Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowości wydawnicze
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-10-01, 00:05   

Relacja ze spotkania z Katarzyną Rozmarynowską.

Dawne ogrody Oliwy i Danziga
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2011-10-02, 15:47   

A jak Wasze wrażenia?

Ja "Ogrody odchodzące" kupiłam jeszcze w sierpniu, więc już dawno przeczytane i obejrzane. Miejscami książka znajoma, bo autorka zawarła w niej swoje opracowanie ze "100 lat nowoczesnej urbanistyki danzigiej" (i chwała jej za to). Poza tym świetnie się i czyta i ogląda. Edytorsko na piątkę.
Jedyna rzecz, której ja się czepiam na zasadzie bliższa koszula ciału, to brak choćby słowa o Irrgartenie w Neufahrwasser. A bardzo liczyłam, że w tak obszernym opracowaniu znajdę coś na ten temat.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-10-02, 18:13   

Bardzo pozytywne. To prawda, brakuje pewnych miejsc w książce. Ale szklanka "niemal pełna" :-D
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-10-20, 14:25   

W najbliższą środę 26 października o godz. 18.00 w klubie ProjektorniaDanzigiego Archipelagu Kultury odbędzie się promocja dwujęzycznej książki pt. „Brzeźno/Brösen– Fakty, zabytki, informacje turystyczne.” Wstęp wolny.



Autorką tego zwięzłegoprzewodnika jest mieszkanka Brzeźna, Dorota Kuś. Absolwentka Wydziału Turystykii Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Danzigu. Od urodzeniamieszkanka Brzeźna, zafascynowana historią i dniem dzisiejszym tej nadmorskiejokolicy. Brzeźno, które stało się jedną z dzielnic Danziga niespełna sto lattemu, ma bardzo ciekawą historię sięgającą w przeszłość przynajmniej do XIIIwieku. Warto podkreślić, że pierwsze łazienki kąpielowe nad Zatoką Danzigąpowstały właśnie w Brzeźnie. W 2011 r. przypada symboliczna rocznica 200-leciakąpieliska, które w 1811 r. zostało znacznie rozbudowane. Książka napisanaprzez Dorotę Kuś, a wydana przez wydawnictwo Marpress jest dwujęzyczna. Tekstprzetłumaczony został na język niemiecki, dzięki czemu może przybliżyć dziejedzielnicy zarówno gdańszczanom i gdańszczankom, jak i niemieckojęzycznymturystom. Grafiki do książki, które podziwiać będzie można na wystawie, wykonałmłody artysta Jakub Hoły.

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2011-10-20, 15:29   

Niemal niezauważalnie w tym roku ukazała się książka zatytułowana "Z historii lekkoatletyki na Pomorzu Danzigim". Niestety nie znam bliższych szczegółów. Czy ktoś nią dysponuje i mógłby przedstawić? A przy okazji ogromna prośba o prezentowanie przy okazji nie tylko okładki, ale i też spisu treści.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-11-17, 21:04   

W temacie literatury:


W sobotę, 19 listopada o godz. 16.00 w sieni Danzig 2016 (ul. Długi Targ 39/40), w ramach festiwalu Narracje, odbędzie się spotkanie z autorami antologii "Narracje. 6 opowiadań o Danzigu".

W debacie wezmą udział: Daniel Odija ("Kronika umarłych", "Tartak"), Piotr Czerski ("Ojciec odchodzi"), Barbara Piórkowska ("Szklanka na pająki"), Jakobe Mansztajn ("Wiedeński high life"), Tadeusz Buraczewski ("Obłędnik").

Dyskusję poprowadzi dr Bartosz Dąbrowski, literaturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Danzigiego.

Idea debaty:

Czy Duch Czasów wciąż unosi się nad Danzigiem? Czy da się stworzyć o tym mieście prozę, która uwzględni jego specyfikę w sposób oderwany od historii? Być może Danzig - znany z literatury nawiązującej do skomplikowanych losów regionu - jest skazany na taki uwikłany sposób pokazywania, nawet gdy fabuły tworzą już kolejne pokolenia pisarzy. Czy istnieje jakaś literacka przestrzeń, w której ze spokojem mogą żyć i tworzyć nową rzeczywistość wolni od wojennej traumy bohaterowie? Jakie formuły opisu mają powstać na miejsce tych wyczerpanych? Które z historii w tej chwili domagają się uwiecznienia na kartach książek o mieście?

O antologii:
Artystów łączy miejsce zamieszkania - Pomorze, a różnią konwencje artystyczne, którymi się posługują. Książka jest dostępna między innymi w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Danzigu.

Więcej o festiwalu Narracje 2011. Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej: http://www.narracje.eu/
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Sabaoth 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Lut 2009
Posty: 132
Skąd: Södertälje
Wysłany: 2011-11-21, 20:50   

Od jutra, 22 listopada oficjalnie dostępne będą w sprzedaży moje dwie książki:

- drugie wydanie I tomu przewodnika po Wolnym Mieście Danzig, poprawione i uzupełnione, z bardzo dużą ilością nowych zdjęć.

- zupełnie nowy III tom przewodnika po Wolnym Mieście Danzig, w którym pojawi się ponad 250 zdjęć z Danziga i okolic, m.in. z Wyspy Sobieszewskiej, w większości wcześniej nie publikowanych.

Książki najłatwiej kupić w Szafie Danzigiej, ul. Garbary 14/1

Uwaga! Nakład ograniczony.

fsd1.jpg
Drugie wydanie tomu I, poprawione i uzupełnione.
Plik ściągnięto 30466 raz(y) 37,08 KB

fsd3.jpg
Tom III.
Plik ściągnięto 30466 raz(y) 34,46 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2011-11-21, 22:38   

Serdeczne gratulacje!!! :brawo: :flaga: :brawo:
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2011-11-22, 08:33   

Ja z kolei polecę bardzo ciekawą, najnowszą publikację autorstwa prof. Wojciecha Skóry z Akademii Pomorskiej w Słupsku: "Działalność danzigiej ekspozytury polskiego wywiadu wojskowego w latach 1920-1930". Właśnie czytam ;-)

2011_0117_08.jpg
Plik ściągnięto 30417 raz(y) 57,79 KB

_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2011-11-22, 14:06   

A ja polecę "Dzieje gminy Trąbki Wielkie do 1945 roku" pierwszą część zaplanowanego cyklu historii gminy. Druga obejmie okres od 1945 do czasów współczesnych. Niestety monografia ukazała się w ograniczonym nakładzie i jest niedostępna w handlu (jedynie w gminie).

trabki.jpg
Plik ściągnięto 30392 raz(y) 71,85 KB

spis.jpg
Plik ściągnięto 30393 raz(y) 36,23 KB

 
 
 
Szafa Gdanska 
Szafarz Szafy


Dołączył: 24 Maj 2008
Posty: 42
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-12-06, 07:33   

Pepo napisał/a:
Ja z kolei polecę bardzo ciekawą, najnowszą publikację autorstwa prof. Wojciecha Skóry z Akademii Pomorskiej w Słupsku: "Działalność danzigiej ekspozytury polskiego wywiadu wojskowego w latach 1920-1930". Właśnie czytam ;-)


Ciężko dostępna ale w Szafie jest dostępna - II wydanie z niebieską okładką.
_________________
www.szafagdanska.pl
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2011-12-06, 09:25   

Szafa Danziga napisał/a:
Pepo napisał/a:
Ja z kolei polecę bardzo ciekawą, najnowszą publikację autorstwa prof. Wojciecha Skóry z Akademii Pomorskiej w Słupsku: "Działalność danzigiej ekspozytury polskiego wywiadu wojskowego w latach 1920-1930". Właśnie czytam ;-)


II wydanie z niebieską okładką.


O, ja dostałem od Autora z czerwoną okładką. To już jakiś rarytas chyba :hihi:
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-12-12, 09:39   

Nowa książka Andrzeja Januszajtisa.

Marpress.jpg
Plik ściągnięto 30155 raz(y) 17,95 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Jarek z Wrzeszcza 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 296
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2012-07-12, 20:09   

Oto jest!

Nasz - tj. Pepo i mój - "Dolny Wrzeszcz i Zaspa" w przyszłym tygodniu trafi do księgarń :-)

Pierwsze spotkanie promocyjne odbędzie się w czwartek, 19 lipca, o godz. 18 w Bibliotece Manhattan - oczywiście wszystkich Was zapraszamy serdecznie :mrgreen:

plakat.jpg
Plakat promujący spotkanie
Plik ściągnięto 28868 raz(y) 84,82 KB

_________________
Blog Z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu
Ostatnio zmieniony przez Jarek z Wrzeszcza 2012-07-12, 20:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2012-07-12, 20:12   

:brawo:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl