Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska i Pomorza

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2008-12-23, 17:43
Autonomia regionalna
Autor Wiadomość
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-17, 16:29   Autonomia regionalna

Władze Polski uznając niepodległość Kosowa nie spodziewały się się chyba takiego obrotu sprawy. Chociaż z drugiej strony ostrzeżenia przed kosowskim precedensem płynęły z wielu stron.

Dzisiejsza Wyborcza napisała w artykule "Rossijskaja Gazieta": Śląsk może pójść w ślady Kosowa o możliwościach odłączenia się Śląska:

Cytat:
Rządowa "Rossijskaja Gazieta" informuje, że Śląsk może pójść za przykładem Kosowa i oddzielić się od Polski. Dziennik podaje też, że śląscy liderzy oskarżają władze w Warszawie o budowę totalitarnego państwa.

- Ruch na rzecz Autonomii Śląska skierował do premiera Donalda Tuska petycję, w której wzywa go do poparcia zmian w konstytucji, które pozwolą wszystkim społecznościom regionalnym na uzyskanie autonomii zgodnie z ich dążeniami i pragnieniami - przekazuje "Rossijskaja Gazieta". - W przeciwnym razie Ślązacy - jak na to wygląda - nie wykluczają postawienia na porządku dziennym problemu oddzielenia - dodaje dziennik. "Rossijskaja Gazieta" nie precyzuje, kiedy taka petycja została skierowana na ręce premiera Tuska (petycję przekazano 6 maja).

Podaje natomiast, że "podobny list trafił do polskich parlamentarzystów, którzy - zdaniem aktywistów ruchu - przejawili obojętność wobec faktu, że w ustawie o narodowościach i mniejszościach etnicznych w ogóle nie wspomina się o języku śląskim".

"Kosowski casus"

"Rossijskaja Gazieta" informuje również, iż "jednocześnie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu trafiła skarga na to, że sąd okręgowy w Katowicach, uważając, iż narodowość śląska nie istnieje, po raz kolejny odmówił Związkowi Ślązaków rejestracji, choć innym społecznościom regionalnym rejestracja taka została przyznana".

- Aktywność taka - to w gruncie rzeczy reakcja na kosowski casus, choć problem Ślązaków nie jest nowy. Od dawna są oni przekonani, że autonomia regionów jest jednym z warunków modernizacji państwa i społeczeństwa - pisze moskiewski dziennik.

"Rossijskaja Gazieta" odnotowuje w tym miejscu, że "od 1920 do 1939 roku na Śląsku, którego część należała do Polski a druga - do Niemiec, lokalne problemy rozstrzygał Sejm Śląska".- Nie urządza nas kurs na budowę unitarnego, a jeszcze gorzej - totalitarnego państwa - cytuje dziennik nie wymienionych z nazwiska śląskich przywódców.

Ślązacy w opozycji do państwa?

"Rossijskaja Gazieta" zauważa, że "sytuację jeszcze bardziej zaostrzył niedawny powszechny spis ludności w Polsce w toku którego "173 tys. osób zaliczyło siebie do narodowości śląskiej". - Analitycy nie wykluczają, że świadome ignorowanie interesów Ślązaków może popchnąć ich do skrajnych działań. Niewykluczone, że po tym wszystkim, co zaszło, staną oni w opozycji wobec polskiego państwa. Dzięki Unii Europejskiej mają teraz od kogo się uczyć - pisze moskiewski dziennik.

- Tymczasem w mało przez kogo uznanym Kosowie w niedzielę weszła w życie jego własna konstytucja - dodaje "Rossijskaja Gazieta".

Sąd: Narodowość śląska nie istnieje

Tekst ten - pióra Anatolija Szapowałowa - ukazał się tylko w federalnym wydaniu rządowego dziennika dostępnym poza Moskwą i w Internecie. W jego moskiewskiej edycji materiału tego nie ma. W stolicy Rosji publikację "Rossijskiej Gaziety" nagłośniło radio Echo Moskwy.

Według władz Ruchu Autonomii Śląska ich organizacja liczy ok. 7 tys. członków, część z nich mieszka poza regionem, także za granicą. Działalność RAŚ obejmuje historycznie śląską część woj. śląskiego, woj. opolskie i - częściowo ś woj. dolnośląskie. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w 1990 r. Niektórzy działacze RAŚ zaangażowali się także w tworzenie Związku Ludności Narodowości Śląskiej - Stowarzyszenia Osób Deklarujących Przynależność do Narodowości Śląskiej, który od wielu lat bezskutecznie próbują zarejestrować. Polskie sądy odmawiają rejestracji Związku, stojąc na stanowisku, że zarejestrowanie stowarzyszenia o takiej nazwie byłoby jednoznaczne z uznaniem narodowości śląskiej, a taka prawnie nie istnieje.


Na Gdańsk też przyjdzie kiedyś czas :mrgreen:
 
 
kwidzin
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-17, 16:38   

Ktoś w tym kraju RAŚ jeszcze traktuje poważnie? :mrgreen:
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-17, 16:50   

Chyba najwyższy czas zacząć traktować poważnie tego typu ruchy. Bo zamiatanie problemu pod dywan albo wręcz wyśmiewanie do niczego dobrego nie doprowadzi.
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-06-17, 17:50   

kwidzin napisał/a:
Ktoś w tym kraju RAŚ jeszcze traktuje poważnie?

Właśnie to niepoważne traktowanie Ślązaków, a wręcz obrażanie ich prawne powoduje takie a nie inne nastawienie na Śląsku i prędzej czy później skończy się tak jak się skończy.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
kwidzin
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-17, 19:20   

Grün napisał/a:
Właśnie to niepoważne traktowanie Ślązaków, a wręcz obrażanie ich prawne powoduje takie a nie inne nastawienie na Śląsku i prędzej czy później skończy się tak jak się skończy.

Takie to znaczy jakie?
Do problemu samej śląskości się w tym miejscu nie odniosę, bo chyba nie czas i miejsce. Miałem na myśli wyłącznie działalność RAŚ. Przecież ta organizacja nawet na samym Śląsku nie potrafi zyskać poważnych sympatyków (może poza Kutzem). Osoby bliżej orientujące się w specyfice działalności RAŚ, często zwracają uwagę, że organizacja ta pod płaszczykiem "budzenia śląskiej tożsamości narodowej" powstała głównie po to, by realizować partykularne interesy członków założycieli. Mam tu na myśli przede wszystkim pewne profity w postaci np. niwelowania progów wyborczych czy ulg podatkowych itp.. Trudno nie przytoczyć w tym miejscu pewnej analogii do zarejestrowanego w swoim czasie, związku wyznaniowego przez jedną z większych zorganizowanych grup przestępczych, w celu prania brudnych pieniędzy. Zresztą sama oficjalna działalność ruchu ogranicza się do formułowania populistycznych haseł i indoktrynowania pseudokibiców. RAŚ nie potrafi nawet określić się, czy dąży do "restytucji" O/S, czy może do powołania śląskiego organizmu państwowego. A jeśli tak to z Opolem czy bez? Trudno zatem się dziwić, że może z wyłączeniem okresów kampanii wyborczych, nikt tej organizacji nie zaprasza do, jak to się mówi, społecznych konsultacji.
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-06-17, 20:19   

NSDAP też bardzo długo nikt poważnie nie traktował... A jak zaczął było za późno. Niedocenianie takich grup może się bardzo poważnie skończyć
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Gulden 

Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 345
Skąd: GD
Wysłany: 2008-06-17, 20:32   

Paradoks i względność miejsca na którym się siedzi. Entuzjazm hip hip hura w sprawie odległego Kosova kontra autonomia Śląska traktowana jak zaraza.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 90
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6865
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-06-17, 20:57   

Nowe doniesienia

Rosyjska prowokacja wobec Polski
Cytat:
Nie rozważamy oddzielenia Śląska od Polski. To sugestie fałszywych przyjaciół usiłujących rozgrywać swojej cele - mówi serwisowi internetowemu tvp.info dr Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląska. W ten sposób komentuje doniesienia dziennika "Rossijskaja Gazieta".

Gazeta napisała, że Śląsk może pójść za przykładem Kosowa i oddzielić się od Polski, a śląscy liderzy oskarżają władze w Warszawie o budowę totalitarnego państwa. Punktem wyjścia do artykułu w rosyjskim rządowym dzienniku było wysłanie 6 maja przez RAŚ petycji do parlamentarzystów i premiera Donalda Tuska. Zawierała ona dwa wnioski: o zajęcie się dekretem z 1945 r. znoszącym autonomię Śląska oraz poparcie zmian w konstytucji, pozwalającym społecznościom regionalnym na uzyskanie autonomii zgodnie z ich dążeniami i pragnieniami.

- Tylko, że nam chodzi o autonomię na wzór Hiszpanii, a nie jakiekolwiek separatystyczne działania - podkreśla Gorzelik i dodaje, że nie powinno się ulegać takim prowokacjom. Artykuł w rosyjskim dzienniku uważa za zamanipulowany.

Mieszkańcy Śląska bardzo ostrożnie podchodzą do kwestii autonomii. Do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań czy Ślązacy rzeczywiście chcieliby takiego kroku. Sonda przeprowadzona na zlecenie RAŚ wykazała za to, że choć ludzie opowiadali się za rozwiązaniami jakie daje autonomia, to jednak na pytanie wprost o autonomię, już dawali odpowiedzi przeczące. - Ludzie boją się takiego rozwiązania, ponieważ kojarzy im się z oddzieleniem Śląska od Polski, a to nieprawda - dodaje Gorzelik.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
rispetto 
sapiens

Dołączył: 17 Cze 2008
Posty: 66
Skąd: stąd
Wysłany: 2008-06-18, 07:48   

To teraz czas, żeby w kolejnym kroku "Rossijskaja Gazieta" napisała o separatystycznych dążeniach FDG oraz WFG i przyprawiła temu polityczną gębę :lol:
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-06-18, 14:21   

Nie ma obaw. Na obu forach jest wielu strażników integralności Rzeczypospolitej.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Hagedorn 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 182
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-06-19, 11:30   

kwidzin napisał/a:
Ktoś w tym kraju RAŚ jeszcze traktuje poważnie? :mrgreen:

zdziwiłbyś się... moja żona jest Ślązaczką, w ostatnim spisie ludności grubo ponad 100 tys. ludzi zadeklarowało narodowość śląską, co nasze media jakoś dziwnie przemilczały.
polskie władze usiłują bagatelizować tę kwestię, ale przypomina mi to zamiatanie brudów pod dywan - dobre na krótką metę.
 
 
danziger
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-19, 11:58   

Hagedorn napisał/a:
kwidzin napisał/a:
Ktoś w tym kraju RAŚ jeszcze traktuje poważnie? :mrgreen:

w ostatnim spisie ludności grubo ponad 100 tys. ludzi zadeklarowało narodowość śląską

Deklaracja narodowościowa to jedno, a poważne traktowanie pewnych organizacji - coś zupełnie innego.
 
 
kwidzin
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-19, 15:09   

Hagedorn napisał/a:
w ostatnim spisie ludności grubo ponad 100 tys. ludzi zadeklarowało narodowość śląską, co nasze media jakoś dziwnie przemilczały.

Wiem bo brałem w nim udział. Co do mediów się nie wypowiadam, ale w opracowaniach spisowych wszystkie dane zostały ujęte. Przy tej okazji trudno nie wspomnieć o "efekcie ankieterskim", jaki powstał w wyniku histerycznych niemal apeli RAŚ o deklarowanie w/w narodowości. Podobną akcję propagandową przeprowadziło przed spisem ZK-P. I ku zdziwieniu działaczy, wyniki dotyczące deklaracji przynależności do narodu kaszubskiego były znacznie niższe od oczekiwanych. Kaszubi owszem, deklarowali kaszubszczyznę jako język ojczysty, ale jako narodowość w zdecydowanej większości polską. Jak pisałem wcześniej kategoria "śląskości" jest o wiele bardziej złożona i nie możliwa do opisania jedną liczbą, bez odniesienia do pogłębionych badań terenowych.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl