Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska i Pomorza

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: feyg
2009-08-19, 18:27
Schleswig-Holstein
Autor Wiadomość
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-09-06, 11:28   Z Helu rusza ekspedycja poszukująca Schleswiga-Holsteina

Cytat:

Poszukiwania okrętu, który zaczął II wojnę

W najbliższy piątek z portu w Helu wyrusza niecodzienna ekspedycja podwodna. Dziesięciu nurków zamierza znaleźć wrak okrętu, który 1 września strzałami oddanymi w kierunku Westerplatte zapoczątkował II wojnę światową - czytamy w dzienniku "Polska". Dziś "Schleswig-Holstein" spoczywa w pobliżu najdalej na północ wysuniętej wyspy Estonii - Osmussar.

- To pierwsza polska próba odnalezienia wraku pancernika - mówi "Polsce" Aleksander Ostasz ze Szczecina, redaktor naczelny miesięcznika „Nurkowanie", który jest głównym organizatorem wyprawy. Dodaje, że jest już zgoda władz Estonii na spenetrowanie mielizny.

"Polska" przypomina, że jeszcze za czasów PRL-u młodzież na lekcjach historii uczyła się, że "Schleswig-Holstein", który zatonął w gdyńskim porcie w 1945 roku, po wydobyciu trafił do polskich hut i został przerobiony na żyletki.
- Prawda była jednak inna - tłumaczy gazecie autor książek na temat historii Westerplatte Jacek Żebrowski. Rosjanie po odholowaniu pancernika do Tallina zamienili go w okręt-cel. Na razie dokładnie nie wiadomo, co pozostało z pancernika. Estończycy twierdzą, że na pewno ocalał kadłub okrętu.

Więcej na ten temat - w dzienniku "Polska".

Źródło onet
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 49
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4789
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-09-06, 15:14   

Artykuł na temat wraku jest w "Odkrywcy" nr 8/2008
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-09-06, 15:17   

feyg napisał/a:
Artykuł na temat wraku jest w "Odkrywcy" nr 8/2008

Feyg, czy jest coś, czego Ty nie czytasz? ;-)
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 49
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4789
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-09-06, 18:07   

fritzek napisał/a:
feyg napisał/a:
Artykuł na temat wraku jest w "Odkrywcy" nr 8/2008

Feyg, czy jest coś, czego Ty nie czytasz? ;-)

Tak - Bravo Girl :hihi:
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-09-09, 16:22   

Cytat:

Zbadano okręt, od którego rozpoczęła się wojna

Ekspedycja o nazwie Sophie X zbadała zalegający u brzegów Estonii wrak pancernika Schleswig-Holstein. Wykonano dokumentację fotograficzną i filmową.

Uczestnicy badali okręt w czasie pięciodniowej wyprawy, która zakończyła się w niedzielę. Dwóch wchodzących w skład załogi nurków sfilmowało wrak zalegający na dnie Morza Bałtyckiego kilkanaście metrów pod wodą, około 5 mil od brzegu na wysokości Tallina.

- Wrak jest w bardzo złym stanie, po kształcie można poznać, że niegdyś był to okręt, ale dziś przypomina on bardziej zbiór zalegającego od dawna w wodzie złomu - powiedział dziennikarzom we wtorek na konferencji prasowej jeden z uczestników i organizatorów wyprawy, Mariusz Wójtowicz-Podhorski. Celem ekspedycji o nazwie Sophie X (to kod radiowy pancernika Schleswig-Holstein z czasów jego służby w marynarce wojennej) było zbadanie stanu okrętu m.in. pod kątem ewentualnego pozyskania z wraku jakiegoś charakterystycznego elementu, który mógłby trafić do zbiorów Muzeum Westerplatte.

- Mieliśmy nadzieję, że znajdziemy - jeśli nie kotwicę, to może choćby fragment masztu czy np. śrubę. Chcieliśmy wówczas wystąpić oficjalnie do władz estońskich, za których zresztą wiedzą zorganizowaliśmy naszą ekspedycję, z prośbą o pozwolenie na zabranie tego elementu. Niestety, nie znaleźliśmy nic charakterystycznego - stwierdził Wójtowicz-Podhorski.

Do zasobów muzealnych ma trafić na razie dokumentacja filmowa z wyprawy Sophie X oraz pozyskany od prywatnego kolekcjonera album ze zdjęciami Schleswig-Holsteina z wyprawy wokół Afryki, która miała miejsce na przełomie 1937 i 1938 roku.

- Spróbujemy też odnaleźć jeden z dwóch dzwonów okrętowych, o którym wiemy, że został zdemontowany i zabrany ze statku - stwierdził Wójtowicz-Podhorski.

Organizatorami wyprawy Sophie X było gdańskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte (zbiera ono m.in. przedmioty związane ze Schleswig- Holsteinem) oraz Centrum Nurkowe "Neptun" z Bydgoszczy.

Nad ranem 1 września 1939 roku z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein padły strzały w kierunku Westerplatte. Zdarzenie to uznaje się za symboliczny początek II wojny światowej (niedawno ustalono, że kilka minut przed Westerplatte Niemcy zbombardowali miasto Wieluń).

W końcu 1944 roku Schleswig-Holstein został zbombardowany przez lotnictwo u wejścia do portu w Gdyni i osiadł na płyciźnie. W 1947 roku Rosjanie przetransportowali okręt do Tallina, gdzie przez lata służył jako cel do różnego rodzaju ćwiczeń, a w końcu - to, co z niego zostało zatopiono.

1 września minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisał w Gdańsku zarządzenie, na mocy którego powstanie Muzeum Westerplatte. Placówka ta ma być częścią Muzeum II Wojny Światowej.

Źródło onet.pl
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 49
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4789
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-09-09, 16:53   

Pumeks napisał/a:
Na tego typu określenia trzeba uważać, żeby znów na jakimś FOW nas nie szkalowali, jak kiedyś za nazywanie U-bootów łodziami podwodnymi.

a tu czytam:
Cytat:
- Spróbujemy też odnaleźć jeden z dwóch dzwonów okrętowych, o którym wiemy, że został zdemontowany i zabrany ze statku - stwierdził Wójtowicz-Podhorski.

a tu z fantów nici :hihi:

a poza tym okazuje się że był

Podwodny wyścig na "Schleswiga-Holsteina"
Cytat:
Dwie polskie ekspedycje podwodne - z Gdańska i ze Szczecina - wzięły udział w pierwszym oficjalnym wyścigu na wrak pancernika "Schleswig-Holstein". Wygrali gdańszczanie. Ekspedycję "Sophie X" w głębokiej tajemnicy przed konkurentami zorganizował Mariusz Wójtowicz-Podhorski, oficjalnie pełnomocnik wojewody pomorskiego do spraw rewaloryzacji Westerplatte. Swój sukces ogłosił w rozesłanym do mediów komunikacie i na dziś zapowiedział konferencję prasową połączoną z prezentacją materiałów filmowych, nakręconych na mieliźnie Neugrund koło wyspy Osmussar.

- Żenująca historia - twierdzi Aleksander Ostasz ze Szczecina, redaktor naczelny miesięcznika "Nurkowanie", który zamierza wyruszyć na wody Estonii w najbliższy piątek. - Słyszałem o nielegalnych próbach penetrowania pancernika, który rozpoczął II wojnę światową, ale - jako historykowi - zależało mi na profesjonalnym podejściu do wyprawy. Zdobyliśmy zezwolenia władz estońskich, poprosiliśmy o patronat m.in.Muzeum Narodowe ze Szczecina, Muzeum Morskie ze Szczecina, Muzeum Orła Białego. Zwróciłem się także do powstającego właśnie Muzeum Pola Bitwy na Westerplatte, skąd otrzymaliśmy wstępną ofertę pomocy. Oficjalnie w połowie sierpnia zawiadomiłem pana Wójtowicza-Podhorskiego o naszych planach i zaproponowałem mu uczestnictwo w wyprawie. Powiedział, że zadzwoni w tym tygodniu...

Mariusz Wójtowicz-Podhorski odpowiada: - Wyprawę na wrak okrętu "Schleswig-Holstein" planowaliśmy, jako Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, już trzy lata temu. Z różnych powodów termin był odkładany. Decyzję o wyjeździe podjęliśmy przed kilkoma tygodniami. Nie chwaliliśmy się głośno, bo uważam, że dopiero po zjedzeniu tortu można mówić, czy był dobry, czy niedobry. Teraz już wiem, że był on bardzo smaczny.
Nieoficjalnie wiadomo, że gdańszczanie ominęli problem załatwiania wszystkich zezwoleń, wynajmując oficjalnie działające estońskie centrum nurkowe.

Kierownik ekspedycji "Sophie X", Piotr Szalaty, wyjaśnia, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

- Nie uprawialiśmy żadnej partyzantki - mówi. - Za to efekty są godne pokazania i na pewno zainteresują wszystkich, którym pasja historyczna nie jest obca. To była w końcu pierwsza polska ekspedycja na wrak pancernika.

Z kolei Mariusz Wójtowicz-Podhorski twierdzi, że o wyprawie powiadomił przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego oraz ministra Sławomira Nowaka, pełnomocnika premiera do spraw Muzeum Pola Bitwy na Westerplatte.

Jednak jeszcze w ostatni piątek minister Nowak z dużym zainteresowaniem mówił o... oczekiwaniu na wyniki ekspedycji ze Szczecina i potrzebie pokazania nagrań zespołowi ekspertów. W tym czasie uczestnicy wyprawy "Sophie X" byli już w Estonii.

- Nikt mnie nie uprzedził o tym wyjeździe - mówi dziś minister Nowak. - To wszystko jest mało poważne. Niestety, mamy do czynienia z typowym polskim piekiełkiem. Tymczasem Muzeum Pola Bitwy na Westerplatte jest projektem, w którym każdy powinien się pomieścić. Szukamy poparcia dla Muzeum II Wojny Światowej, w tym Muzeum Pola Bitwy na Westerplatte, w różnych środowiskach i bardziej dla mnie liczy się efekt niż obserwowanie konkurencyjnych rozgrywek.

Dopiero dzisiaj okaże się, jaki materiał uczestnicy wyprawy "Sophie X" przywieźli z Estonii.
Zbudowany w 1906 r. pancernik "Schleswig-Holstein" praktycznie tonął aż trzy razy. Trzy bomby trafiły go 18 grudnia 1944 roku podczas nalotu brytyjskich samolotów na Gdynię i okręt osiadł na dnie basenu portowego. W marcu 1945 roku Niemcy dopełnili dzieła zniszczenia, detonując na okręcie ładunki wybuchowe. Rosjanie jednak zdecydowali się podnieść pancernik i po prowizorycznym remoncie przeholowali go do Tallina. Tam "Schleswig-Holstein" służył jako okręt - cel dla jednostek lotnictwa i marynarki wojennej. Zniszczenia więc mogą być spore.

Aleksander Ostasz nie rezygnuje z zaplanowanego na 12 września wypłynięcia na wyprawę. Statek nurkowy m/y "Nitrox" został już wcześniej wynajęty, w ekspedycję zainwestowano czas i pieniądze, a dziesięciu nurków zaplanowało urlopy.

- Jesteśmy profesjonalistami, zawarliśmy też umowy z muzeami w całym kraju - mówi. - Popłyniemy więc na Osmussar. W planach mamy nurkowanie na jeszcze jednym wraku. Liczę, że przywieziemy ciekawy materiał.

Dorota Abramowicz - POLSKA Dziennik Bałtycki
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Amstawik 


Wiek: 38
Dołączył: 18 Wrz 2008
Posty: 238
Skąd: Gdansk / Nowy Port
Wysłany: 2009-04-13, 19:37   Schleswig-Holstein

Robiłem dziś porządek na komputerze i znalazłem parę zdjęć.
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-04-13, 19:51   

Bardzo udane wiosenne porządki!
 
 
 
fazi 
obserwator


Wiek: 53
Dołączył: 22 Lip 2008
Posty: 62
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-04-13, 22:34   

Pierwsze zdjęcie zrobione na pokładzie Schleswiga. Niemcy oglądają zdobytą armatę.
 
 
Piotr A. 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 68
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-04-14, 12:18   cd wiosennych porządków

Gratuluję pomysłu. Poszedłem za Twoim przykładem. Znalazłem jak na razie 3 fotki Są to wycinki - numer strony jest trzycyfrowy. Niestety jakość skanów jest żałosna. Jeszcze pogrzebię w "płytotece". Na WFG było zdjęcie pokazujące jak Schleswig Holstein wchodzi do portu - sygnowane "Pedrex". Rzecz jasna "zaimportowałem" je, ale publikację pozostawiam właścicielowi.
Znalazłem natomiast trochę fotek z zajmowania Gdańska przez Rosjan. Ciekawe kto je robił. Pewnie "Czołówka Frontowa", no bo przecież nie uciekający Niemcy.
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2009-04-14, 18:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1569
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-04-14, 14:37   

Nieco inne ujęcie z wizyty wielkiego admirała Ericha Raedera, pochodzące z niemieckiej gazety (1939).
 
 
Piotr A. 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 68
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-04-14, 15:13   cd wiosennych porządków

Poszperałem troch i oto kilka ciekawostek.

Źródła:
Zdjęcie 10 www.dziennik.pl
Zdjęcie 11 www.westerplatte.com.pl
Zdjęcie 12 http://ww2db.com
Zdjęcie 13 http://ww2db.com
Zdjęcie 14 http://ww2db.com

Za kilka minut następna dawka...
 
 
Piotr A. 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 68
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-04-14, 15:16   cd wiosenne porządki

Zgodnie z obietnicą ...

Źródła:
Zdjęcie 05 www.poszukiwacze.com.pl.

Zdjęcie 06 http://dhost.info

Zdjęcie 07 http://dhost.info

Zdjęcie 08 http://dhost.info

Zdjęcie 09 http://ww2db.com

Jeszcze kilka ?
 
 
Piotr A. 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 68
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-04-14, 15:23   

Amstawik napisał/a:
2008-10-06 20-01-26_0104.jpg

Czy pierwszy od lewej to nie Albert Foerster?
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2009-04-14, 16:20   

Na temat pancernika "Sch.-H." istnieje literatura niemieckojęzyczna, np:
http://cgi.ebay.de/Linien...A1%7C240%3A1318
Ten tytuł był kiedyś w moim posiadaniu, stąd wiem że zawiera bogaty materiał ilustracyjny.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl