Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jarmark Dominikański - Jarmark św. Dominika
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-08-06, 00:42   Jarmark Dominikański - Jarmark św. Dominika

Taki cytat na początek

Cytat:
[Sob 18:57] Magrat: czy to tylko wrażenie, czy na jarmarku w tym roku jest wyjątkowa bryndza? :/


Jakie są wasze opinie o tej sztandarowej imprezie miasta?
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Hagedorn 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 182
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2009-08-06, 19:38   

ja byłem dziś - trochę późno, ale zawsze odczekuję kilka dni, aż przewali się "pierwsza fala" ;-)
wrażenia? nie zauważyłem jakichś większych zmian ani na plus, ani na minus w porównaniu do ubiegłych lat - generalnie bardzo sympatyczna impreza jak dla mnie. parę fantów zawsze ustrzelę i o to chodzi! :->
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-08-06, 22:02   

To tak w temacie ...

Święto kupców pod znakiem kryzysu

Cytat:
Tłumy na ulicach Starego Miasta mogłyby wskazywać, że zainteresowanie tegorocznym jarmarkiem jest, wzorem lat ubiegłych, ogromne. Rozmowa ze sprzedawcami nie pozostawia jednak złudzeń: kryzys dotarł i nad Motławę. Utarg spada, a przyjazd na to kupieckie święto staje się coraz mniej opłacalny.
(...)
W ubiegłym roku normą był utarg rzędu 2000 zł dziennie - mówi pan Antoni, właściciel kramu na Pchlim Targu. - Teraz cieszę się, jak mam 100 zł. - Przyjeżdżam tu od lat, bo uwielbiam tę świąteczną atmosferę - opowiada Jadwiga Reimann, prowadząca stoisko z naturalnymi kosmetykami. - Ale wyraźnie widać, że klientów jest coraz mniej. Wtóruje im Karol Janik, sprzedawca biżuterii, który za spadek dochodów obwinia brak kryteriów doboru stoisk na targu. - Na kramy wkradła się tania chińszczyzna, a to odstrasza klientów - twierdzi. Tadeusz Bochniak, oferujący wyroby góralskie, na jarmarku jest już po raz ósmy. - Tak słabo jeszcze nie było - przyznaje.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Gulden 

Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 345
Skąd: GD
Wysłany: 2009-08-06, 22:14   

to nie wiedziałem że Dominik odbywa się również na Starym Mieście :hmm: wstyd Wyborcza!
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-08-08, 14:06   

Przez ostatnie kilka lat dało się zauważyć upadek tej imprezy. Jednak środowy spacer po jarmarku przebił wszystko.

Zacznę od tego co mnie najbardziej interesuje, czyli części jarmarku kiedyś zwanego Targiem Perskim. Zajęte może 1/3 miejsc handlowych z czego większość to antyki A.D. 2009. Staroci niewiele, za to ich ceny imponujące. Nie natknęłam się na żadnego ze znajomych antykwariuszy przyjeżdżających co roku do Danziga. Na Mariackiej luz, cisza, spokój. A pamiętam, że tam w trakcie udanych jarmarków palca nie można było wcisnąć.

Teraz o części popularnej imprezy rozlokowanej w "strefie prestiżu" i na Długim Pobrzeżu. Asortyment i jego oprawa niczym się prawie nie różni od tego co jest oferowane przy wejściach na plażę w nadmorskich wioskach. Kicz i tandeta rodem z Dalekiego Wschodu (podobnie jak "antyki).

Poniżej kilka zdjęć ze "strefy prestiżu".

jar3.JPG
Skalpy pod Katownią
Plik ściągnięto 36578 raz(y) 53,08 KB

jar2.JPG
Wyścig zbrojeń na Długiej
Plik ściągnięto 36578 raz(y) 82,21 KB

jar4.JPG
A pod Zbrojownią szatkowanie kapusty
Plik ściągnięto 36578 raz(y) 84,58 KB

jar1.JPG
Przytulaśnie
Plik ściągnięto 36578 raz(y) 110,67 KB

jar5.JPG
Dzieła pod Akademią Sztuk Pięknych
Plik ściągnięto 36578 raz(y) 93,86 KB

_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-08-08, 14:53   

Z prestiżem ten groch z kapustą nie ma nic wspólnego.
Chociaż są tacy, co to akceptują.

Jarmark św. Dominika to królestwo kiczu?

Cytat:
- Żyjemy w czasach, w których kultura masowa rozwija się pod znakiem kiczu. Nie ma więc potrzeby zmieniać obecnego charakteru Jarmarku św. Dominika - uważa danzigi pisarz Stefan Chwin (...)

- Kiedyś jarmark był gratką. Pojawiały się na nim towary, które ciężko było zdobyć. Teraz impreza jest przepełniona kiczem. Dlatego już tam nie chodzę - mówi danzigi socjolog Mieczysław Gulda(...)

- Z roku na rok jest coraz gorzej - opowiada pan Andrzej, pirat danzigi. - Goście narzekają na brak rozrywek. Wcześniej jarmark to było coś... Teraz mam wrażenie, że danziga Gildia została przeniesiona na ulice.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-08-08, 15:29   

Wielce mnie wzruszyła tabliczka informacyjna na stoisku (dwa lata temu, ale jest ponadczasowa) :ANTYKI - PRODUCENT.
Naprawdę byłam głęboko wzruszona.
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-08-08, 16:07   

villaoliva napisał/a:
Z prestiżem ten groch z kapustą nie ma nic wspólnego.
Chociaż są tacy, co to akceptują.

Cytat:
- Żyjemy w czasach, w których kultura masowa rozwija się pod znakiem kiczu. Nie ma więc potrzeby zmieniać obecnego charakteru Jarmarku św. Dominika - uważa danzigi pisarz Stefan Chwin (...)


Ja myślę, że wypowiedź Chwina to nie jest wyraz aprobaty, tylko gorzkie podsumowanie sytuacji. Tłumowi się bardzo podobają plastikowe peruki, toporki, kierpce rodem z Tczewa i inny chłam. Więc rzeczywiście co tu zmieniać, skoro dzieje się to przy aprobacie organizatorów i gospodarzy miasta.

Zastanawia mnie jedna rzecz. Dlaczego miasto nie potrafi okiełznać, tego grochu z kapustą i postawić jakiejś poprzeczki i wymagań wobec stoisk, asortymentu oferowanego choćby w sławetnej "strefie prestiżu", która jest oczkiem w głowie władz? Miasto, które aspiruje do tytułu europejskiej stolicy kultury, chwali się historią, zabytkami, sztuką. Może się mylę, ale Główne Miasto nie jest odpowiednim miejscem do eksponowania i handlowania tym, co pokazałam wyżej.

I jeszcze rzecz, która przyprawia mnie o ból zębów - stragany a'la kamieniczki:

jar6.JPG
Plik ściągnięto 36558 raz(y) 121,58 KB

jar7.JPG
Plik ściągnięto 36558 raz(y) 76,07 KB

_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Fenix 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 146
Skąd: Praust
Wysłany: 2009-08-08, 16:32   

Jarmark się przeżył,za komuny zbierano w hurtowniach towary z kilku miesięcy, a teraz drożyzna, gdzie w ościennych sklepach można kupić taniej :hihi: .
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-08-08, 16:47   

Fenix napisał/a:
Jarmark się przeżył,za komuny zbierano w hurtowniach towary z kilku miesięcy

Tu masz świętą rację. Jarmark jest przeżytkiem rodem z epoki komuny. Ale wątpię żeby udało się tą imprezę przekierować na inne tory, niż te którymi idzie ona obecnie. A zlikwidowana na pewno nie zostanie. Nie widzę szansy, żeby jarmark stał się wielodniową giełdą kolekcjonerską, skupioną na ogólnie rozumianych antykach i sztuce. Pomimo założeń, w myśl których właśnie tak impreza ma ewoluować.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2009-08-08, 17:19   

Cytat:
Zastanawia mnie jedna rzecz. Dlaczego miasto nie potrafi okiełznać, tego grochu z kapustą i postawić jakiejś poprzeczki i wymagań wobec stoisk, asortymentu oferowanego choćby w sławetnej "strefie prestiżu", która jest oczkiem w głowie władz?

A nie przyszło Ci do głowy to, że ci, którzy o tym decydują reprezentują właśnie taki poziom estetyki?
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2009-08-08, 19:59   

Biadolenie, że "z roku na rok jest coraz gorzej" jest pozbawione sensu. Ta impreza nie zmieniła swojego charakteru od swojego początku. Kiedyś "rzucano" chińskie podkoszulki, teraz sprzedaje się rozmaite gadżety "made in China". Ceny na Perskim Targu zawsze były kosmiczne, a ilość i rodzaj oferowanego chłamu porównywalny z dzisiejszym. A wystawców z Mariackiej przegonili właściciele tamtejszych "amber art galleries", bo im podobno psuli interes...
Mam wrażenie, że to raczej zmieniają się wymagania i aspiracje (związane być może z jakimiś pretensjami do bycia ważnym ośrodkiem kulturalnym), a nie ten nieszczęsny Jarmark.
_________________

 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2009-08-08, 22:24   

renekk napisał/a:
Mam wrażenie, że to raczej zmieniają się wymagania i aspiracje (związane być może z jakimiś pretensjami do bycia ważnym ośrodkiem kulturalnym), a nie ten nieszczęsny Jarmark.

No a nie powinien się ów nieszczęsny nieco dostosować do tych preferencji?
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2009-08-08, 23:51   

A w jaki sposób? Wszak to impreza handlowa. Za pomocą dekretu określającego udział "towaru kulturalnego"?
_________________

 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2009-08-09, 19:41   

Może po prostu przez ograniczenie tego, co można dostać w sklepie przy tej samej ulicy, przy której stoją kramy.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl