Często szwendam się po Śródmieściu Danziga robiąc różne fotoreportaże i kilka rzeczy nie daje mi spokoju więc dziś podpytam Was o dwie z nich:
1. Co mieściło się w budynku z poniższych zdjęć (znajduje się on blisko SP57 na Aksamitnej) Na dwóch ścianach widoczne są haki (podobne do tych, które znajdowały się przy stajniach na terenie koszar przy Słowackiego) jakby kiedyś były tam przywiązywane konie:
2. Na budynku należącym bodajże do Zakonu (nie pamiętam jakiego) przy kościele ŚW. Jakuba na Wałowej znajduje się taka oto płaskorzeźba. Po dacie widać, że jest dość stara. Czy zatem ten budynek również pochodzi z tego okresu? Czy została ona tam wmurowana i co oznacza może ktoś wie?
W nagrodę za odpowiedź zapraszam do obejrzenia pełnej galerii śladem renowacji zabytków:)
Ad 1. Ten ceglany budynek to najprawdopodobniej pozostałość po koszarach przy Aksamitnej.
Ad. 2. Tablica wmurowana w budynek przy Wałowej, należący do ojców kapucynów, pochodzi według wszelkiego prawdopodobieństwa ze zburzonego Szpitala św. Jakuba. Jej opis jest w książce Adama Szarszewskiego "Szpital i kościół św. Jakuba w Danzigu": Litery S P (zapewne Sanctus Petrus - przyp. Pumeks), między nimi wizerunek św. Piotra z kluczem, poniżej napis PETER FOLCKMAN 1609. Nie jest to jedyna tablica z dawnego szpitala św. Jakuba, inna jest wmurowana nad wejściem do tego samego budynku od strony kościoła (zdjęcie zamieszczam), według Szarszewskiego zawiera nazwiska prowizorów Fundacji św. Jakuba. 17 (litery S J) 29 JOHAN FRIEDRICH DIETRICH, CHRISTOPH KOSITZKY, BENIAMIN WIEDERMAN, ISAAC EICHLER.
Muszę potwierdzić - kiedyś na Aksamitnej mieściły się koszary wojskowe które powstały w miejscu - gdzie jeszcze wcześniej mieściła się pierwotna siedziba loży masońskiej "Eugenia pod Ukoronowanym Lwem - sorry za mały "konikowy" wtręt...
Pumeks [Usunięty]
Wysłany: 2008-10-14, 23:03
Mylisz się, pierwotna siedziba "Eugenii" była na Dolnym Mieście. Pomyliło ci się z lożą "Zum Kranich", która obradowała przy Aksamitnej ok. 1785 r., albo z "Zur Einigkeit" która miała tam siedzibę w XIX wieku.
A ja się podepnę i zadam trzecie pytanie - co to był za kościół (?) w Danzigu, w którym był Ołtarz Ciała Chrystusa (Altars Corporis Christi) i którym zarządzali prowizorzy? Kilku altarzystów pełniło funkcję proboszczów żuławskich.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum