Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2009-03-02, 23:57
jednostki wojskowe w Gdańsku w latach 1939-1945
Autor Wiadomość
Fenix 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 146
Skąd: Praust
Wysłany: 2008-10-15, 22:18   

Oj z tym szpiegostwem to nie w tym kierunku, ci wschodni mieli z tym obsesje :-/ .
 
 
Zdzislaw 
Foregreen


Wiek: 68
Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 51
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-10-17, 21:25   

Fenix napisał/a:
Oj z tym szpiegostwem to nie w tym kierunku, ci wschodni mieli z tym obsesje :-/ .

Fenix, nie zgadzam się. Obsesja szpiegostwa w Niemczech byla równie silna a standardowe plakaty z charakterystycznym "Pssst..... wróg czuwa" były tego wymownym przykładem. Jeśli zdjęcia są z 18.03.1045 to ci dwaj faceci winni siedzieć w okopach w rejonie Kolibek lub pod Pruszczem a nie fotografować się (o ile mnie moje stare oczy nie mylą) w rejonie Sobieskiego (???).
_________________
Światełko w tunelu — to reflektory nadjeżdżającego pociągu.
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-17, 21:33   

Zdzislaw napisał/a:
Fenix napisał/a:
Oj z tym szpiegostwem to nie w tym kierunku, ci wschodni mieli z tym obsesje :-/ .

Fenix, nie zgadzam się. Obsesja szpiegostwa w Niemczech byla równie silna a standardowe plakaty z charakterystycznym "Pssst..... wróg czuwa" były tego wymownym przykładem. Jeśli zdjęcia są z 18.03.1045 to ci dwaj faceci winni siedzieć w okopach w rejonie Kolibek lub pod Pruszczem a nie fotografować się (o ile mnie moje stare oczy nie mylą) w rejonie Sobieskiego (???).


No nie, wzgórza Suchanina też przecież były ufortyfikowane i obsadzone wojskiem (te domy w tle to raczej w rejonie Powstańców Warszawskich niż Sobieskiego), a żołnierze niemieccy pod Kolibkami i pod Pruszczem pewnie nie mieli już 18 marca czasu na takie rozrywki. Ja tylko nie wiem, czy jest możliwe, że 18 marca panorama Danziga byłaby jeszcze taka spokojna, bez dymów pożarów i innych śladów wojny.
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2008-10-20, 21:45   

Fenix napisał/a:
Oj z tym szpiegostwem to nie w tym kierunku, ci wschodni mieli z tym obsesje :-/ .


Tym bardziej że wywiad ZWZ - AK w Danzigu w pierwszym okresie wojny, do czasu rozpracowania przez Gestapo działał dość prężnie - plany Stoczni Schichau`a, garnizonu, inne istotne informacje przekazywane na bieżąco do Warszawy.

Szerzej - Bogdan Chrzanowski Andrzej Gąsiorowski Krzysztof Steyer
"Polska Podziemna na Pomorzu w latach 1939-1945" :roll:
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Zdzislaw 
Foregreen


Wiek: 68
Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 51
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-10-20, 21:50   

Pumeks, zgadzam się w 100%. Do zabrania głosu w tej w sumie nieskomplikowanej sprawie skłonił mnie ten nieco sielski krajobraz towarzyszący fotografującym się żołnierzom. 18 marca 1945 praktycznie Danzig był na linii frontu. Nie chce tu konfabulować, ale w rejonie Cygańskiej górki stać musiały sowieckie baterie artylerii (co najmniej moździerze) bo jeszcze w latach 60.w rejonie Cmentarza Francuskiego wykopywało sie tam kilogramy radzieckiego prochu artyleryjskiego. Tak więc nie wydaje mi się y datowanie tych zdjęć można by było uznac za poprawne.
_________________
Światełko w tunelu — to reflektory nadjeżdżającego pociągu.
 
 
beaviso 

Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 8
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-01-02, 16:59   

Pozwólcie, że przyłączę się do dyskusji. Tematyka drugowojenna w kontekście Danziga i Pomorza jest mi nieobca, z naciskiem na militaria niemieckie i walki w 1945. Na co dzień udzielam się na "www.eksploracja.eu/forum", a kiedyś na "www.eksploracja.pl/forum", pod tym samym nickiem (Beaviso). Na pierwsze z wymienionych forów zapraszam wszystkich miłośników historii, w tym aktywnych eksploratorów ("piszczałkowców").

Moją uwagę przyciągnęło zdjęcie Küsperta. Nazwy plików wydały mi się jakoś znajome, bo zapisane dokładnie w mojej konwencji. ;-) No i znalazłem te pliki na swoim dysku, utworzone z datą 05.06.2005., a więc 3 dni przed ich pojawieniem się na FDG. Wykopałem je na jednym z zachodnich forów, na których marnuję nieco czasu, i przyniosłem na swojskie poletko, na forum Odkrywcy. Stamtąd trafiło najwyraźniej w ręce Mustafy, później na FDG, potem na CD, a stamtąd do rąk Pepo i na niniejsze Forum :)

Teraz do rzeczy. Zamieszczona kilka postów wyżej fotografia Kurta Küsperta jest ulokowana i datowana poprawnie. Bohater tego zdjęcia służył jako Hauptmann w roli dowódcy II batalionu (niem. dywizjonu) 35 pułku pancernego, należącego do 4 Dywizji Pancernej (II./PR35, 4 PzDiv). Podczas wcześniejszych walk na północnym skraju Borów Tucholskich został w dn. 27.02.1945. ranny, a w Danzigu leczył się w lazarecie przez cały miesiąc - do dnia 26.03.1945. Czyli zdjęcie zostało wykonane w końcowym okresie jego leczenia. Po 26.03.1945. został mianowany dowódcą grupy, skupiającej część personelu rozwiązanego II./PR35 (Gruppe Küspert) i wycofany na Mierzeję Wiślaną. Z pozostałych części pozbawionego czołgów II./PR35 utworzono kompanię niszczycieli czołgów (Pz. Vernichtungs Kp.) oraz kompanię towarzyszącą (Pz. Begleit Kp.). Natomiast grupa czołgistów Küsperta, złożona z ok. 200 osób (wybranych głównie spośród żonatych i ostatnich synów rodzin), miała udać się via Hel w rejon Berlina celem odtworzenia jednostki pancernej. Wszyscy z tej grupy, poza 7 osobami, zakończyli swoją wojenną karierę na dnie Bałtyku, razem z "Goyą".

Miejsce zrobienia zdjęcia - okolice Suchanina - w dn. 18.03.1945. było jeszcze z dala od linii frontu, która w tym dniu przebiegała na przedpolu Leźna, za Rębiechowem ale przed Firogą. Miejsce z fotografii znalazło się w ogniu walk dopiero 8-9 dni później. W walkach tych uczestniczyła zresztą Pz.Vern.Kp. z rozwiązanego batalionu Küsperta.

Pogoda w dn. 17.03.1945. w okolicach Danziga: Zachmurzenie duże, mżawka, +5 st.C.
Pogoda w dn. 19.03.1945.: W nocy przymrozek, w dzień słonecznie, +2 st.C.

Mam nadzieję, że przybliżyłem Wam osobę tego kawalera RK, jak również uwierzytelniłem miejsce, okoliczności i czas wykonania fotki.

M.

kuespert_bio.jpg
Plik ściągnięto 13528 raz(y) 32,6 KB

 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2009-01-04, 13:29   

:brawo:
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2009-01-05, 22:28   

Mam coś nowego!!!!
Tym razem lądowa jednostka Kriegesmarine:
Cytat:
Sonderkommando 7000
Das Sonderkommando wurde im März 1944 in Danzig und Pillau aufgestellt. Es war für die Besetzung der Aalands-Inseln vorgesehen, kam jedoch nicht zum Einsatz und wurde im August 1944 aufgelöst.

mit der Führung des Sonderkommandos beauftrag
t:12.03.1944 - 10.08.1944 FKapt. Hildebrandt (Friedrich Wilhelm)

za: http://www.forum.panzer-a...start=75&t=2985

pozdr
 
 
beaviso 

Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 8
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-01-08, 00:43   

giovanni napisał/a:
Tym razem lądowa jednostka Kriegesmarine:
Sonderkommando 7000

Marine-Sonderkommando 7000
Utworzone marzec 1944 w Danzigu i Piławie w związku z planem zajęcia Wysp Alandzkich. W czerwcu 1944 w Revalu (Tallinie). Rozwiązane w sierpniu 1944. Numer poczty polowej przeszedł prawdopodobnie na Marine Artillerie Abteilung 629, raportowany później w walkach lądowych pod Malborkiem.

M.
 
 
stawowie 
Sopot Stawowie


Dołączyła: 20 Maj 2008
Posty: 15
Skąd: Sopot
Wysłany: 2009-01-08, 10:50   

Zapraszamy zainteresowanych do ponownego odwiedzenia strony www.stawowie.pl - od wczoraj dostępna jest m.in. poszerzona o wiele nowych faktów historia wcześniejszych dziejów Stawowia z lat 1856-1945, m.in. z okresu, gdy należało ono do armii pruskiej - miłośnicy historii Danziga także znajdą tam coś dla siebie. W zanadrzu mamy nowe informacje i ciekawostki, które sukcesywnie będziemy umieszczać na stronie!
Pozdrawiamy noworocznie!
_________________
sopot@stawowie.pl
www.stawowie.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl