Wysłany: 2010-07-29, 18:55 Villa ze zdjęcia "Hochstrieß bei Danzig"
Czy ktoś potrafi zidentyfikować tę willę? Zdjęcie ma podpis "Hochstrieß bei Danzig". Niestety, mam bardzo niewiele wskazówek, które mogłyby ułatwić ustalenie "tożsamości". Interesowało by mnie, czy ten budynek istnieje do dzisiaj - jeżeli tak, to jest na pewno przebudowany i wiernie nie odpowiada pierwotnemu wyglądowi. Co się dzisiaj w nim mieści? Adres? Aktualne zdjęcia? Willa ta wyglądała już tak w 1853 roku, a więc wybudowano ją już wcześniej.
_________________ elsir
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2010-07-31, 09:54, w całości zmieniany 2 razy
Pomógł: 4 razy Dołączył: 31 Maj 2008 Posty: 160 Skąd: Gdańsk-Piecki
Wysłany: 2010-07-29, 21:48
Kiedyś już zastanawiałem się nad lokalizacją Gut Hochstriess (i związkiem majątku z dworami Strzyży oznaczanym kolejno numerami).
A teraz na planie z 1898 znalazłem podobny zarys budynku - ale stwierdzić jednoznacznie, że to ten obiekt to będzie myślę bardzo ciężko, bo ja jeszcze nie widziałem wizerunku Gut Hochstriess.
Na razie duży znak zapytania
Na planie z 1913 r. jest już nowy, aktualny do dzisiaj układ ulic. Pokusiłem się o wrysowanie tego nowego układu na starszą mapę. Ta willa stała by na rogu Małachowskiego i Kołłątaja, ale tam stoi coś późniejszego.
Zarys budynku współczesnego mimo wszystko podobny - czy może ktoś to sprawdzić aparatem?
To może być ten budynek!
Pasuje nie tylko układ okien, ale i obydwa wejścia. Dawniej z frontowego ganku - obecnie z boku, od ogrodu, poprzez werandę (na zdjęciu od drzewa do drzewa). Oraz dawniej wyście do ogrodu - obecnie, też boczne, wejście od strony posesji Małachowskiego 4 (widoczne na aktualnym rzucie budynku).
Cały, niestandartowy układ ulic w tym rejonie wygląda jak dostosowany do tego, już istniejącego budynku. Małachowskiego odchodzi prostopadle od Jesionowej, na rozejściu z Dekerta skręca w lewo, aby przebiec równolegle do bocznej ściany tego budynku. Staszica została poprowadzona dawną groblą piętrzącą wody stawu na Strzyży, a Kołłątaja tak, aby najważniejszy mieszkaniec tego kompleksu von Mackensen miał ze swojej willi widok na swoje koszary, z kasynem na pierwszym planie. ( http://www.forum.dawnydan...5&highlight=zsl )
Poza tym jest to obiekt inny niż większość kamienic tego rejonu, jakby z innej epoki architektonicznej.
DSCF1109.JPG
Plik ściągnięto 29027 raz(y) 79,39 KB
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2010-07-30, 18:28, w całości zmieniany 1 raz
Pomógł: 4 razy Dołączył: 31 Maj 2008 Posty: 160 Skąd: Gdańsk-Piecki
Wysłany: 2010-07-31, 00:31
Nie wytrzymałem i też byłem
Myślę, że to już bardzo prawdopodobne, że wyszukany przez nas budynek to dawny majątek Strzyży Górnej (tylko jak by to się stało, że nikt o nim nie wspomina w przewodnikach?)
Ale czy to ten sam o który pyta pani Irena?
Układ okien i kształt pasują - do dawnych map pasuje też budynek po prawej, ale...
Udało mi się jeszcze coś wypatrzeć w zbiorach cyfrowych biblioteki PAN - na litografii byłoby widać wydaje mi się również ten majątek (na pasującej osi: Wzgórze Jana - Katedra w Oliwie) - ale tu jednak dach nieco wyższy (no chyba, że już w dawniejszych latach był przebudowywany, co możliwe przecież było):
PAN-der Weg nach Jeschkenthal vom Johannisberge gesehen.JPG
Jesteście niesamowici!!!!! W tak szybkim tempie ustalić tyle szczegółów! Bardzo dziękuję! Za pół godziny wyjeżdżam do Polski. Na pewno odwiedzę także i to miejsce Może uda Wam się ustalić jeszcze jakiś szczególik?.....
Pomógł: 4 razy Dołączył: 31 Maj 2008 Posty: 160 Skąd: Gdańsk-Piecki
Wysłany: 2013-12-18, 19:03
[ostatni tu ^ nade mną post to oczywiscie dotyczy Hochwasser a nie Hochstriess, czyli innego miejsca]
Trochę cisza w temacie, ale tak jeszcze dla uzupełnienia:
1) zrobiłem podobne ujęcie do tego ze zbiorów PAN - nie musi być to ten sam obiekt, ale miejsce pasuje i kształt podobny
2) czy może ktoś pamięta, co było dawniej w miejscu Hali Spójni oraz nowych "Kamienic nad Strzyżą" - może ktoś pamięta jakieś budynki? (ortofotomapa ze strony Urzędu Miasta jest z 2000 roku i już śladu nie ma)
No tak stary to nawet ja nie jestem. Ta hala to obiekt z przed 1945 r.
Ale w rejon ten wprowadziłem się w 59 r. i co nieco pamiętam.
Na poniższym planie zaznaczyłem na czerwono obiekty przedwojenne (przekreślone już nie istniejące). Na zielono zaznaczyłem bloki mieszkalne z końca lat 50. Żółty teren należał do "Instytutu Ziemniaka" (jeśli dobrze pamiętam jego nazwę). Było to nie ogrodzone pole uprawne z dróżką na przedłużeniu Małachowskiego, aż do Obywatelskiej.
Jeżeli budynek o którym mowa, to ten przy Małachowskiego 2, to mieszkali w nim moi dziadkowie a z nimi moja mama i cała reszta jej rodzeństwa w tej chwili mieszka tam mamy brat.
W ciągu dnia poszukam najstarszej fotki z rodzinnego albumu i wrzucę.
Pomógł: 4 razy Dołączył: 31 Maj 2008 Posty: 160 Skąd: Gdańsk-Piecki
Wysłany: 2014-06-04, 01:34
[Dziękuję Krzysztofie, za (jak zawsze) ciekawie rozrysowaną mapkę.]
Przy okazji zwrócę uwagę na inny nietypowy obiekt w pobliżu - który stoi chyba na terenie dawnego "Gut" i już wcześniej mnie ciekawił ze względu na dość nietypową lokalizację - jest tak trochę ukryty, nie ma do niego czytelnego dojścia od ulicy - a ma adres Obywatelska 1 (tak jak pobliska Szkoła Podstawowa, ale wejście jest od zupełnie innej strony)
- czy to nie mógł być czasem jakiś budynek majątku? (raczej nie tak stary jak dworek, no ale postawiony nietypowo)
- co w nim dawniej było?
- a jeśli to zwykły dom, to dlaczego był w tak dużym oddaleniu od ulic?
- dlaczego ma ten sam adres co Szkoła Podstawowa? (brak nawet dodanej litery)
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum