Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomożecie...?
Autor Wiadomość
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-09-05, 17:47   

Wow!
Super by to było zdigitalizować i dać możliwość ludziom posłuchania żywej historii :-D
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4794
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-09-05, 17:58   

fritzek napisał/a:
Wow!
Super by to było zdigitalizować i dać możliwość ludziom posłuchania żywej historii :-D

Mam to na CD ale jakość tego jest kiepska, a poza wspomnianym wątkiem złota jest to raczej typowa rodzinna rozmowa przy stole.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-09-05, 18:42   

Polecam tym którzy jeszcze nie widzieli wystawę "Drogi do wolności" - ze względów zawodowych musiałem ją ostatnio dobrze poznać i jestem pod wrażeniem. Zorganizowana jest perfekcyjnie. Jest tam i komunistyczna rzeczywistość i historia walki Polaków o to wszystko o co walczyli i to, że walka Polaków rozpoczęła proces który trwa do dzisiaj. Nie wiele jest tam ocen - dużo faktów, a przede wszystkim masa autentycznie przemawiających do wyobraźni i uczuć symboli. I to nie do uczuć polskich, a ludzkich. Wiem, że to nie honor zerżnąć z innej wystawy, ale polecam serdecznie przyjrzenie się, bo inspiracji tam nie zabraknie.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
pszekliniak 
mgr Kopciografik


Wiek: 44
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 136
Skąd: Reichskolonie Danzig
Wysłany: 2008-09-05, 20:32   

Wystawę widziałam, i w kontekście swojej pracy czuję, że powinnam się wybrać znowu. Najlepiej z przewodnikiem ;-)
Zrzynać nie będę, bo trudno zrzynać z faktów, ale pierwsze skojarzenia jakie miałam po otrzymaniu tej propozycji to właśnie"Drogi do wolności" i Muzeum Powstania Warszawskiego.
_________________
http://www.littlemy.blox.pl
 
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-05, 22:50   

Grün napisał/a:
(...)wystawę "Drogi do wolności" - ze względów zawodowych musiałem ją ostatnio dobrze poznać (...)

To ciekawe... ja też muszę ją w najbliższym czasie dobrze poznać. Ze względów ściśle zawodowych.
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-09-05, 22:57   

To poznaj - warto. Naprawdę dobrze zrobiona. Tylko się nie przestrasz przy wejściu ;)
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
pszekliniak 
mgr Kopciografik


Wiek: 44
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 136
Skąd: Reichskolonie Danzig
Wysłany: 2008-09-07, 00:24   

Hmm, a co, stoisz i straszysz etatowo :mrgreen: ?
_________________
http://www.littlemy.blox.pl
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-09-07, 12:09   

nie - lustro tam jest :hihi:
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-09-07, 14:27   

fritzek napisał/a:
Ja myślę, że to trafi nie tylko do młodych współczesnego zachodu. Nie raz, i nie dwa gadaliśmy o tym, że opowiadanie o tych czasach ludziom młodszym od nas o kilkanaście i więcej lat wywołuje :szczena: i niedowierzanie. Jeden taki egzemplarz mam w domu. Owszem pamięta, że kiedyś (dawno, dawno temu) nie było w domu komputerów. Ale już np. biało-czarnego telewizora w życiu nie widział i za bardzo nam nie wierzy, że coś takiego istniało. Nie mówiąc o podanych przez Ciebie przykładach zbierania pustych puszek po piwie, paczek po fajkach, opakowań z okienkiem po czekoladach. I że pomarańcze były raz w roku pod choinką.

Tak, ale Ty teraz mówisz o różnicy w rozwoju w różnych epokach. Twój egzemplarz pamięta brak kompa w domu, ale to był czas, gdy tego kompa nie widziałby również w domu zachodnim.

A mnie chodzi o różnice dokładnie w tym samym czasie, ale za to w różnych miejscach tego samego kontynentu. Że to co dla ich rodziców było codziennością, tu w tym samym czasie było nierealnym marzeniem. Że w tym samym czasie obowiązywała tu odwrotna logika, na przykład używany samochód (lub telewizor, pralka, lodówka, cokolwiek) kosztował kilkakrotnie więcej od nowego, ale ten nowy był nie do kupienia. Że ciasne mieszkania w bloku TAM budowane raczej jako lokale socjalne dla biedoty, TU były obiektem westchnień, na które czekało się kilkanaście lat. Za to mieszkania w starych kamienicach TAM były czymś ekskluzywnym, a TU były uznawane za slumsy, którymi zresztą zazwyczaj rzeczywiście były. Że paszport, który TAM otrzymywało się na życzenie TU był rarytasem osiągalnym tylko dla wybranych i uznanych przez policje polityczną. No i jakiś przelicznik: ile za miesięczną pensję można było kupić chleba, benzyny, butów, mięsa TAM i TU.

Może jest to jakiś sposób, żeby odbiorca tej wystawy zrozumiał rzeczywistość w której powstawały te protesty, z których jeden był w pewnym stopniu udany.
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
pszekliniak 
mgr Kopciografik


Wiek: 44
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 136
Skąd: Reichskolonie Danzig
Wysłany: 2008-10-01, 23:06   

Podnoszę wątek, bo sprawa nabiera tempa :-) Przekopałam internet i własne zasoby w poszukiwaniu materiału zdjęciowego. I tu ogromna prośba do Was, kochani Forumowicze - jeśli macie w swoich nieprzebranych zasobach jakieś ciekawe zdjęcia z okresu PRL (szczególnie chodzi mi o "normalne" życie") i zechcielibyście się nimi ze mną podzielić jako inspiracją to będę dozgonnie wdzięczną :kwiaty:
_________________
http://www.littlemy.blox.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-10-02, 10:58   

Może warto skorzystać z pomocy Macieja Kosycarza :idea:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
pszekliniak 
mgr Kopciografik


Wiek: 44
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 136
Skąd: Reichskolonie Danzig
Wysłany: 2008-10-09, 22:45   

Hmm, z jego pomocy to obawiam się, że mogłabym skorzystać jedynie za żywą gotowiznę. KFP sprzedaje zdjecia, mają bardzo dużo Wałesy, lat 80 its, ale niestety za ciężką kasę...Zresztą, mi chodzi raczej o zdjęcia, świadectwa normalnych, zwykłych ludzi, takie codziennie impresje z tamtych czasów.
_________________
http://www.littlemy.blox.pl
 
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-09, 23:31   

To ja dorzucę kilka impresji z dnia codziennego w początkach lat siedemdziesiątych (może nie pasuje ale nie mogłem się oprzeć :hihi: ).

70-1.jpg
O tak latają samoloty.
Plik ściągnięto 19361 raz(y) 29,29 KB

70-2.jpg
W oczekiwaniu na lądujący samolot.
Plik ściągnięto 19361 raz(y) 38,65 KB

70-3.jpg
Mój kolega bałwan (niestety już dawno wziął się i zszedł) na lotnisku.
Plik ściągnięto 19361 raz(y) 29,36 KB

70-4.jpg
Plac Wybickiego.
Plik ściągnięto 19361 raz(y) 55,4 KB

70-5.jpg
Plac Wybickiego z widokiem na... no na co?
Plik ściągnięto 19361 raz(y) 45,57 KB

70-6.jpg
W parku na Kuźniczkach z nieznaną mi osobą płci przeciwnej (wlazła baba w kadr).
Plik ściągnięto 19361 raz(y) 61,4 KB

 
 
pszekliniak 
mgr Kopciografik


Wiek: 44
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 136
Skąd: Reichskolonie Danzig
Wysłany: 2008-10-09, 23:43   

Pobieram :mrgreen: wystawa będzie w Oslo, więc niedaleko Ciebie. Może się wybierz zobaczyć siebie w czerownym płaszczyku na tle bloków :hihi:
_________________
http://www.littlemy.blox.pl
 
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-10, 00:05   

To jeszcze takie:

70-7.jpg
Plik ściągnięto 19344 raz(y) 49,84 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl