Pomógł: 19 razy Wiek: 94 Dołączył: 07 Maj 2008 Posty: 6911 Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-03-20, 23:08 Dom strzelecki Fryderyka Wilhelma
Na terenie na którym stał Dom strzelecki Fryderyka Wilhelma toczą się prace archeologiczne. Śnieg nareszcie stopniał, więc można oglądać fundamenty i piwnice tego budynku. Widoczne są nawet kafelki jednego z pomieszczeń.
Pierwszy etap wykopalisk na stanowisku przy ul. 3-go Maja 4 w Danzigu został zrealizowany w okresie od 25 listopada do 23 grudnia 2010 r. na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Danzigu, która planuje wznieść tutaj kompleks budynków administracji państwowej – Centrum Sprawiedliwości. Stanowisko o powierzchni 2315 m2 jest zlokalizowane po zachodniej stronie Góry Gradowej (Fortu Grodzisko), między Aresztem Śledczym i budynkiem Urzędu Pracy.
W okresie od co najmniej 1487 r. do 1945 r. teren ten był użytkowany przez danzigie bractwa strzeleckie, najpierw Bractwo św. Jerzego (działało do końca XVIII w.), później także Bractwo św. Erazma, a od 1637 r. Towarzystwo Strzeleckie Strzelców z Broni Palnej (działało do końca XVIII w.). Od końca XVIII w. jedynym użytkownikiem zostało Bractwo św. Erazma, które, po połączeniu z Towarzystwem Strzeleckim, zostało przekształcone w Bractwo Strzeleckie Fryderyka Wilhelma.
Cytat:
W okresie od XVIII do poł. XIX w. dochodziło do licznych, acz nie znaczących zmian, zarówno w zabudowie obszaru strzelnicy, jak i w samym ogrodzie. Dopiero w 1851 r. we wschodniej części obszaru strzelnicy (w pobliżu dzisiejszej ulicy 3-go Maja) powstał murowany, dwukondygnacyjny, klasycyzujący budynek z gankiem. W 1912 r. Dom Strzelecki został gruntownie rozbudowany. Nowy, większy gmach uzyskał neobarokowy wystrój. Wewnątrz funkcjonowały restauracja, reprezentacyjna sala balowo-koncertowa oraz liczne pomieszczenia klubowo-rekreacyjne. Budynek został zniszczony w 1945 r.
Przeprowadzony w końcu 2010 r. pierwszy etap badań archeologicznych miał na celu usunięcie warstwy gruzu z piwnic zniszczonego budynku Friedrich-Wilhelm-Schützenhaus. Odsłonięto pozostałości ponad stu odcinków murów i 40 pomieszczeń, do części z nich prowadziły schody, ceglane lub betonowe. Wśród pomieszczeń w południowej części piwnicy odkryto m.in. kuchnię oraz szalet z pisuarem.
Kolejny etap badań zostanie przeprowadzony wiosną lub latem 2011 r.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum