Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dawne hotele, restauracje, kawiarnie itp. w Gdańsku
Autor Wiadomość
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2012-02-25, 15:54   Dawne hotele, restauracje, kawiarnie itp. w Danzigu

Proponuję rozpoczęcie nowego tematu, którego dotąd nie było, a mianowicie ukazanie firm handlowo - usługowych i rozrywkowych, jakich było wiele w dawnym Danzigu.
Na początek hotel "Continental" przy Stadtgraben - 7, który prowadził działalność w sąsiedztwie kościoła św. Elżbiety i skrzyżowania ul. Karmelickiej, Elżbietańskiej i Podwala Grodzkiego, "Reichshof" przy tej samej ulicy naprzeciw dworca kolejowego i "Danziger Hof" przy Bramie Wyżynnej.

Hotel Continental.jpg
Plik ściągnięto 35893 raz(y) 84,43 KB

danziger_hof.jpg
Plik ściągnięto 35894 raz(y) 103,89 KB

reichshof.jpg
Plik ściągnięto 35895 raz(y) 65,13 KB

Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2012-03-13, 08:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2012-02-25, 16:19   

Parę słów nt. hotelu "Danziger Hof" (za: http://www.mmtrojmiasto.p...egory=magazyn):
...Niwelację wałów i zasypywanie fos rozpoczęto od północno-zachodniego narożnika wewnętrznych fortyfikacji, tj. od okolicy Bastionu Bożego Ciała – dzisiaj miejsca położonego vis a vis Dworca Głównego. Kończył się właśnie wiek XIX, z naiwną nadzieją spoglądano ku XX stuleciu. Nadzieja była naiwna, ale prace zakrojone na wielką skalę. Na miejscu zasypanej fosy powstał nowy ciąg komunikacyjny (dzisiejsze ulice Wały Piastowskie, Podwale Staromiejskie, Wały Jagiellońskie, Okopowa), wprawdzie nie tak przelotowy jak dzisiaj, ale w danzigiej rzeczywistości stanowiący prawdziwe novum. Miejsce po splantowanych wałach zaczęło się szybko wypełniać budynkami. Działki wyznaczano duże, równie duże były powstające na nich gmachy. Jednym z efektów niwelacji wałów w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Wyżynnej było wzniesienie hotelu o nazwie "Danziger Hof" (Danzigi Dwór), pierwszego z hoteli, których wiele pojawiło się na nowo pozyskanych terenach. Pierwsi goście zawitali do niego w lipcu 1898 r. Autorem projektu był berliński architekt Carl Gause, współwłaściciel (wraz z ojcem) firmy "Baugeschäft G. & C. Gause". Był on autorem projektów wielu okazałych budowli w Niemczech, ze szczególnym uwzględnieniem hoteli, W swoich wizjach architektonicznych namiętnie odwoływał się do wzorców architektury historycznej, czemu wyraz dał także projektując "Danziger Hof". Danzigi hotel powstał na planie prostokąta o wymiarach ok. 50 na 40 m, a swoim wyglądem nawiązywał do tzw. "stylu danzigiego", czyli czegoś między mocno rozbudowaną danzigą, renesansową kamieniczką, a pruskimi koszarami. Nie można odmówić projektowi kunsztowności i dbałości o architektoniczny detal. Wraz ze zbudowanym nieco później, a umiejscowionym po przeciwnej stronie Bramy Wyżynnej gmachem Banku Rzeszy, współtworzył hotel sprawnie architektoniczne obramowanie wjazdu na teren najstarszej części Miasta. Hotel miał wszystko czego ówczesne standardy mogły od niego wymagać. Oprócz 120 pokoi z 157 łóżkami miał też oczywiście restaurację z tarasem od strony dzisiejszych Wałów Jagiellońskich, kawiarnię, dużą salę balową, mniejsze sale recepcyjne, duży hol, czytelnię, a także kilkanaście sklepów i zakładów usługowych. Był wśród nich sklep jubilerski, drogeria, trafika, salon fryzjerski, perfumeria i galeria sztuki. Pierwszym właścicielem hotelu był Heinrich Teute, który władał swoim królestwem aż do przejścia na emeryturę w roku 1919. Wówczas budynek trafił w ręce brytyjskie, by aż do wybuchu II wojny światowej w różnych formach służyć interesom angielskim nad Bałtykiem. Właścicielem stała się "British Trade Corporation", z pozoru niewinne stowarzyszenie kupców, w istocie kolonialna ekspozytura angielska, która próbowała nawet wprowadzić na terenie przyszłego Wolnego Miasta jako walutę angielskiego funta. W końcu lat 20. umieszczono w części kompleksu hotelowego brytyjski, a z czasem brytyjsko-polski bank, do którego należała cała nieruchomość. Hotelowa część, zmieniając kilkukrotnie właściciela, działała z powodzeniem aż do końca II wojny światowej. Sale hotelu były także widownią przestawień teatralnych i koncertów muzycznych. Występowała tam np. orkiestra Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, polski chór "Moniuszko". Odbywały się spektakle kabaretu "Eulenspiegel" i polskiego Koła Miłośników Sceny. Spotykały się tam również liczne organizacje, niektóre o nieco egzotycznym profilu, jak na przykład oddział "Niemieckiego i Austriackiego Stowarzyszenia Alpejskiego". Rok 1945 obrócił budynek w wypaloną i w znacznej części zawaloną ruinę. W świetle obowiązujących po wojnie poglądów na historię Danziga, a jego architekturę w szczególności, nie było najmniejszych szans na jego odbudowę. W 1961 r. otwarto zbudowany na części dawnej hotelowej działki budynek sklepu meblowego, który podobnie jak uprzednio "Danziger Hof", był doskonałym odzwierciedleniem panującej w czasie swojej budowy estetyki. W 1972 r. nastąpiła przebudowa pawilonu i jego adaptacja na potrzeby biur i kas PLL LOT. I to właśnie słowo "LOT" przylgnęło do pudełkowatego budynku, który wielu widziałoby z satysfakcją padający pod ciosami maszyn burzących, są jednak i tacy, którzy domagają się uznania go za zabytek i wykazują rzekome piękno jego architektury...
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2012-02-25, 16:31   

A o budowniczym hotelu ani słowa? Nieładnie.... :hihi:
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2012-02-25, 16:37   

Feyg czytaj ze zrozumieniem - "Autorem projektu był berliński architekt Carl Gause, współwłaściciel (wraz z ojcem) firmy "Baugeschäft G. & C. Gause". Zapewne Gause też budował. Poza tym nie ja jestem autorem artykułu.
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2012-02-25, 17:02   

Szkoda, bo liczyłem że dodasz coś od siebie zamiast tylko kopiować i wklejać. Zaręczam, że użytkownicy WFG umieją używać linków
W takim razie zrobię to sam: kierownikiem budowy był Alex Fey


wycinek z księgi adresowej z 1899 roku
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2012-02-25, 17:11   

Ja zaproponowałem temat i go zainicjowałem. Po to jest forum żeby kontynuować wątek. A artykuł za jakiś czas może zniknąć. W tym celu się go kopiuje. Nie napisane w wyjątku z książki adresowej, że Fey budował hotel. Między budowniczym, a kierownikiem budowy jest pewna różnica. Widać wyraźnie, że rodzina Gause miała firmę budowlaną. Zapewne oni projektowali i oni budowali, a Fey tylko nadzorował roboty.
 
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2012-02-25, 17:28   

...a ja mam propozycję: jeden wątek na hotele, i kawiarnie, i restauracje, i inne... to trochę za dużo, jak na mój gust.

Niech ten wątek będzie tylko (albo aż) o hotelach, pensjonatach, zajazdach. To i tak będzie dość. Inaczej będzie groch z kapustą.
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2012-02-25, 17:42   

Jeżeli artykuł zniknie ze strony MM Trójmiasto (w co szczerze wątpię), to zawsze można będzie go przeczytać na Pomuchlu

Poza tym zastanawiam się nad sensownością tego tematu. Za dużo grzybów w jednym barszczu. I na czym to ma polegać? Na kopiowaniu obrazów i tekstów z innych wątków i portali gdzie pojawił się budynek, albo lokal pełniący funkcję "hotelu, restauracji, kawiarni, itp."?
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2012-02-25, 19:37   

fritzek napisał/a:
I na czym to ma polegać? Na kopiowaniu obrazów i tekstów z innych wątków i portali gdzie pojawił się budynek, albo lokal


Mało jeszcze jest na forum przekopiowywania skanów pocztówek z zapadłych wioch prawie z całej Polski , że trzeba tworzyć kolejne , powielające się tematy ? :shock: :-|
_________________
Jeśli na ścianie widzisz białego szczura a w oknie odwróconego kota , to wiedz że coś się dzieje.
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2012-02-26, 20:39   

Kończąc temat, który dopiero się zaczął przedstawiam pocztówkę wysłaną w dniu 20 września 1898 roku. Jest o tyle ciekawa, że według zachowanych informacji już od niespełna 3 miesięcy funkcjonował "Danziger Hof". A tu widzimy, że w jego miejscu istnieje jeszcze wał.

danzig.jpg
Plik ściągnięto 35821 raz(y) 83,75 KB

 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2012-02-26, 21:24   

doldar napisał/a:
Kończąc temat, który dopiero się zaczął przedstawiam pocztówkę wysłaną w dniu 20 września 1898 roku. Jest o tyle ciekawa, że według zachowanych informacji już od niespełna 3 miesięcy funkcjonował "Danziger Hof". A tu widzimy, że w jego miejscu istnieje jeszcze wał.


To nie jest widok z 1898 r., ale wcześniejszy, co napisano czerwonym drukiem z prawej strony pocztówki.
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2012-02-26, 21:48   

Faktycznie. Dwa lata wcześniej - tak wyglądał przyszły plac budowy.
 
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2012-02-27, 10:46   

fritzek napisał/a:


Poza tym zastanawiam się nad sensownością tego tematu. Za dużo grzybów w jednym barszczu. I na czym to ma polegać? Na kopiowaniu obrazów i tekstów z innych wątków i portali gdzie pojawił się budynek, albo lokal pełniący funkcję "hotelu, restauracji, kawiarni, itp."?


...tak, samo kopiowanie i zbieranie w jednym miejscu informacji łatwo dostępnych na innych stronach*, jest nieporozumieniem. Ale ja osobiście rozumiem, że ten wątek powstał po to, aby dyskutować o dawnych hotelach, jeśli są jakieś niejasności. Ktoś ma pytanie (na które nie może samodzielnie znaleźć odpowiedzi), ewentualnie przedstawia wątki, które nie są znane. Ja mam taki właśnie temat ... o jednym z najstarszych hoteli w Danzigu, który istniał przy Targu Rakowym (Hotel "Zur Hoffnung"). Mam jego rycinkę, opis historii. Nie wiem natomiast, kiedy przestał funkcjonować i chętnie bym wysłuchał Waszych opinii / "śledztwa", które tak udanie się wielokrotnie tutaj toczyły ;-)

Co Wy na to?

*-ewentualnie można byłoby pomyśleć o stworzeniu możliwie najpełniejszej listy hoteli, z dodaniem samych linków (a nie całych opisów) do stron, gdzie został już któryś opisany.
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Sabaoth 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Lut 2009
Posty: 132
Skąd: Södertälje
Wysłany: 2012-02-27, 18:21   

Pepo napisał/a:
Ja mam taki właśnie temat ... o jednym z najstarszych hoteli w Danzigu, który istniał przy Targu Rakowym (Hotel "Zur Hoffnung"). Mam jego rycinkę, opis historii.


Danzig - Hotel zur Hoffnung 2.jpg
Plik ściągnięto 35755 raz(y) 54,24 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2012-02-27, 19:11   

Temat miał być zakończony, a widzę, że jest kontynuowany. Tak trzymać. Jak przetłumaczyć nazwę hotelu - "Pod Nadzieją"?
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl