Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Królewo / Krolow
Autor Wiadomość
Kösternitz 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 26 Kwi 2009
Posty: 2282
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-03-26, 00:57   Królewo / Krolow

Historię miejscowości opublikował na swojej stronie Instytut Prahistorii UAM - Poznań.
Cytat:
W dokumencie z roku 1312 zapisano po raz pierwszy Królewo wśród 29 miejscowości, które były zobowiązane do utrzymania umocnień brzegowych rzeki Lütow (łączącej jezioro Kopań z rzeką Wieprzą). Jako właściciela Królewa wymieniono po raz pierwszy w roku 1342 Hermanna Smorre, po czym majątek stał się lennem Kleistów. W dalszym czasie Królewo należało m.in. do rodów: von Zitzewitz, von Manteuffel, von Budritzki, von Nassmer, von Münchow, którzy mieli tu siedzibę rycerską (prawdopodobnie podzieloną na dwa folwarki).
Według aktu wystawionego w Darłowie w 1490 roku połowę wsi Królewo przekazano za 1100 dobrych, starych, o pełnej wartości reńskich guldenów Piotrowi Joachimowi Casprowi Zitzewitz z Niepoględzia, Motarzyna i Budowa, a oni (Zitzewitzowie) za taką samą sumę sprzedali posiadłość radcy książęcemu Jürgenowi Kleist z Sianowa i Dubberow. Następnie majątek stał się lennem księcia Bogusława. Połowa tego majątku została zastawiona przez Christopha Heinricha von Kleista w 1683 Rüdegerowi von Manteuffel, a druga połowa przez Georga von Kleista w 1689 roku Ernstowi Bogusławowi von Budritzki.
Później wieś miała różnych właścicieli. Wreszcie, 20 września 1719 roku Ernest Siegmunt z Nacmierza odstąpił swoją część Barbarze Katarzynie von Münchow, wdowie po staroście Reimerze von Manteuffel (Herzberg 1989).
W zapisie L.W. Brüggemanna (1784: 874): Królewo oddziela od Bałtyku jezioro Wicko nazwane również „królewskim jeziorem”. W miejscowości znajduje się kaplica należąca do darłowskiego synodu, która jest filią parafii w Łącku. Wieś otacza las z drzewostanem dębowym, bukowym, sosnowym i olchowym.
W związku z polityką Wilhelma II, mającą na celu wzmocnienie gospodarki rolnej, majątek Królewo dofinansowano w latach 1773 i 1776 kwotą 5050 talarów. W konsekwencji wzrosły dochody – ogólnie w wysokości 386 talarów, 17 groszy i 5 fenigów. Od tego należało zapłacić podatek roczny w wysokości 96 talarów i 6 groszy. Pomoc finansowa niewiele pomogła i majątek ponownie popadł w kłopoty finansowe. W związku z tym 17 grudnia 1790 roku przekazano go kapitanowi Kasprowi von Kleist z Żegocina, który przedstawił najbardziej atrakcyjna ofertę.
W roku 1784 Królewo posiadało (według zapisów superintendenta Stoessela z Darłowa): dwa folwarki, jeden młyn wodny, ośmiu pełnych chłopów, trzech półchłopów, jednego ćwierćchłopa, jedną karczmę, jedną kuźnię, szkołę, 30 gospodarstw domowych, a nawet istniejącą od 1612oku kaplicę. Kaplica była filią kościoła w Łącku i była obsługiwana przez kaznodzieję i nauczyciela z Łącka. W roku 1821 nastąpiła regulacja stosunków na podstawie edyktu królewskiego z 14 września 1811 roku, który normował prawo chłopów do własności uprawianej przez nich do tej pory ziemi. Gospodarstwa niedziedziczne miały przejść na podległą własność chłopską z równoczesnym zniesieniem pańszczyzny, za co chłop miał dać dziedzicowi połowę lub 1/3 gruntu. W rzeczywistości edykt stwarzał dla większości chłopów możliwość nabycia ziemi i likwidacji pańszczyzny, ale dziedzic musiał otrzymać w zamian odszkodowanie w wysokości 1/3 wartości gruntu, jeżeli chłop był dziedzicznym użytkownikiem ziemi, lub 1/2, jeżeli takiego prawa nie posiadał. Odszkodowanie chłopi mogli wpłacić w gotówce, w naturze (w zbożu) albo w ziemi. Właściciel zachował także część swoich praw zwierzchnich nad wsią, na przykład prawo polowania na chłopskich gruntach, władzę sądowniczą i policyjną nad wsią. Przechodzenie gospodarstw chłopskich na własność miała się odbywać przy obopólnej zgodzie właściciela i poddanego. W wypadku kiedy zainteresowane strony nie mogły dojść do zgody, przewidywano interwencję władz. Takie postawienie sprawy wywołało ponownie wiele konfliktów i komplikacji. Panowie z reguły nie mogli dojść do porozumienia z wieśniakami. W rezultacie wyłączono z regulacji gospodarstwa mniejsze i te, które powstały niedawno. Chłopów wyrzucano z ziemi, a tę przyłączano do wielkich majątków właścicieli ziemskich.
W tym czasie w Królewie znajdowało się: sześć samodzielnych gospodarstw rolnych (siódme zostało przyłączone do majątku w 1815 roku), pięć gospodarstw dzierżawiono, cztery własnościowe domy, młyn wodny, wiatrak, kuźnia, trzy domy pańskie z siedmioma izbami, dwa domy pasterskie, kościół i szkoła (Herzberg 1989).
Ponadto do Królewa należały położony na północy Wrendenhagen i folwark Królewko leżący na południu od wsi, wzniesiony za pieniądze melioracyjne. Mieszkało tam trzech osadników: Friedrich Moews, Peter Groth, Chrystian Prübe. Dwa z tych nazwisk (Prübe, Groth) występowały jeszcze w latach 30. XX wieku.
W tym czasie majątek był w posiadaniu majora Karla LuLudwika von Kleist, który go odziedziczył w 1810 roku po swoim ojcu kapitanie Karlu Kasprze von Kleist. Został on sprzedany w 1827 roku urzędnikowi Ernstowi Kratz, który z kolei odsprzedał go w 1842 roku Krügerowi. Gdy Krüger w 1845 roku sprzedał większą połać roli, na skraju jego posiadłości powstała kolonia Siodłowo (Scheidelberg; gwarowo zwany Scheideberg).
Później być może jako nowa kolonia doszło jeszcze Chemkowo (Meggenkathen),
położone 2,5 km na południowy wschód od Królewa. Przed wojną były tam dwa gospodarstwa chłopskie liczące po 20 ha każde (Herzberg 1989). Z rąk Krügera Królewo przeszło w posiadanie szambelana Juliusza von Puttkamera ze Złakowa. Następnie 1 października 1892 majątek ten przeszedł w posiadanie syna junkra Günthera von Puttkamera i wreszcie Złakowo wraz z majątkiem Królewo sprzedano 1 kwietnia 1910 roku hrabiemu von Zitzewitz. Główną siedzibą majątku było Złakowo, Królewo zaś było zarządzane przez inspektora. W 1936 roku majątek kupiła Pomorska Spółka Krajowa, a zarządcą z jej ramienia był Zimmer (Herzberg 1989).
8 marca 1945 roku wkroczyła do Królewa Armia Czerwona. Do 1 stycznia 1947 roku w dworze mieściła się siedziba radzieckiej komendantury. Wówczas to majątek przejęły władze polskie. Do lata 1947 roku ludność niemiecką przesiedlono do Turyngii.


Źródło pocztówek - Der Kreis Schlawe in Pommern.

Gospoda, obóz RAD, szkoła i plaża.jpg
Plik ściągnięto 9475 raz(y) 56,23 KB

Widok na wieś, gospoda i plaża.jpg
Plik ściągnięto 9475 raz(y) 53,5 KB

Wydma, leśniczówka, szkoła i wiatrak.jpg
Plik ściągnięto 9475 raz(y) 55 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl