Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowe w Akademii
Autor Wiadomość
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-08-16, 15:58   

Zacznijmy od poprawienia Twojego profilu :)
Schellmühl a nie Schellmuchl.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
GROCHALL 
grochall z Młynisk


Wiek: 53
Dołączył: 07 Lip 2008
Posty: 9
Skąd: Gdańsk - Młyniska(Schellmühl)
Wysłany: 2008-08-19, 15:38   

jasne ze tak
_________________
GROCHALL-Młyniska
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-09-07, 21:54   

Kolejny danzigi nonkonformista opisany obszernie przez prof. Magrat.
http://www.rzygacz.webd.p...=28,463,0,0,1,0
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-09, 09:08   

:flaga: Nie przepadam za socjalistami, ale artykuł fajny, zwłaszcza że jest trochę o Lesterze, który mnie ostatnio zaintreresował (on też jest nonkorfomistą, tylko nie wiem, czy wystarczająco "danzigim" by trafić do ARz).
A teraz tradycyjna łyżka dziegciu: jest sporo literówek i przejęzyczeń. Kohlenmarkt to oczywiście Targ Węglowy, a nie Targ Drzewny; Neue Ruhr-Zaitung powinno być Neue Ruhr-Zeitung, 2 razy pojawiło się Volksatagu zamiast Volkstagu. Usilnie proszę też o poprawienie ‘poddał w wątpliwość’ na ‘podał w wątpliwość’ (wyjaśnienia Miodka, gdyby ktoś nie wiedział, dlaczego). A przy wzmiance o zajęciu siedziby Związków Zawodowych warto by podać adres Karpfenseigen 26 i zrobić linkę do .tekstu o tym budynku, bo tam też jest wzmianka o tym incydencie.
 
 
Magrat 


Wiek: 38
Dołączyła: 11 Maj 2008
Posty: 70
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2008-09-09, 20:23   

Dzięki za uwagi.
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-11, 20:44   

Nieco offtop ale w nawiązaniu: załączam kopię dokumentu z moich najnowszych wykopalisk - odręczna notka Jego Ekscelencji Seána Lestera z 22.I.1937 (tuż przed wyjazdem z Danziga), opisująca spotkanie z Brostem który właśnie wrócił z Polski i przywiózł Lesterowi list od Hermanna Rauschninga.

Lester Brost Rauschning.jpg
Plik ściągnięto 20627 raz(y) 70,92 KB

 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-09-23, 22:08   

Takie sobie rozważania o Bramie św. Ducha...
http://www.rzygacz.webd.p...=13,204,0,0,1,0
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-10-14, 02:21   

W końcu - kolejny artykuł pisany od bardzo dawna:
Otto Kloeppel w Galerii Wielkich Rzygaczy
http://www.rzygacz.webd.p...d=26,32,0,0,1,0
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-14, 07:21   

Gratuluję dotarcia do masy nieznanych (ogółowi) faktów, w tym konterfektu profesora i paru innych smaczków.
Ale co do poprawności odmiany 'Kloeppela' jakoś nie czuję się przekonany... w każdym razie nie zamierzam nigdy mówić o marszałku Rommelu ani o silnikach Diesela, zostanę przy swoim Rommlu i Dieslu. :-P
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-10-14, 08:38   

Ciekawy bardzo ten wątek ze Szczawnem Zdrój.
Piekny hotel!

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-14, 10:07   

A wracając do merituma - kiedyś znalazłem artykuł z 1933 r., w którym Kloeppel ostro atakował modernistyczną architekturę lat dwudziestych sięgając do argumentów, które dziś bez wahania uznano by za szowinistyczne (np. określając kubizm jako kierunek zainfekowany wpływami niearyjskich cywilizacji Afryki i Azji, całkowicie obcy wartościom europejskim :-P ). A w konkluzji wyrażał nadzieję, że teraz (1933!) naród niemiecki powraca na właściwą drogę, a więc i architektura odnajdzie w sobie prawdziwe niemieckie wartości. :hihi:

OT: przyznaję ze skruchą, że 3 i pół roku temu wrzuciłem zdjęcia z ww. artykułu na Forum Dawny Danzig, a wątek zatytułowałem, o zgrozo, "Zła i dobra architektura wg Kloeppela"
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-10-14, 16:44   

Wasze rozważania skłaniają mnie do rewizji akapitu językoznawczego w artykule. Ale nie do zmiany opinii na temat sposobu odmieniania nazwiska bohatera :)
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-10-21, 19:44   

Podtrzymuję gratulacje dla autora. Ale niestety, po przeczytaniu książki, muszę się podzielić (licznymi niestety) uwagami. Szkoda, że Sabaoth nie skonsultował tekstu np. z nami Rzygaczami - wielu błędów by po prostu nie było. Książka jest ogólnie fajna, ale w szczegółach...
Przeczytajcie zresztą:
http://www.rzygacz.webd.p...=88,457,0,0,1,0

[ Komentarz dodany przez: villaoliva: 2008-10-22, 23:34 ]
Ten i następnych osiem postów powstało w tym wątku :arrow: http://wolneforumdanzig.p...php?p=6149#6149
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-21, 20:15   

Dzękuję Rektorowi, że moja skromna książka doczekała się w tak krótkim czasie recenzji i stała się częścią Akademii Rzyaczy obok recenzji książek innych, bardziej znanych ode mnie autorów. Jeśli chodzi o wymienione w tekście recenzji uwagi to z braku czasu odniosę się w tej chwili do kilku:

Cytat:
Irytujący jest brak konsekwencji w zastosowaniu form gramatycznych czasów w książce. Autor bez żadnego uzasadnienia przeskakuje z czasu teraźniejszego na przeszły i odwrotnie, powodując – zwłaszcza u czytelnika słabo znającego historię Danziga – kompletną dezorientację – czytelnik nie wie po chwili, czy obiekt opisywany w przewodniku istnieje lub spełnia funkcję o której czyta dzisiaj, czy istniał w okresie międzywojennym, a może jeszcze wcześniej.


- Dyskusja na temat czasu(ów) w jakim opowiadam o przedwojennym Danzigu była dosyć burzliwa, starałem się używać czasu teraźniejszego tak, jakbym był przewodnikiem w latach międzywojennych, a czasu przeszłego używałem do informacji "wybiegających" (nie wiem, czy to najwłaściwsze słowo) w przeszłość.

Cytat:
Restauracja 'z niewielkim ogrodem zoologicznym' (szalenie niewielkim) nigdy nie znajdowała się w Dolinie Radości, a sporo dalej na północ w miejscu zwanym obecnie Dolina Leśnego Młyna, a dawniej Strauchmühle.


- To właśnie w Dolinie Radości (Freudenthal lub Freudental) znajdowała się restauracja z niewielkim ogrodem zoologicznym. (na zdjęciu poniżej). A w miejscu zwanym niegdyś Strauchmühle przed wojną istniało sanatorium, ogród zoologiczny powstał tam znacznie później bo już po wojnie.

Cytat:
Fotografia 192 nie przedstawia ruin Volkstagu, a szpitala przy dzisiejszej ul. Rogaczewskiego – dzisiejszej siedziby nadleśnictwa.


- Posiłkowałem się tutaj opisem dokonanym na zdjęciu przez jego autora (patrz niżej).

To tyle na razie, wiem że nie udało mi się uniknąć błędów. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie lepiej.

138.jpg
Plik ściągnięto 20428 raz(y) 63,43 KB

137.jpg
Plik ściągnięto 20428 raz(y) 83,99 KB

 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-10-21, 20:23   

Słusznie - ze Strauchmühle wycofuję się w takim razie - zapomniałem o knajpie Kamina. Zwracam honor w tej kwestii :)
Co do obrazka ze szpitalem przy Sandgrube - to autor faktycznie nie miał racji - ale o tym była chyba kiedyś mowa na którymś forum...
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl