Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa Domu Zdrojowego
Autor Wiadomość
Zoppoter
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-12, 13:09   

Marek Z napisał/a:
Też uważam, że ciasna zabudowa przywróci temu miejscu dawny, piękny charakter.

No właśnie nie przywróci, bo wcale nie będzie ciasna od strony tak zwanego Monciaka. Ale przynajmniej będzie miała jakąś formę, a nie baraki i wiaty eternitowe poprzyklejane do siebie w przypadkowy sposób. Niestety nadal problemem pozostanie południowa pierzeja, ze szklanym klockiem z doklejonym "tarasem", gdzie pierwotnie mieściła się "Alga".
 
 
Marek Z 

Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 34
Wysłany: 2008-05-12, 13:28   

Zoppoter napisał/a:
Marek Z napisał/a:
Też uważam, że ciasna zabudowa przywróci temu miejscu dawny, piękny charakter.

No właśnie nie przywróci, bo wcale nie będzie ciasna od strony tak zwanego Monciaka.


No, ale będzie bardziej zagęszczona niż była i o to chodzi. Widać to zresztą na zdjęciach.
Nic, tylko się cieszyć.
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-05-12, 13:57   

Zoppoter napisał/a:
myszami w butelce z piwem

Hmmm, ruda wóda na myszach to wiem co to jest i konsumuję lubieżnie. Ale piwo? :mrgreen:

A poważnie, to ja się też cieszę, że zniknęły z tego miejsca koszmarne budy, stragany. Wyglądało całkiem jak przysłowiowy ruski rynek.
 
 
 
fobcia 

Wiek: 47
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 84
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2008-05-12, 14:20   

fritzek napisał/a:

Hmmm, ruda wóda na myszach to wiem co to jest i konsumuję lubieżnie
Mogłabyś mi to przetłumaczyć z polskiego na nasze o co biega? :-)

No dobra,przyznaję Wam rację,nowe oblicze tego miejsca będzie lepsze.Udało się Wam zreformować moją zacofaną duszyczkę ;-)
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-05-12, 14:23   

Na tym forum zdaje się miała być uprawiana prawidłowa polszczyzna, o wiele mię pamięć po lekturze regulaminu nie myli... :lol:
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Zoppoter
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-12, 14:59   

Grün napisał/a:
Na tym forum zdaje się miała być uprawiana prawidłowa polszczyzna,

Każden jeden se uprawia co se tam chce... :mrgreen:
 
 
rychu40 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 464
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2008-05-12, 16:42   

Zoppoter napisał/a:
To jest typowe ciasno zabudowane pruskie miasteczko, a nie rozległe i i pełne przeciągów sioła z dawnych polskich kresów...

Wielkość i rozmach nowych budynków rzeczywiście nawiązuje do dawnej architektury. I takie pewnie też będą wnętrza. Bryły zewnętrzne wiadomo jak będą wyglądać ale jakie wnętrza?
A pełne przeciągów będzie molo i plaża. ;-)
I dla przypomnienia wklejam pewnie znane obrazki. Rzeczywiście gęsta zabudowa.

Widok Sopotu od strony morza.jpg
Plik ściągnięto 15876 raz(y) 95,46 KB

Wnętrze Sali Błękitnej w Dawnym Domu Zdrojowym.jpg
Plik ściągnięto 15876 raz(y) 96,89 KB

 
 
rychu40 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 464
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2008-05-12, 17:03   

fobcia napisał/a:
fritzek napisał/a:

Hmmm, ruda wóda na myszach to wiem co to jest i konsumuję lubieżnie
Mogłabyś mi to przetłumaczyć z polskiego na nasze o co biega? :-)

To whisky. Też konsumuję chętnie. Jak wybudują te budowle w Sopocie to przybędzie miejsc do konsumpcji. Bo dawniej to na tej Sali Błękitnej to chyba kilka setek konsumowało obiadki.
 
 
fobcia 

Wiek: 47
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 84
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2008-05-12, 17:08   

Ja również nie pogardzę,niedługo zawitam z całą skrzynką tegoż trunku 8-)
 
 
 
Zoppoter
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-12, 17:51   

Miałem na myśli ten obszar, o którym mówiła Fobcia. Zachodnia część owego "Centrum Haffnera", czyli wielki plac u dołu "Monciaka", niegdyś skrzyżowanie normalnych miejskich gęsto zabudowanych ulic, a teraz wielka patelnia. Będzie jako tako zagospodarowana, choć jak dla mnie to nadal nie będzie tak, jak być powinno, dla mnie nadal ten plac będzie zbyt wielki, a jego południowa pierzeja (dawna Alga) to już wręcz koszmar...

Ja nie wymagam, żeby kopiować dawne budynki, ale sposób zabudowy tez nie będzie taki jak by mi sie podobał. Ale jednak lepszy niż dotychczas.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-05-12, 18:34   

Ale dzisiejszy Sopot zapewne zgłosił zapotrzebowanie na taką wielką patalnię ( brak ruchu samochodów - tunel) bu mieć miejsce na dudniące imprezy w stylu "Lato z Radiem".
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Zoppoter
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-12, 19:41   

No zgłosił, zgłosił, ja mówię o moich osobistych odczuciach, niezależnych od zapotrzebowania ratusza.

W gruncie rzeczy nie wiem po co ta patelnia, bo owe dudniące imprezy zostałyby szybko wyprotestowane tak, jak przed kilkunasty laty mieszkańcy spowodowali likwidację nieźle się zapowiadających festiwali rockowych "na molo", czyli na Skwerze Kuracyjnym.

Sama patelnia (jak sądzę) podda sie prawu przyrody, która nie znosi próżni i wkrótce zostanie zabudowana "tymczasowymi" (a jakże) kioskami i budkami, których oferta wg mnie powinna być zlokalizowana w pubach, kawiarniach i knajpach na parterach eleganckich budynków, a nie w budkach...
 
 
rychu40 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 464
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2008-05-12, 19:58   

Zoppoter napisał/a:
Ja nie wymagam, żeby kopiować dawne budynki, ale sposób zabudowy tez nie będzie taki jak by mi sie podobał. Ale jednak lepszy niż dotychczas.

Gdyby powrócono do historycznej zabudowy zbliżonej do poprzednich pierzeji dochodzących do ul. Grunwaldzkiej to by były jedynie malownicze ogródki przed knajpkami. Po wojnie nie było pomysłu na odbudowę i pozostał praktycznie pusty plac. I później jedynie wymyślono Algę. Tłum i tak musi się przemieszczać Monciakiem i dopiero po wejściu przed Dom Zdrojowy mógłby się rozproszyć na słuchanie muzyki czy na molu lub promenadach. A tak na "patelni" będzie jarmarczny nastrój. A może o to chodzi. Jakiś odpust jeszcze przed molem. ;-)

Dawne skrzyżowanie Monciaka z ul. Grunwaldzką.jpg
Plik ściągnięto 15809 raz(y) 96,13 KB

 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-05-17, 21:28   

Mieli wyburzać wszystko, ale jednak coś zostało.

Wiszący zabytek w Domu Zdrojowym

Cytat:
Nowoczesny Dom Zdrojowy, budowany według standardów typowych dla XXI w., a w środku zabytkowa ściana sprzed stu lat. Chociaż sam budynek w stanie surowym gotowy ma być do końca roku, to już teraz udało się budowlańcom obudować zabytkowy element rotundy znajdujący się w środku budowli. Nie obyło się jednak bez problemów i sporych nakładów finansowych.

Sprawa stała się głośna kilkanaście miesięcy temu. Początkowo elementy starej rotundy miały zostać zburzone, a sam obiekt, odwzorowujący swój przedwojenny pierwowzór, miał być wybudowany od nowa. Wojewódzki konserwator zabytków zadecydował jednak, iż autentyczną ścianę, prawdopodobnie pochodzącą jeszcze z drugiego Domu Zdrojowego, należy zachować w całości. Przetrwała ona rok 1945, kiedy to Dom Zdrojowy został spalony przez Rosjan, przetrwała też pożar z roku 1980. Bez szwanku wyszła również ze starcia z nowoczesną technologią.

- Okazało się, że jej fundamenty nie sięgały tak głęboko, jak fundamenty obecnie budowanego Domu Zdrojowego, musieliśmy więc zainstalować specjalne mikropale i oprzeć o nie zabytkową ścianę - mówi Tomasz Tabeau, wiceprezes zarządu spółki Centrum Haffnera, która realizuje inwestycję. - Można więc powiedzieć, iż w tej chwili wisi ona w powietrzu.

Chociaż zachowały się tylko dwie kondygnacje ściany i praktycznie wtopiła się ona już w konstrukcję budynku, to do wykonania zostało jeszcze wiele prac, które przywrócą jej dawny blask. Oprócz umocnień, które pozwolą na demontaż 15 mikropali, ściana zostanie też oczyszczona i otynkowana, odtworzone zostaną również zdobiące przed wojną rotundę dekoracje malarskie na elewacjach. Na pytanie o dodatkowe koszty, które ponieść musiał inwestor, aby zachować zabytkowy obiekt, przedstawiciele Centrum Haffnera odpowiadają krótko.

- Powiem tylko tyle, że były to duże koszty, jednak o samych kwotach mówić nie mogę, zresztą trudno je dokładnie określić, gdyż z wykonawcą rozliczamy się w tym wypadku w formie ryczałtowej - dodaje Tabeau.

Budowa całego Centrum Sopotu to inwestycja warta 99 mln euro, choć jeszcze do niedawna mówiono o kwocie o 6 mln euro mniejszej. Warto jednak zaznaczyć, iż właśnie konieczność zachowania zabytkowej ściany jest wymieniana jako jedna z głównych przyczyn takiego skoku kosztów inwestycji.

Piotr Weltrowski - POLSKA Dziennik Bałtycki
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
rychu40 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 464
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2008-05-17, 22:31   

villaoliva napisał/a:
Mieli wyburzać wszystko, ale jednak coś zostało.

I to jest właśnie ten murek który nigdy już nie będzie do podglądu tak jak na zdjęciu poniżej. :-D

Fragment muru Domu Zdrojowego.jpg
Plik ściągnięto 15712 raz(y) 94,73 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl