Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2011-04-03, 11:21
Hinterpommern
Autor Wiadomość
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-08-29, 13:08   Hinterpommern

Na Pomorzu jest Pojezierze Drawskie. Na Pojezierzu Drawskim jest pałac...*) barokowy pałac w Siemczynie (d. Heinrichsdorf - na cześć pierwszego wójta tej wsi). Imponująca kubatura i architekturą budowla jest dostępna dla zwiedzających mimo równie imponującej dewastacji w ostatnich latach. Szczęśliwie pałac ma już prywatnego właściciela, który właśnie negocjuje z konserwatorem zabytków zakres i sposób renowacji. Obok pałacu ogromne gospodarstwo z imponującymi budynkami gospodarczymi, już odrestaurowanymi. Sam pałac ma 6 (!) kondygnacji, z czego dwie to piwnice, dwie to część użytkowo-mieszkalna, dwie są na strychu. W latach gdy był wykorzystany zgodnie z przeznaczeniem, należał do trzech kolejnych rodów pomorskich, przetrwał najazd Francuzów Napoleona i najazd sowietów. Przetrwał nawet PRL, choć funkcja szkoły podstawowej nie służy raczej takim wnętrzom. Nie przetrwał czasów wolnej Polski.

*) wspaniałych pałaców na Pomorzu było znacznie więcej, niestety wśród tych, które przetrwały wojny, rzadko który przetrwał bez uszczerbku polskie czasy... Teraz możecie oczywiście obrzucić mnie obelgami za antypolskość, ale tym zabytkom to akurat nie pomoże.

IMG_2792.JPG
Plik ściągnięto 35073 raz(y) 90,51 KB

IMG_2791.JPG
Plik ściągnięto 35073 raz(y) 95,14 KB

IMG_2790.JPG
Plik ściągnięto 35073 raz(y) 80,68 KB

IMG_2788.JPG
Plik ściągnięto 35073 raz(y) 88,08 KB

IMG_2786.JPG
Plik ściągnięto 35073 raz(y) 90,9 KB

 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-08-29, 13:14   

W jednym poście jest limit ilości zdjęć, więc nabijam sobie licznik.

IMG_2797.JPG
Plik ściągnięto 35068 raz(y) 99,95 KB

IMG_2796.JPG
Plik ściągnięto 35068 raz(y) 96,98 KB

IMG_2795.JPG
Plik ściągnięto 35068 raz(y) 83,5 KB

IMG_2794.JPG
Plik ściągnięto 35068 raz(y) 91,96 KB

IMG_2793.JPG
Plik ściągnięto 35068 raz(y) 95,91 KB

 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-08-29, 13:14   

Jeszcze dwie. Na pierwszej fotce po lewej stronie jest pożarniczy Star 25, stojący obok pałacu. Ich proporcję pozwolą Wam uzmysłowić sobie rozmiar budowli, złożonej z głównego gmachu i dwóch potężnych skrzydeł...

IMG_2805.JPG
Plik ściągnięto 35067 raz(y) 97,3 KB

IMG_2804.JPG
Plik ściągnięto 35067 raz(y) 90,12 KB

 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-08-29, 13:19   

:brawo: :brawo: :brawo:
Fantastyczny pałac. Ja chcę więcej zdjęć! Budynki gospodarcze widzę, że już pięknie odrestaurowane. Nic tylko trzymać kciuki za nowego właściciela, żeby mu zapału i kasy wystarczyło.
A co do dewastacji pałaców i dworów po 1945 r. to ja coś wiem...Niestety :cry:
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-08-29, 13:20   

Nie ma więcej. Ten pałac mimo dewastacji wciąż onieśmiela, człowiek ma obawy czy aby na pewno wypada tam zdjęcia robić... Co do budynków gospodarczych. Ta środkowa wysoka część zawiera na "parterze" (zasłoniętym studnią) bramę wjazdową, w której bez trudu mieści się współczesny samochód ciężarowy. Możecie więc sobie wyobrazić rozmiar tej stodoły według proporcji.
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-09-01, 13:46   

Jagst napisał/a:
Na pierwszej fotce po lewej stronie jest pożarniczy Star 25, stojący obok pałacu.

Czyżby właściciel nie ufał miejscowej OSP :hihi:
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-09-01, 13:49   

Zdublowany do kasacji :)
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
Ostatnio zmieniony przez Jagst 2008-09-01, 13:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-09-01, 13:50   

feyg napisał/a:
Jagst napisał/a:
Na pierwszej fotce po lewej stronie jest pożarniczy Star 25, stojący obok pałacu.

Czyżby właściciel nie ufał miejscowej OSP :hihi:

Wręcz przeciwnie, chyba właściciel udostępnił OSP widniejący obok budynek wyglądający na stara wozownię. Stoi tam również odrestaurowany domek z duża bramą, z szyldem OSP. Star stoi obok tego domu, może wewnątrz trzymają coś nowszego... Tu widać kawałek tej wozowni.

Star pozarniczy_z_kierowcami_582.jpg
Plik ściągnięto 34889 raz(y) 42,85 KB

_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-09-01, 13:57   

Jagst napisał/a:
feyg napisał/a:
Jagst napisał/a:
Na pierwszej fotce po lewej stronie jest pożarniczy Star 25, stojący obok pałacu.

Czyżby właściciel nie ufał miejscowej OSP :hihi:

Wręcz przeciwnie, chyba właściciel udostępnił OSP widniejący obok budynek wyglądający na stara wozownię. Stoi tam również odrestaurowany domek z duża bramą, z szyldem OSP. Star stoi obok tego domu, może wewnątrz trzymają coś nowszego... Tu widać kawałek tej wozowni.

Trochę szkoda że stoi pod chmurką, no chyba że wystawili go specjalnie dla Ciebie ;-)
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-09-01, 14:01   

feyg napisał/a:
Trochę szkoda że stoi pod chmurką, no chyba że wystawili go specjalnie dla Ciebie ;-)

To musieli się mnie od kilku lat tam spodziewać... zielony nalot i mat lakieru są jednoznaczne,
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-09-01, 14:14   

Jagst napisał/a:
feyg napisał/a:
Trochę szkoda że stoi pod chmurką, no chyba że wystawili go specjalnie dla Ciebie ;-)

To musieli się mnie od kilku lat tam spodziewać... zielony nalot i mat lakieru są jednoznaczne,

Kiedyś określono by go mianem "rezerwy strategicznej"....
Szkoda nie znalazło się dla weterana jakieś miejsce pod dachem :-/
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-09-01, 14:21   

A kilka słów więcej o Siemczynie prócz tego co napisał Zoppoter jest :arrow: tu
Bardzo chętnie bym obejrzała więcej zdjęć tego pałacu. Nie mówiąc już o tym, że marzy mi się zobaczenie go w realu.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-09-01, 14:22   

Ponieważ były słyszalne głosy tęsknoty za moją poetyką, przeto wklejam kopię... :mrgreen:

groszek napisał/a:
(...) no i park ocaleje ,te drzewa ....marzenie

Była tam aleja grabowa. Podobno jakiś szalony ogrodnik specjalnie podwiązywał młode gałązki, żeby te wrastały z powrotem w pień, albo tworzyły nieco baśniowa plątaninę. Ale może to tylko legenda, podobnie jak legenda o tunelu łączącym pałac z kościołem w tej samej miejscowości.

Tam - pomimo przymusowej wymiany ludności - wciąż istnieją legendy, badane przez takiego człowieka, jak my tutaj: miłośnika swojego miejsca na ziemi. To dobre miejsce do powstawania legend: na przykład jadąc do zapomnianej wsi na uboczu, gdzie mieliśmy zarezerwowany pobyt w agroturystycznym gospodarstwie (nas samą Drawą), musieliśmy przebyć (na szczęście nie piechotą) las, który sprawiał wrażenie krainy rusałek, strzyg, trolli, skrzatów... Tylko czekałem aż ktoś taki rzuci mi się na szybę w aucie...
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-09-01, 14:24   

fritzek napisał/a:
A kilka słów więcej o Siemczynie prócz tego co napisał Zoppoter jest :arrow: tu
Bardzo chętnie bym obejrzała więcej zdjęć tego pałacu. Nie mówiąc już o tym, że marzy mi się zobaczenie go w realu.

To tylko 250 km :)

Cytat: "Po 1945 roku pałac przez długi czas użytkowany był przez Państwowe Gospodarstwo Rolne, które przeprowadzało jedynie bieżące remonty."

Zarówno miejscowy periodyk, jak dozorca i moje własne oczy (czyli 3 niezależne źródła) mówią o szkole, a nie o PGR. Chyba, ze najpierw był PGR, a potem szkoła. No, chyba, że PGR malowało sobie na ścianach myszki Miki i Kaczory Donaldy, i wieszało na ścianach cytaty ze Słowackiego....
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2008-09-01, 14:32   

Jagst napisał/a:
Ponieważ były słyszalne głosy tęsknoty za moją poetyką, przeto wklejam kopię... :mrgreen:

groszek napisał/a:
(...) no i park ocaleje ,te drzewa ....marzenie

Była tam aleja grabowa. Podobno jakiś szalony ogrodnik specjalnie podwiązywał młode gałązki, żeby te wrastały z powrotem w pień, albo tworzyły nieco baśniowa plątaninę. Ale może to tylko legenda, podobnie jak legenda o tunelu łączącym pałac z kościołem w tej samej miejscowości.

Tam - pomimo przymusowej wymiany ludności - wciąż istnieją legendy, badane przez takiego człowieka, jak my tutaj: miłośnika swojego miejsca na ziemi. To dobre miejsce do powstawania legend: na przykład jadąc do zapomnianej wsi na uboczu, gdzie mieliśmy zarezerwowany pobyt w agroturystycznym gospodarstwie (nas samą Drawą), musieliśmy przebyć (na szczęście nie piechotą) las, który sprawiał wrażenie krainy rusałek, strzyg, trolli, skrzatów... Tylko czekałem aż ktoś taki rzuci mi się na szybę w aucie...
a moze zalozyć wątek o legendach to miłe i ciekawe :mrgreen: :roll:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl