Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pocztówka z Orłowa
Autor Wiadomość
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4794
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-07-02, 07:57   Pocztówka z Orłowa

Zamiast wstępu artykuł z nr 1/2008 "30 dni"

W zeszłym tygodniu trafiła w moje ręce kartka. Ponieważ lubię czytywać korespondencję na odwrocie od razu zaintrygowała mnie kartka wysłana do Turcji. Okazało się, że pocztówkę wysłała bohaterka artykułu Krzysztofa Figela - Dżennet Dżabagi - Skibniewska. Trochę wysiłku kosztowało mnie rozszyfrowanie tekstu, tym bardziej że krawędzie kartki były podklejone taśmą klejącą i po jej usunięciu powstały ubytki:
Cytat:
Droga i bardzo kochana Familijko! Jak się wszyscy czujecie, co porabiacie? Myślą o was dużo i chcę choć kilka zdań wam przesłać. W końcu tego mola (z pocztówki) “urzęduję” - widać budę?. Molo ma 500 m., wiem o tym dobrze, bo muszę tam tańczyć do obiadu. Pracę swą kończę 11 IX – gdzie da pracować nie wiem. Juto wraca mój mąż do Gdyni, ale zdaje nie na długo. Cieszę się, bo dość mam tej samotności, zupełnie jak “pies bez pana”. Czy był kpt. Ciundz.[ziewski]?. Około 17 IX będzie “Lechistan”. Oni mają bardzo krótkie postoje – porcie zawsze jest najwięcej pracy dlatego też nie mogą się wyrwać. [nieczytelne] powinien na Lechistan pójść i zgłosić się do starszego ofic. mechanika p. Dumania . P. [nieczytelne] niech również zwiedzi polski statek, Pan D. Będzie czekał – to jest dobry męża znajomy. Za kilka dni stąd wyjeżdża, może na drugi rejs się z nim [zabiorę?].
Całuję Mamusię, moją kochaną Tamarkę, [nieczytelne] i Papę z całych sił równie długo i szczerze. Piszcie, odzywajcie się. ([strzałka] Wlazłam na latarnię – Wybaczcie!
Wasza Dżennet
Orłowo dnia 24 VIII 38. Może w pierwszych dniach października zamelduję u was, a to się będziemy witali i całowali prawda?


Dżennet1.jpg
Plik ściągnięto 14497 raz(y) 44,92 KB

Dżennet2.jpg
Plik ściągnięto 14497 raz(y) 90,88 KB

Dżennet3.jpg
Plik ściągnięto 14497 raz(y) 91,81 KB

Dżennet4.jpg
Plik ściągnięto 14497 raz(y) 86,05 KB

 
 
pkkk 

Dołączył: 27 Cze 2008
Posty: 7
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-07-02, 08:44   

feyg napisał/a:
[strzałka] Wlazłam na latarnię – Wybaczcie!

Dziwne zdanie... Wie ktoś może, o co chodzi?
_________________



 
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-02, 10:26   

Myślę, iż autorka usprawiedliwia się z tego, że ze swoją pisaniną "najechała" na miejsce, gdzie na pocztówce widnieje jedna z latarń oświetlających molo.
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4794
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-07-02, 13:13   

Pod wpływem pocztówki zajrzałem też do karty meldunkowej Jana Skibniewskiego i Dżennet znajdujących się w zasobach zespołu Komisariatu Rządu w Gdyni w APG i według niej byli oni od 08.11.1938 zameldowani przy ul Leśnej (obecnie Wolności) 22.
P.S. O Dżennet nakręcono w 1992 film dokumentalny "Bazrach czyli sen o wolnym kamieniu"

Willa1.jpg
Wolności 22
Plik ściągnięto 14469 raz(y) 89,14 KB

willa2.jpg
Wolności 22
Plik ściągnięto 14469 raz(y) 84,3 KB

ZZZ.jpg
Świętojańska 44, dawny budynek PAGEDU
Plik ściągnięto 14469 raz(y) 87,68 KB

 
 
rychu40 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 464
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2008-07-02, 14:56   

Widok mola orłowskiego na Dżennet2.jpg niewiele ustępuje widokom mola sopockiego. Może trochę mniejsza kubatura budownictwa ale jaka architektura w tym miejscu. Teraz przy tej Kaczej zatruwającej morze i byle jakim otoczeniu może warto pomyśleć o odbudowie infrastruktury tak jak w Sopocie. Dżennet pewnie teraz była by rozczarowana mizerią tego miejsca. Jakie były ławki, flagi, no skutecznie konkurowaliśmy z Zoppot. :-)
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4794
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-12-17, 09:50   

Odezwał się do mnie syn Dżenett (zarejestrował się na Forum):
Cytat:
Brakujące nazwisko to kpt. Ciuńdziewicki ostatni kapitan ms Sobieski a brakujące imie po Tamarce to Halimat lub Halimatka

Witamy serdecznie i zapraszamy do podzielenia się z nami wiedzą o Mamie!
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl