Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gdynia
Autor Wiadomość
pawel_45 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 282
Wysłany: 2008-11-18, 20:51   

Jagst napisał/a:
bekon napisał/a:
Stał domek / kamienica na zdjęciu pierwszy z lewej.

Eee. Mówisz o tym jasnym niskim pionowym kształcie? To równie dobrze może stać w zupełnie innym miejscu, nawet pod samym nasypem kolejowym, a na tym zdjęciu pod odpowiednim kątem sprawia wrażenie, że stało obok.

Jak słusznie zauważył Jagst - to złudne wrażenie.
Na tym wycinku fot. pochodzącej ze str.219 książki S.Kitowskiego "Gdynia miasto z morza i marzeń" nieco lepiej widać ten rejon.
Z lewej omawiany budynek (ul.Śląska chyba nr 49), obok bloki ZUPU (Śląska nr 51) - to za nasypem kolejowym. Z prawej gmach Komisariatu Rządu (Al.Piłsudskiego nr 52/54).

Gdy.Al.Piłsudskiego 1933 lub 34r..jpg
Plik ściągnięto 25489 raz(y) 57,25 KB

 
 
bekon 

Dołączył: 18 Paź 2008
Posty: 29
Skąd: TROJMIASTO
Wysłany: 2008-11-18, 20:56   

Feng, widzę że Gdynia nie ma przed tobą tajemnic. Wydawało mi się że ten domek patrząc od strony prezydium stoi przed torami, zagadkę mam rozwiązaną. Ale jest jeszcze druga :mrgreen: tam stało jednak coś, nie wiem czy mogę zamieścić to zdjęcie (wybaczcie niewiedzę i upierdliwość) więc podaje link

http://www.gotenhafen.pl/104stadtver.html# foto nr. 19 (nr. wyświetla się po najechaniu myszką)
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2008-11-18, 21:20   

Uzupełnienie postu Jagsta: fragment planu Gdyni (planu w sensie dosłownym) z 1932 roku. Wyraźnie widać niezrealizowane założenie na południe od ul. 10 Lutego.

gdynia.jpg
Plik ściągnięto 25472 raz(y) 72,62 KB

 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-18, 21:37   

Z planu wynika że budynek ten znajdowałby się dziś mniej więcej w miejscu dzisiejszej jezdni ul. Władysława IV kierunku Danziga.
P.S.Z tego co pamiętam to przedłużenie ul. Abrahama nosiło po wojnie nazwę Piotra Wysockiego :hmm:

Zdjęcie nr 19.jpg
Plik ściągnięto 25457 raz(y) 42,22 KB

Gotenhafen Steinstrasse.jpg
Plik ściągnięto 25457 raz(y) 66,09 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-11-18, 21:58   

feyg napisał/a:
Z planu wynika że budynek ten znajdowałby się dziś mniej więcej w miejscu dzisiejszej jezdni ul. Władysława IV kierunku Danziga.

Albo nawet miedzy tą jezdnią i nasypem, tam jest takie płaskie usypane, do niedawna był tam komis samochodowy.
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
bekon 

Dołączył: 18 Paź 2008
Posty: 29
Skąd: TROJMIASTO
Wysłany: 2008-11-18, 22:28   

Też mi się wydawało że stał w miejscu gdzie jest te lekkie wzniesienie obecnie, (pomiędzy Piłsudskiego a byłym komisem samochodowym). Z tym że on na wzniesieniu raczej nie stoi, a ziemi by raczej nie dosypywali po jego skasowaniu. Musiał stać na obecnej Władka IV a przez jego skasowanie dobudowali drugą połowę kamienicy (tej z apteką) "dobudówka" mniej więcej sięga do tego nie istniejącego budynku.
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-18, 22:37   

bekon napisał/a:
Musiał stać na obecnej Władka IV a przez jego skasowanie dobudowali drugą połowę kamienicy (tej z apteką) "dobudówka" mniej więcej sięga do tego nie istniejącego budynku.

Dobudówka zajęła wolną działkę na samym "winklu" zaznaczoną na planie na zielono, a pomiędzy nim a "naszym" domem była jeszcze ulica. ;-)
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
bekon 

Dołączył: 18 Paź 2008
Posty: 29
Skąd: TROJMIASTO
Wysłany: 2008-11-18, 23:28   

Ówczesna Władka IV była zapewne dużo węższa, "nasz" dom wydaje się spory, naliczyłem 5 pięter, przyjmijmy wersję że część stała na obecnym wzniesieniu a część na Władka :-D
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-19, 10:35   

Niestety zdjęcie owego narożnego budynku są nieliczne z uwagi na krótki okres jego istnienia, najbardziej prawdopodobne że sfotografowano go podczas inwentaryzacji budynków mieszkalnych w czasie okupacji. Więcej zdjęć przedstawia zabudowę po drugiej stronie Piłsudskiego/Czołgistów na początku lat 60-tych. Ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni.

Wzgórze1.jpg
Plik ściągnięto 25410 raz(y) 79,43 KB

Wzgórze2.jpg
Plik ściągnięto 25410 raz(y) 60,47 KB

Wzgórze6.jpg
Plik ściągnięto 25410 raz(y) 101,38 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-11-28, 12:28   

Wracając na chwilę do tematu apteki, zdjęcie w kolorze z czasopisma LIFE

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-28, 12:48   

Ciekawe, kiedy dokładnie zrobiono to zdjęcie... wrzesień 1939 to chyba trochę za wcześnie, liście na drzewkach mają już taki bardziej jesienny wygląd. Ale nawet, gdyby to miał być koniec października, to musieliby szybko się uwinąć z wymianą napisów w witrynie apteki i z montażem neonu na dachu... może jednak ten neon trafił tam już przed wybuchem wojny?
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-28, 18:12   

Wygląda na to że neon trafił tu jeszcze za czasów polskich, niestety nie spotkałem się z przedwojennymi zdjęciami budynku z ujęć wykonywanych w czasie okupacji.

Gdynia ul. Marszałka Piłsudskiego.jpg
Plik ściągnięto 25313 raz(y) 27,2 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
pawel_45 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 282
Wysłany: 2008-11-28, 19:27   

feyg napisał/a:
Wygląda na to że neon trafił tu jeszcze za czasów polskich, niestety nie spotkałem się z przedwojennymi zdjęciami budynku z ujęć wykonywanych w czasie okupacji.


Z pewnością przed wojną tego neonu nie było, a nawet na fot. z początku okupacji również nie występuje. Przyjrzyj się np.fot.nr 19, którą sam wkleiłeś 18.11. Pozdrawiam.
 
 
roland 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 64
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 316
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-11-28, 20:25   

feyg napisał/a:
Ciekawostką okolicy skrzyżowania Władysława IV i Piłsudskiego jest przedwojenna willa (ob Władysława IV 57) w której Jan Nowak Jeziorański czekał na przerzut do Szwecji w czasie wojny. Od niedawna przypomina o tym tablica pamiątkowa niestety niefortunnie zamontowana w pobliżu współczesnego pawilonu handlowo-usługowego.
źródło zdjęć


Faktyczne miejsce w którym prezentowana jest tablica - fatalne.
Cieszę się, że ją zobaczyłem gotową ( Maczałem palce w jej produkcji) :-)
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-28, 21:03   

pawel_45 napisał/a:
feyg napisał/a:
Wygląda na to że neon trafił tu jeszcze za czasów polskich, niestety nie spotkałem się z przedwojennymi zdjęciami budynku z ujęć wykonywanych w czasie okupacji.


Z pewnością przed wojną tego neonu nie było, a nawet na fot. z początku okupacji również nie występuje. Przyjrzyj się np.fot.nr 19, którą sam wkleiłeś 18.11. Pozdrawiam.

Fakt racja, przyznam że zmyliła mnie nazwa "Gotenhaven" na budynku komisariatu Rządu.


Tu widać więcej
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl