Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sportplatz
Autor Wiadomość
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-06-16, 13:23   

Pumeks napisał/a:

A tak poza tym: stadionów i boisk było znacznie więcej, np. Heinrich-Ehlers-Platz (kiedyś wklejałem zdjęcie lotnicze na FDG), boisko na terenie byłych koszar na Strzyży, jakieś boiska w Oliwie, na Biskupiej Górce etc...

Nawet w Warzywodzie był stadion ;-)
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Gulden 

Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 345
Skąd: GD
Wysłany: 2008-06-16, 14:54   

Pumeks napisał/a:
Tym niemniej: stadion przy Traugutta był przebudowywany, zdaje się że w 1934 r. (a więc później niż wykonano fotografię zamieszczoną przez Sabaotha). Obecna niecka stadionu powstała chyba przez wydrążenie w ziemi, więc w 1933 r. płyta boiska mogła leżeć wyżej.
Stadion Alberta Forstera przebudowano w 1935 roku. Zdjęcie z albumu Był sobie Danzig -Wrzeszcz przedsatwia z lotu ptaka teren akademii i stadonu przed przebudową. Boisko jest w niecce, więc raczej nie powstała na skutek robót ziemnych, jest naturalna. Pozatym za zabudowaniami akademii dzisiaj jest góra porośnięta drzewami, więc jeśli zdjęcie Sortplatzu miałoby przedtawiać stadion z widokiem na Feldstrasse, to ktoś musiałby sobie zadać trud jej usypania w latach 30tych ;-) Wieczorem będe miał dostęp do skanera to podrzucę zdjęcie o którym wspomniałem.
 
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-16, 15:17   

Gulden napisał/a:
Boisko jest w niecce, więc raczej nie powstała na skutek robót ziemnych, jest naturalna.

Naturalna niecka akurat rozmiarów boiska? jakoś w to nie wierzę, bardziej prawdopodobne wydaje mi się wydrążenie jej przez człowieka. I wtedy oczywiście nie byłoby potrzeby wykonywania nasypu pod ulicę Smoluchowskiego.
Tym niemniej, jak zauważysz wyżej, nie obstaję przy teorii że Sportplatz ze zdjęć Sabaotha to stadion przy Traugutta - w zasadzie już przyjąłem do wiadomości, że to Kampfbahn Niederstadt.
 
 
Gulden 

Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 345
Skąd: GD
Wysłany: 2008-06-16, 15:47   

Z tym, że już na zdjęciu z lat 20tych, o którym wspominałem, widać że stadion(przed przebudową min. bez trybuny z dachem) leży w dolinie, a teren akademi na wzgórzu. Teren stadionu należał wcześniej do strzelnicy, która leżała w swego rodzaju wąwozie(między Górą Szubienniczników a ulicą Smoluchowskiego(Feldstrasse). Sportplatz ze zdjecia Sabaotha jest otoczony płaskim jak stół terenem. Pachnie mi tu żuławskim powietrzem ;-)
 
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-16, 16:04   

Jeszcze raz piszę, że dałem się przekonać, że zdjęcie Sabaotha nie jest przy Traugutta. Natomiast na zdjęciu które kiedyś wrzucałem na FDG:

jakoś się wąwozu dopatrzeć nie mogę. Obstaję przy wersji że niecka obecnego stadionu była drążona w ziemi.
 
 
Gulden 

Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 345
Skąd: GD
Wysłany: 2008-06-16, 16:07   

Właśnie o to zdjęcie z "Był sobie Danzig- Wrzeszcz" mi chodzi . Przecież wyraźnie na nim widać że boisko leży niżej w stosunku do zabudowań akademii.
 
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-16, 17:03   

Jak dotrą do mnie zdjęcia wrzucę tu lepsze skany. Nie zmieni to jednak faktu, że wszystko dokłądnie pasuje do planu z 1936 r. Kampfbahn Niederstadt. Budynek mógł być przebieralniami, mogły się tam znajdować prysznice i inne takie, pływalnia była w fosie.
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-16, 22:48   

Gulden napisał/a:
Właśnie o to zdjęcie z "Był sobie Danzig- Wrzeszcz" mi chodzi . Przecież wyraźnie na nim widać że boisko leży niżej w stosunku do zabudowań akademii.

Ono nie jest z "Był sobie Danzig- Wrzeszcz", jak łatwo się przekonać. W tamtym albumie jest mniej wyraźne i w dodatku skadrowane tak, że nie zmieścił się ani Heinrich-Ehlers-Platz, ani to co w głębi (np. Königstaler Weg, Lehrer Seminar, Blinden-Anstalt etc.)
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2008-06-16, 23:16   

To zdjęcie można znaleźć w "Danzig in 144 Bildern".
 
 
 
Gulden 

Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 345
Skąd: GD
Wysłany: 2008-06-16, 23:25   

Zgadza się w "Był sobie Danzig" jest ono bardziej wykadrowane.
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-06-19, 14:51   

W uzupełnieniu tematu:

009b.jpg
Plik ściągnięto 18282 raz(y) 39,94 KB

009a.jpg
Plik ściągnięto 18282 raz(y) 39,1 KB

_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-06-19, 14:58   

Ja zapytam czy ktoś z czytających to posiada jakieś bardziej szczegółowe informacje na temat oliwskich sportplatz'ów :?:
Do tej pory wiedziałem o ostnieniu dwóch takich miejsc.
Podczas ostatniej wystawy "Żydzi Gdańscy" okazało się, że istniał jeszcze żydowski :shock:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-06-19, 15:05   

To ja się podłączę pod pytanie villa. Ja poszukuję wszelkich informacji o boisku w Warzywodzie. Gdzie było i kto na nim grał, to wiem. Ale gdyby coś więcej...
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-06-19, 15:10   

Boisko było za szkołą przy Wyzwolenia. Nie ma go już? A kto tam grał? ja na przykład :)
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-06-19, 15:35   

Grün napisał/a:
A kto tam grał? ja na przykład :)

Tylko "ja" i "ja" :frog: Mnie interesuje to miejsce do 1945r.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl