Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Książki o ewakuacji z Gdańska i okolic w 1945 r...
Autor Wiadomość
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2012-01-31, 10:46   Książki o ewakuacji z Danziga i okolic w 1945 r...


W okresie od 25 stycznia do 8 maja 1945 roku doznając wielkich strat ze strony nieprzyjacielskich okrętów podwodnych i samolotów, Niemcy ewakuowali na Zachód ponad dwa miliony ludzi, w tym większość cywilów. Relacje z tych wydarzeń składające się na tę książkę należą do najbardziej wstrząsających dokumentów minionej wojny. Losy "Gustloffa", "Goyi", "Steubena" - wielkich statków pełnych uciekinierów stały się symbolem bezsensownego okrucieństwa wojny, uderzającego z równą bezwzględnością w obie strony konfliktu.


Znakomite dzieło znanego niemieckiego pisarza Jürgena Thorwalda, książka, która nie znika z półek księgarskich od kilkudziesięciu lat i pozostaje lekturą nad wyraz aktualną.
Historie, które dowodzą, że wojna to zawsze dramat pojedynczych ludzi i ich rodzin - niezależnie od tego, po której stronie konfliktu się znajdują.
Książka poświęcona jest końcowemu okresowi II wojny światowej. Opowiada o losach ludności niemieckiej z Prus Wschodnich, Pomorza i Śląska, która zimą i wiosną 1945, pod naporem sowieckiej ofensywy, uciekała na zachód. Setki przeżyło gehennę, wiele osób zmarło w trakcie tej przymusowej migracji.
Wykorzystując ogromny materiał dokumentalny i słuchając relacji świadków, Jürgen Thorwald opowiada jeden z najbardziej dramatycznych rozdziałów w historii Niemiec.
Opis wydarzeń w Berlinie i okolicy w kwietniu 1945 roku, a w szczególno­ści relacja z ostatnich chwil Hitlera w bunkrze Kancelarii Rzeszy do dziś uważane są za niezrównane. Pozbawione patosu, surowe, przejmujące świadectwo.


Nad Armią Czerwoną jak sztandar powiewały słowa Ilii Erenburga: „Zabijajcie Niemców, zanim zdążą podpalić następnych sto wsi. Zabijajcie ich za to, co zrobili, i co jeszcze zamierzają zrobić! Ukarzcie hitlerowskie bestie, pomścijcie wszystkich”. Wojska wdzierające się na teren Prus Wschodnich i Dolnego Śląska bezwzględnie wykonywały rozkazy. Zniszczenia były tym większe, że Stalin ziemie te przeznaczył dla Polski. Należało je ograbić, wywieźć stamtąd to, co było wartościowe. Zbrodnie i rabunek trwały jeszcze przez wiele miesięcy po zakończeniu działań wojennych.
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2012-01-31, 10:50   

Temat z okazji 30.I.1945 r.
Opisy trochę wzruszające, ale książki naprawdę ciekawe. Wyszło coś u nas jeszcze na ten temat (nie tylko Gustloffa ale całej ewakuacji)? O ile wiem jednak książka Grassa jest o Gustloffie.
 
 
miczman 


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 191
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-01-31, 11:29   

Gelewski T. M., "Wilhelm Gustloff" i "General von Steuben" statki śmierci czy zbrodnia wojenna na morzu?, Manchester-Danzig 1997.
_________________
http://fotogdynia.blogspot.com/
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2012-01-31, 23:54   

...moment, a ten pisarz Jürgen Thorwald to nie był niemiecki oficer, który do Danziga został przysłany w sierpniu 1944 r., aby nadzorować z ramienia OKW przygotowania Okręgu Rzeszy Danzig Prusy Zachodnie do obrony? Cholera, albo podobne ma nazwisko, a mi się coś pomyliło... mam gdzieś jego wspomnienia (tego oficera), raporty i jego wrażenia dotyczące Forstera, aparatu NSDAP z okresu późnego lata/jesieni 1944 r. itd. Może zbieżność nazwisk... może coś pomyliłem, ale... (sprawdzę, odpiszę).
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2012-02-01, 01:36   

Pepo napisał/a:
...moment, a ten pisarz Jürgen Thorwald to nie był niemiecki oficer, który do Danziga został przysłany w sierpniu 1944 r

Hmmm, ja w sumie życiorysu pisarza Thorwalda nie znam. Natomiast wiem, że urodził się jako Heinz Bongartz, a w/w to chyba pseudo artystyczne.
Tak czy siak, Pepo jeżeli odkopiesz swoje zbiory, to podziel się z nami proszę :-)
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2012-02-01, 01:44   

Pierwszą wymienioną pozycję pożyczyłem komuś i już nie wróciła... :cry: Mimo wszystko polecam jako godną przeczytania.
_________________
Jeśli na ścianie widzisz białego szczura a w oknie odwróconego kota , to wiedz że coś się dzieje.
 
 
miczman 


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 191
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-02-01, 10:41   

Po drugiej stronie zostało wydane takie coś: http://www.amazon.de/Fluc...d/dp/3613010615 dużo ciekawych zdjęć aczkolwiek treść nieco rewizjonistyczna.
_________________
http://fotogdynia.blogspot.com/
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2012-02-02, 20:38   

Słuchajcie,

z tym Thorwaldem to dziwna sprawa. Jednak moja pamięć mnie nie myliła - faktycznie, podczas listopadowej kwerendy we Fryburgu Bryzgowijskim (Wojskowe Archiwum Związkowe, czasem zwane Federalnym - Bundesarchiv-Militärarchiv, BArch-MA) trafiła w moje ręce teczka oznaczona sygnaturą MSg 2/1334, a w niej spisane wspomnienia ("Erinnerungsbeiträge an Danzig-Westpreussen"), datowane na maj 1949 r.

Autor podaje na początku maszynopisu, że napisał książkę poświęconą końcowemu fragmentowi wojny w Prusach.

No i teraz mam mały klops. "Wielka ucieczka" została, jeśli dobrze znalazłem w internecie, opublikowana po raz pierwszy w 1951 r. Jeśli przyjmiemy autora tego maszynopisu z BArch-MA faktycznie za J.Thorwlada, no to ... na siłę mogłoby się to jeszcze zgadzać (książka napisana w 1949 r. i np. z powodu prac redakcyjnych czy jakiś organizacyjnych, ukazuje się niecałe dwa lata - to przecież możliwe).

Nie zgadza mi się tylko jedno. Ów maszynopis nie jest podpisany i bezpośrednio nie ma nigdzie wzmianki, że to faktycznie Thorwald jest autorem tych wspomnień. A moje skojarzenie było o tyle uzasadnione, że na początku maszynopisu, obok tytułu (Erinnerungsbeiträge...") w nawiasie podano: "auf Veranlassung von Jürgen Thorwald" /"z polecenia Jürgena Thorwalda".

To w sumie chyba wyjaśnia, że autor wspomnień w postaci maszynopisu NIE jest Thorwaldem, tak? ;-) Pośrednio potwierdzeniem tego, jeśli wierzyć danym z internetu, jest rok urodzenia autora "Wielkiej ucieczki" (1915 r. - w 1944 r., w momencie przybycia do Danziga miał 29 lat, to dość młodo jak na majora czy podpułkownika, a któryś z tych stopni miał wspomniany na początku przeze mnie oficer z Berlina, który miał nadzorować przygotowania Okręgu do obrony) i brak jakiejkolwiek wzmianki o służbie wojskowej, i tym bardziej stopnia oficerskiego.

... niby ok, ale w takim razie nie bardzo rozumiem, o co chodzi z tym "poleceniem" i informacją, że autor maszynopisu z BArch-MA napisał książkę....

No i tylko zamieszałem :)

Na koniec: autor tego maszynopisu w nader pozytywnym świetle opisywał postawę Forstera w obliczu, bądź co bądź, bardzo trudnej sytuacji, szczegółowo jego rezydencję w Orlu na Wyspie Sobieszewskiej, dalej przygotowania do obrony Rzeszy itp. Dość ciekawy tekst. Można w nim znaleźć informacje także o obawach Forstera co do "wierności żołnierzy Wehrmachtu, Polaków z DVL, w obliczu walk z Armią Czerwoną"....
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2012-02-03, 16:16   

Foster to się obawiał przede wszystkim szubienicy. Polskiej szubienicy za zbrodnie swoje i podległego aparatu. I słusznie! :mrgreen:
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Colonel 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 460
Skąd: zewssząd
Wysłany: 2012-02-03, 17:18   

MYślisz, że w swej arogancji wtedy się obawiał?
_________________
Pozdrawiam
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl