Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kącik dla językoznawców i poliglotów
Autor Wiadomość
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-10-14, 08:51   Kącik dla językoznawców i poliglotów

Rozważania powstały :arrow: tu W tym wątku będą umieszczane ciekawe i potrzebne dyskusje o językach, które niekoniecznie pasują do zawartości tematów macierzystych.
fritzek

Pumeks napisał/a:
Ale co do poprawności odmiany 'Kloeppela' jakoś nie czuję się przekonany... w każdym razie nie zamierzam nigdy mówić o marszałku Rommelu ani o silnikach Diesela, zostanę przy swoim Rommlu i Dieslu. :-P

Ale moje nazwisko jednak odmienia się z zachowaniem niezmienionego rdzenia. Nie wiem, jakie reguły rządzą polską odmianą niemieckich nazwisk...
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
Ostatnio zmieniony przez fritzek 2008-10-15, 15:12, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-14, 09:08   

Wygląda na to, że w tej chwili nie ma reguł :-/ W googlach można znaleźć nie tylko "Diesela", ale też np. "cherbatkę" czy "bagarzowy". Można się tylko pocieszać, że 1700 lat temu podobne rzeczy działy się z łaciną, a mimo to do dziś są ludzie którzy używają jej w sposób poprawny.
 
 
Sebastian 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 140
Skąd: Dwumiasto
Wysłany: 2008-10-14, 09:38   

Pumeks napisał/a:
Wygląda na to, że w tej chwili nie ma reguł

Poważnie? A to http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629626 ?
_________________
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-14, 09:57   

Chyba trzeba będzie poprosić PT moderatorów o usunięcie tych postów OT do gdaniska ;-) Pisząc "Wygląda na to, że w tej chwili nie ma reguł" miałem oczywiście na myśli "reguły powszechnie akceptowane i stanowiące normę" - cóż z tego, że jakieś tam gremium zadekretuje, że należy pisać tak a nie siak, skoro i tak od 30 do 60 % piszących napisze siak.
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-10-14, 11:54   

No i słusznie - Kloeppel - Kloeppela - racja, że reguły nie ma, bo to co podaje PWN, że należy mówić i pisać Schneider - Schneidra jest co najmniej kretyńskie. Owszem - jest sporo nazwisk, które podlegają tradycyjnie polskiej deklinacji z e-ruchomym, ale moim zdaniem pod warunkiem, że nie brzmią idiotycznie. A Kloeppel bez e w ostatniej sylabie brzmi właśnie tak. Dlatego będę bronił takiej właśnie odmiany. Ale to szczegół językowy. Ważniejszym jest dla mnie dotarcie do portretu Wielkiego Rzygacza - wierzcie mi, że to JEDYNY portret jaki widziałem, a sporo materialów przekopałem.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-10-14, 12:08   

Grün napisał/a:
to co podaje PWN, że należy mówić i pisać Schneider - Schneidra jest co najmniej kretyńskie.

Akurat to nazwisko mojej mamy. Zawsze słyszałem odmianę Schneidra, Schneidrowie itp.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-10-14, 12:16   

villaoliva napisał/a:
Zawsze słyszałem odmianę Schneidra, Schneidrowie itp.

No ja słyszę coś podobnego po raz pierwszy. Gdyby ktoś w podobny sposób odmienił moje nazwisko, to by oberwał... :mrgreen:
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-10-14, 12:22   

Ok. Ale twoje kończy się samogoską. Więc bardziej naturalna jest odmiana do jakiej jesteś przyzwyczajony. W moim przypadku stosując analogię do twego nazwiska musiałoby ono pisać się tak: Tomasz Schneidera.
To wtedy naturalna odmiana Schneiderowie.
Tak to widzę.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-10-14, 12:38   

villaoliva napisał/a:
Ok. Ale twoje kończy się samogoską.

To "R" jest samogłoską? :hihi:

Moje nazwisko kończy się na "-er". Dokładnie jak Schneider. Są dwa rzeczwoniki pospolite brzmiące niemal identycznie jak moje nazwisko: tester i ester. I te dwa rzeczowniki mają w języku polskim nie wiedzieć czemu zupełnie inne deklinacje... W słowie "ester" drugie "e" znika w poszczególnych przypadkach, a w słowie "tester" nie znika. Polska gramatyka....

W każdym razie, za odmianę mojego nazwiska w sposób taki jak w słowie "ester" można oberwać. :mrgreen:
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-10-14, 12:45   

Jagst napisał/a:
villaoliva napisał/a:
Ok. Ale twoje kończy się samogoską.

To "R" jest samogłoską?


Przepraszam :) Ubzdurało mi się, że na końcu masz "a".
Pomyłka.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-10-14, 12:52   

Nie. Nie ubzdurało mi się. Tak przedstawiono Ciebie w RMF :-D
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-10-14, 13:17   

villaoliva napisał/a:
Nie. Nie ubzdurało mi się. Tak przedstawiono Ciebie w RMF :-D

A tak tak, bo ludzie wręcz uważają, że w dobrym tonie jest zniekształcić moje nazwisko. Żeby jeszcze ono było jakieś szczególnie trudne do wymówienia, skomplikowane... Ale nie, wolą wręcz wymyślać trudniejsze wersje od tej właściwej.

No teraz to już absolutnie odbiegliśmy od tematu :hihi:
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2008-10-15, 21:30   

Jagst napisał/a:
villaoliva napisał/a:
Zawsze słyszałem odmianę Schneidra, Schneidrowie itp.

No ja słyszę coś podobnego po raz pierwszy. Gdyby ktoś w podobny sposób odmienił moje nazwisko, to by oberwał... :mrgreen:


W północnych częściach Westpreussen, gdy te po 1920 roku włączono w skład państwa polskiego, do tej pory używa się przekładni: Schneider - Schneidra, Schreder - Schredra. Gdy zgodnie z polską gramatyką pytałem o Szredera, następowała lekka konsternacja. Warto te sprawy zgłębić, by niepotrzebnie nie dawać "po buzi" autochtonom, którzy posługują się odmienną, zakorzenioną w ciągu wieków, gramatyką.
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-10-15, 21:46   

E. Zimmermann napisał/a:
Gdy zgodnie z polską gramatyką pytałem o Szredera, następowała lekka konsternacja. Warto te sprawy zgłębić, by niepotrzebnie nie dawać "po buzi" autochtonom, którzy posługują się odmienną, zakorzenioną w ciągu wieków, gramatyką.

Tylko, że właśnie polska gramatyka nie podaje na to sztywnej reguły. Podałem przykład dwóch słów, rzeczowników rodzaju męskiego o niemal identycznym brzmieniu, identycznej konstrukcji i... różnych deklinacjach. Moje nazwisko tez brzmi w taki sposób, a jednak nie pozwalam na odmianę ze "znikającym" drugim "e". Nawet autochtonom z Prus Zachodnich.
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2008-10-15, 22:08   

Jagst, podaj proszę, jeżeli zechcesz, swoje nazwisko, żeby lepiej rozpracować jego prawidłową pisownię. Nie mam pojęcia, czy w szkołach północnych Westpreussen była analogiczna pisownia, jak w południowych Westpreussen. Chociaż, zgodnie z pruskim porządkiem, musiał obowiązywać ten sam schemat w całych Zachodnich Prusiech.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl