Pomógł: 50 razy Wiek: 52 Dołączył: 10 Maj 2008 Posty: 4792 Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-06-07, 12:06 Jastrzębia Góra i okolice
Rozewie i Lisi Jar w obiektywie Henryka Poddębskiego:
Cytat:
Henryk Poddębski (1890-1945) wybitny fotograf, od 1911 r. związany z Polskim Towarzystwem Krajoznawczym, gdzie przez wiele lat kierował pracownią fotograficzną. Z ogromnym entuzjazmem i zapałem włączył się do akcji dokumentowania zabytków Polski i zmian zachodzących w odradzającym się państwie i stolicy. W 1934 r. jego archiwum liczyło ponad 6000 szklanych klisz; w latach 30. fotografował również małoobrazkowym aparatem „Leica”. Znaczną część jego dorobku stanowiły znakomite zdjęcia architektury Warszawy. Od 1925 r. prowadził znane atelier fotograficzne przy ul. Marszałkowskiej 125. Prace Poddębskiego były wysoko oceniane na wystawach w kraju i za granicą - otrzymał wiele nagród i wyróżnień.
Wędrując Drogą Nadmorską w kierunku Władysławowa , docieramy do Lisiego Jaru. W latach dwudziestych od gospodarza z Tupadeł Antoniego Białka kupił ten teren mieszkający w Warszawie hrabia Aleksander de Rosset. Wybudował on nad morzem piękną i nowoczesną jak na ówczesne czasy willę "Nad Lisim Jarem", która obecnie zwana jest "Roseltówka". Naprzeciwko gospody zacny arystokrata postawił obelisk upamiętniający wyratowanie z morskich odmętów króla Zygmunta III Wazę po nieudanej wyprawie do Szwecji. Rosset chciał w ten sposób zainteresować wczasowiczów obiektem stojącym rzekomo na historycznym miejscu. (Naprawdę król wylądował dwa kilometry na północny wschód od Lisiego Jaru, na wysokości Przylądka Rozewie ) .
Na kuli wieńczącej obelisk usadowiony został wzbijający się do lotu orzeł - symbol Polski rozpoczynającej działalność zagospodarowywania dziewiczych terenów nad Bałtykiem. Uroczyste otwarcie hotelu i odsłonięcie obelisku odbyło się w dniu Święta Morza, co wiązało się z przybyciem prezydenta Ignacego Mościckiego .We wrześniu 1939 roku hitlerowcy zdjęli z pomnika orła i wywieźli w niewiadomym kierunku. Natomiast tablica zachowała się przez okres wojny dzięki Kaszubom mieszkającym w pobliżu. Po wojnie tablica wróciła na swoje miejsce.
Niestety orła z obelisku pomimo wieloletnich poszukiwań nie udało się odnaleźć. Dopiero 25 maja 1996 roku z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Jastrzębiej Góry i przy współudziale fundatora z Gdyni odrestaurowano obelisk, zlecając wykonanie odlewu orła artyście Stanisławowi Szwechowiczowi. Działalność inż. de Rosset'a nie kończyła się na budowaniu willi i pomnika. W latach 1929 - 1931 de Rosset w porozumieniu ze spółkami "Jastgór" i "Jasne Wybrzeże" współuczestniczył w budowie nadmorskiego bulwaru z kostki brukowej, łączącego Wielką Wieś - Hallerowo (dzisiejsze Władysławowo ) z Jastrzębią Górą. W 1931 roku w asyście czterech kompanii wojska dokonano uroczystego otwarcia tej "drogi ku słońcu".
Pomógł: 19 razy Wiek: 94 Dołączył: 07 Maj 2008 Posty: 6911 Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-06-07, 19:07
feyg napisał/a:
de Rosset w porozumieniu ze spółkami "Jastgór" i "Jasne Wybrzeże" współuczestniczył w budowie nadmorskiego bulwaru z kostki brukowej, łączącego Wielką Wieś - Hallerowo (dzisiejsze Władysławowo ) z Jastrzębią Górą. W 1931 roku w asyście czterech kompanii wojska dokonano uroczystego otwarcia tej "drogi ku słońcu".
Wiek: 39 Dołączył: 11 Maj 2009 Posty: 33 Skąd: Jastrzębia Góra
Wysłany: 2010-04-01, 17:28
Witam. Uprzejmie informuję wszystkich użytkowników forum iż dnia 17 Kwietnia 2010 r. o godzinie 16.00, odbędzie się w Rozewiu na terenie osiedla wojskowego uroczyste osłonięcie pomnika wraz z tablicą pamiątkową. Jak zapewne wiecie na Pomorze w latach 30-tych stacjonowały różnego rodzaju obozy, wśród nich jedne z najbardziej prężnych i rozwijających się te w Rozewiu tj Obozy Ligi Morskiej i Kolonialnej (stacjonujące bliżej Tupadeł) i Obozy Przysposobienia Obronnego, w których stacjonowało kilkadziesiąt różnego rodzaju mniejszych jednostek w tym Legion Młodych, kultywujący postać Marszałka Piłsudskiego. Obozy stacjonowały w Rozewiu w Latach 1930 - 1939 r. Dzięki grupie pasjonatów udało się odnaleźć i odrestaurować niżej przedstawiony pomnik. Dodam, iż sam obelisk (dolna część pomnika) pochodzi właśnie z Legionu Młodych. Umieszczona jest na nim data powstania, a także inicjatorzy i wykonawcy obelisku. Tym bardziej jest cenne owe znalezisko. Pierwotnie na obelisku umiejscowione było popiersie pierwszego Marszałka Polski, które również przetrwało do dnia dzisiejszego ale ze względów technicznych jest na razie niedostępne. Górna część przedstawiająca pięknego Orła, również pochodzi z lat 30-tych i jest fragmentem innego pomnika, również związanego z Obozami PO. W przyszłości planowane jest odrestaurowanie obelisku z drugiego pomnika i przeniesienie orła na właściwy pomnik, a na obeliskie Legionu Młodych zostanie umiejscowione popiersie Piłsudskiego. Nie ukrywam, że jestem bardzo usatysfakcjonowany iż tak bliskie mi Rozewie, wzbogaci się o dwa oryginalne z lat 30-tych pomniki z ciekawą historią. Jeśli jakiś użytkownik forum, posiada jakiekolwiek informacje dotyczące Obozów w Rozewiu proszę o informacje.
P1060407.JPG Obelisk Legionu Młodych III
Plik ściągnięto 41063 raz(y) 91,78 KB
P1060400.JPG Orzeł pochodzący z drugiego Pomnika
Plik ściągnięto 41063 raz(y) 79,87 KB
P1060415.JPG Obelisk Legionu Młodych II
Plik ściągnięto 41063 raz(y) 78,74 KB
P1060409.JPG Obelisk Legionu Młodych
Plik ściągnięto 41063 raz(y) 91,64 KB
P1060399.JPG Zdjęcie całego pomnika z dnia dzisiejszego
Plik ściągnięto 41063 raz(y) 80,24 KB
_________________ Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo,
zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum