Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: feyg
2009-01-24, 19:24
Starogard - w poszukiwaniu joannitów
Autor Wiadomość
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-10, 21:23   Starogard - w poszukiwaniu joannitów

Zakładam wątek, ponieważ jeszcze w zeszłym tygodniu na sieci był dostępny artykuł sprzed 2 lat, którego dziś nie mogę otworzyć (ale da się jeszcze skopiować jego treść - niech przynajmniej w tej formie zostanie zarchiwizowany ;-) )

Starogard Gd. Archeolodzy szukają grodziska

Cytat:
27.07.2006
Czy uda się w końcu znaleźć fragment konstrukcji średniowiecznego grodziska w Starogardzie Danzigim? Gdyby tak było, mielibyśmy do czynienia ze sporym wydarzeniem. Na tutejszym wzgórzu św. Jana rozpoczęły się właśnie prace archeologiczne, które - miejmy nadzieję - będą owocniejsze niż dotychczasowe badania prowadzone w tym miejscu.

Wzgórze znajduje się w pobliżu Destylarni Sobieski i nasypu kolejowego - to tam powstał przed wiekami Starigrod.
- Najprawdopodobniej powstał on w XI wieku - usłyszeliśmy od Joanny Jarzęckiej-Stąporek z Muzeum Archeologicznego w Danzigu, która kieruje rozpoczętymi pracami. - Wskazówką jest dokument z 1198 roku, w którym gród został przekazany przez księcia Grzymisława Zakonowi Joannitów. Stwierdza się w nim, że książę miał gród jeszcze po swoich dziadach i pradziadach.
Joannici także wznieśli budowle w tym miejscu, w tym kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Czy teraz uda się znaleźć fragmenty tych budowli? Pięć lat temu, gdy prowadzono na wzgórzu podobne badania, natrafiono na palenisko oraz setki fragmentów ceramiki. Wczoraj znaleziono tylko dwa kawałki ceramiki.
- W tej chwili są prowadzone wstępne prace polegające na odkryciu 30-centymetrowej warstwy ziemi - dodaje Joanna Jarzęcka-Stąporek. - W sumie badaniami obejmiemy 150 m kw., po obu stronach torów kolejowych. Spodziewamy się znaleźć pozostałości po grodzie, jak i osadzie podgrodzkiej. Najlepiej gdyby to były fragmenty fundamentów, resztki konstrukcji.
Ale współczesna archeologia, to nie tylko kopanie za pomocą łopat. Na wzgórzu pojawi się w przyszłym tygodniu urządzenie do wykonywania odwiertów. Przy jego pomocy można będzie sprawdzić co znajduje się w ziemi nawet kilka metrów w głąb. Takie odwierty były już wykonywane na wzgórzu, w innym miejscu, ale nie przyniosły oczekiwanych efektów.
Prace archeologów zaplanowane są do 7 sierpnia i są efektem badań zainicjowanych przez starogardzkie Muzeum Ziemi Kociewskiej.

Maciej Jędrzyński - POLSKA Dziennik Bałtycki


Będę kontynuował temat, ale muszę przygotować więcej materiałów.

40_629027_1_d_532.jpg
Joanna Jarzęcka-Stąporek z fragmentem ceramiki znalezionym na wzgórzu św. Jana.
Plik ściągnięto 13915 raz(y) 17,88 KB

 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-10, 21:44   

Ja już chyba gdzieś widziałem tą Panią ze zdjęcia :mrgreen:
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-12, 16:16   

Historia starogardzkiej komandorii szpitalników św. Jana jest mało znana. O sprowadzeniu joannitów na ten teren wspomina dokument księcia pomorskiego Grzymisława, rezydującego w Świeciu nad Wisłą, wydany w 1198 r.:
Ego Grimizlaus qualiscunque unus de princibus Pomoranie dudum audiens a multis de hospitali Jerosolimitano, quanta in eo misericordie opera circa pauperes et infirmos per visitatores dominici sepulchri iugiter exhibentur, tante mercedis tantorumque benefactorum atque orationum tante multitudinis ob remissionem peccatorum meorum, quibus me graviter oppressum esse cognosco, aliquam cupiens porcionem habere, ad exequenda prefata misericordie opera me coadiutorem constituere volens secundum facultatem michi divinitus concessam ad honorem dei sanctique sepulchri sanctique Johannis baptiste de propria hereditate mea ab avis et atavis mihi relicta dedi predicto hospitali sancti sepulchri sanctique Johannis baptiste castrum meum, quod vocatur Starigrod, cum omnibus terris et silvis et aquis et tributo ei pertinentibus dedique totam terram inter viam mercatorum, que ducit in Gdantz, et inter Verissam fluvium usque ad fines Camerou. Dedi quoque ipsam villam Camerou et secundam Reueninov, quam etiam iam dudum dederam, usque ad fines Pogodcou cum omnibus silvis et agris et pratis et lacubus et fluvio nomine Vethrica simul cum castoribus omnibus et piscaturis. Hiis eciam superaddo duas villas desertas scilicet Scedrou et Cernotino. Et ut fratres hospitalis sine timore mei possint homines in prefatis villis collocare, dedi eciam beato Johanni quod me contingebat de fluvio Verissa superius a castello nomine Vissoke usque ad fines Jarosou superius, cum castoribus et omni alia utilitate, si qua esse potest in clausuris et piscatura. Quod autem obmittendum non est ad pacem fratrum conservandam, notum facio terminos Vetrice fluvii, qui pertinet ad fraters, esse, ubi in eum cadit Rudcouinica fluviolus sursum. Preterea quoque ad maiorem mercedis cumulum do eidem hospitali ecclesiam in Lubissou in honore sancte trinitatis consecratam cum omni prebenda, quam ibidem ordinaveram duobus capellanis ibidem domino servituris, cum decima scilicet duarum villarum Thescov videlicet et Beale, quam dedit eidem ecclesie dominus episcopus Stephanus, quando eam consecravit, cum omni decimacione arature mee in omni provincia Jatlunensi, cum omni decima castorum Verisse et Visle, cum decima omnium sturionum et salmonum et omnium aliorum piscium, cum decima poledrorum, vitulorum, agnorum, porcellorum et anserum, decimam sarcinam allec de telonio, decimam marcam de moneta et de taberna. Hec omnia nominata sunt et recitata in die beati Martini in consecratione ecclesie beate Marie in Zwece, in audiencia multorum, qui aderant, et sub sentencia anathematis a prenominato episcopo cum extinctione candelarum prefato Hospitali confirmata. Et ut omnia eidem illibata permaneant et intacta, sigillo ipsius episcopi atque meo hoc communiri et corroborare dignum duxi. Actum anno incarnationis dominice MCLXXXXVIII. Testes, qui affuerunt: magister Conradus, Bertoldus et Walterus archidiaconi, Vincencius, Egidus, Paulus capellani, Willelmus de Lubisov, Willelmus de Zwece, Johannes de Wissgrod presbiteri, dominus Dirsek, Bartholomeus de Stetyn, filii Dobrogosti Nicholaus, Vincentius, Thomizlaus et Dobrogost cognatus eorum, Vlozc pincerna episcopi et frater eius Strozlaus, Paulus, Twozimir, Johannes tribunus, Bozek, Boguzlavec et alii multi clerici et arii nobiles et ignobiles.

[według: Pommerellisches Urkundenbuch, wydał Max Perlbach, Danzig 1882]
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-12, 16:21   

Tłumaczenie na polski, według Klemensa Bruskiego:
Ja Grzymisław, jeden z książąt Pomorza, od dawna słysząc od wielu o Szpitalu Jerozolimskim, jakie to dzieła miłosierdzia w nim są stale dokonywane wobec biednych i chorych przez odwiedzających Grób Pański, wiem, jak wielkiego dochodu i jak licznych dobroczyńców trzeba. A także, jak wielu modlitw dla odpuszczenia moich grzechów, którymi jestem ciężko doświadczony. Przeto pragnąc mieć jakiś udział w wypełnieniu dzieł wspomnianego miłosierdzia, chcąc uczynić siebie pomocnikiem ich według możliwości użyczonych mi od Boskiej Opatrzności, dla uszanowania Boga i Świętego Grobu oraz św. Jana Chrzciciela, z własnego dziedzictwa mojego, pozostawionego mi przez dziadów i pradziadów, przekazałem wspomnianemu Szpitalowi Grobu Świętego i św. Jana Chrzciciela gród mój, który nazywa się Starogród, z wszystkimi przynależnymi ziemiami, lasami, wodami oraz należnym mu trybutem. Dałem też całą ziemię pomiędzy drogą kupców, która wiedzie do Danziga, a rzeką Wierzycą aż do granic Kamierowa. Dałem także samą wieś Kamierowo i drugą Reueninov, którą to już wcześniej przekazałem, aż do granic Pogódek - ze wszystkimi lasami, polami, łąkami, jeziorami i rzeką zwaną Wietcisa, razem ze wszystkimi stanowiskami bobrów i rybołówstwem. Do tych dodaję jeszcze dwie wyludnione wsie Szczodrowo i Czarnocin. Żeby zaś bracia szpitala bez obaw o trudności z mojej strony mogli osiedlić ludzi we wspomnianych wyżej wsiach, dałem także św. Janowi to, co należało do mnie z rzeki Wierzycy - w górę od grodu zwanego Wysoka, aż do granic Jaroszewów, wraz z bobrowiskami i całym innym pożytkiem, jaki może być w jazach i rybołówstwie. Aby zaś nic nie zostało pominięte w zachowaniu pokoju braci, oznajmiam, że granice rzeki Wietcisy, która należy do braci, są powyżej miejsca, gdzie wpada do niej rzeczka Rutkawnica. Oprócz tego, dla większego nagromadzenia dochodu, daję temuż szpitalowi kościół w Lubiszewie konsekrowany na cześć św. Trójcy, z całym uposażeniem, które tam ustanowiłem i z dwoma kapelanami, aby tam służyli Panu Bogu, z dziesięciną z dwóch wsi Taszewa i Białej, którą dał temuż kościołowi biskup Stefan, kiedy go konsekrował. Wraz z całą dziesięciną z moich pól w całej prowincji Jatluńskiej, z całą dziesięciną bobrową na Wierzycy i Wiśle; z dziesięciną ze wszystkich jesiotrów, łososi i wszystkich innych ryb; z dziesięciną ze źrebaków, cieląt, jagniąt, prosiąt i gęsi; dziesiątą wiązką śledzia z cła; dziesiątą grzywną z pieniądza i z karczmy. To wszystko zostało wymienione i ogłoszone w dniu św. Marcina, w czasie konsekracji kościoła św. Marii w Świeciu, w obecności wielu, którzy przybyli - i pod groźbą wyklęcia przez wspomnianego biskupa, przy zgaszeniu świec, zostało potwierdzone dla wymienionego wyżej szpitala. Żeby to wszystko pozostało dla niego nieumniejszone i nienaruszone, pieczęcią tegoż biskupa oraz moją stosownie umocniłem i zachowałem. Dokonało się to w roku Wcielenia Pańskiego 1198. Świadkowie, którzy byli obecni: mistrz Konrad, Bertold i Walter archidiakoni, Wincenty, Egidiusz, Paweł kapelani, Wilhelm z Lubiszewa, Wilhelm ze Świecia, Jan z Wyszogrodu plebani, pan Dzierżek, Bartłomiej ze Szczecina, synowie Dobrogosta - Mikołaj, Wincenty, Tomisław i Dobrogost ich krewny, Włost cześnik biskupa i brat jego Strosław, Paweł, Tworzymir, Jan wojski, Bożek, Bogusławiec i inni duchowni oraz inni szlachetni i niskiego pochodzenia.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl