Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Romańskie piwnice - powrót tematu
Autor Wiadomość
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-10-16, 12:16   Romańskie piwnice - powrót tematu

Czy ktoś z Was wie o jakimkolwiek pozytywnym drgnięciu w sprawie piwnic, które ratowaliśmy (po raz drugi) dobry rok temu? Pytam, bo zaczynam kolejną edycję protestu - tym razem najtrudniejszego bo przeciwko nic nie robieniu. Tamte poprzednie dwa protesty skierowane były przeciw działaniu - zablokować decyzję o zasypaniu (choć nie było łatwo) - udało się - teraz będzie znacznie trudniej. Niedługo ktoś wyjdzie i powie, że lepiej było zasypać i w ten sposób uratować cokolwiek. Bo jeśli piwnice będą tak sobie dalej stać i moknąć, marznąć itd, to rzeczywiście się niedługo rozsypią i będzie po kłopocie.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-10-17, 18:53   

Piwnicom na ratunek

Cytat:
Dlaczego od roku nie może ruszyć renowacja romańskiego zabytku, choć pieniądze czekają na koncie?


Odkryte przez archeologów piwnice - pozostałości najstarszego klasztoru dominikańskiego w Danzigu - mają być udostępnione do zwiedzania
Fot. Kamil Gozdan / AG


XIII-wieczne piwnice - pozostałość najstarszego klasztoru dominikańskiego w Danzigu - odkryli dwa lata temu archeolodzy pracujący na placu przy Hali Targowej. To teren należący do Kupców Dominikańskich, którzy chcą tu wybudować nowe targowisko owocowo - warzywne. Wykopana piwnica stanęła na przeszkodzie inwestycji. Ale nadzorujący prace wielkopolski konserwator zabytków Aleksander Starzyński zadecydował, że 750-letnie pomieszczenia można zasypać. Kontrowersyjna decyzja wywołała oburzenie naukowców i miłośników Danziga. Do sprawy włączyli się urzędnicy. Prezydent Paweł Adamowicz na ratowanie zabytku przeznaczył 500 tys. zł. Drugie tyle zadeklarował Urząd Marszałkowski. Zgodnie z projektem, piwnicę przykryć miała specjalna płyta - podziemia zostałyby udostępnione zwiedzającym, u góry mógłby nadal toczyć się handel. Prace miały ruszyć lada moment. Minęło 10 miesięcy - folia, która zabezpieczała ruiny, dawno się podarła. Na placu nadal nic się nie dzieje.

- Piwnica od dwóch lat niszczeje - alarmuje Aleksander Masłowski z Akademii Rzygaczy skupiającej pasjonatów dziejów Danziga. - Niedługo ktoś powie, że jednak lepiej było ją zasypać, skoro sama się rozpada.

Skąd opóźnienia? Urzędnicy twierdzą, że inwestycję zablokowali kupcy. - Pieniądze są, zarezerwowane na kontach - mówi Mieczysław Struk, wicemarszałek województwa. -Projekt jest tak zaawansowany, że praktycznie możemy wprowadzać robotników. Problem w tym, że nie mamy tytułu prawnego, teren należy do kupców.

Trwające od miesięcy negocjacje mają się jednak wkrótce zakończyć. -Wszystko jest na dobrej drodze - zapewnia Henryk Paner, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Danzigu, które przejmie pieczę nad zabytkiem. -W najbliższych dniach podpiszemy umowę z kupcami i zaczniemy roboty.

Zgodnie z przygotowaną przez miasto umową, muzeum ma dostać w użytkowanie fragment działki, na której znajduje się znalezisko. Dokładnie 264m kw. Reszta z 2 tys. m kw. pozostałaby w rękach kupców do 2030 r. Prezes Kupców Jan Sokołowski z dziennikarzami rozmawia niechętnie: - Nie potrafię odpowiedzieć, kiedy podpiszemy dokumenty. Na pewno wkrótce się dogadamy z miastem.

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-08-21, 07:39   

Targowisko na zabytkowych ruinach

Cytat:
Na placu przy pl. Dominikańskim 1 od maja trwa budowa dziewięciu pawilonów. W każdym z nich znajdą się po cztery stoiska usługowo - handlowe. Byłoby ich dwa razy więcej, gdyby nie średniowieczna piwnica, którą odkryto podczas prac archeologicznych.

- Na początku listopada oddamy do użytku tylko tę część pawilonów, pod którymi nie ma piwnicy - mówi Jan Sokołowski prezes Kupców Dominikańskich. - Co do reszty, to decyzja nie jest już w naszych rękach.
(...) Decyzja o odrestaurowaniu piwnic i udostępnieniu jej zwiedzającym leży teraz w rękach Muzeum Archeologicznego w Danzigu, sprawującego pieczę nad znaleziskiem. Udało się już zdobyć pozwolenie wielkopolskiego konserwatora zabytków (bo to on, decyzją generalnego konserwatora, dba o ten zabytek) i zdobyć fundusze. Prace powinny więc ruszyć we wrześniu.
(...)
Zgodnie z planem średniowieczna piwnica zostanie zakryta, a na niej stanie pawilon identyczny jak handlowe, z którego będzie zejście do pomieszczenia.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-12-08, 08:44   

Odkrywają tajemnice romańskich piwnic
Cytat:
Dwa lata temu miały zniknąć pod ziemią, teraz nad uratowaniem zabytkowych romańskich piwnic pracują archeolodzy, konserwatorzy i budowlańcy

Jeszcze kilka tygodni temu na wygrodzonym placu przy danzigiej Hali Targowej królowało błoto i powiewały smętnie skrawki folii. Plastik miał zabezpieczać sensacyjne archeologiczne znalezisko - zabytkowe piwnice romańskie z XIII w. - ale się podarł. Do ceglanych wnętrz powoli lała się woda. Ale dzisiaj 260-metrowy placyk przy ul. Pańskiej zmienił się nie do poznania. Znikły poszarpane płachty, podziemia zostały porządnie zabezpieczone i przykryte dachem. Nad uratowaniem zabytku pracują ekipy konserwatorskie, archeologiczne i budowlane - po 16 godzin dziennie. - To najstarsze zachowane wnętrze w Danzigu - mówi Maciej Szyszka, który kieruje pracami archeologicznymi. - A pod względem oryginalności zastosowanych rozwiązań jest to obiekt wyjątkowy na skalę kraju. Sala ma ok. 52 m kw., jest wsparta na jednym filarze, przykryta czterema sklepieniami o przekroju eliptycznym. Każde z nich wsparte jest w narożu na czterech tzw. żagielkach, pozwalających na przejście z planu prostokątnego na owalny.

- Do końca roku od strony kościoła św. Mikołaja postawimy mury oporowe, żeby dodatkowo zabezpieczyć wnętrza - mówi Henryk Paner, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Danzigu, który sprawuje pieczę nad obiektem.

Trwają też prace nad konserwacją murów. - Do stycznia gotowa będzie ściana wschodnia - zapewnia Szyszka. - Bo w XVIII w. piwnice były przebudowywane, usuniemy wszystkie nawarstwienia.

Podziemia metodycznie przeszukują archeolodzy. - Znaleźliśmy groby i tzw. ossuaria, gdzie składowane były ekshumowane szczątki zmarłych w sytuacji, gdy np. likwidowany był stary cmentarz albo czyszczona krypta - tłumaczy Szyszka. - Pochowane tu były tysiące gdańszczan. Odkryliśmy tony kości. Głównie z XVI-XVII i XVIII wieku. Oczekujemy, że trafimy też na groby wcześniejsze z XIII, a nawet XI w. Trumny, które odkrywamy, zwykle są zbutwiałe. Czasem trafiamy na szczątki szat, czy okucia trumienne.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-04-30, 15:58   

500 tys. na renowację Piwnicy Romańskiej

Cytat:
Miasto wesprze finansowo projekt budowy skansenu archeologicznego „Piwnica Romańska" - postanowiła jednogłośnie Rada Miasta Danziga. Na ten cel przeznaczy 500 tys. zł.

Kwota ta spożytkowana zostanie na prace renowacyjne obiektu, m.in. na odbudowę sklepień i brakujących elementów. Działania te ustabilizować mają jego konstrukcję.

Unikatowa w skali kraju XIII - wieczna romańska piwnica, którą odkryto w trakcie badań archeologicznych przeprowadzanych na Placu Dominikańskim w latach 2006-2007, będzie składową skansenu archeologicznego, który prawdopodobnie już w połowie przyszłego roku będzie dostępny dla zwiedzających. Gospodarzem obiektu jest danzigie Muzeum Archeologiczne.

Projektowany skansen archeologiczny obejmie najcenniejsze znaleziska XIII - wiecznej architektury w rejonie dawnego klasztoru Ojców Dominikanów, położone pod Placem Dominikańskim i będzie uzupełnieniem ekspozycji prezentowanej w podziemiach Hali Targowej. Aby zapewnić odpowiednie warunki dla zachowania reliktów cała trasa turystyczna będzie znajdowała się w zamkniętym i klimatyzowanym pomieszczeniu.

Zaplanowana ekspozycja multimedialna wykorzystywać będzie najnowsze techniki przekazywania informacji - hologramy, animacje komputerowe, prezentacje filmowe, etc.. A opowiadać będzie o historii tego miejsca oraz najbardziej spektakularnych wykopaliskach dokonanych właśnie w tym miejscu (osada, cmentarzysko utworzone w X wieku oraz dwa kościoły romańskie z XII i XIII wieku).

Stan, kompletność i liczba odkrytych reliktów umożliwiają stworzenie unikalnego skansenu archeologicznego w miejscu, w którym zostały one odkryte. Skansen ma stać się atrakcją turystyczną Danziga. Misją tego miejsca będzie zaprezentowanie szerokiej rzeszy mieszkańców i turystów nie tylko średniowiecznej historii klasztoru dominikańskiego, ale także stopnia zaawansowania cywilizacyjnego Danziga w kontekście całej Europy.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-07-25, 11:33   

Miasto Danzig już po raz drugi wsparło finansowo projekt budowy skansenu archeologicznego - „Piwnica Romańska”. Sfinalizowano umowę na przekazanie 500 000 złotych. Przekazane wsparcie ma pozwolić na zakończenie prac i udostępnienie obiektu zwiedzającym. Obiekt zostanie udostępniony zwiedzającym w 2012 roku.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-08-27, 12:42   

Miasto Danzig po raz kolejny ma zamiar wesprzeć finansowo projekt budowy skansenu archeologicznego - „Piwnica Romańska”. Tym razem przekaże na ten cel 600 tysięcy złotych. Z tegoroczną dotacją wsparcie udzielone przez Miasto sięgnie już 2,15 mln zł. Środki mają pozwolić na zakończenie prac i udostępnienie obiektu zwiedzającym.

Celem projektu jest zabezpieczenie i ekspozycja stanowiska archeologicznego na placu pomiędzy Halą Targową a Kościołem oo. Dominikanów w Śródmieściu Danziga. Realizacja projektu trwa od roku 2006 i finansowana jest przez cztery podmioty: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Archeologiczne, Miasto Danzig oraz Samorząd Województwa Pomorskiego. Całość prowadzonych w ramach projektu działań jest realizowana przez Muzeum Archeologiczne w Danzigu.
Udział w/w podmiotów w inwestycji w latach 2006-2013 przedstawia się następująco:
Miasto Danzig - 2 150 697 zł
Samorząd Województwa Pomorskiego - 1 437 146 zł
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - 200 000 zł
Muzeum Archeologiczne w Danzigu - 296 643 zł

By udzielenie pomocy stało się faktem, potrzebna jest zgoda Rady Miasta Danziga. Uchwała zostanie przegłosowana na najbliższej sesji Rady w czwartek 29 sierpnia.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2014-04-04, 16:06   

Oficjalne zejście coraz bliżej. Gotowe jest już wejście do piwnic, stylizowane na sasiednie pawilony handlowe :-)

Jesienią udostępnią do zwiedzania najstarszą budowlę w Danzigu
Cytat:
Fragment użytkowych piwnic XIII-wiecznego budynku odkryto w 2006 roku. Jesienią tego roku obiekt zostanie wreszcie otwarty dla turystów. Opiekę ma sprawować Muzeum Archeologiczne.
Romańskie piwnice z XIII wieku odkryto latem 2006 roku podczas prac na placu Dominikańskim w Danzigu. Jak się okazało, natrafiono na refektarz i kuchnię. Od jesieni tego roku pomieszczenia o powierzchni 52 m kw. z dobrze zachowanymi sklepieniami będą dostępne dla zwiedzających.


Romańskie_Piwnice_wejście.jpg
Plik ściągnięto 22610 raz(y) 111,77 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2014-12-29, 20:30   Piwnice Romańskie w Danzigu zostaną uroczyście otwarte

Info prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

Cytat:
Ukryta przeszło 700 lat przed oczami ciekawskich „Piwnica Romańska” odsłoni już jutro swoje tajemnice. To nowe miejsce muzealne na mapie Pomorza otworzą wspólnie marszałek Mieczysław Struk i prezydent Danziga Paweł Adamowicz. Uroczystość odbędzie się we wtorek, 30 grudnia, o godz. 15, na placu pomiędzy Halą Targową a Kościołem oo. Dominikanów przy ul. Pańskiej w Danzigu.

To tutaj zakonnicy spożywali w milczeniu posiłki, podczas gdy jeden z braci czytał wybrane wersety biblii. W średniowiecznej jadalni zachował się nawet kominek, ale największe wrażenie robią cztery eliptyczne sklepienia wsparte na centralnym filarze. Jak dotąd jest to jedyne znane w Polsce rozwiązania architektoniczne tego typu, dlatego wielu badaczy przypuszcza, że mogło powstać przy udziale przybyłych z zachodu rzemieślników.

Badania archeologiczne, których zwieńczeniem jest udostępnienie zwiedzającym skansenu, trwały od 2001 roku. Celem projektu realizowanego przez Muzeum Archeologiczne w Danzigu było zabezpieczenie i ekspozycja stanowiska archeologicznego na placu między Halą Targową w Śródmieściu Danziga a Kościołem oo. Dominikanów. Stanowisko archeologiczne zawiera relikty fundamentów klasztoru, zaś najciekawszym i z pewnością najcenniejszym odkryciem jest doskonale zachowana piwnica romańska, która została przystosowana do pełnienia funkcji podziemnego skansenu ukazującego to wartościowe i unikatowe znalezisko archeologiczne szerokiej publiczności.

W wyniku prac odkryto relikty romańskiego kościoła, przekazanego w 1227 roku przez księcia Świętopełka Dominikanom. W XIII wieku kościół został przebudowany, a na południe od niego wzniesiono pierwsze założenie klasztorne, z którego do dziś przetrwał udostępniony do zwiedzania refektarz. Pod koniec XIV wieku został on zaadaptowany jako piwnica pod gotyckim krużgankiem.

Główna podziemna część skansenu obejmuje dwie sale ekspozycyjne gdzie oglądający będą mogli zobaczyć oryginalnie zachowane i odrestaurowane mury, wykończenia wyjątkowej na ziemiach polskich architektury romańskiej w postaci świetnie zachowanej piwnicy wraz z prezentowanymi artefaktami tam wykopanymi oraz multimedialnymi ekspozycjami i przedstawieniami ukazującymi najstarsze zabytki Danziga, tak jak wyglądały one przed wiekami. Odpowiedni system klimatyzacyjny stworzy warunki dla zabezpieczenia tych niezwykle cennych dla kultury polskiej zabytków przy jednoczesnej ekspozycji ich szerokiej publiczności. Umiejscowienie powstałego Skansenu Archeologicznego praktycznie w centrum zabytkowej części Danziga pozwoli na stałe wpisać się w mapę turystycznych atrakcji zarówno Danziga, jak i całego województwa pomorskiego i stanie się interesującym punktem dla każdej osoby odwiedzającej i zainteresowanej zabytkami Danziga i Pomorza. Razem z już eksponowanymi w hali targowej fundamentami romańskiego kościoła, powstanie w ten sposób ważny zabytkowy kompleks prezentujący najstarsze przykłady gotyckiej architektury sakralnej. Powstały Skansen Archeologiczny pod Placem Dominikańskim w Danzigu będzie zarządzany przez Muzeum Archeologiczne w Danzigu.

Na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Archeologiczne w Danzigu zobaczyć można przeszło sto zabytków odkrytych podczas badań wykopaliskowych na Kępie Dominikańskiej. Na uwagę zasługuje też ossuarium z początku XVII wieku zachowane in situ, w stanie nienaruszonym od chwili zdeponowania kości. Prezentowane na wystawie odkrycia są świadectwem roli Danziga jako centrum kulturowego Pomorza Wschodniego na długo przed przybyciem rycerzy szpitalników."

W latach 2006 – 2014 zadanie dofinansowano łączną kwotą 5,02 mln zł (Samorząd Województwa Pomorskiego – 2,051 mln zł, Miasto Danzig – 2,261 mln zł, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 412 tys. zł, Muzeum Archeologiczne w Danzigu – 296,6 tys. zł).

Oddział otwarty będzie od wtorku do niedzieli w godzinach 9-17, w poniedziałki nieczynny. Ceny biletów: ulgowy dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia - 1 zł; ulgowy: 5 zł; normalny: 8 zł. Zwiedzanie co pół godziny w grupach do maksymalnie 10 osób
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Dario 
Dario

Dołączył: 22 Mar 2014
Posty: 13
Skąd: Gdańsk - Gdynia
Wysłany: 2015-01-01, 17:02   

https://czaykowska.wordpress.com/2014/12/31/w-piwnicach-u-dominikanow-w-danzigu-niestety-krytycznie/
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2015-04-29, 18:19   

Oddział Muzeum Archeologicznego w Danzigu – Piwnica Romańska – jako jedyna instytucja z Pomorza, znalazła się w drugim etapie plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2014”. Jest to ogólnopolski konkurs, realizowany od 2007 roku, którego celem jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych w trzech kategoriach: wydarzenie, wystawa oraz edukacja i multimedia. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów.

Zakończył się pierwszy etap plebiscytu na „Wydarzenie Historyczne Roku 2014”. Komisja konkursowa, w składzie: prof. Andrzej Chwalba, dr Magdalena Gawin, publicysta Jan Wróbel, kierownik działu wystawienniczego Muzeum Historii Polski Monika Matwiejczuk oraz redaktor portalu historia.org.pl Wojciech Duch, zadecydowali, że do drugiego etapu zakwalifikowanych zostanie 15 wydarzeń. Muzeum Archeologiczne w Danzigu zostało nominowane w kategorii „Wystawa” za Udostępnienie XIII-wiecznej „Piwnicy romańskiej” przy Placu Dominikańskim w Danzigu, wraz z towarzyszącą wystawą stałą.

Teraz od głosów internautów zależeć będzie wygrana – głosować można do 20 maja 2015 r. Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin Plebiscytu. Każdy może zagłosować tylko raz i tylko na jedno zgłoszenie w danej kategorii (łącznie można wybrać trzy projekty). Kolejność wydarzeń na platformie do głosowania jest przypadkowa.

W tegorocznej edycji konkursu zarejestrowano blisko 200 zgłoszeń z całej Polski. Swoje wydarzenia nadesłały zarówno muzea o zasięgu ogólnopolskim jak i regionalnym, wydawnictwa, stowarzyszenia, fundacje, instytucje samorządu terytorialnego oraz instytuty polskie za granicą. Wśród zgłoszonych inicjatyw były m.in. akcje edukacyjne, wystawy, festiwale, rekonstrukcje historyczne, książki, targi, oraz filmy dokumentalne.

Patronat honorowy nad Plebiscytem objęła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska.

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie

:arrow: GŁOSOWANIE
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl