Wieś Warcino położona jest przy lokalnej drodze z Kępic do Osowa i Polanowa, w otoczeniu dużych kompleksów leśnych. Warcino było starą wsią lenną pruskiego rodu von Zitzewitz. W 1692 r. majątek przeszedł na własność Kaspara von Massow, a w 1727 r. zakupił go przedstawiciel rodu von Podewils. W 1809 r. na drodze koligacji rodzinnych majątek stał się własnością rodu von Blumenthal. W 1867 r. podupadły majątek zakupił ówczesny prezes rady ministrów hrabia Otto von Bismarck-Schoenhausen, wyniesiony do godności księcia i Kanclerza Rzeszy w 1871 r. W rękach rodu Warcino pozostało aż do 1945 r. Pałac pełnił funkcję letniej rezydencji, zaś folwark został wydzierżawiony. Warcino przyciągnęło uwagę nowych właścicieli przede wszystkim swoim malowniczym położeniem oraz dużym parkiem z cennym starodrzewem, który Bismarck poszerzył, obsadzając lasami dodatkowo ok. 800 mórg leżących odłogiem. Po II wojnie światowej majątek przeszedł na rzecz Skarbu Państwa. W 1946 r. w pałacu i folwarku umieszczono szkołę kształcącą leśników, obecnie Zespół Szkół Leśnych i Ogólnokształcących. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających, posiada również hotel.
Pałac w Warcinie odznacza się złożoną bryłą, powstałą w wyniku kilkakrotnych przebudów i rozbudów, dokonywanych w przeciągu XVIII, XIX i XX w. Zachodnia część istniejącej dzisiaj rezydencji jest fragmentem barokowego pałacu wzniesionego w 1664 r. przez ród Zitzewitzów. W II poł. XVII w. założono również warciński park. W latach 40-tych XVIII w. do pałacu dobudowano dwa boczne skrzydła, które w XIX i XX w. zostały rozebrane. W końcu XVIII lub na początku XIX w. w sąsiedztwie powstała ryglowa stajnia-wozownia, zachowana do dzisiaj. Po przejęciu Warcina przez rodzinę von Bismarck pałac znajdował się w złym stanie i został oceniony przez żonę kanclerza jako „trochę szkaradny, ze zniszczonymi wstrętnymi pokojami”. Nowi właściciele od razu przystąpili do rozbudowy rezydencji i w 1872 r. dobudowali obszerne skrzydło wschodnie, zwane później budynkiem książęcym. W 1901 r. następny przedstawiciel rodu – graf Wilhelm von Bismarck - dobudował skrzydło z wieżą i łącznikiem. W takiej postaci pałac zachował się do dnia dzisiejszego.
Oprac. ROBiDZ w Danzigu
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum