Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ortsgruppen der NSDAP na terenach wiejskich WMG
Autor Wiadomość
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2012-10-29, 16:51   Ortsgruppen der NSDAP na terenach wiejskich WMG

Moi Drodzy,

jak wiecie, zajmuję się m. in. "brunatną" historią WMG. Natrafiłem na mały problem, może pomożecie?

W drugiej połowie 1930 r. danzigiej NSDAP, do tej pory kulejącej organizacyjnej, udało się założyć (stałe) pierwsze struktury poza obrębem miasta.

W listopadzie 1930 r. NSDAP posiadała już w WMG 23 gminy (Ortsgruppen), w tej liczbie najmłodsze w...:

...Szymankowie (Simsondorf), Trąbkach Wielkich i Kaczkach (Gr. Trampken mit Katzke), Nowym Stawie (Neuteich), Przywidzu (Mariensee), ??? i Drewnicy (Steegenerwerder mit Schönbaum), Cedrach Wielkich (Gr. Zünder), Nowym Dworze Danzigim i Tujsku (Tiegenhof mit Tiegenort), Mierzeszynie (Meisterswalde), Kolbudach (Kalhbude), ??? (Stangenwerder), ??? (Ochseknopf) oraz Borowinie w dzisiejszym pow. kościerskim (Barenhütte).

Domyślam się, że te trzy miejscowości, których jakoś nie mogę przyporządkować do obecnych miasteczek/wsi/osiedli, prawdopodobnie znajdują się gdzieś na terenie powiatu nowodworskiego (mogę się mylić). Stąd wybrałem to miejsce, aby o tym napisać.

Podpowiadam też, że w nazwach mogą tkwić literówki. Zaczerpnąłem je z raportu Forstera z listopada 1930 r.

Ktoś może coś podrzucić? ;-)
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2012-10-29, 18:09   

Steegnerwerder to dzisiejsza Stegienka (pomiędzy Rybiną i Jantarem, oczywiście w powiecie nowodworskim) zaś Ochse(n)kopf to Częstocin w gminie Przywidz
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2013-07-30, 09:39   

Mogę wskazać na Ortsgruppe - Praust, Müggenhahl und St. Albrecht. Szczególnie interesująca jest organizacja pruszczańska, a do tego dochodzi jeszcze Ortsgruppe in Zugdam.
I przy okazji ogromna prośba - Pepo lub ktoś inny posiada może artykuł prasowy lub inne informacje nt. otwarcia placówki NSDAP w Suchym Dębie w 1938, w którym uczestniczył Forster.
 
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2013-07-30, 10:26   

doldar napisał/a:
Szczególnie interesująca jest organizacja pruszczańska


A co z nią było?

doldar napisał/a:
I przy okazji ogromna prośba - Pepo lub ktoś inny posiada może artykuł prasowy lub inne informacje nt. otwarcia placówki NSDAP w Suchym Dębie w 1938, w którym uczestniczył Forster.


Znasz może datę dzienną, a przynajmniej miesiąc? Inna sprawa, że za chwilę (w czwartek) zamykają BG PAN na miesiąc, więc najprędzej będę w stanie wyłowić ten fragment dopiero we wrześniu.
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl