Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2010-01-23, 13:09
Nowy Port / Neufahrwasser - zniszczenia IX 1939 r.
Autor Wiadomość
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-02-11, 18:56   

pawel_45 napisał/a:
Nie widzę powodu do kapitulacji - bo przecież nie walczyliśmy. Ja traktowałem to jako wymianę informacji i przedstawianie swojego rozumienia (interpretacji) zauważanych śladów.


Ta kapitulacja to tak z przymrużeniem oka. ;-) Bardzo mi się podobała nasza wymiana informacji. Nie mogę się jednak powstrzymać od zamieszczenia jeszcze jednego znalezionego dosłownie przed chwilą zdjęcia. :mrgreen:

n0owy_port.jpg
Plik ściągnięto 18439 raz(y) 38,78 KB

 
 
pawel_45 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 282
Wysłany: 2010-02-11, 21:28   

Dobrze widoczny jest prawie nie uszkodzony duży fragment stryszku, potwierdzający zawalenie się budynku bez eksplozji pocisku wewnątrz . Ta fot. była wykonana wcześniej niż poprzednio pokazane ujęcie z tej strony. Widoczne są rozrzucone na ziemi deski i wiszące pewne elementy, które potem opadly. Fajne. :brawo:
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2010-02-11, 21:51   

Rany boskie, ja też po cichu, ale z zapartym tchem śledziłam ten wątek :brawo:
 
 
 
Jacko 
Po prostu Jacko


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 545
Skąd: Gdańsk Nowy Port Władysława IV
Wysłany: 2010-02-11, 22:28   

A ja - przyznam, że z WIELKIM trudem - powstrzymywałem się od napisania czegoś w stylu: "Nie macie jeszcze dość?", "Jak można tak długo się zastanawiać nad taką bzdurą". Ale jakoś dzielnie dotrwałem do końca i muszę przyznać, że... nie żałuję. :flaga:
_________________
 
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-02-12, 18:51   

Jaka kapitulacja !! Nie biorę jeńców!! :evil:
Gramy dalej :flaga:

Himmelfahrtkirche.jpg
Plik ściągnięto 18389 raz(y) 74,24 KB

 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-02-12, 18:58   

Niestety nie mam pod ręką dokładniejszej foty naszego kościoła. Widoczne po prawej stronie otwory zwykło się przypisywać ostrzałowi z Westerplatte. Sadzę jednak ze ich pochodzenie datuje się na rok 1945. Na zdjęciu słabo to to widać... ale z lewej strony wieży dokonano starannych napraw elewacji (chodzi o sam narożnik) , cegły maja inny odcień. Nigdy nie widziałem zdjęć uszkodzonej wieży kościoła, ciekawe jak dalece pocisk 75 mm mógł uszkodzić dość gruby mur.. gdyby trafił w żaluzje górnej części wieży to może...
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-02-12, 19:21   

Mniej więcej tak obsługa "75" widziała kościół ewangelicki w Nowym Porcie (zbyt mocno wydłużyłem ogniskową proszę to wziąć pod uwagę). Stanowisko działa znajdowało się jakieś 200 za moimi plecami ukształtowanie terenu zmieniło się w tym miejscu i wykonując zdjęcie byłem sporo wyżej. Ze stanowiska polówki, dzisiaj nic nie było by widać.

DSC_0049.jpg
Plik ściągnięto 18378 raz(y) 114,76 KB

 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-02-12, 19:27   

Suplement do poprzedniego wątku...

wiecie już jak to wygladało...

DSC_0020.jpg
Plik ściągnięto 18373 raz(y) 109,01 KB

 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2010-02-12, 21:15   

Jedyne zdjęcie uszkodzonej wieży, a raczej tego co z Himmelsfahrt Kirche zostało, widziałam w postaci cegiełki na odbudowę (malutki, kiepski skan jest u Nocnego). Również wg mojej wiedzy zniszczenia postały w trakcie ofensywy w 1945 r.

O kościele pisałam niedawno. Link jest :arrow: tu

Nie fotografowałam nigdy Kościoła Morskiego specjalnie pod kątem widocznych do dzisiaj śladów zniszczeń, ale to żaden problem.

Liczę na równie ciekawą dyskusję i nowe fakty :flaga:

himm-wieza.JPG
Plik ściągnięto 18359 raz(y) 125,15 KB

_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-02-13, 01:23   

"Gdzieś obiło mi się" iż Niemcy na wieży kościoła mieli ulokowany swój punkt obserwacyjny i przynajmniej kilka razy został on trafiony przez obsługę działa 75 mm.
 
 
Krzysztof 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 78
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 355
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2010-02-13, 09:38   

Hen Zing napisał/a:
Suplement do poprzedniego wątku...
wiecie już jak to wygladało...

Tylko, że - na tym planie nie zaznaczono przedmiotowych budynków :-/
Albo ten plan był rysowany sporo po wrześniu, gdy budynki zostały już rozebrane i zapomniano o nich, albo celowo "zapomniano" o nich, aby nie upamiętniać niefortunnego ostrzały.
Ciekawe, czy był rysowany jeszcze przez Niemców, czy już po wojnie?

dsc_0020_697[1].jpg
Plik ściągnięto 18345 raz(y) 72,92 KB

 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-02-13, 10:02   

Krzysztof napisał/a:
Hen Zing napisał/a:
Suplement do poprzedniego wątku...
wiecie już jak to wygladało...

Tylko, że - na tym planie nie zaznaczono przedmiotowych budynków :-/
Albo ten plan był rysowany sporo po wrześniu, gdy budynki zostały już rozebrane i zapomniano o nich, albo celowo "zapomniano" o nich, aby nie upamiętniać niefortunnego ostrzały.
Ciekawe, czy był rysowany jeszcze przez Niemców, czy już po wojnie?



Jest to fragment "planu 3D" znajdującego się w "Wartowni nr1" na Westerplatte. Nie mam pewności co do skali w jakiej go wykonano ale w moim zamyśle zdjęcie miało ukazać jak Niemcom udało się rozłupać wspomnianą chałupinę . Widać że niewielki błąd artylerzystów czy szyprów holowników zaowocował .
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-02-13, 10:12   

Kuglow napisał/a:
"Gdzieś obiło mi się" iż Niemcy na wieży kościoła mieli ulokowany swój punkt obserwacyjny i przynajmniej kilka razy został on trafiony przez obsługę działa 75 mm.


Relacje z obrony Westerplatte wspominają o tym. Jednak najbardziej spektakularnym trafieniem było ostrzelanie latarni morskiej. To kolejny obiekt do wymienienia w temacie. Do dziś nosi ślady starannego remontu elewacji jest to nawet lepiej widoczne niż na kościele. Niestety nie na zdjęciu które zamieściłem trzeba patrzeć niżej.

DSC_0097u.jpg
Plik ściągnięto 18338 raz(y) 103,38 KB

 
 
Łukasz 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Lis 2008
Posty: 38
Skąd: Wysoka
Wysłany: 2010-02-13, 10:27   

Według relacji kpr. Eugeniusza Grabowskiego, dowódcy działa 75 mm, wieża kościoła oberwała tylko raz. I jest to sensowne - bo po co strzelać drugi raz w cel już trafiony.

"Obserwujemy skutek, ale pocisk ponad latarnią poszedł "Panu Bogu w okno". Chwilowa konsternacja obsługi. Przypominam, że w pierwszym strzale na nowym stanowisku działo się osadza i na wynik pierwszego strzału nie należy raczej liczyć. Po kilku sekundach na tym samym celowniku idzie drugi pocisk. Tak! Pod okienkiem latarni wyrwa. Okno się powiększyło, karabin gdzieś się zapadł, pył z cegły i dym detonacji wydobywają się z wybitego otworu. Sprzęt okazał się sprawny, a obsługa dobrze wyszkolona. Stoję za celowniczym na przedłużeniu lufy, aby móc kontrolować jego pracę i podawać dane każdego strzału. I tak kolejno, w lewo, budynek po budynku, okno po oknie. Teraz nie ma już pocisków, które przenoszą. Za każdym razem okna się powiększają, a lufy karabinów maszynowych, które jeszcze przed chwilą błyskały ogniem, gdzieś znikają, naturalnie wraz ze znienawidzoną obsługą. Jeden pocisk posłaliśmy w kierunku wieży kościelnej, na której zauważyłem szkła przyrządów optycznych." (Z. Flisowski, Westerplatte, Warszawa 1978, s. 222)

W sumie wystrzelono 28 pocisków. Działko 37 mm z kolei, jak wynika z relacji plut. Józefa Łopatniuka, wystrzeliło tylko kilka razy w magazyny, po czym zostało rozbite.
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-02-13, 11:58   

Łukasz napisał/a:
Według relacji kpr. Eugeniusza Grabowskiego, dowódcy działa 75 mm, wieża kościoła oberwała tylko raz. I jest to sensowne - bo po co strzelać drugi raz w cel już trafiony.

"Obserwujemy skutek, ale pocisk ponad latarnią poszedł "Panu Bogu w okno". Chwilowa konsternacja obsługi. Przypominam, że w pierwszym strzale na nowym stanowisku działo się osadza i na wynik pierwszego strzału nie należy raczej liczyć. Po kilku sekundach na tym samym celowniku idzie drugi pocisk. Tak! Pod okienkiem latarni wyrwa. Okno się powiększyło, karabin gdzieś się zapadł, pył z cegły i dym detonacji wydobywają się z wybitego otworu. Sprzęt okazał się sprawny, a obsługa dobrze wyszkolona. Stoję za celowniczym na przedłużeniu lufy, aby móc kontrolować jego pracę i podawać dane każdego strzału. I tak kolejno, w lewo, budynek po budynku, okno po oknie. Teraz nie ma już pocisków, które przenoszą. Za każdym razem okna się powiększają, a lufy karabinów maszynowych, które jeszcze przed chwilą błyskały ogniem, gdzieś znikają, naturalnie wraz ze znienawidzoną obsługą. Jeden pocisk posłaliśmy w kierunku wieży kościelnej, na której zauważyłem szkła przyrządów optycznych." (Z. Flisowski, Westerplatte, Warszawa 1978, s. 222)

W sumie wystrzelono 28 pocisków. Działko 37 mm z kolei, jak wynika z relacji plut. Józefa Łopatniuka, wystrzeliło tylko kilka razy w magazyny, po czym zostało rozbite.



Małe sprostowanie: działka 37mm dotrwały nieuszkodzone do końca walki.
Z relacji zamieszczonej powyżej w sumie wynika że nie ma pewności czy pocisk trafił
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl