Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czar PRL-u
Autor Wiadomość
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2010-02-15, 21:41   

villaoliva napisał/a:
Tangens napisał/a:
Według mnie jest to 29 lub 30 kwietnia 1971, około 14:30.
Ale ubrania ludzi są zdecydowanie zimowe, a na drzewach brak liści. Może to listopad 1971? Czyli rocznica rewolucji październikowej.
Na początku listopada liście by były. Jeśli nie na drzewach to na ulicach. MPO aż tak operatywne nie było.
_________________

 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2010-02-15, 22:31   

Teraz zgłupiałem. Jak długi był przystanek przy dworcu w 1970? Czy to jest na pewno KW?

kw.png
Plik ściągnięto 19842 raz(y) 113,62 KB

 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-02-15, 22:50   

To jest Komitet Wojewódzki. I błędy perspektywy :-D
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
pawel_45 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 282
Wysłany: 2010-02-16, 00:17   

Podobnie jak Tangens typuję wiosnę 1971r.(całkowity brak liści).
Może ktoś potrafi określić kiedy Alibabki występowały w Danzigu - plakat widoczny jest na płocie w prawo od wyjścia z tunelu (1:55:23-1:59:18). Mnie udało się odczytać tylko ALI-BABKI, PIOSENKI, BALLADY, PRZEBOJE.
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2010-02-16, 00:38   

Też zwróciłem na to uwagę. Niestety nie udało się odczytać daty :-( a Alibabki koncertowały do do lat 80-tych. Chyba, ze ktoś pamięta ten plakat.
Jest jeszcze niuans na reklamie doczepy 1463 na początku filmiku. Tam jest już PKO a nie ORS. Ale wchłonięcie ORS-u przez PKO nastąpiło z tego co znalazłem w 1969 roku, więc ten trop też na niewiele się zda.
_________________

 
 
 
ArturŁukasiewic 

Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 58
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-02-16, 02:21   

A tutaj kochani mamy lata pięćdziesiąte!!!!

http://www.britishpathe.com/record.php?id=63798
 
 
ArturŁukasiewic 

Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 58
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-02-16, 02:31   

Przeżyłem szok!!! Na filmie tym o meczu Górnika z AS Romą albo innym klubem jedną ze sprzedawczyń w sklepie warzywnym jest moja nie żyjąca od połowy lat osiemdziesiątych Ciocia Marysia Gowkiałło!!! Ta starsza, masywna kobieta z pofalowanymi włosami - jestem w szoku !! To na pewno jest Danzig!!! Ciotka przez całe życie pracowała w handlu, w spożywczym, warzywniaku - najdłużej o ile pamiętam w jednym z mięsnych w Oruni - mieszkała z resztą na Oruni na ulicy Bocznej. Jestem pod takim wrażeniem że mnie zatkało!!!
Ciotka urodziła się w Wilnie, w 1945 roku wyemigrowała wraz z rodziną do Danziga - cholera nie ma przy sobie żadnego jej zdjęcia ale jak znajdę to zamieszczę...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-02-16, 05:54   

Miałem nadzieję, że ktoś kogoś rozpozna na tych filmach. Tyle tam twarzy. :brawo:
No to masz świetną pamiątkę!
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2010-02-16, 15:17   

Ja z ludzi nie rozpoznałem nikogo ale za to jest trochę znajomych wagonów tramwajowych których nie mam jeszcze w swoich zbiorach i to w ruchu! Najbardziej ucieszył mnie 1255.
Artur gratulacje, czy nie wiem jakie tam jest odpowiednie słowo. :flaga:
_________________

 
 
 
wladzio 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 72
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 239
Skąd: Pruszków, Wrzeszcz, N. Port
Wysłany: 2010-02-16, 19:00   

ArturŁukasiewic napisał/a:
..... jedną ze sprzedawczyń w sklepie warzywnym jest moja nie żyjąca od połowy lat osiemdziesiątych Ciocia Marysia Gowkiałło!!! Ta starsza, masywna kobieta z pofalowanymi włosami - jestem w szoku !! To na pewno jest Danzig!!! Ciotka przez całe życie pracowała w handlu, w spożywczym, warzywniaku......
Ciotka urodziła się w Wilnie, w 1945 roku wyemigrowała wraz z rodziną do Danziga - cholera nie ma przy sobie żadnego jej zdjęcia ale jak znajdę to zamieszczę...


A miała może córkę Teresę? Ja tą panią kojarzę z warzywniaka na ul. Wajdeloty / K. Wallenroda. Ale może się mylę, czy Gowkiałło to nazwisko panieńskie czy po mężu? Kojarzę tą panią z innym nazwiskiem!
 
 
ArturŁukasiewic 

Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 58
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-02-16, 20:54   

Więc ja powiem tak - ciotkę a właściwie stryjenkę - najstarszą siostrę mojej babci Mariannę Gowkiałło znałem dość słabo - bo zmarła kiedy miałem w okolicach dziesięciu lat dwunastu lat (stąd ten początek lat osiemdziesiątych) - niestety nie pamiętam dokładnej daty, bo nie utrwaliła mi się w pamięci. Na pewno miała nazwisko Gowkiałło po mężu z domu była Żemojtel - dzieci niestety nie miała - pamiętam że ją odwiedziłem kiedyś w Warzywniaku jako straszny małolat, ale to było chyba w centrum Danziga, teraz nie mogę sobie skojarzyć - szybko jednak poszła na na emeryturę. Ale kojarzę dokładnie tą twarz.
Być może ta osoba na filmie jest do niej podobna. Być może to nie moja ciotka - ale podobieństwo jest uderzające! Przynajmniej ja ją taką zapamiętałem. Nie mogę tego nawet skonsultować z matką, która znała ją lepiej, gdyż mama nie ma komputera i nie mam jak się z nią skonsultować w tej sprawie - muszę poszukać te zdjęcia -może okaże się że to nie ona?
Jeśli okaże się, że to nie ona - to wtedy sprostuję mój post
Pamięć bywa zawodna. Ze stryjenką wtedy widziałem się może 3 razy w roku - na wigilię Wielkanoc i imieninach ojca. Ale jak już powiedziałem - szybko odeszła - wiec pamięć może być zawodna.
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2010-02-16, 22:16   

ArturŁukasiewic napisał/a:
z domu była Żemojtel

Żemojtel? Żemojtel to nie Nowak więc jest mało prawdopodobne aby nie była spokrewniona z żadnym z dwóch popularnych w tym czasie w Trójmieście piłkarzy: Zbigniewem (obrońca) lub Włodzimierzem (bramkarz). Wiesz coś na ten temat?
_________________

 
 
 
ArturŁukasiewic 

Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 58
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-02-16, 23:21   

Była spokrewniona - Wujek Żemojtel grał na bramce w Arce. Było 3 braci Żemojtelów Stach, Józef, Władysław i dwie siostry które przybyły do Danziga w 1945 roku tak zwanym transportem nauczycielskim z Wilna . Jedna z sióstr - Mariana druga Jadwiga - moja babcia. Wujek Włodek (bramkarz) był jednym z synów - Józefa Żemojtela - obecnie stryj Józef nie żyje - żyje jego żona Halina matka Władysława - już ma ponad osiemdziesiątkę.
Niestety od czasu kiedy wujek wyjechał z kraju i grał o ile pamiętam w II lidze niemieckiej - a było to na początku lat osiemdziesiątych, niestety ta gałąź rodziny ma dość rzadkie kontakty - choć syn jego brata Krzysztofa ostatnio malował mojej mamie mieszkanie, wiec te kontakty jakby się na nowo odradzają.
To tak na marginesie
 
 
ArturŁukasiewic 

Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 58
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-02-16, 23:34   

Niestety upłynęło 10 minut więc muszę kontynuować niżej - można powiedzieć że Stryjenka Marianna była ciocią Władysława Żemojtela
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2010-02-17, 00:48   

ArturŁukasiewic napisał/a:
Była spokrewniona - Wujek Żemojtel grał na bramce w Arce. Było 3 braci Żemojtelów Stach, Józef, Władysław i dwie siostry które przybyły do Danziga w 1945 roku tak zwanym transportem nauczycielskim z Wilna . Jedna z sióstr - Mariana druga Jadwiga - moja babcia. Wujek Włodek (bramkarz) był jednym z synów - Józefa Żemojtela - obecnie stryj Józef nie żyje - żyje jego żona Halina matka Władysława - już ma ponad osiemdziesiątkę.
W Arce a przedtem w Stoczniowcu.
Czyli pochodzi z Letniewa. Czy cała piątka tam osiadła czy tylko rodzice Włodzimierza (jeśli dobrze zrozumiałem Józef i Halina)? Z tego co mi wiadomo mama Włodzimierza też była nauczycielką? A Stanisław i Władysław byli stryjami bramkarza?
Oj, wchodzimy chyba za bardzo w strefę osobistą.
_________________

 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl