prosiłbym o pomoc w zakresie Gdańskiej Królewskiej Fabryki Karabinów z Łakowej, chodzi mi o sygnatury i bicia na karabinach, znalazł się bowiem polski kb Mausera z sygnaturką wyglądająca jak herb gdańska dwa greckie krzyże i koronka, wiem, że decyzją Rady Ambasadorów z 1921 urządzenia maszyny prefabrykaty materiał i dokumentacja techniczna przekazano Polsce, w latach 1922-1924 z tych elementów produkowano polskie kb w państwowej fabryce karabinów w warszawie /PFK/ a poźniej w Fabryce Broni w Radomiu, tam też w Radomiu były remontowane niemieckie egzemplarze broni z I w. św. a mnie zależy na tych gdańskich sygnaturkach i biciach, z góry bradzo dziękuję za pomoc.
Wysłany: 2012-02-23, 10:16 Tropy do Gewehrfabrik Danzig
Warty uwagi (choć nie wolny od błędów) jest artykuł o Gewehrfabrik w Gdańsku z "Deutsches Waffen Journal", gdzie są także zamieszczone zdjęcia egzemplarzy karabinów, które opuściły gdańską fabrykę.
…w domu mam ten egzemplarz "DWJ", teraz nie pamiętam numeru ani roku wydania (lata 80. XX w.).
Dużo informacji o przejęciu, wywozie sprzętu zgromadzonego w fabryce znajdziesz też w Archiwum Państwowym w Gdańsku (w zespole KGRP - sygn.259).
W jednej z gdańskich gazet (bodaj z lutego 1922 r., "Danziger Neuste Nachrichten") umieszczony został bardzo obszerny artykuł o historii gdańskiej fabryki karabinów (w sumie chyba lepszą nazwą byłaby: uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, bo - rzecz jasna - poza bronią palną produkowano tam też i inne rzeczy), gdzie podano ilość produkcji (szczególnie podczas pierwszych dwóch dekad XX w.), plan fabryki, plany na przyszłość (zamienienie jej w teren, który dziś byśmy określili mianem "Specjalnej Strefy Ekonomicznej" ).
Prawdopodobnie większość z powyższych danych (i zapewne coś ponadto) posiada, już wspomniany, Grün. W razie potrzeby służę jednak pomocą (www.garnison-danzig.pl).
dziękuję uprzejmie, kopnę się do Archiwum Państwowego, a bardzobyłbym upierdliwy jakbym poprosił o skan tego artykułu z tej gazetki, którą posiadasz, albo w jakiejkolwiek innej formie? mój mail mock74@wp.pl
...a w nawiązaniu do jednego z moich poprzednich postów w tym wątku...
Garść informacji zaczerpnięta ze specjalnego dodatku do "Danziger Neuste Nachrichten" z dn. 22 lutego 1922 r. ("Industrie-Sonderbeilage der Danziger Neusten Nachrichten").
Fabryka broni na Dolnym Mieście w 1914 r. zajmowała obszar ok. 29,3 tys. m kwad. Zatrudniała ok. 800 ludzi. Dzienna produkcja wynosiła 180 karabinów, 200 lanc, a także kilkaset sztuk innego wyposażenia wojskowego.
Wojna to okres wzmożonej produkcji i rozbudowy. Już w 1916 r. do dyspozycji zakładu jest 58,5 tys. m kwadr. powierzchni fabrycznej, a w zakładach pracuje... 6,5 tys. osób. Dziennie produkuje się średnio 2,5 tys. karabinów.
Po demobilizacji ograniczenie produkcji i zatrudnienia (1000 osób pozostaje na etacie). Zamknięcie (ostateczne) fabryki nastąpiło 30 lipca 1921 r. Z pracowników około setka znalazła zatrudnienia w powstałych na terenie fabryki mniejszych zakładach, reszta trafiła głównie do pracy w stoczni, zakładach naprawy taboru kolejowego lub zakładach miejskich.
Jeśli chodzi o zakłady funkcjonujące w 1922 r. na terenie dawnej Gewehrfabrik działały zakłady produkujące m. in. obuwie, opakowania, słodycze, wyroby tytoniowe, meble.
Zastrzegam, że powyższych danych nigdy nie weryfikowałem. Ale może komuś się to jednak przydadzą.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum