Dexterlog
Dołączył: 02 Maj 2009 Posty: 1 Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-05-03, 13:09 Letnica / Lauental
Pilnie poszukuję wszytkiego co ma związek z Letnicą.
Jakieś stare zdjęcia, pocztówki, dokumenty, mapy itp.
Chcemy w Letnicy wydać Album fotograficzny i książkę historyczną więc wołamy o pomoc gdzie tylko się da. Interesuje nas dosłownie wszystko, nawet drobne wzmianki.
Proszę o kontakt bądź przesyłanie skanów itp. z podaniem źródła badź autora. Jeżeli zdjęcia pochodzą z prywatnej kolekcji to podanie imienia i nazwiska. W publikacjach będą zawarte wszystkie te informacje. Pracujemy wszytscy nad ocaleniem Letnicy od zapomnienia, bo to co szykoje miasto zupełnie zmieni wizerunek tej dzielnicy.
Mam już trochę materiałów z kroniki parafii po ks. Orkuszu, ale ten skupia sie raczej na Kościele, a chodzi o całą dzielnicę.
e-mail dexterlog@poczta.onet.pl
Z góry dziękuję za pomoc
Łukasz Słodzinka
Letniczanin
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2009-07-27, 16:38, w całości zmieniany 4 razy
(...) No właśnie. To dziwne ale o pobycie Platiniego i Laty w Letniewie (...)
Nadto pismaki, z uporem maniaka, forsują nazwę: "LETNICA"...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Chyba muszę dodać, że to taka nieco ironiczna uwaga na powtarzające się używanie nazwy Letniewo. Prawidłowa nazwa dzielnicy jest mi oczywiście znana, wszak w marcu na WFG otworzyłem temat "Z Letnicy do gminy Skarszewy", z którym warto się zapoznać http://wolneforumdanzig.p...p?p=17626#17626
No, chyba wciąż jest to nazwa oficjalna? czy zmieniło się po 1989 roku?
W internecie podają, że Letniewo to (przynajmniej obecnie) nazwa potoczna:
Cytat:
Letnica, potocznie zwaną także Letniewem, jest dzielnicą zamieszkaną przez niewielu mieszkańców - niecałe 2 tysiące. Ogromną powierzchnię zajmują ogródki działkowe.
Wprawdzie informacje w internecie często bywają nieścisłe, ale na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Danziga raczej nie występują pomyłki w nazwach dzielnic http://www.danzig.pl/galeria?c=37 .
A jest chyba mało prawdopodobne, żeby dzielnica miała jednocześnie dwie oficjalne nazwy.
Ostatnio zmieniony przez ezet 2009-07-27, 11:07, w całości zmieniany 1 raz
Na mapach i dokumentach z tego okresu Letnica występuje jako Lewen Thal, Lowenthal lub Lówenthal, później utarł się zapis Lauental. Drugi człon nazwy oznacza dolinę, natomiast pierwszy nie pochodzi od wyrazu "letni" (nijaki), tylko od Lówe (gwarowo także Lau), czyli lew, zapewne w związku z herbem lub rzeźbą lwa. Nazwa oznaczałaby więc Lwią Dolinę. Tymczasem w 1945 roku spolszczono Lauental na Letniewo, wbrew znaczeniu i prawidłom językowym. Końcówka ,,-ewo" charakteryzuje nazwy odosobowe, a w polskim języku nigdy nie było imienia Letni. W 1948 roku znakomity językoznawca prof. Stefan Hrabec zaproponował znacznie lepszą nazwę Lewkowo, ale Komisja Ustalania Nazw Miejscowości przyjęła wersję związaną z "letniością" i tylko poprawiła błędną końcówkę ,,-ewo" na ,,-ica", co w rok później zalegalizowano. Od tej pory w życiu publicznym i prawnym obowiązuje nazwa Letnica.
(...) Tymczasem w 1945 roku spolszczono Lauental na Letniewo, wbrew znaczeniu i prawidłom językowym. Końcówka ,,-ewo" charakteryzuje nazwy odosobowe, a w polskim języku nigdy nie było imienia Letni.
Doprawdy? Przecież na Pomorzu (zarówno tym danzigim, szczecińskim, jak i bydgoskim) roi się od miejscowości z końcówką ~ewo, które ciężko skojarzyć z konkretną osobą.
Mimo różnorodności podejmowanych tematów dzieje Letnicy, przed 1945 r. noszącej nazwę Lauental, są prawie nieznane.
Najbardziej reprezentacyjnym obiektem Letnicy pozostaje kościół parafialny.
Ks. Leon Schütz w Kronice parafii św. Anny w Letniewie pisał, iż 1 grudnia 1900 roku w Lauental mieszkało 1700 osób, 950 katolików i 750 ewangelików. Wówczas macierzysta parafia mieszkańców Lauental znajdowała się w Oliwie, kierowana przez proboszcza dr. Franza Salezego Schrötera. W grudniu 1911 r. proboszcz, z inspiracji Antoniego Michny, rektora (kierownika) miejscowej szkoły, wybitnego organizatora i działacza, który zginął później w Stutthofie, wystosował pismo do Generalnego Wikariatu Biskupiego w Pelplinie z prośbą o powołanie miejscowego duszpasterstwa i pozwolenie na budowę kościoła. Wikariat odpowiedział pozytywnie na prośbę dr. F. Schrötera. Pozwolono założyć Stowarzyszenie Budowy Kościoła, które ukonstytuowało się w styczniu 1912 roku.
Entuzjazm dla budowy świątyni był wielki. Zaledwie sześć tygodni po rejestracji Stowarzyszenie liczyło 200 członków. Rok po roku kwestowano środki wśród mieszkańców, zabiegano o darczyńców. Od 1930 r. w całym Danzigu zbierano pieniądze na budowę w formie tzw. „cegiełek”. Aktywnością wyróżniali się członkowie Sodalicji Mariańskiej. W końcu zebrano wystarczający fundusz umożliwiający rozpoczęcie prac.
Cały tekst Waldemara Nocnego na stronie zalinkowanej powyżej.
Pomógł: 19 razy Wiek: 94 Dołączył: 07 Maj 2008 Posty: 6911 Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-06-27, 11:18
Zaproszenie na promocję książki:
Cytat:
Książka pt. "Letnica" autorstwa Waldemara Nocnego, to kolejna pozycja z cyklu opracowań historycznych omawiających dzielnice Danziga. Przybliża ona dzieje tej części miasta, kulturę i oświatę, oryginalną historię wspólnoty parafialnej, a przede wszystkim sportowe oblicze Letnicy, która w związku z budową stadionu stała się niezwykle modna, szczegółowo opisywana i filmowana na każdym etapie prac budowlanych i rewitalizacji tej części dzielnicy, którą pozostawiono do dalszego zamieszkania. Książka została wydana przez Fundację "Meritum", posiada twardą okładkę, liczne kolorowe zdjęcia, papier kredowy. To interesująca propozycja zarówno dla czytelników zafascynowanych historią Danziga, jak również fanów futbolu.
Waldemar Nocy urodził się w Danzigu, ukończył Uniwersytet Danzigi, Wydział Humanistyczny. Pracował w administracji rządowej, samorządowej i edukacji. Jest autorem zbioru opowiadań „Trzynasty kilometr”, powieści ”Reguła trzech” i „Do wkrótce”. Zapoczatkował cykl publikacji historycznych o danzigich dzielnicach: „Brzeźno, Nowy Port, Stogi, Wyspa Sobieszewska, Jelitkowo.
Spotkanie promocyjne z autorem książki odbędzie się 30 czerwca w salce katechetycznej kościoła parafialnego w Letnicy przy ulicy Suchej 3. Początek o godz. 18.00.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum