydawnictwo. Chyba w tych wcześniejszych czasach więcej było fotograficznych. Nawet był gotowy nadruk na papierach foto na odwrociu. Na obrazku jakiś napis wświetlony pod powiększalnikiem z informacją tematyczną. Takie pocztówki jeszcze długo po wojnie były produkowane przez "Fotoplastykę" lub przez prywatne zakłady. Fotoplastyka nawet kolorowe produkowała niszcząc zdrowie pracowników. Suszenie na połysk po uprzednim moczeniu w formalinie. Chorowało się po tym na rozmaite alergie. A i tak ostatnie już znikają, kolory wyblakły. A teraz orgia pocztówek. I dlatego te dawne rarytasy fotograficzne takie cenne. Ręczna robota. I więcej szczegółów niż ówczesne drukowane. :-)
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-10-18, 01:19   

Nawet adres fotografa jest podany :!:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-10-19, 00:19   

villaoliva napisał/a:
feyg napisał/a:
zakład "Foto-Elite" przy Starowiejskiej 7 (notabene istniejący do dziś w tym samym miejscu i tą samą nazwą, nawet podczas okupacji!)


To rzeczywiście jest niesamowity ewenement na skalę całego Trójmiasta a i zapewne Pomorza :idea:

Zakład został założony w 1928 roku przez Bronisława Nogajewskiego. Sporo informacji o nim zawiera strona o rodzinie Niewiarowiczów
Cytat:
Większość fotografii wykonanych w Gdyni nosi pieczątkę "FOTO-ELITE", adres: Gdynia, ul. Starowiejska (bez numeru) z dodatkowymi napisami: "Przybory fotograficzne" oraz "Laboratorium prac amatorskich". To jeden z najstarszych gdyńskich zakładów fotograficznych, który przywędrował do nowo powstającego miasta z Poznania, gdzie działał od pierwszych lat XX wieku. Właścicielem był Bronisław Nogajewski, a po jego śmierci zakład prowadziła żona. Firma miała siedzibę przy ul. Starowiejskiej, róg Abrahama. Można tam było kupić najnowsze aparaty fotograficzne z czego skorzystał mój dziadek Stefan Niewiarowicz nabywając tam aparat marki KODAK. Fotografowałem tym aparatem w latach 60-tych, ale ostatecznie zamieniłem go na bardziej nowoczesny.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
pawel_45 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 282
Wysłany: 2008-10-19, 12:02   Re: Starowiejska

feyg napisał/a:
Ciekawa kartka, wydaje mi się że z początku lat 30-tych...


Wydaje mi się, że ta fot. powstała w 1927r. lub nawet nieco wcześniej – bo budynek nr 9 stoi samotnie. Poprzeczna ulica po jego lewej stronie to ul.Abrahama, na której rogu brak jeszcze kamienicy Hundsdorfów (nr 7), a z prawej strony fot. widoczny jest biały słupek z tabliczkami nazw ulic – to narożnik ul.Zygmunta Augusta. Na tym rogu stanie kamienica Tutkowskiego z numerem 11. Oba narożne budynki przylegające do nr 9 zostały wybudowane w 1928r.
Ul.Świętojańska przebiega pomiędzy ciemnym bud. poniżej Willi Tusia, a wysoką kamienicą (to chyba Świętojańska nr 10) widoczną w lewo od omawianego domu ze Starowiejskiej. Jasna smuga biegnąca od tej kamienicy w kier. morza – to ul.Pułaskiego. Przypuszczam, że fot. została wykonana z wieży dawnego budynku straży poż. przy ul.Władysława IV.
Pozdrawiam.
 
 
rychu40 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 464
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2008-10-20, 13:04   

feyg napisał/a:
Zakład został założony w 1928 roku przez Bronisława Nogajewskiego. Sporo informacji o nim zawiera strona o rodzinie Niewiarowiczów

Dużo informacji jest w 30 Dni z września 2001 w opracowaniu Kto fotografował Gdynię Jacka Dworakowskiego. W 1923 w Gdyni istniały trzy zakłady fotograficzne. Z życiorysu mojego ojca wynika że drugim zakładem w którym pracował to zakład Z.Elżanowskiego, umiejscowiony przy wejściu do restauracji Cassino, niedaleko mola i plaży. Był sławny ze zdjęć wykonywanych Leicą, rewolucyjnym na owe czasy aparatem małoobrazkowym. Zachęcał przechodniów do zdjęć i o takim sposobie fotografowania na ulicy i wręczaniu kwitów z adresem do odbioru zdjęć, nawet bez wstępnego kasowania za wykonanie, wiedziałem z opowiadań ojca. W 1936 kupił sobie najnowszy wówczas model Leici. Sprzedał ją po wojnie gdy likwidowano prywatne firmy i z czegoś trzeba było żyć z rodziną. Przeszedł na Zorkę a później odmiany Fed - a. :-|
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-10-20, 13:29   Re: Starowiejska

pawel_45 napisał/a:
feyg napisał/a:
Ciekawa kartka, wydaje mi się że z początku lat 30-tych...


Wydaje mi się, że ta fot. powstała w 1927r. lub nawet nieco wcześniej – bo budynek nr 9 stoi samotnie. Poprzeczna ulica po jego lewej stronie to ul.Abrahama, na której rogu brak jeszcze kamienicy Hundsdorfów (nr 7), a z prawej strony fot. widoczny jest biały słupek z tabliczkami nazw ulic – to narożnik ul.Zygmunta Augusta. Na tym rogu stanie kamienica Tutkowskiego z numerem 11. Oba narożne budynki przylegające do nr 9 zostały wybudowane w 1928r.
Ul.Świętojańska przebiega pomiędzy ciemnym bud. poniżej Willi Tusia, a wysoką kamienicą (to chyba Świętojańska nr 10) widoczną w lewo od omawianego domu ze Starowiejskiej. Jasna smuga biegnąca od tej kamienicy w kier. morza – to ul.Pułaskiego. Przypuszczam, że fot. została wykonana z wieży dawnego budynku straży poż. przy ul.Władysława IV.
Pozdrawiam.

Faktycznie u Kitowskiego jest zdjęcie datowane na 1928 rok na którym obok 9 stoi już "11-tka" gdy na zamieszczonym zdjęciu widać dopiero chyba wykopy pod fundamenty.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-10-21, 10:10   Re: Starowiejska

rychu40 napisał/a:
Mój ojciec raczej chyba pracował na Starowiejskiej 2. I to był parterowy domek. Na zdjęciu z kolekcji Muzeum Miasta z wystawy która była w nieistniejącym pawilonie na Skwerze jest na tle takiego domku z reklamą usług foto.


Roman Morawski przyjechał do Gdyni w 1921 z Lwowa i otworzył w lokalu dzierżawionym od sióstr Zgromadzenia św. Wincentego a Paulo sklep papierniczy, rozbudowany potem o drogerię i zakład fotograficzny, zmarł w 1931 roku (a nie w 1981 jak widnieje na niedawno zainstalowanej tablicy) i jest pochowany na cmentarzu Witomińskim.

Gdynia Roman Morawski reklama Gazeta Gdańska nr 158-1930 (13 lipca 1930).jpg
Plik ściągnięto 32777 raz(y) 49,06 KB

Starowiejska 2.jpg
Zdjęcie sprzed 1920 roku
Plik ściągnięto 33916 raz(y) 99,74 KB

Morawski zakład 1.jpg
"Drogeria Kaszubska" Morawskiego
Plik ściągnięto 33916 raz(y) 59,67 KB

Morawski zakład 2.jpg
Widok z okien pierwszego magistratu
Plik ściągnięto 33916 raz(y) 64,38 KB

Morawski grób.jpg
Kamieniarzowi coś się pokręciło: - 1981???
Plik ściągnięto 33916 raz(y) 144,38 KB

Morawski grób 2.jpg
Plik ściągnięto 33916 raz(y) 82,12 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
Ostatnio zmieniony przez feyg 2013-03-06, 10:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
rychu40 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 464
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2008-10-21, 15:34   

WOW! feyg jesteś Wielki. :-D Twoja dociekliwość powala. Dzięki za te zdjęcia. Jeszcze powinienem zrobić reprodukcję z tego zdjęcia 6x9 cm ze zbiorów Muzeum Miasta. Gdy stoi obok planszy z reklamą usług fotograficznych. Ale muszę tam dotrzeć. Z tych dawnych zdjęć Gdyni powoli wyłaniają się tropy którymi wędrował ojciec w latach dwudziestych i trzydziestych. I piękne krajobrazy miasta.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl