Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2010-01-23, 13:09
Nowy Port / Neufahrwasser - zniszczenia IX 1939 r.
Autor Wiadomość
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-01-19, 00:43   

Skoro już ustaliliśmy w którym miejscu znajdował się ten budynek , to może byśmy ustalili sprawcę zniszczenia? Co Wy na to? Moja hipoteza jest taka, że to rezultat pomyłkowego ostrzału artylerii niemieckiej z rejonu Heubude. Mogę się jednak mylić , lecz ta wersja wydaje mi się prawdopodobna.
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2010-01-19, 07:38   

Gdzieś czytałem, że te zniszczenia to efekt podmuchu salw z pancernika.
_________________

 
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2010-01-19, 09:54   

A ja kolei słyszałam, że to efekt ostrzału z zatoki. Ale głowy nie dam.
 
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-01-19, 16:37   

renekk napisał/a:
Gdzieś czytałem, że te zniszczenia to efekt podmuchu salw z pancernika.
http://www.youtube.com/watch?v=CgNFz76xHkM Na tym filmie w 43 sekundzie z lewej strony widać budynek jeszcze nie zniszczony więc raczej to nie jest efekt podmuchów od wystrzałów.
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2010-01-19, 23:52   

Ja jestem laikiem, ale wydaje mi się że to nie wygląda na efekt podmuchów po oddanych strzałach z pancernika. Jakieś drewniane szopy, albo dachy na domach to mogły "polecieć". Na zdjęciach widać, że poleciały okna i dachówki w sąsiednich budynkach, ale nie pozawalały się.
Taka wyrwa w tylko jednym piętrowym, murowanym budynku jakoś mi nie pasuje do teorii "podmuchu" :idea:
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-01-20, 00:27   

Zrzut z kroniki filmowej pokazuje budynek jeszcze nie zniszczony. Na zdjęciu z albumu foto-Sonnke również widać nieuszkodzony budynek , mimo iż teren składnicy tranzytowej jest już poważnie zniszczony i wydaje mi się że widoczne płomienie mogą pochodzić z ostrzelanej w szóstym dniu obrony przez obsługę polskiego działka Bofors kal.37 mm cysterny z benzolem . Wg. mnie zniszczenia budynku dokonały się być może nawet szóstego września. W żaden sposób więc nie może być to efekt podmuchu od wystrzałów pancernika.

Picture 3.jpg
Plik ściągnięto 19925 raz(y) 26,28 KB

Westerplatte in flammen.jpg
Plik ściągnięto 19925 raz(y) 47,76 KB

 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-01-22, 23:55   

Płomienie na drugim zdjeciu to pożar zakładów Rady Portu i Dróg Wodnych - efekt nieudolnego strzelania z S-H. jeszcze I września.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-01-23, 00:17   

Grün napisał/a:
Płomienie na drugim zdjeciu to pożar zakładów Rady Portu i Dróg Wodnych - efekt nieudolnego strzelania z S-H. jeszcze I września.
Wielkie dzięki Grun za sprostowanie!!! :brawo: :flaga:
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-02-06, 22:01   

W książce "Wojna zaczęła się na Westerplatte" na zdjęciu nr 144 widać zniszczony dom i dym dopalających się warsztatów RPiDW. Sądzę że wymienione zdjęcie zostało wykonane w drugiej fazie walki 01.09. Stawiam na fatalny w skutkach błąd artylerzystów S-H. Po opuszczeniu przez obrońców placówki "Prom" Niemcy przenieśli ogień w głąb półwyspu czyli znacząco w lewo. Możliwe że okręt obrócił się nieco w lewo a koordynaty ostrzału oficer podawał jak w walce na morzu czyli jednakowe dla wszystkich pięciu dział kal. 150 mm no i pocisk rufowej "150" przeszedł po prostu przez dom. Kierunek skąd padł strzał wskazuje leżący gruz (oś Wisłoujście Westerplatte). Sądzę że pocisk nie eksplodował. Wybuch czegokolwiek wewnątrz budynku rozrzucił by cegły we wszystkich kierunkach, zerwał by dach a nie pozostawił by go na parterze.
Spekulacja prawdopodobna?
Pozdrawiam
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-02-07, 10:33   

W książce "Westerplatte 1939 prawdziwa historia" autor wskazuje sprawcę ... rufowe działo 280mm z S-H . Dom został zniszczony po godz. 7.38 przed wycofaniem sie naszych z plac "Prom". Można się zastanawiać czy budynek legł od podmuchu z salwy czy jednak został trafiony ...
 
 
pawel_45 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 282
Wysłany: 2010-02-07, 14:56   

Hen Zing napisał/a:
...pocisk rufowej "150" przeszedł po prostu przez dom. Kierunek skąd padł strzał wskazuje leżący gruz (oś Wisłoujście Westerplatte). Sądzę że pocisk nie eksplodował. Wybuch czegokolwiek wewnątrz budynku rozrzucił by cegły we wszystkich kierunkach, zerwał by dach a nie pozostawił by go na parterze.
Spekulacja prawdopodobna?
Pozdrawiam


Czy dom został trafiony pociskiem, który nie eksplodował?
Być może. Jednak skala zniszczeń wskazuje moim zdaniem na niezłe dmuchnięcie i to chyba nie przez działo kal. 15 cm.
Zakładając uderzenie pocisku 150 mm (bez eksplozji) – w tekturowej tarczy powstałby otwór wielkości jego kalibru. W ścianie drewnianej budy – wyłamane parę desek. W murowanej ścianie grubości 1-ej cegły dziura ok. 1-metrowej średnicy lub niewiele większa.
Na to, że nie nastąpiła w tym miejscu eksplozja pocisku wskazuje wygląd całej połaci dachu leżącej na kupie gruzu. Po eksplozji deskowanie dachu rozleciałoby się, a na odsłoniętej ścianie wewnętrznej pierwszego piętra widoczne by były ślady po odłamkach.
Na fot. bez opisu firmy Soennke widać cegły rozsypane na ulicy na kilka metrów za dom. Jest ich sporo więcej, niż mógł wybić pojedynczy pocisk i wskazuje kierunek podmuchu.
Wszystkie szyby widocznych na pierwszej fot. budynków zostały wybite – przecież nie od uderzenia tego pocisku – lecz lokalnie dużego nadciśnienia.
Jeszcze lepiej można dostrzec skutki podmuchu na fot. zamieszczonej przez Kuglowa. Na dachu i pod białą ścianą szczytową budynku z prawej strony fot. widać dużą ilość gałęzi drzew. Te drzewa (przed zniszczeniem ich, oraz budynku) widać doskonale na rozkładowej fot. Grzecha z szeroką panoramą tego rejonu.
Na podstawie widocznych na zamieszczonych fot. śladów – za głównego sprawcę tak rozległych zniszczeń uważam podmuch powstały w wyniku wystrzału z działa (dział) w tym kierunku, i to raczej większego kalibru niż 150 mm. Nie wykluczam równoczesnego przebicia przez pocisk z dennym zapalnikiem zwłocznym (albo nie zadziałaniem zapalnika bezzwłocznego).
Pozdrawiam.
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-02-07, 15:34   

Pozwolę sobie zwrócić uwagę na zdjęcie z albumu Foto Sonnke wklejone wcześniej przez Feyga, przedstawiające zniszczony budynek i wystawioną w oknie części niezniszczonej flagę hitlerowską. Szyby są wybite a jednak flaga niewzruszenie powiewa.Podmuch który byłby w stanie dokonać takich zniszczeń nie oszczędziłby tej flagi. Wg. mnie może to świadczyć o trafieniu domu przez pocisk.

Foto Sohnke1.JPG
Plik ściągnięto 19780 raz(y) 63,35 KB

 
 
pawel_45 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 282
Wysłany: 2010-02-07, 16:17   

Kuglow napisał/a:
... Szyby są wybite a jednak flaga niewzruszenie powiewa.Podmuch który byłby w stanie dokonać takich zniszczeń nie oszczędziłby tej flagi. Wg. mnie może to świadczyć o trafieniu domu przez pocisk.

Wszak ten symbol miał trwać niewzruszenie 1000 lat. :hihi:
Ale tak na poważnie - flaga w łopocie wytrzymuje długotrwale duże obciążenia bo wykonana jest z materiału podatnego. Nacisk na dużą powierzchnię szyby, czy murowanej ściany spowoduje ugięcie przekraczające wytrzymałość mechaniczną i rozpadnięcie się takiego materialu nie podatnego.
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-02-07, 16:30   

pawel_45 napisał/a:
Nacisk na dużą powierzchnię szyby, czy murowanej ściany spowoduje ugięcie przekraczające wytrzymałość mechaniczną i rozpadnięcie się takiego materialu nie podatnego.
Jednak klosz w stojącej latarni jest cały i cały jest fragment płotku i drzewko (że nie wspomnę o bluszczu). Dalej będę upierał się przy eksplozji pocisku. :flaga:
 
 
pawel_45 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 282
Wysłany: 2010-02-07, 17:05   

Kuglow napisał/a:
...Jednak klosz w stojącej latarni jest cały i cały jest fragment płotku i drzewko (że nie wspomnę o bluszczu). Dalej będę upierał się przy eksplozji pocisku. :flaga:

Twoja wola - wcale nie nalegam na zmianę zdania przez Ciebie. Próbuję tylko wskazać dlaczego nie podzielam takiego spojrzenia na ten temat.
Jeśli narysujesz sobie schemat rozkładu sił na powierzchnię płaską i sferyczną - to łatwiej będzie Ci zrozumieć dlaczego klosz latarni wytrzymał, albo uwzględnisz większą podatność drewna na ugięcie niż muru z cegły, ażur płotu zmniejszający jego powierzchnię mniej więcej o połowę i wielką podatność bluszczu - przy tym mającego za sobą bliskie wsparcie ściany. Ale nie chcę Ci niczego wpierać - ja tak na to spoglądam - Ty możesz inaczej.Jestem jednak głęboko przekonany, że pocisk nie mógł eksplodować w tym domu, a przebicie i wylot pocisku nie spowodował takiego zniszczenia. Widziałem sporo przestrzelin w różnych obiektach dokonanych różnymi pociskami i dlatego tak to oceniam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl