Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gdynia balonowa
Autor Wiadomość
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-08-31, 18:20   Gdynia balonowa

Balon "Gdynia" choć istniał krótko i do Gdyni raczej nie zawitał, wart jest wspomnienia. O jego istnieniu dowiedziałem się :arrow: TU

Poszukiwania w sieci dały wynik pozytywny: balon nosił oznaczenia SP-AHX i należał do Aeroklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Był to balon gazowy o pojemności 1200 m3, został zbudowany w roku 1929 a wykreślony z ewidencji 1 października 1933 roku.


Balon Gdynia widoczny jest w centrum kadru
źródło fotografii

Ale to nie koniec - "Gdynia" w roku 1932 wzięła udział w słynnych zawodach balonowych o puchar Gordon-Benetta:
Cytat:
Prestiżowe międzynarodowe zawody baloniarskie o Puchar Gordon Bennetta - ufundowany przez amerykańskiego wydawcę, milionera i entuzjastę sportów ekstremalnych Jamesa Gordona Bennetta - były najbardziej znaną tego typu imprezą w okresie poprzedzającym II wojnę światową.
Pierwszy raz rozegrano je w roku 1906 w Paryżu, gdzie udział wzięły powszechne wówczas balony gazowe. Zasady rywalizacji były proste: wygrywała załoga, której balon lądował najdalej w linii prostej od miejsca startu. Organizacja kolejnych zawodów należała do kraju zwycięzców. Polska wzięła w nich udział pierwszy raz dopiero w roku 1932, a już w rok później zwycięstwo załogi kpt. Franciszek Hynek, por. Zbigniew Burzyński otworzyło serię wspaniałych sukcesów polskich baloniarzy, czterokrotnie zdobywających trofeum. Wojna przeszkodziła dalszej organizacji zawodów. Wznowiono je dopiero w roku 1983. Reaktywacja imprezy przyniosła sukces załodze w składzie Stefan Makne, Ireneusz Cieślak – w ten sposób Polska zdobyła trofeum po raz piąty.

Start do zawodów w roku 1932 odbył się w Szwajcarii, w Bazylei. Polska zgłosiła dwa balony: “Polonia” z załogą por. Władysław Pomaski i por. Antoni Janusz oraz “Gdynia” z załogą kpt. Franciszek Hynek i por. Zbigniew Burzyński. Oprócz “Gdyni” i francuskiego balonu “Petit Mousse” o pojemności 1200 metrów sześciennych, pozostałe aerostaty miały pojemność 2200 metrów sześciennych, maksymalną w zawodach o Puchar Gordon Bennetta. Łącznie startowało 16 dwuosobowych załóg z 8 krajów. Start wyznaczono na dzień 25 września na godzinę 16.00. Balony miały startować w odstępach trzyminutowych według wylosowanej wcześniej kolejności. “Polonia” startowała z numerem trzecim, “Gdynia” jako przedostatnia. Oderwanie się każdego balonu od ziemi odbywało się bardzo uroczyście, przy dźwiękach hymnu narodowego państwa reprezentowanego przez daną załogę, towarzyszyły mu ponadto oklaski i wiwaty zgromadzonej licznie publiczności. Dysponujemy bezpośrednią relacją z zawodów daną przez Zbigniewa Burzyńskiego, oczekującego na start “Gdynią”: “Trzecią z kolei zapowiada megafon Polonię – piloci Pomaski i Janusz. Z chwilą pojawienia się na starcie balonu jego srebrzysta barwa wywołuje entuzjastyczne oklaski oraz zaciekawienie, jakie pierwszy udział Polski w zawodach budzi wśród publiczności, która już po raz trzeci jest świadkiem organizacji zawodów na ziemi szwajcarskiej.

Po krótkim odważeniu balonu, równocześnie z komendą “puszczaj”, rozbrzmiewa hymn polski i “Polonia”, żegnana oklaskami i licznymi nawoływaniami, wznosi się majestatycznie, posłuszna woli pilotów, “ku nieznanej nieba stronie” i ku swemu nieznanemu losowi”. Po starcie balonów pogoda zaczęła się szybko pogarszać i o sukcesie w zawodach decydowało uniknięcie opadów atmosferycznych, które mogłyby zmoczyć powłokę i tym samym spowodować zwiększenie jej ciężaru. Załogi, którym to się udało, uzyskały duże odległości (zwycięzca, amerykańska załoga balonu “US Navy”, doleciał do Polski aż na Wileńszczyznę), inne lądowały w Czechosłowacji bądź na Śląsku. Polskie balony odniosły sukces, zwłaszcza jak na pierwszy start w tak poważnej imprezie. “Polonia” zajęła 4 miejsce, po dość dramatycznym locie, w którym piloci usiłując wyrwać się opadom podjęli decyzję wzniesienia się na wysokość 7500 metrów, “Gdynia” natomiast umiejętnie manewrując pomiędzy chmurami lądowała również w Polsce na łasze wiślanej przy Bielanach zajmując 6 pozycję.

źródło
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2010-02-20, 02:47   

Balon Gdynia podczas startu do zawodów balonowych o Puchar Gordon Bennetta w Bazylei

balon Gdynia.jpg
źródło: Delcampe
Plik ściągnięto 9696 raz(y) 57,68 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl