Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2010-01-23, 13:09
Nowy Port / Neufahrwasser - zniszczenia IX 1939 r.
Autor Wiadomość
Krzysztof 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 78
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 355
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2010-02-09, 08:55   

Kuglow napisał/a:
zniszczenie idące w głąb budynku a moim zdaniem powstałe jednak wskutek eksplozji pocisku

Nie wydaje mi się możliwa eksplozja wewnątrz budynku - niszcząca tą ścianę, a oszczędzająca dachy tego budynku, sąsiedniego i tego, który spadł na ulicę w całości, razem ze stropem pomiędzy II piętrem i strychem, oraz konstrukcją spajającą je.
I w tym przypadku, przewrócenie się ściany mogło być spowodowane przemieszczeniem się belki stropowej, a i całego stropu.
Czy pamiętacie, z czego strzelano, z Twierdzy Wisłoujście? Ostrzał z tego kierunku najbardziej mi pasuje.

westerplatteuc3[1].r2.jpg
Plik ściągnięto 18713 raz(y) 79,94 KB

 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-02-09, 14:46   

Cytat:
Czy pamiętacie, z czego strzelano, z Twierdzy Wisłoujście?
Z tego co pamiętam to stała tam bateria moździerzy 210 mm. Wg. mnie ostrzał stromotorowy moździerzy nie wchodzi w tym przypadku w grę.
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-02-10, 20:30   

Witam powtórnie.
Przypomnę że nikt nie obalił póki co mojej uwagi o tym że budynek został zniszczony rano 1.09. Zatem ostrzał z morza z lądu czy skądkolwiek nie może być brany pod uwagę. Rano 01.09 w akcji brał udział jedynie S-H
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-02-10, 21:18   

Hen Zing napisał/a:
nikt nie obalił póki co mojej uwagi o tym że budynek został zniszczony rano 1.09.
Pokuszę się o stwierdzenie , iż na kronice filmowej widać stojący jeszcze w całości budynek , więc raczej nie został zniszczony po pierwszych porannych salwach.
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-02-10, 22:15   

Kuglow napisał/a:
Hen Zing napisał/a:
nikt nie obalił póki co mojej uwagi o tym że budynek został zniszczony rano 1.09.
Pokuszę się o stwierdzenie , iż na kronice filmowej widać stojący jeszcze w całości budynek , więc raczej nie został zniszczony po pierwszych porannych salwach.

Westerplatte szturmowano 1.09 dwukrotnie :rozpacz: , prawdopodobnie kronikę nakręcono w trakcie pierwszego ataku... to oczywiste ... Niemiec szedł po triumfalne zwycięstwo....
Koledzy... więcej realizmu.. spodziewacie się w oficjalniej kronice widoku zburzenia domostwa jakiejś "frau" salwą z pancernika... i to niemieckiego... :hihi:
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-02-10, 22:32   

Proszę :roll:

001.jpg
Plik ściągnięto 18640 raz(y) 104,19 KB

 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-02-10, 22:39   

Hen Zing napisał/a:
W książce "Wojna zaczęła się na Westerplatte" na zdjęciu nr 144 widać zniszczony dom i dym dopalających się warsztatów RPiDW. Sądzę że wymienione zdjęcie zostało wykonane w drugiej fazie walki 01.09.


Sądząc po rozmiarze pożaru można przyjąć iż warsztaty RPiDW nie gaszone mogły płonąć przez kilka dni. Dym z nich mógł snuć się nawet czwartego dnia obrony , więc to wg. mnie niezbyt przekonujący argument o zniszczeniu budynku już 1 września.
 
 
pawel_45 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 282
Wysłany: 2010-02-10, 23:21   

Hen Zing napisał/a:
Witam powtórnie.
Przypomnę że nikt nie obalił póki co mojej uwagi o tym że budynek został zniszczony rano 1.09. Zatem ostrzał z morza z lądu czy skądkolwiek nie może być brany pod uwagę. Rano 01.09 w akcji brał udział jedynie S-H


Ja nie zamierzam obalać - bo sądzę podobnie, lecz nie mogę znależć zapisów o terminach przemieszczania SH. Będę szukał dalej.

Co do filmu - to nie jest on zmontowany zgodnie z chronologią wydarzeń. 0:29 - widać zburzony dom, 0:43 - cały.

Ostrzelanie nabrzeża i budynków (widoczne z lewej str. ekranu) 0:22-0:31.
Pozdrawiam.
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-02-11, 01:05   

pawel_45 napisał/a:
nie mogę znależć zapisów o terminach przemieszczania SH.
Zapisy takowe umieszczone są tu przez użytkownika Mac: http://odkrywca.pl/westerplatte-,643989.html

pawel_45 napisał/a:
Co do filmu - to nie jest on zmontowany zgodnie z chronologią wydarzeń. 0:29 - widać zburzony dom, 0:43 - cały.


Na ten fakt nie zwróciłem uwagi. Mój błąd
 
 
Łukasz 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Lis 2008
Posty: 38
Skąd: Wysoka
Wysłany: 2010-02-11, 10:44   

Z relacji plut. Władysława Barana, dowódcy cekaemów placówki "Prom" (tej najbliższej Zakrętu Pięciu Gwizdków) o początkach walk 1 września (Z. Flisowski, Westerplatte, Warszawa 1978, s. 118):

"W odległości kilkuset metrów przed nami, za murem, zapłonęły drewniane warsztaty portowe i znajdujące się tam składy materiałów pędnych. Zapalił je, jak się później dowiedzieliśmy, pancernik Schleswig-Holstein, który strzelał do nas z kanału z odległości około 600 m zupełnie płaskim torem, zawadzając pociskami o dachy zabudowań stojących na linii jego strzału."
 
 
pawel_45 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 282
Wysłany: 2010-02-11, 13:03   

Dziękuję Ci za ten adres – wprawdzie nie jest to ten którego poszukuję, ale tu również zawarta jest część potrzebnych informacji.
Jak wynika z nich SH ostrzeliwał Westerplatte w dniu 01.09.1939r. od godz. 4:48 do 4:55 z pozycji bliskiej Nabrzeża Pięciu Gwizdków (na kursie 34,5 stopnia – jak zapisałem sobie z innej informacji). Wystrzelono na tej pozycji w ciągu 7 min. tylko 8 pocisków z dział kal. 280 mm i 59 z dział kal.150 mm (nie licząc strzałów z innych środków ogniowych). Następnie okręt przeholowano w kier. Mewiego Szańca – skąd od godz. 07:40 w kilku turach ostrzeliwano Westerplatte. Z tej pozycji ostrzał trwał łącznie 63 min. i wystrzelono 96 pocisków kal. 280 mm i 407 pocisków kal. 150 mm.
Takie działanie spowodowane było moim zdaniem właśnie trafieniem budynku na nabrzeżu.
W dzienniku pokładowym okrętu zapisane są trudności w dogodnym dla ostrzału ustawieniu okrętu na początkowej pozycji. Jeśli dobrze pamiętam występuje nawet wzmianka o przesłonięciu (nie uwolnieniu) pola ostrzału.
Biorąc pod uwagę te zapisy, a także informację podaną przez Łukasza – można chyba z wystarczającą pewnością przyjąć założenie o zburzeniu omawianego budynku przez artylerię SH w początkowej fazie ostrzału Westerplatte w dniu 01.09.1939r.
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-02-11, 15:47   

pawel_45 napisał/a:
W dzienniku pokładowym okrętu zapisane są trudności w dogodnym dla ostrzału ustawieniu okrętu na początkowej pozycji. Jeśli dobrze pamiętam występuje nawet wzmianka o przesłonięciu (nie uwolnieniu) pola ostrzału.


Czy dostępny jest Pawle ten dziennik w internecie ? Gdybyś dysponował jakimś linkiem to byłbym bardzo wdzięczny.

Cytat:
Biorąc pod uwagę te zapisy, a także informację podaną przez Łukasza – można chyba z wystarczającą pewnością przyjąć założenie o zburzeniu omawianego budynku przez artylerię SH w początkowej fazie ostrzału Westerplatte w dniu 01.09.1939r.


Wobec takich argumentów nie pozostaje mi nic innego jak skapitulować i wywiesić białą flagę. :biala: Dziękuję moim szanownym rozmówcom za rzeczowe wypowiedzi. Było mi niezmiernie miło móc rozszyfrować przy Waszej pomocy sprawę zniszczenia tego budynku. :brawo: :flaga: :mrgreen:
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-02-11, 15:50   

Z zapartym tchem śledziłem wasze wypowiedzi i wielkie obeznanie w temacie :brawo:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2010-02-11, 15:55   

Ja również. Niesamowite i bardzo specjalistyczne informacje dzięki Wam się pojawiły.
Dziękuję :brawo: :flaga:

Liczę na kolejne ciekawostki w tym temacie.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
pawel_45 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 282
Wysłany: 2010-02-11, 16:25   

Kuglow napisał/a:
...Wobec takich argumentów nie pozostaje mi nic innego jak skapitulować i wywiesić białą flagę. :biala: Dziękuję moim szanownym rozmówcom za rzeczowe wypowiedzi. Było mi niezmiernie miło móc rozszyfrować przy Waszej pomocy sprawę zniszczenia tego budynku. :brawo: :flaga: :mrgreen:


Nie widzę powodu do kapitulacji - bo przecież nie walczyliśmy. Ja traktowałem to jako wymianę informacji i przedstawianie swojego rozumienia (interpretacji) zauważanych śladów.

Niestety dotychczas nie odnalazłem tej strony, ponieważ wchodziłem tam przez wskazania z innych stron. Jednak różne materiały z dziennika pokładowego spotykałem również w innych miejscach, np. na jakiejś stronie mającej w tytule osła. Nie pamiętam dokładnie czy było tam "osioł.pl", czy "osioł.net", albo "osioł.com". Ten osioł jakoś utkwil mi w pamięci.
Oczywiście jak znajdę - to zapodam.
Pozdrawiam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl