Pomógł: 1 raz Dołączył: 07 Maj 2008 Posty: 140 Skąd: Silent Hill
Wysłany: 2008-05-17, 17:43 Stalag XXB a Trójmiasto
Stalag XXB a trójmiasto
Wątek na FDG szybko się przeniósł z tematu jenieckiego na KL, więc tu spytam:
Jakie podobozy Stalagu XXB i gdzie w trójmieście były i jaki skład osobowy i gdzie pracowali?
_________________ ...w krzyżu mnie boli ostatnio ))))
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2011-03-14, 07:17, w całości zmieniany 1 raz
Pomógł: 3 razy Dołączył: 08 Maj 2008 Posty: 182 Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-05-18, 19:24
Cytat:
Stalag XX B/Z Danzig r11; Bischofsberg.
Mieścił się na terenie fortów na Biskupiej Górce. Przebywali w nim jeńcy brytyjscy, francuscy, belgijscy i włoscy.
to akurat zgadza się ze wspomnieniami Belga, które ostatnio tłumaczyłem...
Pomógł: 3 razy Dołączył: 08 Maj 2008 Posty: 182 Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-10-24, 09:30
przepustka dla francuskiego lub belgijskiego jeńca wojennego ze stalagu XXB wystawiona w 1944 dla Andre Aubry (skan przesłał mi jego syn o tym samym imieniu) do prac w Gdańsku-Przeróbce
Na terenie Gdańska istniały dwa podobozy (filie) malborskiego stalagu XXB.
Na Biskupiej Górce rozpoczął działalność mniej więcej pod koniec lipca 1940 r., może z początkiem sierpnia 1940 r. Najpóźniej trzy miesiące później powstał podobóz w Oliwie.
Zarówno pierwszy, jak i drugi, był zdominowany przez jeńców francuskich (malborski stalag, w przeciwieństwie do toruńskiego, posiadał więcej jeńców francuskich niż brytyjskich), ale w Gdańsku przebywali również też i Anglicy, i Szkoci, i członkowie innych krajów należących do Korony Brytyjskiej, i Belgowie. Potem także dołączyli Duńczycy, Norwegowie, Serbowie, Włosi (ci ostatni pod koniec wojny, internowani przez Niemców za "zmianę frontu"). Latem 1941 r. przybyli też oczywiście jeńcy radzieccy.
Obóz z Biskupiej Górki miał za zadanie głównie zaopatrywać głównie (początkowo) przemysł stoczniowy. Obóz w Oliwie pierwotnie powstał tylko i wyłącznie w celu budowy potężnego kompleksu nowej szkoły wojennej na wzgórzach w lasach oliwskich (projekt został zaakceptowany już w lutym 1940 r.). Do realizacji tego śmiałego projektu, rzecz jasna, nie doszło. Zimą 1941 r. na naradzie generałów jeńców wojennych z całej Rzeszy (główna osoba w danym okręgu wojskowym odpowiedzialna za całokształt systemu obozu i pracy jeńców wojennych) zadecydowano, że obóz w Oliwie zostanie opróżniony z jeńców alianckich, których zastąpią (spodziewani) jeńcy sowieccy. I tak też się stało. Jeńcy radzieccy byli "wynajmowani" do prac w niektórych zakładach na terenie miasta, do prac związanych z budową infrastruktury drogowej itd. Z czasem także (nie bez oporów ze strony niemieckiej administracji) w przemyśle zbrojeniowym.
Obie filie działały z całą pewnością co najmniej do połowy grudnia 1944 r.
Więcej szczegółów będę starał się w miarę regularnie "podrzucać".
Czy ktoś coś słyszał o zatrudnianiu jeńców angielskich w majątkach na Wyżynie Gdańskiej? Posiadam zdjęcia napisów wykonanych na zewnętrznym murze dawnej szkoły polskiej w Trąbkach Wielkich. Są tu nazwiska jeńców, ich numery służbowe, flaga brytyjska i napis "England". Jak ustalić skąd przybyli do tej wsi dysponując numerami służbowymi.
Pomógł: 3 razy Dołączył: 28 Maj 2008 Posty: 889 Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2017-06-17, 23:35
Oczywiście. Koło Starogardu Gdańskiego swojego czasu znalazłem na polnej drodze angielski typowy guzik. Pierwsza myśl - pewnie jeńcy i tutaj pracowali. Skąd na biednej zapadłej wsi angielski guziczek?
_________________ "Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
W czasie obu wojen światowych wielu żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej przebywało na terenie obecnej Polski w niemieckich obozach jenieckich. Wśród jeńców z II wojny światowej większość przebywała w obozach Stalag XXB (Malbork), Stalag 1A (Kamińsk), Stalag 2A (Starogard) i Stalag XXA (Toruń). Byli wśród nich także lotnicy, których samoloty zostały zestrzelone podczas lotów bojowych nad obszarem dzisiejszej Polski.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum