Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: feyg
2009-01-24, 17:27
Wierzchucino / Wierschutzin
Autor Wiadomość
Loreene 
Loreene


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 12 Lut 2010
Posty: 123
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-05-06, 15:44   

Pomnik w Wierzchucinie został poświęcony przez żarnowieckiego księdza-Kurta Reicha dn. 24.VII 1927 r -wówczas pomnik poległych z okresu I wojny światowej.
_________________
Kto dołki kopie,ten się napracuje.......
 
 
Hunter44 

Dołączył: 27 Mar 2010
Posty: 1
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-05-10, 22:47   

Loreene napisał/a:
Pomnik w Wierzchucinie został poświęcony przez żarnowieckiego księdza-Kurta Reicha dn. 24.VII 1927 r -wówczas pomnik poległych z okresu I wojny światowej.


to jest oczywista oczywistość i wszyscy, o tym wiedzą
 
 
Loreene 
Loreene


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 12 Lut 2010
Posty: 123
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-05-10, 22:57   

A może jest któś taki ,kto nie wie i chętnie by się dowiedział?! :-P Nie każdy jest tak oblatany w temacie jak ty,Hunter44.A forum jest po to,by się dzielić swoimi informacjami z tymi ,którzy chcą się czegoś dowiedzieć-niekoniecznie akurat ty.... :-x
_________________
Kto dołki kopie,ten się napracuje.......
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-05-10, 23:08   

Loreene napisał/a:
A może jest któś taki ,kto nie wie i chętnie by się dowiedział?! :-P Nie każdy jest tak oblatany w temacie jak ty,Hunter44.A forum jest po to,by się dzielić swoimi informacjami z tymi ,którzy chcą się czegoś dowiedzieć-niekoniecznie akurat ty.... :-x
Ja chętnie się dowiedziałem o tej "oczywistej oczywistości" o której , wybacz mi Hunter44 , ale raczyłem nie wiedzieć . Mam nadzieję że darujesz mi o Wszechwiedzący to moje haniebne potknięcie.

Dzięki wielkie Loreene za tę informację !!! :brawo: :flaga: :zdrowie: :kwiaty:
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-05-10, 23:29   

Loreene napisał/a:
A może jest któś taki ,kto nie wie i chętnie by się dowiedział?!...


Mimo pokrewieństwa z ks. Reichem, ja także jestem któś taki, kto nie wie i chętnie się dowiedział. Dzięki, Loreene! :brawo:
 
 
okonek 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Mar 2010
Posty: 74
Skąd: Wierzchucino/Meckenheim
Wysłany: 2010-05-11, 16:05   

Hunter44 napisał/a:
to jest oczywista oczywistość i wszyscy, o tym wiedzą


Ja też nie wiedziałem, wiec chyba nie należę do wszystkich :oops: Dzięki za informacje Loreene :zdrowie:
 
 
okonek 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Mar 2010
Posty: 74
Skąd: Wierzchucino/Meckenheim
Wysłany: 2010-07-28, 13:02   

ezet napisał/a:
okonek napisał/a:
ezet napisał/a:
... dla których istnienie prezentowanej na WFG odznaki Wierschutziner Krieger Verein zapewne stanowić będzie pełne zaskoczenie.


Witam. Chyba jednak nie. Sam widziałem identyczną w samym Wierzchucinie.


Mam nadzieję, że oglądana przez Ciebie w Wierzchucinie odznaka Wierschutziner Krieger Verein nie jest "wykopkiem" tak samo zniszczonym wskutek długotrwałego kontaktu z nawozami sztucznymi jak ta, którą pokazałem na zdjęciu. I zachowała się w dobrym stanie. Stąd pytanie, jaka była oryginalna kolorystyka awersu i rewersu?




Właśnie oglądałem jedna z nich. Do drugiej chyba jednak nie dotrę bo urlop już się kończy. Rożnicę w stanie zachowania widać na fotkach. Kolorystyka chyba nadal pozostaje tajemnicą.

IMG_8530a.jpg
Plik ściągnięto 19895 raz(y) 68,04 KB

IMG_8531a.jpg
Plik ściągnięto 19895 raz(y) 52,87 KB

 
 
okonek 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Mar 2010
Posty: 74
Skąd: Wierzchucino/Meckenheim
Wysłany: 2010-07-28, 13:23   

okonek napisał/a:
Kolorystyka chyba nadal pozostaje tajemnicą.


Sorry nie mogłem już edytować a miało być:
Kolorystyka chyba nadal pozostaje tajemnicą ale pewnie wyglądało to podobnie jak na tej odznace z okolic mojego teraźniejszego zamieszkania.

42384.jpg
"Altenaer Kriegerv Altena i/w gegr. 1891" - źródło - www.huesken.com
Plik ściągnięto 19891 raz(y) 48,52 KB

 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-07-28, 14:33   

okonek napisał/a:
okonek napisał/a:
Kolorystyka chyba nadal pozostaje tajemnicą.


Kolorystyka chyba nadal pozostaje tajemnicą ale pewnie wyglądało to podobnie jak na tej odznace z okolic mojego teraźniejszego zamieszkania.


Okonek, dzięki za zaprezentowanie wspaniale zachowanej odznaki Wierschutziner Krieger Verein. :brawo: :flaga:

Jak się okazuje, sam wzór był typowy, zmieniano tylko nazwy miejscowości wokół portretu Wilusia (na foto). Możliwe, że kolorystyka odznak z Wierzchucina była srebrna albo srebrno-złota.

aukcyjny.jpg
KRIEGER VEREIN SCHARFENORT
Plik ściągnięto 19884 raz(y) 23,07 KB

 
 
okonek 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Mar 2010
Posty: 74
Skąd: Wierzchucino/Meckenheim
Wysłany: 2010-08-08, 12:05   

ezet napisał/a:
Możliwe, że kolorystyka odznak z Wierzchucina była srebrna albo srebrno-złota.

Raczej nie. Widać dokładnie, gdzie poodpadała czarna emalia.
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-08-08, 13:37   

okonek napisał/a:
ezet napisał/a:
Możliwe, że kolorystyka odznak z Wierzchucina była srebrna albo srebrno-złota.

Raczej nie. Widać dokładnie, gdzie poodpadała czarna emalia.


Nie widziałem w oryginale tej ładnie zachowanej odznaki. A ze skanu można wnioskować, że pole wokół portretu Wilusia jest koloru złotego. Na jakich fragmentach odznaki widać pozostałości czarnej emalii?

img_8530a_157.jpg
Fot. z posta Okonka
Plik ściągnięto 19774 raz(y) 18,36 KB

 
 
okonek 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Mar 2010
Posty: 74
Skąd: Wierzchucino/Meckenheim
Wysłany: 2010-08-08, 21:40   

ezet napisał/a:
Nie widziałem w oryginale tej ładnie zachowanej odznaki. A ze skanu można wnioskować, że pole wokół portretu Wilusia jest koloru złotego. Na jakich fragmentach odznaki widać pozostałości czarnej emalii?


Właśnie to złote na tym polu jak i polach krzyża to ta pozostałość po emalii lub podkładu klejącego. Nie mam pojęcia jak dokładnie wygląda technologia nakładania emalii a czy czarna ? Patrząc na inne fotki w sieci to tak. Przyciemniłem trochę te pola i i nadal widać te pozostałości a bawiac sie dalej doszedłem do prawdopodobnego wyglądu.

odznaka11.jpg
Plik ściągnięto 19753 raz(y) 69,13 KB

odznaka1b.jpg
Plik ściągnięto 19753 raz(y) 65,06 KB

odznaka1a.jpg
Plik ściągnięto 19753 raz(y) 54,65 KB

 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-08-08, 22:16   

okonek napisał/a:
ezet napisał/a:
Nie widziałem w oryginale tej ładnie zachowanej odznaki. A ze skanu można wnioskować, że pole wokół portretu Wilusia jest koloru złotego. Na jakich fragmentach odznaki widać pozostałości czarnej emalii?


Właśnie to złote na tym polu jak i polach krzyża to ta pozostałość po emalii lub podkładu klejącego. Nie mam pojęcia jak dokładnie wygląda technologia nakładania emalii a czy czarna ? Patrząc na inne fotki w sieci to tak. Przyciemniłem trochę te pola i i nadal widać te pozostałości a bawiąc się dalej doszedłem do prawdopodobnego wyglądu.


Dobra robota!!! :brawo: Może rzeczywiście ten złoty kolor, to pozostałość podkładu pod emalię. Tylko wydaje się trochę dziwne, że emalia odpadła na całej powierzchni we wszystkich polach. W Twoim opracowaniu graficznym widać podobieństwo do odznaki z innej miejscowości, ozdobionej portretem cesarza z początków jego rządów (Altenaer Kriegerverein Altena i/W - post z 2010-07-28, 14:23). Jest ona zapewne starsza o kilkanaście lat od wierzchucińskiej. Natomiast dokładnie taki sam wzór, jak odznaka z Wierzchucina (prawdopodobnie tego samego wytwórcy) widać w moim poście z 2010-07-28, 15:33 (Kriegerverein Scharfenort). I ten wzór (Wilhelm II w mundurze) nie ma emalii. Ale zostawmy to, może kiedyś trafi się jeszcze lepiej zachowana odznaka i całkowicie rozwieje wątpliwości.
 
 
okonek 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Mar 2010
Posty: 74
Skąd: Wierzchucino/Meckenheim
Wysłany: 2010-08-09, 13:40   

ezet napisał/a:
I ten wzór (Wilhelm II w mundurze) nie ma emalii. Ale zostawmy to, może kiedyś trafi się jeszcze lepiej zachowana odznaka i całkowicie rozwieje wątpliwości.

Ezet ja mam też taką nadzieje, że gdzieś jeszcze na jakimś Wierzchucinskim strychu czy w piwnicy jest jeszcze taka odznaka w lepszym stanie. Nic tylko czekać. Co do pierwszej części to wydaje mi się, że pokazana przez Ciebie odznaka była po prostu nieźle czyszczona a nawet polerowana. Z właścicielem pokazanej przeze mnie muszę jeszcze pogadać na temat wyglądu w momencie znalezienia.. Nie wiem czy była czyszczona ale na taką wygląda. Pozdrowionka :pije:
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-08-09, 15:09   

okonek napisał/a:
ezet napisał/a:
I ten wzór (Wilhelm II w mundurze) nie ma emalii. Ale zostawmy to, może kiedyś trafi się jeszcze lepiej zachowana odznaka i całkowicie rozwieje wątpliwości.

Ezet ja mam też taką nadzieje, że gdzieś jeszcze na jakimś Wierzchucinskim strychu czy w piwnicy jest jeszcze taka odznaka w lepszym stanie. Nic tylko czekać. Co do pierwszej części to wydaje mi się, że pokazana przez Ciebie odznaka była po prostu nieźle czyszczona a nawet polerowana. Z właścicielem pokazanej przeze mnie muszę jeszcze pogadać na temat wyglądu w momencie znalezienia.. Nie wiem czy była czyszczona ale na taką wygląda. Pozdrowionka :pije:


Słynny eksplorator M.K., który znalazł pokazaną przeze mnie odznakę, po wydobyciu z gleby wcale jej nie czyścił (dołączam lepszą fotkę). Ja też mam nadzieję, że kiedyś trafi się taka odznaka w lepszym stanie, choć szanse są pewnie znikome. Wnioskując po portrecie na odznace, wierzchuciński związek wojaków powstał około 1905 roku. Członków Krieger Verein nie było aż tak wielu, a omawiane przez nas odznaki to wyjątkowe rarytasy kolekcjonerskie. Chyba zdecyduję się pokazać, jak prezentowali się weterani noszący takie odznaki. Domyślasz się pewnie, że jedyne zdjęcie, na którym gdzieś w tle ich widać, to przemarsz ulicą Świętej Rozalii. Rewelacyjna fotografia, którą przed laty byłeś uprzejmy mi dokładnie umiejscowić. Ogromnie się cieszę z Twojej obecności na WFG!!! :zdrowie:

Krieger Verein 01.JPG
Fot. E. Zimmermann
Plik ściągnięto 19695 raz(y) 24,66 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl