Wysłany: 2009-08-26, 11:31 Muzyczne Dziedzictwo Miasta
Pod koniec ubiegłego roku ukazała się znakomita płyta - Muzyczne Dziedzictwo Miasta Danziga vol. 1 w zbiorach Biblioteki Danzigiej PAN.
Pierwsza część zawiera zbiór kantat adwentowych. Rzecz jest absolutnie genialna! Śpiewają i grają specjalnie dobrani artyści (nie z Cappelli Gedanensis). Do tego cena jest równie przyzwoita, bodajże 25 zł.
A teraz rzecz skandaliczna... Miasto z racji EURO nie da pieniędzy na kolejne części!
Pozostaje mi polecać pierwszą i ostatnią.
Pomógł: 19 razy Wiek: 94 Dołączył: 07 Maj 2008 Posty: 6911 Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-04-19, 10:13
Pasja Danziga wraca do Danziga
Odnaleziony utwór G. Ph. Telemanna napisany w XVIII w. dla kościoła św. Jana, po 257 latach zostanie ponownie wykonany w Danzigu.
Pasji wg św. Mateusza (1754) TWV 5:53 wysłuchamy 30.04.2011 o godzinie 20.00 w kościele św. Mikołaja w wykonaniu Akademickiego Chóru Uniwersytetu Danzigiego, Chóru Męskiego Wydz.IV Akademii Muzycznej w Danzigu oraz orkiestry barokowej “Silva Rerum” pod batutą Michała Kozorysa. Współorganizatorami koncertu są Konsulat Generalny Republiki Niemiec w Danzigu oraz Związek Mniejszości Niemieckiej w Danzigu.
Georg Philipp Telemann (1681-1767), znakomity niemiecki kompozytor ery baroku (był wówczas znany lepiej od wspołczesnego sobie J.S. Bacha), przez 43 lata pełnił w Hamburgu funkcję miejskiego kantora. Do jego obowiązków należało m.in. tworzenie co roku pasji oratoryjnej opartej na tekście jednej z czterech Ewangelii. Pasja była następnie wykonywana podczas Wielkiego Tygodnia w hamburskich kościołach. Do dziś zachowało się ponad 20 powstałych w tym cyklu utworów Telemanna.
Jednym z nich jest Pasja wg św. Mateusza (1754) TWV 5:53, znana jako Danziger Passion. Kompozycja, wykonana po raz pierwszy w 1754 roku w danzigim kościele św. Jana pod batutą Christiana Weinholza, stanowi wyjątkową pozycję w dorobku hamburskiego kantora. Jest to jego jedyny zachowany utwór liturgiczny przeznaczony do wykonania poza Hamburgiem. Pasja Mateuszowa (1754) jest niezwykła również ze względu na swą formę - stanowi ona bowiem odzwierciedlenie specyficznej dla Danziga tradycji muzyki sakralnej, kultywowanej w naszym mieście od połowy XVIII wieku. Do tekstu Ewangelii Mateuszowej dołączone tu zostały 34 protestanckie chorały, śpiewane przez zgromadzonych w świątyni wiernych. W Johanniskirche tego rodzaju tradycje wykonawcze sięgają 1666 roku.
Pasja Danziga do niedawna pozostawała nieznana, ponieważ partytura utworu zaginęła. Jednak na początku lat 80. XX w. w Weimarze dokonano sensacyjnego odkrycia: odnaleziono tam dokumenty zidentyfikowane jako zaginione dzieło G. Ph. Telemanna, po czym utwór został opracowany do koncertowego wykonania przez Telemann Archiv w Magdeburgu.
30 kwietnia - naszemu miastu po 257 latach przywrócona zostanie kolejna część jego wielkiej, wielowiekowej tradycji.
Całość projektu koordynuje oraz koncert poprowadzi Michał Kozorys – asytent dyrygenta Akademickiego Chóru UG oraz asystent na wydziale dyrygentury Akademii Muzycznej., uczeń profesora Marcina Tomczaka.
„Pasja Danziga” Georga Philippa Telemanna,
30 kwietnia 2011r. o godz. 20.00
w Kościele św. Mikołaja w Danzigu
przy ul. Świętojańskiej 72
Wykonawcy
Ewangelista Janusz Bazylewicz, tenor
Jezus Krzysztof Bobrzecki, bas
Akademicki Chór Uniwersytetu Danzigiego
Chór Męski Wydziału IV Akademii Muzycznej w Danzigu
Kameralna Orkiestra Barokowa SILVA RERUM
Pomógł: 19 razy Wiek: 94 Dołączył: 07 Maj 2008 Posty: 6911 Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-10-22, 18:13
Za wiki: Andreas Hakenberger (Andrzej Hakenberger) (ur. 1574 w Koszalinie – zm. 1627 w Danzigu) – kompozytor niemiecki, w latach 1602 – 1607 śpiewak polskiej kapeli królewskiej w Krakowie. Od roku 1608 Hakenberger pełnił funkcję kapelmistrza kościoła Mariackiego w Danzigu, jest również jednym z autorów zawartych w Tabulaturze oliwskiej i pelplińskiej.[1]
Możliwe, że wykształcenie muzyczne odebrał w Danzigu u Johanna Wanninga. Pochowany został 5 czerwca 1627 w Danzigu w kościele św. Mikołaja.
Cytat:
Film dokumentalny prezentujący nagranie 55 motetów Andrzeja Hakenbergera, które odbyło się w dniach 18-28.09.2013 w Sanktuarium w Krośnie, oraz wieńczącego go koncertu na Zamku Królewskim w Warszawie.
Polski Chór Kameralny
Musica Fiorita
Daniela Dolci - instrumentacja
Jan Łukaszewski - dyrygent
Jan Węcowski - transkrypcja motetów
Lech Dudzik, Program 2 Polskiego Radia - reżyseria dźwięku
Tutto Arts&Media - realizacja filmu
Dla szukających prezentu - Danzigie Królestwo Kantat - nowa płyta już w sprzedaży
Kolejny album zespołu Goldberg Baroque Ensemble, z udziałem światowej sławy solistów i chóru pod kierunkiem Andrzeja Szadejko, w nagraniu dokumentującym niepublikowane dotąd muzykalia zachowane w zbiorach PAN Biblioteki Danzigiej. Tym razem wśród prezentowanych na płycie utworów, znalazła się m.in. kantata danzigiego ucznia Jana Sebastiana Bacha – Friedricha Christiana Mohrheima, kapelmistrza kościoła Mariackiego.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum