Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Westerplatte / Westerplatte
Autor Wiadomość
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-18, 09:43   Westerplatte / Westerplatte

Przed utworzeniem Wojskowej Składnicy Tranzytowej Westerplatte pełniło rolę kurortu. Po wojnie nie odzyskało już ono swojej dawnej funkcji, dodatkowo piękne plaże w okolicy Wisłoujścia zostały zajęte przez Port Północny. Szkoda tego klimatu, który odszedł, możemy go dzisiaj oglądać tylko na starych zdjęciach:

w02.jpg
Plik ściągnięto 38293 raz(y) 110,71 KB

w01.jpg
Plik ściągnięto 38292 raz(y) 49,31 KB

Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2009-02-22, 23:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-05-18, 09:45   

Nie jest tak źle. Kawałek plaży - wyjątkowo pięknej - od paru lat funkcjonuje na Westerplatte z powodzeniem. Osobiście się tam wylegiwałem w zeszłym roku. Nie jest to oczywiście to co kiedyś, ale zawsze.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-25, 22:05   Odnalezione zdjęcia z Westerplatte

42 odbitki z Westerplatte


Gazeta Wyborcza napisał/a:
Co robił danzigi fotograf z ulicy Chlebnickiej jesienią 1939 roku na Westerplatte?

Na widok zdjęć okopów, podziurawionej kulami tablicy "Wojskowa Składnica Tranzytowa na Westerplatte" i mundurów ze swastyką wycieczka zaczyna szeptać między sobą. Sala, w której się tłoczą, jest niewielka, dyżurna pracownica Danzigiej Galerii Fotografii słyszy powtarzające się nazwisko "Kramer". Z grupy wysuwa się jedna z kobiet i podchodzi do dyżurnej: - W naszej wycieczce jest Frau Kramer.

Wystawa, którą przyszła obejrzeć wycieczka z Bremy, nosi tytuł "Photo Kramer".

Stefan Figlarowicz, kierownik galerii: - Przez kilka lat szukałem śladów przedwojennego fotografa o nazwisku Kramer, który robił zdjęcia po kapitulacji Westerplatte.


Zdjęcia w szufladzie

1986 rok, Danzig Oliwa. Stefan Figlarowicz porządkuje mieszkanie po swojej zmarłej ciotce, Halinie Sikorskiej. Przestawia stosy książek, przerzuca listy, dokumenty, rękopisy, fotografie. W maleńkim mieszkaniu mieścił się warsztat pracy danzigiej niezależnej historyczki, urodzonej w 1898 roku w Sulejówku na Kujawach. Wśród papierów natrafia na zwitek z napisem wykonanym ręką ciotki: "42 fotografie Westerplatte 1939". Fotografie są niewielkie (6x9 cm) wyraźne, w dobrym stanie, na odwrocie sygnowane pieczątką "Photo Kramer Danzig".

Stefan Figlarowicz rozkłada odbitki na stole. Zdjęcia przedstawiają: przewróconą polską budkę wartowniczą, niemieckich żołnierzy pozujących na tle okopów, kucających nad lejami po bombach, żołnierską mogiłę z rogatywką zatkniętą na prostym krzyżu, tablice z polskimi napisami podziurawione kulami, zniszczoną willę oficerską, pancernik "Schleswig - Holstein".

Halina Sikorska studiowała w Lublinie i Wilnie, była przedwojenną nauczycielką historii. Pasjonowała się historią Danziga, miała uprawnienia przewodnika wycieczek, publikowała w prasie codziennej i czasopismach naukowych.

- Nie mam pojęcia, w jaki sposób zdjęcia z Westerplatte trafiły do rąk mojej ciotki - mówi Stefan Figlarowicz. - Gdy je odnalazłem, nie wiedziałem też, co z nimi zrobić.

Okazja pojawiła się pięć lat później, w 1991 roku. Wystawa "Photo Kramer" była jedną z pierwszych, którą zorganizował Stefan Figlarowicz, świeżo upieczony kierownik Danzigiej Galerii Fotografii.


Dwóch fotografów i kelner

Zanim zdjęcia zrobione na Westerplatte zawisły w galerii, Stefan Figlarowicz próbuje szukać śladów przedwojennego fotografa, w którego zakładzie zostały wykonane zdjęcia z Westerplatte. Na jarmarku dominikańskim kupuje albumik do przechowywania fotografii z nadrukiem "Photo - Kino KRAMER Danzig". W "Ilustrowanym przewodniku po województwie pomorskim" Mieczysława Orłowicza z 1924 roku odnajduje cztery fotografie z podpisem "fot. Bruno Kramer w Danzigu". Na trop kolejnych dwóch Kramerów wpada dzięki starym księgom adresowym.

- Odnotowano w nich dwóch Kramerów, kelnera i fotografa - opowiada Figlarowicz. - Ten drugi miał na imię Georg. W tym czasie nic więcej na temat Kramerów nie udało mi się znaleźć. Na wystawie musiałem napisać, że nie wiem, kto zrobił zdjęcia na Westerplatte tuż po kapitulacji.

Przypadek sprawił, że w 1991 roku, w czasie trwania wystawy, do Danziga przyjeżdża wycieczka z Bremy. Niemcy zaglądają do Danzigiej Galerii Fotografii, która mieści się obok najczęściej odwiedzanego zabytku - Bazyliki Mariackiej. Być może ich uwagę przyciąga tytuł wystawy.

Gerda Kramer pojawiła się w galerii nazajutrz po tym, jak uczestnicy wycieczki powiedzieli jej, że obejrzeli wystawę "Photo - Kramer". Na widok fotografii rozpłakała się.


Co wiedziała Gerda Kramer

Opowieść Gerdy Kramer: Mój mąż, Georg, miał zakład fotograficzny na ulicy Brotbänkengasse 3 (dzisiejsza Chlebnicka). Wcześniej tę samą firmę prowadził mój teść, Bruno. Zdjęcia z Westerplatte pochodzą z zakładu męża, ale nie znam ich historii. Nigdy wcześniej ich nie widziałam. Nie mam nawet pewności, czy robił je mąż, czy może jego laborant.

- Żona Georga Kramera wiedziała bardzo niewiele albo nie chciała się tą wiedzą podzielić - mówi Stefan Figlarowicz. - Wymieniliśmy kilka listów i korespondencja się urwała.

Do jednej z kopert listów Frau Kramer wkłada kilka prywatnych fotografii, wykonanych w Danzigu w 1941 roku: portrety teścia i męża, zdjęcia zakładu fotograficznego przy ul. Chlebnickiej i siebie pozującej na tle witryny firmy.

Nie wiadomo, w jakim celu Georg Kramer lub jego pracownik pojechali we wrześniu 1939 roku na Westerplatte. Czy dostali zlecenie, aby wykonać dokumentację wojskowych obiektów po kapitulacji? Na większości zdjęć są niemieccy żołnierze, którzy prawdopodobnie oprowadzali fotografa po terenie składnicy. Choć fotografie wyglądają na wykonane przez zawodowca, niewykluczone, że zrobił je któryś z żołnierzy, a odbitki wywołał w zakładzie przy ul. Chlebnickiej.

- Te zdjęcia mają charakter neutralny - uważa Stefan Figlarowicz. - Wyglądają bardziej na dokumentację niż na dzieło propagandowe. Są w tym zbiorze fotografie dramatyczne, jak ta z żołnierskim grobem i zatkniętą na krzyżu rogatywką. Georg Kramer, jeśli to on je zrobił, nie był nastawiony antypolsko. Świadczy też zresztą o tym fakt, że reklamował swoją firmę w polskiej prasie - odnaleźliśmy ogłoszenia z tamtych czasów.


Nigdy nie wróciłem do Danziga

Gerda Kramer zmarła 8 września tego roku. Miała 92 lata. Cztery dni później Stefan Figlarowicz otrzymał e-maila z San Francisco. Nadawca: Klaus Kramer.

"Otrzymałem kilka dokumentów od mojej matki, które wskazują, że spotkała się z Panem w 1991 albo 1992 w Danzigu, żeby przekazać Panu informacje dotyczące kolekcji fotograficznej Photo Kramer - Westerplatte 1939. Te fotografie były wykonywane przez mojego ojca i dziadka".

Dzięki listom Klausa dowiadujemy się więcej na temat rodziny danzigich fotografów. Georg i Gerda Kramer mają czwórkę dzieci, Klaus jest najstarszy. W lutym 1945 roku rodzina opuszcza Danzig, zabiera ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy.

"Nie zachowały się żadne rodzinne pamiątki - pisze syn Georga Kramera - Z wyjątkiem kilku zdjęć, które mój ojciec zrobił, gdy byliśmy dziećmi, nie mam żadnych fotografii z Danziga. Miałem okazję zwiedzić wiele krajów, ale nigdy nie wróciłem do Danziga. Mam nadzieję, że mój syn będzie miał taką sposobność".

Klaus Kramer jest inżynierem. Jego syn Kevin prowadzi firmę fotograficzną w San Francisco. Aż do śmierci babki nie miał pojęcia, że jego dziadek i pradziadek również byli fotografami.


Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto


wplatte.jpg
Plik ściągnięto 38432 raz(y) 105,22 KB

 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-25, 22:08   

cd...

w2.jpg
Plik ściągnięto 38425 raz(y) 132,52 KB

w3.jpg
Plik ściągnięto 38425 raz(y) 85,15 KB

w4.jpg
Plik ściągnięto 38425 raz(y) 116,18 KB

 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-25, 22:09   

cd...

w5.jpg
Plik ściągnięto 38420 raz(y) 136,66 KB

w6.jpg
Plik ściągnięto 38420 raz(y) 127,53 KB

w7.jpg
Plik ściągnięto 38420 raz(y) 121,36 KB

w8.jpg
Plik ściągnięto 38420 raz(y) 136,26 KB

 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2008-09-25, 22:15   

Bardzo wiele historii jest jeszcze do odkrycia...
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-09-25, 23:02   

Takie coś nadaje sens naszemu forum.

z5736043X.jpg
Plik ściągnięto 38407 raz(y) 235,46 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Azaziz 
Zamykamy oczy...


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 140
Skąd: Silent Hill
Wysłany: 2008-09-27, 19:18   

Cudne zdjęcia :flaga:
_________________
...w krzyżu mnie boli ostatnio :) ))))
 
 
 
Marek Z 

Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 34
Wysłany: 2008-09-30, 11:01   

Czy gentelmen ze zdjęcia to pan Kramer we własnej osobie ?
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-09-30, 11:26   

Z kontekstu artykułu i umieszczenia tam zdjęcia wynika, że tak.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Marek Z 

Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 34
Wysłany: 2008-09-30, 16:14   

Aaaa.. zapomniałem, że trzeba się domyślić...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-09-30, 23:11   

Saab podał linka, sam zobacz. Nie nasza wina :-)
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-05, 17:59   

Natrafiłem na jednej z aukcji pocztówkę z Westerplatte - Unterspültes Fort. Zastanowiły mnie tory widoczne na pierwszym planie, czyżby służyły one do wywozu gruzu z rozbiórki dawnych fortyfikacji?

Westerplatte - Unterspültes Fort.jpg
Plik ściągnięto 38022 raz(y) 29,4 KB

 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-10-05, 18:15   

Sabaoth napisał/a:
Zastanowiły mnie tory widoczne na pierwszym planie, czyżby służyły one do wywozu gruzu z rozbiórki dawnych fortyfikacji?

Ja tam widzę tylko jeden tor :mrgreen:
Wygląda jak by był prowizorką zbudowaną w czasie wyścigu w ramach współzawodnictwa pracy... Może faktycznie tylko na chwilę pod gruz go ułożono.
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-10-05, 18:50   

Taki tor budowano z gotowych segmentów w krótkim czasie i równie szybko można było go zdemontować, wystarczyło z grubsza wyrównać podłoże. Na krótkich odcinkach do przepychania wagoników używano siły człowieka, na nieco dłuższych - koni. Pomysłodawcą i prekursorem budowy takich kolejek był Francuz Paul Decauville.
źródło

decauville1.jpg
Plik ściągnięto 38012 raz(y) 33,2 KB

decauville2.jpg
Plik ściągnięto 38012 raz(y) 40,24 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl