Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sportplatz
Autor Wiadomość
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-15, 22:10   Sportplatz

Natrafiłem na jednej z aukcji na takie zdjęcia. Wygląda to na stadion przy ul. Smoluchowskiego (Feldstrasse). Po prawej stronie widać trybunę, która do dzisiaj niewiele się zmieniła, a dalej za boiskiem budynek, któy dzisiaj nie istnieje. Na kolejnym zdjęciu budynek ten podpisany jest Schwimmbad. Czyżby były tam jakieś baseny? :szczena:

Wszelkie komentarze i uwagi mile widziane.

Sportplatz.jpg
Plik ściągnięto 24237 raz(y) 47,32 KB

Schwimmbad.jpg
Plik ściągnięto 24237 raz(y) 46,26 KB

 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-15, 22:18   

Jest jeszcze jedno zdjęcie ale nie wnosi ono wiele.

Sportplatz 2.jpg
Plik ściągnięto 24234 raz(y) 36,15 KB

 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-06-15, 22:24   

Może to były jakieś baseny lecznicze? Coś w typie SPA dla sportowców?
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-15, 22:27   

Nie wykluczone ale Schwimmbad to raczej basen do pływania. Czy dałoby się zrobić jakąś wizję lokalną i porównawcze zdjęcia? Trochę się tam zmieniło, dzisiaj w tym miejscu są trybuny dla widzów.
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-06-15, 22:38   

No że Schwimmbad to basen pływacki, to jasne jak słońce. Tylko, że ja się spotkałam z takim określeniem basenów leczniczo-kąpielowych w jakimś opracowaniu dotyczącym któregoś uzdrowiska. Bodajże chodziło o Ciechocinek. No i basen to niekoniecznie musi być od razu pięćdziesiątka. Bardzom ciekawa rozwiązania zagadki :-D
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Gulden 

Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 345
Skąd: GD
Wysłany: 2008-06-15, 23:09   

To nie jest na pewno dzisiejszy stadion Lechii. Ukształtowanie terenu jest zupełnie inne, dzisiejszy stadion jest w swego rodzaju dolinie, tu widzimy na horyzoncie równinny teren. Pozatym za tym budynkiem powinny byc widoczene zabudowania akademii medycznej, te domki to raczej nie akademia.
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-06-15, 23:23   

To jest Kampfbahn Niederstadt zapewne.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-15, 23:31   

Masz Grünciu całkowitą rację, trochę mnie zmyliła ta główna trybuna. Wygląda na to, że stosowano uniwersalny projekt trybuny na różnych stadionach.

Schwimmanstalt.jpg
Plik ściągnięto 24197 raz(y) 35,02 KB

 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-06-15, 23:54   

Chylę czoła :brawo:
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-16, 02:04   

A ja bym kropki nad i jeszcze nie stawiał. Schwimmanstalt na załączonym wyżej planie to kąpielisko w dawnej fosie - tam, gdzie była trampolina oglądana niedawno w wątku rzygadkowym:

ja tam nie widzę miejsca na taki budynek z basenem :roll:
A Guldenowi proponuję żeby się przeszedł na stadion przy Traugutta i spróbował zrobić zdjęcie w taki sposób żeby w kadrze znalazły się zabudowania Akademii Medycznej.
 
 
Gulden 

Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 345
Skąd: GD
Wysłany: 2008-06-16, 10:35   

Pumeks napisał/a:

A Guldenowi proponuję żeby się przeszedł na stadion przy Traugutta i spróbował zrobić zdjęcie w taki sposób żeby w kadrze znalazły się zabudowania Akademii Medycznej.
Wklejam to co udało mi się znaleźć w internecie. Widzimy, że teren przy Smoluchowskiego jest zdecydowanie wyższy niż na zdjęciu Sportplatzu, pozatym wzgórze porośniete jest obficie drzewami. Zabudowania akademii posiadaja większe gabaryty, nie znam dokładej daty ich budowy, ale w albumie "Był sobie Danzig" dzielnice -Wrzeszcz jest zdjęcie lotnicze tego terenu z lat 20tych i budynki te już stoją. Więc jeśli to nie Kampfbahn Niederstadt ani stadion przy Feldstrasse to gdzie znajdował się Sportplatz ze zdjęcia Sabaotha :roll: ?

L2.JPG
Plik ściągnięto 24168 raz(y) 64,64 KB

L1.JPG
Plik ściągnięto 24169 raz(y) 47,43 KB

 
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-16, 11:46   

Ok jakieś zabudowania tam faktycznie widać (jakoś nie kojarzyły mi się z Akademią Medyczną, ale może masz rację). Tym niemniej: stadion przy Traugutta był przebudowywany, zdaje się że w 1934 r. (a więc później niż wykonano fotografię zamieszczoną przez Sabaotha). Obecna niecka stadionu powstała chyba przez wydrążenie w ziemi, więc w 1933 r. płyta boiska mogła leżeć wyżej.
A tak poza tym: stadionów i boisk było znacznie więcej, np. Heinrich-Ehlers-Platz (kiedyś wklejałem zdjęcie lotnicze na FDG), boisko na terenie byłych koszar na Strzyży, jakieś boiska w Oliwie, na Biskupiej Górce etc...
 
 
kwidzin
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-16, 12:04   

Grün napisał/a:
To jest Kampfbahn Niederstadt zapewne.

Z której strony bym się nie przyglądał, nie widzę podobieństw.
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-16, 12:10   

Bo obecny stadion Wybrzeża to typowa architektura dla klubów związanych z Milicją Obywatelską :hihi: (podobną kolumnadę ma zdaje się krakowska Wisła), tam na pewno była zasadnicza przebudowa po wojnie. Na korzyść Dolnego Miasta przemawia też w sumie usytuowanie tego "Schwimmbad"; przyszło mi właśnie na myśl, że ten budynek nie bardzo wygląda na krytą pływalnię - może to tylko łazienki i szatnie dla odkrytego kąpieliska w dawnej fosie? hmmm.... :roll:
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-06-16, 12:29   

Pływalnia - jako akwen była w fosie. To właśnie wygląda na obiekt infrastruktury przybasenowej. Stadion im. Gauleitera to nie bardzo może być - zbyt płasko jest w perspektywie.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl