Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Porcelanka - Wejherowo
Autor Wiadomość
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2009-10-26, 13:15   Porcelanka - Wejherowo

Z mojej kolekcji. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez feyg 2009-10-27, 00:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-10-28, 21:09   

Cytat z "Bedekera Wejherowskiego":
Cytat:
W okresie pruskim w Wejherowie przy Sackgasse 11 (ul. Klasztorna ) mieściły się browar i słodownia, które w 1917 r. zostały przejęte przez browar danzigi. W okresie międzywojennym znajdowała się tutaj hurtownia piwa. Jej właściciel, Feliks Gleske, prowadził również fabrykę lemoniad, wód gazowanych i soków owocowych oraz wytwórnię kawy słodowej. Po II wojnie przez wiele lat dawny browar zajmowało przedsiębiorstwo "Las", obecnie spółka spożywcza "Cedron.


W Archiwum Państwowym w Danzigu w zespole Sądu Grodzkiego w Wejherowie zachowały się akta rejestrowe firmy:
Cytat:
sygnatura: 93/154/0/57
tytuł i daty: Feliks Gleske, Rozlewnia i Hurtownia Piwa oraz Wytwórnia Lemoniad, Wejjherowo; 1935-1942
opis: poszyt; stan dobry; ; ; ; k.28; ; RHA II 247; ; Dział A
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
dr_Baetge 

Dołączył: 30 Cze 2009
Posty: 59
Skąd: z pomorskich lasów;)
Wysłany: 2010-03-03, 22:46   

feyg napisał/a:
Cytat z "Bedekera Wejherowskiego":
Cytat:
W okresie pruskim w Wejherowie przy Sackgasse 11 (ul. Klasztorna ) mieściły się browar i słodownia, które w 1917 r. zostały przejęte przez browar danzigi. W okresie międzywojennym znajdowała się tutaj hurtownia piwa. Jej właściciel, Feliks Gleske, prowadził również fabrykę lemoniad, wód gazowanych i soków owocowych oraz wytwórnię kawy słodowej. Po II wojnie przez wiele lat dawny browar zajmowało przedsiębiorstwo "Las", obecnie spółka spożywcza "Cedron.


Obecnie nawet nie spółka spożywcza. Obiekt kilka lat temu został bezmyślnie sprzedany prywatnemu inwestorowi, który o zgrozo przystąpił do jego rozbiórki. Na szczeście interwencja u konserwatora zabytków powstrzymała zapędy tego bezmózgowca. Niestety obiekt w 1/3 rozebrano i niszczeje on z dnia na dzień, bo choć rozbiórkę powstrzymano, właściciel , chyba celowo, nie przejawia zainteresowania tym obiektem i chce go raczej doprowadzić do ruiny niż o niego zadbać.
Na zdjęciu widok od północnej strony na rozebraną cześć budynku głównego (niestety obiekt jest zamknięty i otoczony bardzo wysokim murem.

Feliks Gleske miał także sklep ze swoimi "wyrobami" przy dzisiejszej ulicy Sobieskiego, w kamienicy na wysokości budynku Nadleśnictwa Wejherowo.
 
 
dr_Baetge 

Dołączył: 30 Cze 2009
Posty: 59
Skąd: z pomorskich lasów;)
Wysłany: 2010-03-05, 22:21   

To co zostało z rozlewni piwa Engling mieszczącej się przy ulicy Wałowej w Wejherowie /na pierwszej prezentowanej w tym poście przez Kuglowa porcelance/. Po wojnie mieściła się tu rozlewnia oranżady, toniku etc..Była to wówczas filia zakładów "Cedron"/ którego główny budynek znajduje się na zdjęciu wyżej, przed wojna - browar Gleskie`go/.Zakłady Cedron produkowały znane w regionie wino "cedron"/ :hihi: :hihi:
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-03-06, 02:06   

Wielkie dzięki za przybliżenie lokalizacji browarów wejherowskich!! :brawo: :flaga:
 
 
dr_Baetge 

Dołączył: 30 Cze 2009
Posty: 59
Skąd: z pomorskich lasów;)
Wysłany: 2010-03-06, 12:40   

Na zdrowie, ale do pełni szczęścia brakuje Ci zapewne jeszcze tego... ;-)
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-03-06, 13:29   

dr_Baetge napisał/a:
do pełni szczęścia brakuje Ci zapewne jeszcze tego...
Nic dodać , nic ująć !!! Teraz już jestem uszczęśliwiony!!! :brawo: :mrgreen: :flaga:
 
 
dr_Baetge 

Dołączył: 30 Cze 2009
Posty: 59
Skąd: z pomorskich lasów;)
Wysłany: 2010-03-06, 15:58   

Aby jednak w pełni ogarnąć historię browaru Englinga/ Firmy Cedron/Społem wypadałoby "zajrzeć" w czasy PRL :-) . Na deser wiec tonik bezalkoholowy z WWG Wejherowo adres: Wałowa 12 -dawniej Engling
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-03-06, 16:14   

Jak tak siadłem sobie i się głęboko zastanowiłem , to stwierdzam ,że jednak w tej szczęśliwości mojej jest malutka ryska. W Wejherowie niestety byłem tylko raz , ale zafascynowało mnie to miasto swoim pięknem. Nie znam go na tyle aby zlokalizować ulice na których znajdowały się te browary. Tu powstaje więc taka mała prośba do Ciebie o zamieszczenie planu z zaznaczeniem miejsc o których mowa. :flaga: :mrgreen:
 
 
dr_Baetge 

Dołączył: 30 Cze 2009
Posty: 59
Skąd: z pomorskich lasów;)
Wysłany: 2010-03-06, 20:32   

Kuglow napisał/a:
Jak tak siadłem sobie i się głęboko zastanowiłem , to stwierdzam ,że jednak w tej szczęśliwości mojej jest malutka ryska. W Wejherowie niestety byłem tylko raz , ale zafascynowało mnie to miasto swoim pięknem. Nie znam go na tyle aby zlokalizować ulice na których znajdowały się te browary. Tu powstaje więc taka mała prośba do Ciebie o zamieszczenie planu z zaznaczeniem miejsc o których mowa. :flaga: :mrgreen:


Dobrze ze to tylko malutka ryska.Wielkimi rysami jest natomiast naznaczone życie Gleskie`go juniora członka SS, kata Piaśnicy.

Zanim wrzucę mapkę załączam dwa dodatkowe zdjecia Browar Gleskie od frontu (niezbyt udane ale okazyjnie wykonane) i od kuchni:)
 
 
dr_Baetge 

Dołączył: 30 Cze 2009
Posty: 59
Skąd: z pomorskich lasów;)
Wysłany: 2010-03-06, 21:14   

Mapa. Rozlewnia Englinga w miejscu litery "B".
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-03-08, 01:23   

Rewelacja!!! Dzięki wielkie!!! :brawo: :flaga:
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2010-07-22, 08:40   

A propos wytwórni oranżady Feliksa Gleske - w najnowszym numerze "30dni" w artykule Jadwigi Kloka "W cieniu wejherowskiego pałacu" znalazłem (str 52) taki urywek:
Cytat:
Rosjanie niczego nie wynieśli z pałacu. Srebra, lustra w złotych oprawach, zastawy stołowe, różne cenne pamiątki i grube dywany wywiózł tata z kilkoma panami do Gliskego i tam ukrył w tunelu, co ciągnie się aż do klasztoru. To było jeszcze przy Keyserlingku. Gliska miał rozlewnię oranżady, a po wojnie był tam browar. Te kosztowności zostały u niego zamurowane. Słyszałam, że kilkanaście lat po wojnie przyjechała specjalna komisja i wszystko zabrała
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
dr_Baetge 

Dołączył: 30 Cze 2009
Posty: 59
Skąd: z pomorskich lasów;)
Wysłany: 2010-07-25, 07:01   

:) Zgadza sie:) Pod browarem (na terenie browaru) znajdują sie faktycznie ogromne piwnice. Mialem przyjemnosc widziec ;). Slyszalem rowniez o historii ze w tych podziemnych korytarzach/ tunelach/ pomieszczeniach zdeponowano majatek ruchomy z palacu. O komisji tez słyszalem, slyszalem rowniez o saperach etc, takze mysle ze jest jakas prawda w tym przekazie, tyle ze wspominajaca nie dopowiada ze napewno duza czesc tych "skarbow" zapewne "trafila" w rączki bardziej obrotnych wejherowian i obecnie od czasu do czasu słyszy sie o probach sprzedaży za kolosalne kwoty a to serwisu rodowego, a to sztuccow, a to krzeseł z pałacu etc,
Faktem jest ze w palacu nie pozostawiono nic z dawnego wyposazenia ruchomego.
 
 
dr_Baetge 

Dołączył: 30 Cze 2009
Posty: 59
Skąd: z pomorskich lasów;)
Wysłany: 2010-07-25, 21:50   

Dzieki uprzejmosci Feyga mialem mozliwosc przeczytac artykuł:).Dzieki wielkie. Artykul bardzo ciekawy.Mi nie zgadza sie tylko ta wspominana kilkakrotnie kladka bez poreczy nad Cedronem pomiedzy palacem a tzw. małym zamkiem. Z tego co widziałem na archiwalnych zdjeciach nie była to kładka tylko solidny kamienny most o solidnych murowanych "poręczach" o szerokosci conajmniej na jedna bryczkę. A maly zamek to nic innego jak dom nadlesniczego Keyserlingkow. Dzis jest mocno przebudowany.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl