Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
SS Heimwehr Danzig
Autor Wiadomość
DARKER 


Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 148
Skąd: Urbs Gydannyzc
Ostrzeżeń:
 2/3/4
Wysłany: 2009-03-06, 01:28   

Amstawik niech Ci Bozia to wynagrodzi w wielkim zdrówku!!!! Podejdę do księgarni MUZA na Garncarskiej i do Madisona może będą mieli ta książeczkę.
_________________
Nec Temere Nec Timide
 
 
Amstawik 


Wiek: 42
Dołączył: 18 Wrz 2008
Posty: 238
Skąd: Gdansk / Nowy Port
Wysłany: 2009-03-06, 17:42   

DARKER napisał/a:
Amstawik niech Ci Bozia to wynagrodzi w wielkim zdrówku!!!! Podejdę do księgarni MUZA na Garncarskiej i do Madisona może będą mieli ta książeczkę.




Nie ma sprawy, zawsze w miarę możliwości służę pomocą.
A swoją książkę zakupiłem właśnie na Gancarskiej. Teraz jestem w trakcie czytania książki autora Heinz Hohne pod tytułem ,, SS Zakon Trupiej Czaszki ''.
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2009-03-06, 18:09   

Amstawik, przepraszam a jaki jest dokladnie tytuł ksiażki ,której skany tu zamieściłeś(bo jakoś nie mogłam go znalesć)?.Ze swojej strony polecam 5-tomową historię formacji Waffen SS (ukazaly się3 tomy) Oraz historie walk formacji Waffen SS na zachodzie; min.o Ardeny itp.tytuly---"Synowie Rzeszy""Stalowe piekło" ksiażki te są raczej obiektywne bowiem ich autor jest brytyjskim oficerem ,uczestnikiem tych walk. Może to pozycje nie związane z Danzigiem ale ciekawe i warte uwagi.
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
roland 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 64
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 316
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-03-06, 19:28   

villaoliva napisał/a:
Sabaoth napisał/a:
2. SS Heimwehr Danzig nie stacjonowała przed wojną w Danzigu, nie była nawet jednostką danzigą.


Racze była.

Pytanie w takim razie skąd się wzieła na defiladzie 18 sierpnia 1939 ?
Wtedy to w mieście odbyła się parada jednostki po wręczeniu jej przez Gauleitera Forstera sztandaru. Bodajże przed Sporthalle. Więc musieli gdzieś stacjonować. Choćby po to by atakowac 1 września Pocztę Polską.

Za wikipedią:
Cytat:
Senat Wolnego Miasta Danziga, za wiedzą władz III Rzeszy, przegłosował wniosek o zorganizowaniu danzigiej jednostki wojskowej pod pretekstem utworzenia własnych sił obronnych. W rezultacie drogą morską został przerzucony nielegalnie do Danziga, w cywilnych ubraniach, III. batalion 4 Pułku SS "Totenkopf", który stał się podstawą danzigiej SS-Heimwehr. Wzmocniono go ok. 500 ochotnikami z Danziga, pododdziałem przeciwpancernym (Panzerabwehr Lehrsturm der SS Totenkopfstandarten) z Prettin w Saksonii oraz dywizjonem artylerii przeciwlotniczej z Prus Wschodnich. 18 sierpnia 1939 r. SS-Heimwehr Danzig był gotowy do działania. Tego dnia nastąpiło uroczyste wręczenie sztandaru, a następnie oficjalna defilada ulicami miasta.


Przepraszam, że się wtrącam :-/ ale znalazłem ilustrację dokumentującą powyższy post.
Strona pochodzi z książki "Danzig" Carla Otto Windeckera

windecker.jpg
Plik ściągnięto 25676 raz(y) 58,13 KB

 
 
Amstawik 


Wiek: 42
Dołączył: 18 Wrz 2008
Posty: 238
Skąd: Gdansk / Nowy Port
Wysłany: 2009-03-06, 20:54   

groszek napisał/a:
Amstawik, przepraszam a jaki jest dokladnie tytuł ksiażki ,której skany tu zamieściłeś(bo jakoś nie mogłam go znalesć)?.


Skany pochodzą z tej książeczki ( seria zeszytów Wydawnictwa Militaria )

Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2009-03-06, 21:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
potas 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Paź 2008
Posty: 26
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-03-06, 21:31   

villaoliva napisał/a:
Danzig Maćkowy. Poźniej był tam obóz karny dla SS.


W latach sześćdziesiątych ub.w. słyszałem od naocznego świadka o istniejącej na stoku wzgórza szubienicy, na której "co jakiś czas" wieszano w czasie wojny przetrzymywanych w obozie SS-manów. Wtedy jeszcze była widoczna w trawie cementowa(?) podstawa tej konstrukcji.
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2009-03-06, 22:25   

Dzięki Amstawik, :mrgreen: nieomieszkam zakupić.
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-03-22, 12:46   

roland napisał/a:
Przepraszam, że się wtrącam :-/ ale znalazłem ilustrację dokumentującą powyższy post.


A ja znalazłem film pokazujący tę chwilę :-/
Defilada po pierwszej minucie.

Dodatkowo niezla dawka przygotowującej do "zwarcia" propagandy.

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2010-05-24, 14:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2009-03-22, 12:55   

Najlepsi są ci niemieccy cywile w dalszej części, skarżący się jak to znęcali się nad nimi Polacy :hihi:

Propaganda robi swoje :hyhy:
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Lusinek1 

Wiek: 48
Dołączył: 29 Paź 2008
Posty: 31
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-03-22, 20:42   

Jeśli chodzi o książkę Rolfa Michaelisa o DH, to moim zdaniem jest nieco niechlujnie napisana/wydana... (nie mówię oczywiście o papierze kredowym-wypaśny jest... :) ). Masa ciekawych zdjęć, co równie ciekawe w większości podpisanych "Michaelis Verlag collection"... Hmmm... Nieodmiennie rozbraja mnie rysunek na ostatniej stronie okładki, podpisany: >>ochotnik "kosynier gdyński"<<... :)
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-03-22, 21:48   

Gdyby autor okładki trochę uważniej przyjrzał się zdjęciu, to zauważyłby że działo stoi na brukowanej rampie przy magazynie portowym a nie przy samej kei. Na zdjęciu widać tory kolejowe pomiędzy działem i basenem portowym.
źródło zdjęcia: MMG

działo.jpg
ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni
Plik ściągnięto 25449 raz(y) 76,76 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Zdzislaw 
Foregreen


Wiek: 68
Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 51
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-04-14, 21:41   

villaoliva napisał/a:
Danziger Heimwehr w akcji 1 września 1939 roku.


Koszmarna propaganda nazistów Polnische granaten Und bomben in Oppeln…..(sic!)

A tak dla wyjaśnienia nt. SS Heimwehr Danzig, choć sprawa ta była omawiana na różnych forach.
Wiadomym jest, iż podstawą tej jednostki był III batalion 4 Pułku SS "Totenkopf" (później była to dywizja SS dowodzona przez niejakiego Theodora Eicke b. komendanta KL DACHAU i jednego z największych zbrodniarzy w mundurze SS).
Sztandar SS Heimwehr Danzig wręczono dnia 18.08.1939. W skład jednostki weszło ok. 500 ochotników z Danziga rekrutujących się spośród najbardziej aktywnych miejscowych nazistów. Poza sporem zatem jest to, iż jednostka ta uzyskała zdolność operacyjną przed 01.09.1939 i że od tego dnia brała udział w walkach.
Jednostka ta brala udział w dwóch nieudanych atakach na Westerplatte oraz - poźniej- w walkach o Kępę Oksywską - równiez z miernym skutkiem ponosząc poważne straty.
_________________
Światełko w tunelu — to reflektory nadjeżdżającego pociągu.
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-05-22, 20:49   

Jeszcze jedna ilustracja wątku.

miasto1939009.jpg
"Der zweite Weltkrieg", Berlin 1968
Plik ściągnięto 25260 raz(y) 122,27 KB

_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2009-05-22, 21:18   

I jeszcze jedno zdjęcie pajaców z SS :hyhy:

2008_10_02_16_19_38_0082_980.jpg
Plik ściągnięto 25258 raz(y) 114,24 KB

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Feldfebel 
Feldfebel IR52


Dołączył: 17 Gru 2008
Posty: 290
Skąd: Danzig
Wysłany: 2009-05-23, 08:07   

Ponury napisał/a:
pajaców z SS

Hm czy używając określenia "pajace' nie poniża się ich ofiar?"Zbrodniarze" "bandyci"-to zrozumiałe.Nie wiem dziwne to zestawienie,np-"bohaterscy obrońcy zginęli z rąk pajaców"-nie uważasz?".Nie wiem może się mylę...brat moje babci zginąl w Stutthofie,i dla mnie obrażliwe byłoby ,gdyby ktoś powiedział że zamordowali go "pajace".
_________________
Pro Gloria et Patria!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl