Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Fajki, tabakierki wytwarzane/używane w Gdańsku i na Pomorzu
Autor Wiadomość
Remington 
AJ ŁONT JU!


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 10 Lut 2009
Posty: 117
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-02-25, 11:14   

Tak wogóle to poluję na białą glinkę, ale u nas jej nie ma, chyba najbliżej u Czechów. Pewnie z tego powodu u nas czasem wypalano takie fajki z szarego kaolinu. Kawałki znajdowałem na fortyfikacjach Danziga.
Glinę do swoich fajek pozyskałem w Lidzbarku Warmińskim, gdzie robiono głębokie odwierty, więc uzbierałem cobie całą siatkę.
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-03-02, 16:39   

Rybak kaszubski

Rybak kaszubski z tabaką.jpg
Plik ściągnięto 15511 raz(y) 40,35 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-05-30, 20:11   

Interesująca wiadomość z Pisma miłośników fajki i relaksu z fajką http://www.kalumet.pl/2aktualnosci.htm

Cytat:
Fajka prezydenta licytowana

(Inf. wł. 11.03.2009.)



Specjalny model fajki Stanwell ex-prezydenta Lecha Wałęsy znalazł się na licytacji. Tę intrygującą informację otrzymaliśmy od Waldemara Szemitko z sulęcińskiego Klubu Fajki im. Hucka Finna. Zawierała się ona dosłownie w jednym zdaniu: - Polecam obserwowanie niezwykle ciekawej aukcji Allegro: http://www.allegro.pl/ite...cha_walesy.html

Po wejściu na wskazaną stronę widać wszystko. Okazało się (na szczęście), że nie jest to fajka, którą Janusz K. Molski, w czasie stanu wojennego, za pośrednictwem jednego z księży, przekazał prezydentowi Wałęsie, wówczas jeszcze "tylko" przywódcy Solidarności, nadesłana przez fajczarzy angielskich. Ale oczywiście warto zajrzeć na allegro i... Wybór należy do naszych Czytelników.


Najwyższa oferta (42 300 zł) była poniżej ceny minimalnej !!! Nie dowierzacie, popatrzcie jeszcze raz... http://www.allegro.pl/ite...cha_walesy.html
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-05-30, 20:35   

E. Zimmermann napisał/a:

Najwyższa oferta (42 300 zł) była poniżej ceny minimalnej !!! Nie dowierzacie, popatrzcie jeszcze raz... http://www.allegro.pl/ite...cha_walesy.html

Ja nie dowierzam w prawdziwość przebiegu tej aukcji.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-05-30, 20:43   

fritzek napisał/a:

(...) Ja nie dowierzam w prawdziwość przebiegu tej aukcji.


Dwie ostatnie oferty kontrahentów mających po 15 i 19 transakcji na koncie, przebijających się wzajemnie na poziomie ponad czterdziestu tys. zł, rzeczywiście mogą prowadzić do takich wniosków...
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-05-30, 20:57   

E. Zimmermann napisał/a:
fritzek napisał/a:

(...) Ja nie dowierzam w prawdziwość przebiegu tej aukcji.


Dwie ostatnie oferty kontrahentów mających po 15 i 19 transakcji na koncie, przebijających się wzajemnie na poziomie ponad czterdziestu tys. zł, rzeczywiście mogą prowadzić do takich wniosków...

Wg mnie stary numer pt. ile da realny kupiec. Wystawia się przedmiot z astronomiczną ceną minimalną i w licytację "wpuszcza" się znajomych podbijających stawkę. Rzecz oczywiście nie zostaje sprzedana, i po jakimś czasie pojawia się znowu na aukcji z minimum, albo wywoławczą na realnym poziomie. Albo liczy się na "jelenia".

Ciekawa jestem czy fajka Wałęsy pojawi się po raz kolejny na aukcji i w jakiej cenie.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-05-30, 21:10   

fritzek napisał/a:

Wg mnie stary numer pt. ile da realny kupiec. Wystawia się przedmiot z astronomiczną ceną minimalną i w licytację "wpuszcza" się znajomych podbijających stawkę. Rzecz oczywiście nie zostaje sprzedana, i po jakimś czasie pojawia się znowu na aukcji z minimum, albo wywoławczą na realnym poziomie. Albo liczy się na "jelenia". (...)


Fajne jest też podobieństwo nicków obu Pań, Moniki i Marty (?), oraz data zarejestrowania na Allegro (3 i 8 luty 2007 roku) a także profil wcześniejszych zakupów.
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-05-30, 21:18   

E. Zimmermann napisał/a:
fritzek napisał/a:

Wg mnie stary numer pt. ile da realny kupiec. Wystawia się przedmiot z astronomiczną ceną minimalną i w licytację "wpuszcza" się znajomych podbijających stawkę. Rzecz oczywiście nie zostaje sprzedana, i po jakimś czasie pojawia się znowu na aukcji z minimum, albo wywoławczą na realnym poziomie. Albo liczy się na "jelenia". (...)


Fajne jest też podobieństwo nicków obu Pań (?), Moniki i Marty, oraz data zarejestrowania na Allegro (3 i 8 luty 2007 roku) a także profil wcześniejszych zakupów.

Może fajka Lecha Wałęsy ma ma jakieś wybitne właściwości odchudzające? I dlatego się szarpnęły na ponad 40 tys. w licytacji? :hihi:
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-05-31, 13:58   

Pewnie to przypadek, ale zaraz po naszej dyskusji aukcja, na której licytowano fajkę byłego prezydenta, została przeniesiona do archiwum Allegro.
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-05-31, 19:44   

E. Zimmermann napisał/a:
Pewnie to przypadek, ale zaraz po naszej dyskusji aukcja, na której licytowano fajkę byłego prezydenta, została przeniesiona do archiwum Allegro.

To tylko potwierdza moje przypuszczenia o szwindlu.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-06-03, 12:34   

Rozpracowywany na WFG intrygujący przebieg licytacji fajki byłego prezydenta, Lecha Wałęsy, jest tematem przygotowywanego w tej chwili artykułu Doroty Abramowicz. Ukaże się jutro w Dzienniku Bałtyckim i zawierać będzie wyjaśnienie losów fajki Lecha Wałęsy, która była wystawiona na Allegro z ceną minimalną (uchylę rąbka tajemnicy) - 50 000 zł.
Ostatnio zmieniony przez ezet 2013-05-01, 14:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-06-03, 13:16   

Bardzo jestem ciekawa wyników dziennikarskiego śledztwa :idea:
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-06-04, 11:29   

fritzek napisał/a:
Bardzo jestem ciekawa wyników dziennikarskiego śledztwa :idea:


No to zapraszam do lektury http://danzig.naszemiasto...ia/1008311.html




Cytat:
SZEWC CHCIAŁ SPRZEDAĆ FAJKĘ LECHA WAŁĘSY ZA 50 TYS. ZŁ.

Specjalny model fajki Stanwell, należącej do byłego prezydenta Lecha Wałęsy, został wystawiony na Allegro za 10 zł. Po osiągnięciu ceny 42 300 zł... sprzedający wycofał fajkę z licytacji. Uzasadnienie - nie osiągnęła ceny minimalnej.

Tajemnicza aukcja zainteresowała fajczarzy hobbystów. Natychmiast postanowili oni sprawdzić, czy na aukcję nie trafił aby słynny egzemplarz, z którym w latach 80. często fotografował się Lech Wałęsa.
Został on podarowany ówczesnemu przywódcy Solidarności przez brytyjski The Pipe Smokers' Council, który nadał Wałęsie tytuł Fajczarza Roku na początku w 1981 roku. Wątpliwości zostały szybko rozwiane - na Allegro nie pojawił się brytyjski podarunek.

- Jest to dobrej klasy fajka, wyprodukowana w Danii z korzenia wrzośca (krzewu rosnącego nad Morzem Śródziemnym), specjalnie piaskowana - mówi Edward Zimmermann, ekspert Rady Polskich Klubów Fajki, którego zbiory, wraz z fajkami Lecha Wałęsy, były eksponowane na największej wystawie fajek w Polsce, zorganizowanej przez Centralne Muzeum Morskie w latach 1990 - 1991 w Danzigu. Egzemplarza wystawionego na Allegro na wystawie nie było. A cena? - Gdyby nie wygrawerowana na ustniku dedykacja "Lechowi Wałęsie" fajka z licytacji warta byłaby około 200 złotych - twierdzi ekspert.

Lech Wałęsa z zaciekawieniem ogląda zdjęcie wystawionej na sprzedaż fajki. Dziś z zaciąganiem się tytoniem nie ma nic wspólnego.

W 1994 roku, w ciągu jednego dnia udało mu się rzucić - skutecznie - palenie.

Były prezydent twierdzi, że sam fajki na Allegro nie wystawiał, nie pamięta też, komu i w jakich okolicznościach mógł ją podarować.

- Od pani się dowiaduję o aukcji - przyznaje zdziwiony Lech Wałęsa. A po kilku godzinach przysyła do redakcji pytanie: - Chciałbym wiedzieć, kto ma tę zaginioną fajkę.

Wysyłamy sprzedającemu kilka pytań - o pochodzenie fajki, minimalną cenę, jej przyszłe losy po usunięciu z aukcji. W odpowiedzi przychodzi krótki list z numerem telefonu obecnego właściciela Stanwella.

Pan Jan jest szewcem, od niedawna mieszka w pobliżu Drezdenka. Fajkę kupił przed 10 laty w Poznaniu, podczas akcji charytatywnej, organizowanej wspólnie przez jedną z gazet i stacji radiowych na rzecz chorego na białaczkę dziecka. Wszystkich przelicytował, zapłacił wówczas 16 tys. zł. - Dostałem fajkę wraz z certyfikatem, podpisanym przez Lecha Wałęsę - wyjaśnia pan Jan. - Dlaczego zaangażowałem się w licytację? Straciłem wówczas duże pieniądze w Banku Staropolskim. Postanowiłem więc to, co mi zostało, zainwestować bezpieczniej niż na lokacie bankowej. Wybrałem przedmiot należący do jednego z najsławniejszych Polaków. Pomyślałem sobie - kto jak kto, ale Lech Wałęsa na cenie nie straci.

Przez lata fajka dedykowana Wałęsie była pieczołowicie przechowywana przez szewca z Poznania.

- Teraz, gdy się przeprowadziłem, nadeszły znów gorsze dni i muszę fajkę sprzedać - tłumaczy właściciel Stanwella. - Nie chciałem, by w aukcji uczestniczył ktoś niepoważny, ustaliłem więc zaporowo cenę minimalną na 50 tysięcy złotych. Nie osiągnęła tej kwoty w Polsce. Nawet rozważałem obniżenie ceny, ale ostatnie licytujące osoby, oferujące nieco ponad 42 tysiące złotych, już się do mnie nie odezwały. Może potraktowały udział w licytacji jako żart. Poza tym ze względu na kryzys ludzie teraz nie wydają tak łatwo pieniędzy. Postanowiłem wobec tego wycofać fajkę z aukcji.
Pan Jan nie zamierza jednak zrezygnować ze sprzedaży. Rozmawiał już z mieszkającą w USA córką, która zaoferowała, że wystawi Stanwella, wraz z potwierdzającym jego autentyczność certyfikatem, na rynku amerykańskim.

Edward Zimmermann uważa, że pomysł ze sprzedażą fajki pierwszego przywódcy Solidarności w Stanach Zjednoczonych może przynieść wymierne efekty finansowe.

- Nie wykluczam, że w USA Stanwell Wałęsy osiągnie bardzo wysoką cenę - przyznaje ekspert. - Tam głównie liczyć się będzie obecność Lecha Wałęsy w najnowszej historii oraz fakt, iż jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Tego typu przedmioty są bardzo poszukiwane na rynku kolekcjonerskim w Stanach.

Dorota Abramowicz - POLSKA Dziennik Bałtycki


40_1008311_1_d_8684.jpg
Lech Wałęsa często był fotografowany ze słynną fajką. fot. Leonard Szmaglik/kfp
Plik ściągnięto 15326 raz(y) 18,71 KB

 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-06-04, 12:03   

Czyli fajka jest prawdziwa a historia "lokaty" fajkowej wciagająca.
Brawa za to dochodzenie dla autorów :brawo:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-06-04, 13:54   

Fajka prawdziwa, sprzedawca uczciwy, śledztwo I klasa :-D
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl