Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zagadki Pumeksa
Autor Wiadomość
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2008-09-26, 20:51   

Pumeks napisał/a:
czy byłbyś w stanie uzgodnić je ze zdjęciem lotniczym z 1929 r.?


Głowię się nad tym od paru dni i nie mogę znaleźć żadnego porządnego wytłumaczenia, jak umiejscowić "moje" zdjęcie czy Twoje "rodzinne" względem planu zaprezentowanego w tym wątku oraz lotniczym zdjęciem z 1929 r. (zbiory IH Marburg) :hmm:

Na zdjęciach widać wyraźnie dwie kaponiery ustawione mniej więcej równomiernie, a między nimi brama z pomostem do fortu. Kaponiery są ustawione dłuższymi bokami prostopadle do pomostu. Na "moim" zdjęciu widać układ z nieco dalszej perspektywy - stąd zauważyć można też kawałek jakiegoś zbiornika wodnego po lewej. Układ taki wskazuje, że kaponiery oraz brama nie znajdowały się od strony koryta Leniwki, tylko od drugiej. Ale żeby nie było za różowo, tu przeszkadzają mi dwa szczegóły:
1) na zdjęciach odległość między kaponierami a bramą jest nieduża, natomiast na zdjęciach lotniczych jest ona wyraźnie większa; ponadto kurtyny wałów są pod innym kątem (na lotniczych ujęciach pod większym kątem załamania, na zdjęciach rodzinnych wydają się prawie proste)
2) kaponiery na zdjęciach "rodzinnych", a "moim" w szczególności, wydają się odłączone od korpusu wału, jakby...wolnostojące :hmm: ...?

Zdjęcia "rodzinne" i "moje" zostały wykonane najpewniej na początku lat 20. XX w, prawda? Zdjęcie lotnicze zaprezentowane przez Ciebie pochodzi z okresu powojennego, ale wydaje się być tożsame ze zdjęciem lotniczym z 1929 z archiwum IH (wydaje, bo słaba jakość tego ostatniego nie pozwala ostatecznie tego stwierdzić).

Zastanawiam się więc, czy w ogóle "nasze" kaponiery na zdjęciach są tymi samymi ze zdjęć lotniczych? Z drugiej strony, nikt by przecież nowych nie budował w okresie międzywojennym...nie zmieniano by w tym czasie również narysu wałów (co najwyżej by je rozebrano :mrgreen: ). Ale te różnice, wymienione wyżej, są za duże, jak dla mnie....

Reasumując: tym wątkiem zabrałeś mi dużo snu, Pumeks! :hihi:
Zafascynowany Fortem Płonia postanowiłem o nim trochę pogrzebać przy najbliższej okazji...
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-26, 21:25   

Coraz bardziej podejrzewam, że błąd zrobiła osoba opisująca zdjęcia w Bibliotece PAN. Bo zdjęcie lotnicze jest umiejscowione w sposób niewątpliwy - na pewno pokazuje Fort Neufähr. A twoje zdjęcie i te dwa które ja wrzucałem przedtem pasują do siebie nawzajem, ale pokazują chyba jakiś inny obiekt... może jednak chodzi o Małą Płonię i Fort Kalkreuth? a może coś zupełnie innego?
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2008-09-27, 12:57   

Pumeks napisał/a:
Coraz bardziej podejrzewam, że błąd zrobiła osoba opisująca zdjęcia w Bibliotece PAN.


Fakt, ostatnio parokrotnie przekopałem się przez zbiory fotograficzne BG PAN dot. garnizonu danzigiego i parokrotnie "wyłowiłem" drobne błędy, dot. głównie datacji (różnica kilku lat) albo niepoprawnego podpisania jednostki. Takiej kategorii błąd, jak całkowicie złe rozpoznanie obiektu to byłoby, mimo wszystko, zaskakujące. Pewnie z braku dostatecznej ilości innych źródeł ikonograficznych jeszcze długo będziemy "gdybać". Lecą do mnie materiały z Freiburga i Monachium, m.in. memoriały komitetów fortyfikatorów pruskich, gdzie w zestawieniach tabelarycznych są wymienione wszystkie budowy i modernizacje fortyfikacji danzigich w XIX w. i na pocz. XX w. W domu posiadam podobny rodzaj inwentarza, sporządzony ok. 1920 (po już częściowej rozbiórce), pochodzący z kolei ze zbiorów niemieckiego MSZ. Postaram się nad tym usiąść i być może z tego coś...wyniknie?
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-14, 19:20   

Pumeks napisał/a:
Nowa zagadka - nie będę ukrywał, dość trudna. I ściśle osobista, jako że zdjęcie przedstawia moją babcię z kompletem córek - najmłodsza to moja mama. Zagadka dotyczy oczywiście identyfikacji miejsca, w którym wykonano zdjęcie...


Cytat:
no dobra, mała podpowiedź. Zdjęcie jest z ok. 1953, a kamulce w tle to relikt pewnego pomnika...


A myślałem, że dla niektórych to będzie za łatwe... to teraz podpowiedź (komparatystyka nie jest idealna, ale lepszej fotki dziś nie udało mi się pstryknąć).

Zagadka Pumex 5 podpowiedz.jpg
Plik ściągnięto 20971 raz(y) 72,92 KB

 
 
wladzio 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 72
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 239
Skąd: Pruszków, Wrzeszcz, N. Port
Wysłany: 2008-10-18, 19:53   Zagadki Pumeksa

Czy dziś zamiast tamtego reliktu, stoi na tym postumencie ( kamulcach ) postać kultu religii katolickiej?

To chyba w dzielnicy jednej rzaby :flaga:
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-18, 22:11   

Brawo dla Władzia :flaga:
Jak podaje Waldemar Nocny, był to ustawiony w październiku 1922 r. pomnik Poległych za swą niemiecką ojczyznę synów Neufahrwasser (Den für ihr deutsches Vaterland gefallenen Söhnen Neufahrwassers). Nie udało mi się jak dotąd trafić na żadne zdjęcie tego pomnika :-( Od października 1957 r. stoi w tym miejscu figura Matki Boskiej, a właściwie "Niepokalanego Serca Maryi".
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-18, 22:37   

A tak to wygląda obecnie:

NiepokalanemuSercuMaryi.jpg
Plik ściągnięto 20900 raz(y) 69,15 KB

 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-10-22, 18:20   

Pod latarnią najciemniej...Miałam wrażenie, że znam ten cokół...A to tak dobrze mi znane miejsce...Wstyd :oops:
Nie mam pojęcia jak obelisk wyglądał przed "restajlingiem".
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-22, 18:32   

Warto by wiedzieć, skąd Waldemar Nocny zaczerpnął informację o tym pomniczku :hmm: Może ktoś przypadkiem ma z nim kontakt i mógłby zapytać? 8-)
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-10-22, 18:56   

o tym, że to był pomnik poległych? Nie tylko Nocny o tym pisze. Pojawia się to parę razy w tekstach w Unser Danzig.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2008-10-22, 20:13   

Pumeks napisał/a:
Może ktoś przypadkiem ma z nim kontakt i mógłby zapytać? 8-)


Ja mam z nim kontakt i to chyba całkiem dobry(trochę "współpracujemy" w związku z Wrzeszczem, poza tym miałem w jego szkole, gdzie jest dyrektorem, praktyki nauczycielskie ostatnio). Mogę przy okazji zapytać. Podpowiem tylko, że niedługo powstanie ostatnia publikacja Nocnego z serii "dzielnic nadmorskich", mianowicie Jelitkowo. Powstaje też osobne opracowanko dot. Letniewa.

Grün napisał/a:
Pojawia się to parę razy w tekstach w Unser Danzig.


Tak, ale akurat z niemieckojęzycznych opracowań p.Nocny korzysta nie bezpośrednio (zwykle ktoś mu to podrzuca i tłumaczy...)

Mała refleksja a propos książek z serii "Dzielnice Danziga": dziełka pożyteczne, bo często pierwsze, polskojęzyczne opracowania, jakiś punkt odniesienia do przyszłych opracowań. Ale wielki niedosyt (czasem delikatny niesmak), bo bardziej popularne, niż naukowe ;-)
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-21, 22:02   

Za czym kolejka ta stoi?

za gatka.jpg
Plik ściągnięto 20675 raz(y) 49,88 KB

 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-11-22, 01:05   

Za wejściem do nieba :)
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-22, 09:38   

Brawo. A tu ktoś, kogo nie wpuszczono i został po zewnętrznej stronie drzwi.

Smierc.jpg
Plik ściągnięto 20629 raz(y) 74,83 KB

 
 
stamp
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-22, 19:26   

Pumeks napisał/a:
Brawo. A tu ktoś, kogo nie wpuszczono i został po zewnętrznej stronie drzwi.


No i słusznie. Bo Śmierci w Niebie być nie może :lol:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl