Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
'Gaumuseum für Vorgeschichte'
Autor Wiadomość
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2014-01-09, 12:03   'Gaumuseum für Vorgeschichte'

(przepraszam, ze nie uzywam polskich znakow, ale jestem akurat za granica i nie mam dostepu do polskiej klawiatury, a przynajmniej nie mam czasu, by wgrac ja na nie moim komputerze ;) )

Moi Drodzy,

pisze, strona po stronie, doktorat. Chociaz punkt ciezkosci w nim polozony jest na powstanie, rozwoj i funkcjonowanie struktur Wehrmachtu w Danzigu w latach II wojny swiatowej, to sila rzeczy, aby np. pokazac skale pewnych zjawisk czy znaczenia niemieckich Sil Zbrojnych w zyciu miasta, musze pochylic sie takze nad 'cywilnymi' kwestiami. Tym samym, momentami, praca moja przechyla sie w kierunku de facto monografii Danziga w latach II wojny swiatowej. A mi, nie ukrywam, sprawa znaczne problemy, bo - paradoksalnie - o wojsku mam duzo, ale praktycznie brak jest informacji o reszcie, wiec musze sam to takze opracowywac. To interesujace, ale niezwykle czasochlonne..

W jednym z rozdzialow, w ktorym omawiam wplyw Wermachtu na zycie kulturalne, naukowe, sportowe itd. w Danzigu, natrafialem na ciekawa (mi wczesniej nieznana) informacje o muzeach - to akurat w kontekscie dzialalnosci wystawienniczej Wehrmachtu (tak, tez taka byla...).

Przy Nowych Ogrodach (pod numerem 8), w Gartenhaus, miescilo sie w 1940 r. 'Gaumuseum für Vorgeschichte' (Muzeum Okregowe Prehistorii).
Inna nazwa: Oddzial Prehistorii Muzeum Przyrodniczego i Prehistorii w Danzigu (drugi Oddzial - Oddzial Przyrodniczy miescil sie w Kaminiecy Steffensow).

Na poczatku wojny muzeum (oddzial muzeum) przy Nowych Ogrodach byl zamkniety.

Czy ktos z Was wie cokolwiek wiecej na ten temat? Jakies wystawy zorganizowane przez ten Oddzial, jesli wznowilo dzialalnosc ostatecznie? Co tam prezentowano?
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2014-01-28, 22:31   

To tam, skąd pochodzi zdjęcie jak Adolf ogląda w 1939 r. jakiś niby staroniemiecki dzbanek czy też urnę prochową?
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Kuba 
Szkodnik publiczny

Wiek: 38
Dołączył: 14 Lip 2009
Posty: 81
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2014-02-01, 16:27   

Szukałbym w tym , mam gdzieś dwa numery opisujące stanowiska
na Pomorzu , oczywiście w odpowiednim narodowo socjalistycznym tonie,
możliwe że w tych zeszytach będą jakieś informacje na temat wystaw.

http://wolneforumdanzig.pl/viewtopic.php?p=9955
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2014-02-02, 19:44   

..wiem, kto był dyrektorem; wiem, gdzie (pod koniec wojny, w związku z rosnącym zagrożeniem) ewakuowano część zbiorów tego muzeum. Wciąż jednak brak mi wiadomości na temat działalności wystawienniczej...
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2014-02-02, 21:09   

Może warto by przejrzeć Danziger Wochenplan? Jest to gdzieś dostępne z okresu wojny?
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Kuba 
Szkodnik publiczny

Wiek: 38
Dołączył: 14 Lip 2009
Posty: 81
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2014-02-03, 14:46   

feyg napisał/a:
Może warto by przejrzeć Danziger Wochenplan? Jest to gdzieś dostępne z okresu wojny?


Biblioteka Muzeum Narodowego posiada spory przed/wojenny zbiór ,
wchodzący do 1945 w skład biblioteki Westpreußisches Provinzial-Museum Danzig ,
posiadają sporo katalogów , dokumentacji itp.
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2014-02-04, 14:02   

Przeglądałem (no, jeszcze pozostały mi tylko dwa kwartały) cały dostępny w BG PAN i w Berlinie zasób danzigich dzienników (DV i DNN) dla okresy wojny, tj. od września 1939 r. do czerwca 1944 r.

Nie znalazłem żadnych większych wzmianek o działalności muzeum (albo przeoczyłem, ale raczej w to wątpię).

Danziger Wochenplan spróbuję połowić, ale nie wiem, czy jest zachowany dla wojny..?
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl